31. 12. 2011

Dobroslava Luknárová: K novému roku 2012

Momentky



 
Denne od nás čosi odchádza
                                     a prenecháva miesto novému,
                                                                           čo príde.
Ach, chvíle, chvíle, chvíle !
Aké ste ktoré ?
Chvíľa !?
Oj, nie je rokom
                                               prostý súčet chvíľ -
Iba ich extrát
                                     ukladáme v sebe,
tvoriac tak zásobu,
                                               bohatstvo celé -
Pre nový deň
                                     aj pre rok celý,
pre život náš
                                                        každodenný...

  






Do roka, ktorý práve začína,
prajem zo srdca  čo najviac dobrých a pekných chvíľ
Silvester 2011                                                         Dobruška

20. 12. 2011

Historické výročia v Rači v roku 2012

Prehľad historických výročí spracoval Ľudovít Havlovič.

16. 12. 2011

Eduard Wenzl: Hovorca z izby č. 549

Dňa 14. októbra asi o 16,00 hodine som začal cítiť bolestivé ťažkosti v oblasti žalúdka a pod pravou časťou rebier. Použil som dostupné lieky, ktoré doma máme, ale bolesť neustúpila.
Zavolali sme na linku 112 a požiadali o radu čo robiť, ako bolesť utíšiť. Po oznámení, kde a aké bolesti to sú, nám oznámili, že k nám pošlú sanitku na prevoz do nemocnice. Doma mi dali injekciu na utíšenie bolesti a povedali, že je to bolesť od žlčníka.

Po príchode do nemocnice mi napichli infúziu a urobili sonograf. Neskôr prišiel chirurg, spravil vyšetrenie a nariadil urobiť rontgen a príjem na chirurgiu. Dali ma na izbu číslo 549, kde už ležal pacient s amputovanou pravou nohou. Na ďalší deň priviezli tretieho pacienta, ktorý sa mal podrobiť operácii (amputácii prsta) na pravej nohe. Aj on bol ležiaci pacient.

Mám veľmi ľahký spánok. Keď niektorí z nich v noci alebo vo dne potreboval pomoc, privolal som zvončekom alebo aj osobne sestričku. Neskôr ma sestričky nazvali „hovorca izby“. Nebol som len hovorca, ale aj obsluha ležiacich. Pacient bez nohy mal narastenú bujnú bradu. Niekedy mu na nej zostali zvyšky jedla. Poutieral som ho a niekedy aj umyl jeho bradu. Raz vo dne som zistil, že pacient kľačí vedľa postele a nemôže sa sám dostať na posteľ. Pomohol som ho uložiť na posteľ a povedal som lekárovi, že on kľačal aj na tej odrezanej nohe. Na druhý deň prišiel chirurg a na izbe urobil opravu bandáže jeho nohy a ranu mu nanovo zašil.

Druhý pacient vraj mal chodiť, ale on mal aj vyskočené platničky a pre bolesť nechodil. Sestričky chceli aby chodil jesť do jedálne. Povedal mi, že on nepôjde aj keď bude hladný, tak som ho obslúžil na izbe. Tento pacient ležal pri okne a svietilo mu slniečko do tváre, ktorú si zakrýval uterákom. Použil som stojan na infúzie a pomocou osušky som mu urobil tienidlo proti slnku. Toto som posúval tak, aby mu nesvietilo slnko do očí. 19.10. išiel na operáciu malíčka  (4 roky trpel so zlomeným malíčkom). Pred odchodom som ho posmeľoval, že po injekcii nebude nič cítiť (mal z operácie strach). Kým odišiel, požiadal ma, aby som mu umyl zubnú protézu, ja som mu rád vyhovel. Podal mi ruku a rozlúčil sa so mnou, lebo v ten deň som odchádzal domov. Vrátil sa skôr, ako som ja odišiel. Po operácii mi povedal, že naozaj žiadnu bolesť necítil. Podali sme si zasa ruky na rozlúčku, poďakoval mi za moju starostlivosť a pomoc.

Neviem či potom na izbu prišiel iný pacient, ktorý im pomáhal. Mal som dobrý pocit, že som im mohol pomôcť.

Gabriela Wenzlová: Čo dokáže strach

Boli sme dobrými susedmi. Jarka a Vlado boli ich deti. Keď dospeli, založili si svoje rodiny. Jarka odišla do Čiech, Vlado do ďalekej Ameriky.
V tom čase odchádzalo do sveta veľa ľudí. Keď rodičia zomreli, Jarka s manželom docestovali na Slovensko uctiť si ich pamiatku, hlavne na sviatok Všechsvätých. Kytice kvetov a zapálené kahance zdobili ich hrob. Vtedy vždy u nás prenocovali a tak isto to bolo aj tento rok. Tešili sme sa na nich. Rozprávaniu nebolo konca až do neskorej noci. Skôr ako sa unavení chystali spať, Jarkin manžel nám prezradil, že Jarka celú noc doma svieti, inak by nezaspala. Spýtali sme sa jej na dôvod. Nadýchla sa a prezradila nám svoje tajomstvo.

Bolo krásne počasie a oni sa vybrali do blízkeho pohraničného mesta autom na menší nákup s prehliadkou mesta. Boli nadšení jeho krásou. Nákup sa im vydaril. Spokojní sa chystali na spiatočnú cestu domov. Cestou späť videli nádherný kostol. Rozhodli sa, že si ho pozrú z vnútra. Vošli dnu a po krátkej modlitbe zapálili sviečky na okrúhlom stolíku, kde už horeli sviečky. Chvíľu postáli v zamyslení. Keď sa chystali von, Jarka si všimla položené brožúrky. Jednu si zobrala, vtedy uvidela vystavenú strašidelnú múmiu. Zamrazilo ju. Potom sa vrátili k autu, ktoré zaparkovali na parkovisku neďaleko kostola. V aute si sadla vedľa manžela, zobrala si brožúru, že si ju pozrie. S hrôzou zistila, že je v cudzej reči. Rozhodla sa vrátiť a brožúru vymeniť, podarilo sa jej to. Spokojná sa náhlila von z kostola. Prekvapilo ju, že ťažké dvere nemohla otvoriť, aj keď sa do nich zaprela celou silou. Boli ťažké ako zvon. Bola bezradná. Spočiatku manžel v aute trpezlivo čakal. Ako plynul čas, jeho netrpezlivosť rástla. Nevedel si vysvetliť príčinu jej meškania, snáď sa stretla s niekým známym. Hrozné myšlienky ho prenasledovali. Kým on premýšľal, čo má podniknúť, ona bojovala. Pozbierala všetky svoje sily a znovu sa vrhla na dvere. Konečne pomaly ale iste dvere povolili a ona sa vyslobodila z nechceného väzenia, kde veľké ticho, tancujúce svetlo sviečok jej naháňali strach, nehovoriac o hroznej múmii, ktorú mala stále pred očami. Konečne stála pred manželom. Hlas sa jej chvel, slzy ihrali v jej očiach, keď manželovi rozprávala o svojom veľkom boji a strachu.

Preto v noci svieti. Keď sa zobudí, aby videla, že jej nič nehrozí.

9. 12. 2011

Ľudovít Havlovič: Mozaika v katedrále sv. Šebastiána

27. novembra 2011 sa uskutočnila slávnostná konsekrácia nového oltára a monumentálnej chrámovej mozaiky v katedrále sv. Šebastiána – hlavnom chráme Ordinariátu OS a OZ SR v Bratislave – Krasňanoch.

Pontifikálnu sv. omšu za účasti verejnosti celebroval ordinár OS a OZ SR Mons. František Rábek so svojimi vikármi a vojenskými, policajnými a väzenskými kaplánmi.

František Rábek popísal sv. Šebastiána, hlavného patróna katedrály i diecézy, vojaka a mučeníka. Vysvetlil prítomnosť bl. Zdenky, ako patrónky väzenstva a sv. Michala archanjela patróna policajtov. V závere spomenul pápeža bl. Jána Pavla II. s bulou, ktorou zriadil Ordinariát OS a OZ SR.

Na mozaike sú zobrazené výjavy od Krista vstupujúceho po zmŕtvychvstaní do večeradla s apoštolmi, cez zomierajúceho sv. Cyrila so sv. Metodom s nádobou so zrnom na rozsievanie viery Slovanom a ich učeníka a pokračovateľa sv. Gorazda.

Po popise výjavov mozaiky ordinár upriamil pozornosť veriacich na to, aby sa na mozaiku nielen pozerali a obdivovali jej krásu. Ako povedal:  „Uvedomujte si, že denne slávime sv. omšu v reálnom spoločenstve so svätými, aj s tými, ktorí sú na mozaike. Svojím životom a skutkami tiež oslavujme Boha, aby sme mohli byť prijatí do spoločenstva so svätými v nebi. V tom spočíva posolstvo mozaiky, svojim životom nasledovať svätých a dosiahnuť tak spoločenstvo s Bohom.“

Ordinár v závere vyzval veriacich, aby sa povzbudení krásou a duchovným posolstvom mozaiky, ako aj prijímaním daru Krista v Eucharistii stávali kamienkami duchovnej mozaiky, ktorou je Cirkev. „Rozvíjajme svoj život v dobrom, aby sa naplnil cieľ tejto pozemskej kamennej mozaiky, ktorá sa síce raz rozpadne, priviesť nás k prežívaniu krásy neba ako súčasti mozaiky Božieho diela“, zakončil Mons. Rábek svoju homíliu.

V ďalšej časti liturgie ordinár konsekroval nový žulový oltár, aby na ňom následne po prvýkrát slávil Eucharistiu. Po skončení slávnosti sa veriaci s ordinárom, vikármi a kaplánmi zišli na agapé v pastoračnom centre. Slávnosť hudobne sprevádzali chrámový zbor Chorus Salvatoris z Bratislavy a miestny mládežnícky spevácky zbor z Krasnian.

Autorom monumentálnej mozaiky je Ivan Marko Rupnik SJ, jezuita a svetoznámy umelec. Prípravu a inštaláciu mozaiky a ozdobných prvkov v podobe oltárnych krížov, svietnikov a meča realizovalo 15 umeleckých mozaikárov z inštitúcie Centro Aletti v Ríme.

Na výrobu oltárneho stola, ambónu, podstavca pod tabernákulum a krstiteľnice bola použitá tatranská žula z lokalít osád Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso, prevezená s láskavým súhlasom primátora mesta Vysoké Tatry Ing. Jána Mokoša a finančnej skupiny J&T Group.

Kamenárske práce a položenie granitovej dlažby v presbytériu uskutočnila firma Mramor – Granit – Mohyla s.r.o. z Krupiny pod vedením jej majiteľa Jána Mohylu. Autorom kameninového tabernákula v podobe románskeho kostolíka v Drážovciach pri Nitre je akademický sochár Michal Zdravecký. Stavebné práce realizovala firma Kora z Močenka.


Text pripravila Ing. Mária Hatalová-Klačanská









Autor fotografií © Ľudovít Havlovič

7. 12. 2011

Dobroslava Luknárová: Aká zvláštna zhoda okolností

Zvláštna zhoda okolností? Nezvyčajné súradnice? Možno iba náhoda, a predsa... keby som bola spisovateľka, možno by som za tými udalosťami a náhodami hľadala tajný zmysel. Hoci uvedenú ašpiráciu nemám, teší ma, že som si vytvorila  pozoruhodnú skladačku niekoľkých dejov a dávam im spoločného menovateľa. Akého, možno nebude treba uviesť, možno jeho charakteristika vyplynie zo samotných faktov –


24. november 2011 - spomienkovou slávnosťou pripomíname (MO MS) Račanom 150. výročie príchodu M. Alstera za správcu miestnej katolíckej farnosti. Tento významný slovenský rodoľub patril k zakladajúcim členom Matice slovenskej aj Spolku sv. Vojtecha, bol jeho prvým podpredsedom. Patril k podporovateľom prvého slovenského gymnázia v Kláštore pod Znievom. Svoje činorodé vlastenectvo dokazoval aj rozvíjaním cyrilo-metodskej tradície, veď už v roku 1863 dal vyhotoviť na veľký kostolný zvon reliéf sv. Cyrila a Metoda.  Posviacka zvona sa konala 19. novembra 1863 a v nedeľu 22. novembra 1863  znela v kostole aj slávnostná omša na počesť 1000-ročia ich príchodu na Veľkú Moravu.

V roku 1885 bol Alster členom slovenskej delegácie na púti do Ríma, vyvolanej encyklikou pápeža Leva XIII, venovanej slovanským vierozvestom. Na mnohých kňazov v tom čase zabralo zastrašovanie uhorských úradov a maďarských úradníkov, a tak zostalo iba osem mužov, čo sa nedali odhovoriť, ani odstrašiť a do Ríma putovali. Svoje zážitky z púte zachytil Alster podrobne a emotívne vo farskej kronike. Zápisy v kronike viedol, oproti svojim predchodcom, dôsledne v slovenskom jazyku.

Hoci v roku 1916 padli dva zvony z farského kostola za obeť prvej svetovej vojne, račišdorfskí farníci sa po jej skončení poskladali nielen na nové zvony, ale na jeden z nich dali opätovne odliať reliéf oboch vierozvestov. Od roku 1989 neraz zaznieva práve v deň 5. júla v kostole slávnostný koncert, venovaný ich pamiatke.

27. november 2011 - v katedrále sv. Šebastiána – hlavnom chráme Ordinariátu OS a OZ SR v Bratislave – Krasňanoch sa uskutočnila slávnostná konsekrácia nového oltára a monumentálnej chrámovej mozaiky. Má na nej miesto aj výjav zomierajúceho sv. Cyrila so svätými Metodom a Gorazdom, ale aj symbolická nádoba so zrnom na rozsievanie viery Slovanom.

Aká zvláštna zhoda okolností - - -


5. 12. 2011

Dobroslava Luknárová: Na mikulášsku tému

„Martin“ a „Katarína“, tradičné dni aj s ich pranostikami sú už za nami, nezadržateľne sa blížia Vianoce. Dni sú plné očakávania, nákupov, predvianočných plánov, ale - u nás, starších, aj akejsi zvláštnej nostalgie, ktorá nás obracia do rokov prešlých aj dávno prešlých... V pamäti sa vynárajú obrazy tamtých Vianoc... zvykov, ktoré panovali ešte v domácnostiach našich rodičov a starých rodičov.

Z knihy o Rači, vydanej v roku 1989, kde je výročným obyčajom v našej obci venovaná rozsiahla kapitola, si práve pripomínam:

4. decembra, na deň sv. Barbory, odlamovali hospodári vetvičky z viniča a čerešne, v neskorších dobách aj z iných stromov, a nechali ich vo vode vypučať. Podľa bohatosti kvetov, ktorými vetvičky do Vianoc zakvitli, si robili úsudok o budúcej úrode. (Ktovie, či to ešte platí aj v našej dobe?)

Na 6. decembra pripadá deň sv. Mikuláša, k nemu sa v Rači - ako iste aj v iných obciach a mestách - viazali (a vlastne do dnešných dní viažu), zábavné, veselé zvyky. Muži a mládenci z príbuzenstva sa dávnejšie preobliekali za Mikulášov, ale aj čertov a anjelov a obdarovávali deti balíčkami od rodičov. Tie obsahovali hlavne ovocie, orechy a cukríky. Oblečenie Mikuláša? Postačil vyvrátený kožuch, maska na tvár s bielou bradou a biskupská čiapka. V ruke mávali biskupskú berlu a kôš s balíčkami. Čerti vyplácali neposlušné deti martinskými prútmi a poriadne štrngali reťazou, anjeli boli ich upokojujúcim protipólom. V Rači sa zachovával aj zvyk dávať deťom balíčky s dobrotami do vyčistených topánok, položených v okne. (Tento zvyk si dobre pamätám zo svojho detstva, hoci sme nebývali v Rači, a zaviedli sme ho aj v našej rodine, keď boli dcérky malé. Vlastne, funguje do dnešných čias...)

A čo „školský“ Mikuláš? Mám naň žiacke aj učiteľské spomienky (tuším tých učiteľských je viac). Ak pripadol (pripadá) Mikuláš na všedný deň, chcú ho mať žiaci hlavne bez skúšania a písomiek. Najčastejšie sa na tabuli v triede objaví táto alebo obdobná básnička (nezriedka aj s nevyspytateľnými?! pravopisnými chybami):

Na svätého Mikuláša
neučí a neskúša sa,
každá päťka odpúšťa sa -
To je odkaz Mikuláša!

Pokúšala som sa neraz nakriatnuť svojich žiakov aj na inú, ich vlastnú veršovanku na tému Mikuláša, ale veľmi som nepochodila. O rok sa na 100 % objavila zase táto, „rokmi odskúšaná“. Ale bývalo občas v triede veľmi pekne – spomínam si na jednu svoju triedu, kde si žiaci pripravili pekný program – len tak sami od seba – a predviedli ho nielen mne, ako triednej, ale aj iným pani učiteľkám. Dokonca v jednej triede skrsol nápad urobiť Mikuláša mladším ročníkom a poprosili ma o pomoc. Zveršovali sme príhovor pre Mikuláša, čertov aj anjelov, dohodli sme sa na oblečení, vyžiadali si dovolenie od pani riaditeľky. Neviem, či si dnes už dospelí „aktéri toho Mikuláša“ ešte spomenú na svoje školské predstavenie, ale ja naň rada spomínam.

Mikuláš – sú ho plné obchody! Myslím tej mikulášskej ponuky. Miešajú sa tradície Mikuláša, Santa Klausa aj Deda Mráza... Možno až príliš. A mne sa pritom, alebo možno práve preto, žiada vysloviť, poslať do priestoru jedno tiché prianie:

Nech sa napriek zásahom modernej doby nevytráca zo sviatku Mikuláša to základné, ľudské, prečo vlastne oná tradícia vznikla. Pošepkám to aj vo veršíkoch :

Na svätého Mikuláša,
keď sa zvečerí,
tichá radosť k oknu kráča,
vchádza do dverí.

Oslovuje všetky deti
dobrotivým slovom:
váži skutky, predsavzatia
po dobrom, či po zlom -

Že lepšieho viacej bolo?
To vás, deti, chváli -
Mikuláš vám do oblôčka
kladie sladké dary.

Som hlboko presvedčená, že aj dnešné deti potrebujú tradície, ich etické posolstvo. Ale to nemožno kúpiť v obchodoch. Žije v nás, ľuďoch...


17. 11. 2011

Dobroslava Luknárová: 150 rokov od príchodu M. Alstra do Račišdorfa

Je príjemné prechádzať sa súčasnou Alstrovou ulicou. Ak začneme pri budovanom komplexe Barónka, pokračujeme popri katolíckom (hornom) kostole, Obecnom dome a potom zabočíme na Detviansku ulicu. Nedávnou rekonštrukciou dostala hlavná tepna Rače krajší vzhľad aj vyššiu technicko-stavebnú úroveň. Ešte keď prejde úpravou samotná cesta, jej povrch nebude samá chrasta, potom to bude paráda!

Veľakrát v zhone všedných dní zaznamenávame hlasným rozčúlením každú nepríjemnú súčasnosť a s pocitom či povzdychom úľavy jej premenu na lepšie.  Lenže daný priestor sa nám prihovára aj svojou nezanedbateľnou historickou hodnotou.

Skúsme sa po tieto dni zastaviť len pri jednej jeho stránke a spomenúť človeka, podľa ktorého je račianska vynovovaná ulica pomenovaná.

Moric Alster

račiansky pán farár. Na priečelí rím. – katolíckej fary nám ho pripomína pamätná tabuľa, venovaná Spolkom sv. Vojtecha. Čítame z nej : Tu účinkoval Moric Alster, 1827 – 1894, horlivý r. k. kňaz a národný buditeľ. Keď sa začítame do biografickej štúdie Dr. V. J. Gajdoša, ktorú vydal v roku 1997 Miestny odbor Matice slovenskej v našej obci, získame plastický, podrobný portrét tohto muža. Vo vzťahu k farnosti, ktorej oddane slúžil 33 rokov, ale aj k celej obci a jej obyvateľom a naviac aj k národno-uvedomelým a buditeľským snahám slovenských vzdelancov v druhej polovici 19. storočia.

Mohli by sme čítať aj v staršej farskej kronike na stranách 335 – 379, ktorú Alster starostlivo viedol, preberúc písomné posolstvo o obci od svojho predchodcu d. p. Adama Hájeka.

25. novembra t.r. sa naplní presne 150 rokov od Alstrovho príchodu na račišdorfskú katolícku faru. Mal vtedy 34 rokov (a pred sebou plodných 33) a takto zapísal svoj príchod do farskej kroniky:

Svoje nové povolanie na račišdorfskej vinici Pána som nastúpil 25. novembra 1861, odovzdaný do božej vôle rozjímajúc, či môjho predchodcu, ktorého som nasledoval v Kuchyni a v Devínskej Novej Vsi, nebudem nasledovať aj v krátkom živobytí...

Z Račišdorfu (staršie pomenovanie Rače) Morica Alstera už nikam neprekladali. Pôsobil v našej obci plných 33 rokov. Zomrel 7. októbra 1894 a je pochovaný spolu so svojou matkou na račianskom cintoríne.

Na 24. novembra pripravuje Miestny odbor Matice slovenskej v úzkej spolupráci s Miestnym úradom našej mestskej časti podujatie, venované jeho pamiatke. Slávnosť bude mať nasledovný program:

14,00 - 14,45   Slávnostná omša v Kostole sv. Filipa a Jakuba
15,00 - 15,30   Privítanie hostí  MO MS a prehliadka Račianskej pamätnej izby 
15,30 - 16,00   Prijatie hostí u starostu MČ Bratislava – Rača
16,15 - 16,40   Pietna spomienka pri hrobe M. Alstera na miestnom cintoríne
17,00 - 18,30   Spomienková slávnosť v Nemeckom kultúrnom dome, účinkujú žiaci, študenti a učitelia GŠB, ZUŠ a ZŠ



16. 11. 2011

Dobroslava Luknárová: Dnes sa smejem, ale vtedy mi veru nebolo do smiechu...

Chladné jesenné ráno. Bude osem. Vystúpila som z električky, náhlim sa po chodníku. Skoro bežím. Z dvoch príčin – prvá, aby som sa zohriala, druhá, aby som prišla, kam mám prísť, včas. Po neďalekej cestičke sa hrnie skupinka študentov. Tiež sa náhlia, ale aj veselo debatujú, prekrikujú sa, prekárajú jeden druhého, smejú sa. Obchádzajú bytovku a miznú mi z dohľadu.
-   Klop – dva, klop – dva, klop – dva – uvedomujem si zvláštny zvuk. Sprevádza moju rýchlu chôdzu. Priklopkáva – ako v tanci – prvú dobu: Ľavá – nič, ľavá – nič... Uvedomujem si, že ten zvuk je príliš blízko, aby bol mimo mňa ... ale čo ho spôsobuje?! Spája sa s mojimi krokmi, ale prečo len s každou prvou dobou a druhú ignoruje???

Spomalím, aj on (ono? ona?) spomalí. Zrýchlim – aj „ono“ sa zrýchli. Čo by to mohlo byť? Vnímam samu seba, hľadám pôvod zvuku –

-   Dobré ráno, pani susedka! Kam ste sa vybrali? – skoro som sa zrazila s našou susedou z vrchného poschodia.
-   Dobré ráno! Prepáčte, zamyslela som sa.
-   Veď vidím. Čo v týchto končinách?
-   Idem len sem – ukazujem na kaderníctvo, vzdialené od nás iba na päť - šesť krokov – vylepšiť svoj vzhľad... nevdojak si prehrniem vlasy na pravej sluche.
-   A ku komu? K Zuzke, Renátke? Ja chodím k Renátke.
-   A ja k Zuzke. Už ma iste čaká –
-   Tak ju odo mňa pozdravte. Aj Renátku, ak tam bude, a dovidenia!

Dve a pol hodiny v kaderníctve a som iný človek – bez šedín, s upraveným účesom, v lepšej nálade. Aj okolitý svet sa vylepšil – mäkko svieti jesenné slnko, zaháňa chlad. Vysokánske topole, len trochu postrašené žltou a červenkastou farbou, podopierajú štíhlymi korunami čisté modro-modré nebo.
Prejdem na druhú stranu ulice, zabočím na chodník. Oproti vykračuje štrúdlička detí – škôlkárov. Držia sa vo dvojiciach za ruky, štebocú medzi sebou. Pripomínajú väčší kŕdeľ kačičiek, ako tak ťapkajú za mamou kačkou. Pardón, pani učiteľkou. Druhá, na konci štrúdličky, práve rieši spor dvoch „káčeríkov – nespratníkov“. Berie ich za ruku – jedného sprava, druhého zľava – ako sa čertia, zazerajú po sebe! Ale učiteľkina prítomnosť zaberá. Možno aj teplo a bezpečnosť dospeláckych dlaní.

Ešte chvíľku zachytávam tíchnuci štebot detí, obdivujem malý parčík aj s pozdne rozkvitnutými púpavami a stokráskami. Mimovoľne pridávam do kroku, lebo viem, že potrebujem dovariť obed a ... som až po krk v každodennej gazdinkovskej rutine.

-   Klop – dva, klop – dva ... zase je to tu! Zvuk prichádza zľava – ach, už mi je všetko jasné!  Podvihnem golier na koženej bunde, ktorý nebolo treba dopnúť až hore, veď nie je, ani ráno nebola veľká zima, a je po zvuku. Prestal. Pustím golier späť - aj zvuk je späť. Spomalím krok, uberá na  tempe aj sile, zrýchlim kroky, aj on sa zrýchli a je údernejší.
Uvedomujem si, že sa usmievam a som rada, že moje „pátranie“ nemá svedkov okrem okolitých kríkov a stromov, trávnika. Taká drobnosť! „Záhada záhad v malom“.
Ale predsa zážitok – mimovoľne sa ukladá do zákutí pamäte - - - a – som v detektívke či starom filme?

Neveľká sekvencia - vynorila sa ako zblúdilá fľaša s tajnou správou, ako bublinka plynu z prameňa medokýša, ako tichý hvizd, znásobený ozvenou.

Sedím v električke, veziem sa domov. Ale moje najvnútornejšie „ja“ preletelo časovým tunelom o viac ako polstoročie a dobrých šesťdesiat kilometrov od Bratislavy. Je večer, obaja s bratom sedíme na posteli, pritúlení k maminke, počúvame. V ten večer sme nechceli rozprávku, radšej „príhodu zo života“.
-   Aj trochu strašidelnú“ – zaprial si brat.
-   Dobre... prikyvuje mamka so smieškom v hlase - možno táto?
Pohniezdili sme sa, lepšie usadili na mojej posteli a chystáme sa počúvať - - - príhodu...

-   Dnes sa už na nej smejem, ale vtedy mi veru nebolo do smiechu. V živote som nezažila taký strach. Ani cez vojnu nie. Vtedy bol človek pripravený na všetko. Nechcem povedať, že odolnejší. Skôr odovzdaný... alebo zocelený? Neviem.
Lenže toto bolo po vojne. Vieš, keď sme ťa mali u starej mamy. Chodievali sme za tebou na striedačku – raz ja, druhý raz ocko. Raz do mesiaca. Častejšie to nešlo. Kvôli peniazom aj  práci.
Bolo to začiatkom zimy. Už primŕzalo, popadával sneh. Vlak meškal dobrú polhodinu – vtedy to bolo bežné. Konečne stanica! Vystúpila som z vlaku a so mnou možno pätnásť – dvadsať cestujúcich. Samí domáci, tváre viacerých mi už boli známe. S jednou paňou som sa aj pozdravila, i keď som si nevedela spomenúť, prečo ju poznám.
Moji spolucestujúci sa čoskoro roztrúsili do okolitých dvorov. Kde - tu už svietili okná do ulice aj lampy na priedomí domov, ozývala sa tlmená vrava a hlavne štekot psov. Ten ma sprevádzal až po posledné dva domy a ich záhrady... ba ešte aj potom...

Predo mnou sa černel lesík. V šere vyzeral ako nepreniknuteľná čierna stena. Ale ja som vedela, že ma za ním čaká domček starkých a v ňom ty, moja Bobuľka. Vždy som sa na teba veľmi tešila. Pamätáš si to?
-   Pamätám – starkých, domček... aj les. Chodievali sme tam na maliny a černice. A so starým otcom na hríby a drevo. V zime ma raz zobral dávať seno do krmelcov.  Tuším aj jablká?
-   Nehovor o tom - skáče mi do reči zvedavý braček - ja chcem maminkinu príhodu!
-   A veď aj ja – ubezpečujem brata.

Iste nám bolo vidieť zvedavosť a napätie priamo na nose, lebo mamka pokračovala:
-   - Bola som od lesa už len zopár krokov. Poriadne sa zotmelo. Nikde mesiac, ani hviezdy, iba hmla! „Ako pôjdem ďalej?“ prebleslo mi hlavou. Za tmy som tadiaľto ešte nešla. Vyberám z kabelky malú baterku, potlačím vypínač. Rozsvietila sa, ale iba na chvíľu. Prešťukávam vypínačom, ale nič, nič. Baterka neposlúcha -
Sedíme s bračekom ako peny, nespúšťame oči z mamkinej tváre. Len nech pokračuje -
-   Ššššuchch – z vetvy neďalekého stromu sa zošuchol sneh. Nejaký vták zatrepotal krídlami a vletel hlbšie medzi stromy. – Ššššuchch, - šššuch – sype sa sneh aj z ďalších vetvičiek. Aj som sa hnevala sama na seba, že mi nie je jedno, kadiaľ idem, čo počúvam, že mám stále stiesnenejší pocit. Šla som rýchlo, skoro behom. A za mnou: Klop-klop, klop -klop...

Ani s bratom nedýchame. Najradšej by sme boli s mamkou práve tam... alebo nie???

-   Ozvena? Ale v lese by nemala byť?! Klop - klop, klop – klop... jasne počujem za sebou kroky. Obzriem sa – v tme a hmle skôr tuším, ako vidím tiene ... ale vyzerá to, že skôr zo stromov ... nevyrastajú z chodníka, neblížia sa. Keď som zastala, zvuky krokov prestali. Iba  srdce, vystrájalo, bilo ako zvon. Vravím si  - halucinácie! To iste klopká iba ono – mám ho plnú hruď – len vyskočiť... Snažím sa uvažovať –
-   Maminka, čo je halu-, halu-, halunácie???
-   Bože! Zvedavec jeden! Vždy preruší v najlepšom!

Usmievam sa nad dávnou spomienkou: Bolo to čarovné obdobie môjho mladšieho brata. Na všetko, čomu nerozumel, sa pýtal hneď a bez okolkov. Tak aj vtedy – ja horím od napätia, čo sa dialo ďalej - a on chce vysvetliť význam jedného slova. Vtedy som, tuším, ani ja nevedela celkom presne, čo to slovo znamená. Iba som sa domnievala. Ale príbeh ma celú pohltil -
-   Prečo prerušuješ? Mami, čo bolo ďalej?
-   Premohla som strach a šla ďalej. Vietor navial na chodník viacej snehu. Černeli sa v ňom hlboké stupaje. Snažila som sa kráčať podľa nich, celkom som sa nato zamerala. Ten klopot za mnou prestal. Joj, tak som si vydýchla!

Aj my s bračekom sme si vydýchli. Ako dobre, že sa našej maminke vtedy dávno nič zlé nestalo.

Lenže mamka pokračovala v rozprávaní:
-   Zakrátko hlbší sneh skončil a chodník predo mnou bol ako vymetený. Bola som rada, lebo zabáranie bolo veľmi únavné. Kráčam si kráčam, už sa neviem dočkať, kedy lesík skončí, keď vtom – klop – klop, klop – klop... už je to tu zas! Až sa mi kolená podlomili. Pridala som, ako som len vládala, ponáhľam sa, bežím. Aj to „klopkanie“ beží so mnou –

Keby sa dalo detské napätie merať, možno by sme s bratom zlomili v ten večer slovenský, či svetový?! rekord. Dýchali sme vôbec?
           
-   Už som von z lesa! Po hmle ani stopy, na oblohe presvecuje cez oblaky mesiac. V diaľke vidím domček starkých, vysvietené priedomie aj dvor a počujem štekot našej Nory. Aj ju vidím, ako sa rúti smerom ku mne. Za ňou vykračujú dve postavy – vysoká, mocná  a maličká. Starý otec a ty.
-   Bola som od strachu a námahy v koncoch. Hučalo mi v ušiach, podlamovali sa mi kolená, ale srdcom sa  prelieval záblesk radosti: Som pri svojich! Už mi nič nehrozí – ten, čo ma prenasledoval, už si na mňa netrúfne ...

-   Ale kto to bol? Chytili ho? Dali do väzenia? Keby som tam ja bol, ja by som ťa obránil. Vzal by som pušku a – braček rieši situáciu „chlapsky“ a gavaliersky. Len ... proti komu? To je ešte stále záhada.
Nezostala nadlho, lebo maminka celé rozprávanie ukončila rýchlo a vecne. Vraj keď si u starkých na chodbe zložila kabát a chcela si vyzuť zimné topánky, pochopila, čo sa vlastne stalo. Vo vlaku jej bolo dosť teplo, tak si na vysokých šnurovacích topánkach povolila pracky a potom už nezapla. Zabudla na ne. Ako sa ponáhľala po chodníku, pracky klopkali o kovový uzáver,  a to bol zvuk, čo ju vystrašil. Čím rýchlejšia bola chôdza, tým rýchlejší bol klopot. Pokým šla po dedine, zvukov naokolo bolo dosť, hlavne štekot psov, tak si „klopkanie“ neuvedomovala. Až potom v lese – v tme a tichu, veď strach má naozaj veľké oči.  
Vraj sa na tom zážitku a jeho rozuzlení poriadne všetci nasmiali. A nie iba jeden krát...

-   No, mohol to byť aj zbojník, alebo - - - lupič - nedal sa brat. Tuším ho trochu sklamalo jednoduché rozuzlenie?
-   Máš pravdu, synček. Mohol to byť nejaký zlý človek - pritakala mu mamka.  „Uvedomili sme si to so starkými ešte v ten večer, keď som sa im priznala so svojím, hoci zbytočným strachom. Odvtedy ma vždy niekto z rodiny čakával na stanici. Aj vyprevádzal späť... Ale teraz už spinkať. Dobrú nôcku a pekné sníčky!“


Som doma. Varím, upratujem. A ešte stále poletuje okolo mňa maminkin hlas. Aj dávna atmosféra onoho večera, keď nám rozpovedala „klopkavú“ príhodu po prvý raz. Predstavujem si mamku – mladú, drobnú, ako kráča, ponáhľa sa tmavým lesom ku mne, svojej malej dcérke. Pripomínam si jej láskavé ruky, ktoré nás s bratom toľkokrát objímali...
Chválim číru náhodu dnešného predpoludnia. Vďaka nej mám v rukách podarené zaklínadlo: Stačí si rozopnúť golier na koženej bunde a zrýchliť krok. Určite sa čoskoro ozve – klop – nič, klop – nič, klop - - -  a ja budem opäť niekde poriadne ďaleko: V detských topánkach, v našom  starom byte - celkom blízko, blizučko k svojim rodičom. A k detstvu...


29. 10. 2011

Ľudovít Havlovič: Dobrovoľný hasičský zbor v Račištorfe-Rači

Obec Rača v bola v dávnej minulosti veľmi často postihnutá ničivým živlom – ohňom. Z historických záznamov je najviac spomínaný požiar v roku 1732, ktorý sa stal 30. mája asi o pol 4. hodine po poludní za veľkého vetra a šíril sa veľkou rýchlosťou.

Asi za hodinu bolo v plameňoch 93 domov, štyria ľudia zhoreli a traja sa udusili. Túto katastrofu opísal svedok a vtedajší farár Ján Juraj Pruker, ktorý si zachránil len holý život, lebo aj fara vyhorela. Od tejto doby sú písané aj nové matriky a farská kronika.

Požiar vznikol na hornom konci ako je ev. kostol a skončil asi pri soche sv. Floriána. Socha bola postavená už v roku 1721 a nie ako sa domnievalo, že až po tomto požiari.

Druhý veľký požiar pri ktorom zhorelo 152 domov vznikol 18. apríla 1861 na dolnom konci obce. Vtedajší r.k. farár Ján Bachta robil zbierky na vyhorelcov a zozbieralo sa  3000 zlatých, ktoré rozdali postihnutým. Dom nachádzajúci sa za sochou sv. Floriána pochádza z polovice 17. storočia a nikdy nebol požiarom zasiahnutý.

Obec sa zaviazala uctiť si tohto svätca, aby ju ochraňoval od ohňa. Na sviatok sv. Floriána 4. mája sa konala procesia k jeho soche, kde bola vykonaná pobožnosť.

Výpis z „Pamätnej knihy dobrovoľného hasičského zboru v Račištorfe“

Zo zápisníc sa spomína, že dňa 4. mája 1882 bol založený
„Dobrovoľný hasičský zbor v Račištorfe“.
Zápisnicu podpísali tí, ktorí vstupujú do utvárajúceho sa hasičského zboru a bola zvolená komisia, ktorá mala vypracovať stanovy zboru. Do tejto komisie boli zvolení:
-    Móric Alster, rím. kat. farár, vzorný kňaz a dobrý i zaslúžilý slovenský národovec a buditeľ,
-   Gustav Polevkovič, evanjelicky farár, nadaný historik, ktorý napísal aj monografiu evanjelickej cirkvi v Račištorfe (po nemecky),
-   Ján Gotčar, katolícky opát, ktorý sa zapísal do slovenskej histórie (na slovenskom gymnáziu v Kláštore pod Znievom, medzi zakladateľmi Matice Slovenskej, a po zakázaní mu akejkoľvek činnosti Maďarmi, žil 7 rokov v Rači a je tu aj pochovaný),
-    Anton Pauer, notár,
-    Karol Tim, evanjelicky učiteľ a duša zakladajúceho sa hasičského zboru,
-    František Krížik, vinohradník a starosta obce,
-    Krištof Titz, krajčír,
-    Eliáš Sloboda, vinohradník,
-    František Wurfl, mlynár,
-    Adam Wallner, strojník,
-    Leopold PolákSamuel Horschutz, obchodníci.
-    František Wallner, bol zvolený za pokladníka.

Zápisnicu spísal učiteľ Karol Tim.

Ďalej sa uvádzajú mená prvých hasičov v Račištorfe:

Eduard Šornitz, Ondrej Smišek, Michal Sloboda, Ludvik Wenzl, Maximilián Máťuš, Pavel Weng,František Fekete, Ignác Veselsky, František Varečka, Krištof Titz, Ludvik Vanerka, Matej Folrich, Štefan Šteber, Ján Benčič, Jozef Šunagl, Jozef Havlovič, Jozef Viger, Adam Wallner, Ján Greiner, Bohumil Titz, Matej Titz, Ján Čermák, Karol Wurfl, Ján Stanek, Jozef Krížik, Jozef Čermák, Jakub Mauer, Štefan Vlčák, Ondrej Halinkovič, František Slezák, Ondrej Wenzl, Karol Gschweng, Bohumil Rukrigel, Pavel Wenzl, František Polakovič, Karol Máťuš, Štefan Krampl, František Dočolomanský, Jakub Bednarič, František Pajdlhauser, Lukáč Luknár, Karol Beladič, Ondrej Vrba, Štefan Gocký, Jozef Bednarič, Ludvik Kompauer, Juraj Zechmeister, Pavel Polakovič, Jakub Luknár, František Wurfl, Michal Khandl, Vincent Máťuš, Ondrej Polakovič, Jozef Novák, Štefan Benčič, Michal Šediva, Móric Ferdinand, Štefan Wenzl, Vavrin Gschweng, Michal Kohút, František Fiala, Anton Polák, Ján Polák, Tomáš Letenay, Michal Hrdlička, Ignác Fiala, Tomáš Čík, Martin Hrdlička, Jozef Jendek, Ondrej Ivanič, Gabriel Fekete, František Krajčírovič, Karol Bednarič, Alex Beladič, Eduard Greiner, Daniel Máťuš, Martin Ivičič, Jozef Slovák, Ondrej Strokhendl, Jozef Polakovič, Michal Polakovič, Ondrej Gschweng, Jozef Adámy.

Menovaní sa prihlásili za činných členov spolku. Celkom 85 členov.

Za prispievajúcich členov sa prihlásili:

Gustáv Polevkovič, ev.farár, Ján Gotčar, opát, Matej Lednár, vinohradník, František Krížik, vinohradník.

11. júna 1882 bola zvolaná opäť členská schôdza, kde boli prečítané stanovy račištorfského zboru a bolo zvolené dočasné predsedníctvo spolku.

Predsedom zboru bol zvolený statkár Móric Sprinzl,
Tajomníkom bol zvolený učiteľ Karol Tim,

Členovia predsedníctva boli zvolení:
Móric Alster, r.k. farár, Gustav Polevkovič, ev. farár,
Komisárom spolku bol zvolený Anton Pauer, obecný notár.

10. septembra 1882 bolo zvolané riadne zakladajúce valné zhromaždenie hasičského zboru v Račištorfe a pre spolok bolo nazbierané 345 florenov a vína sa nazbieralo 33 okovov a 15 žajdlíkov.

Ďalej sa uvádzajú materiálne dary, ako sud na vodu kaďa, ručná striekačka a od Dynamit Nobel 12 putničiek na vodu. Gróf Pálfy povolil, aby v jeho dome v Račištorfe pod. č. 72, terajší „Hostinec u troch zajacov“, mohol hasičský zbor zriadiť svoje depo. Statkár Móric Sprinzl zakúpil 8 ks rebríkov pre hasičov-lezičov. Tunajší krajčír Majer za primeranú cenu povolil ušiť hasičské rovnošaty.

Ako prvý zásah račištorfských hasičov bol pri požiari v bratislavskom chotári a to na Majerovom hospodárskom dvore. Toto sa uskutočnilo ešte pred zakladajúcim valným zhromaždením.

Bol zvolený riadny výbor: jeho predsedom sa stal opäť Móric Sprinzl, statkár, podpredsedom Móric Alster, r.k. farár, tajomníkom Karol Tim, učiteľ, veliteľom Anton Pauer, notár, pokladníkom Karol Pokorný, správcom materiálu Adam Wallner, provizórnym majstrom striekačky Krištof Titz a provizórnym cvičiteľom Jozef Čermák.

Do výboru boli zvolení: František Dočolomanský, Karol Gschweng, Jozef Havlovič, Bohumil Rukrigel.

Za prispievajúcich členov výboru boli zvolení:
Gustáv Polevkovič, ev. farár, Ján Gotčar, opát, Matej Lednár a František Krížik.

1. októbra 1882 o polnoci bol alarmovaný zbor k prvému požiaru. Požiar bol až za obcou Vajnory, preto sa ho nemohol zúčastniť.

27. októbra 1882 pod vedením Adama Wallnera v počte 30 mužov sa zbor zúčastnil lokalizovania požiaru vo Vajnoroch, kde svojimi skromnými možnosťami účinne zasiahol a bol to prvý Dobrovoľný hasičský zbor z Račištorfa.

V týchto počiatkoch bola spolková činnosť opravdu čulá. Cez zimu sa v školských miestnostiach držala škola pre členstvo. Z Bratislavy k cvičným hodinám bol objednaný pán Voit, ako cvičiteľ zboru. Pokračovalo sa tiež intenzívne vo vystrojovaní mužstva.

V mesiaci november 1882 dobrovoľný zbor disponoval už s tromi čatami. Jedna čata bola z lazičov a dve čaty tvorili hasiči – striekači. Prijatie do hasičského zboru v tých dobách nebolo ľahké. O každom novom členovi rozhodoval prísne výbor hlasovaním.

Prvý hasičský ples bol usporiadaný v „Hostinci u troch zajacov“. Členovia hasiči platili vstupné 50 grajciarov a ostatní hostia po 1 florene. Čistý zisk z plesu bol 73 florenov a 63 grajciarov.

Za pôsobenia tohto prvého výboru bola zakúpená ešte prvá striekačka od firmy Seltenhofer zo Šoproňa za 875 florenov.


Spracoval: Ľ.Havlovič,

pre
Ustanovujúce valné zhromaždenie Dobrovoľného hasičského zboru
Rača, dňa 3. marca 2005.



Prvá ručná hasičská striekačka z roku 1882



Hasičské cvičenie v starej škole v roku 1933



Hasičský sklad a strážnica z roku 1939 na Detvianskej ulici



Prvá hasičská motorová striekačka v roku 1942



Hasičská zástava z roku 1947


Foto: Ľudovít Havlovič