28. 2. 2013

Dušan Veselý: Len nevyčnievať z radu!

Zdá sa, že sa začína zvolebnievať a ambiciózni ašpiranti na poslanecký plat 300€ sú schopní nasľubovať čokoľvek, čo sa nedá splniť ani za 2 volebné obdobia.
Niet nad dobre organizované predvolebné stretnutia, ľudia dostanú pekný balónik, niektorí aj kochlíček s kvetinkou a na dobrú náladu aj frťana. Veď nech je život veselší. Vypočujeme si (po koľký krát), že "ak zvolíte občania práve mňa, uvidíte, ako to tu bude vyzerať! ". Tribún po krátkom prejave si utrie z čela pot a nežne sa votrie medzi masy sympatizantov. Dobre padne aj potľapkanie po rameni, najlepšie vzájomné, na znak súhlasu a nekonečného priateľstva.


Realita po voľbách: Na úrad sa dovalí delegácia finančných žralokov, po moci bažiacich jedincov s neskrývanými záujmami vyplieniť obecnú pokladnicu a zdehonestovať akceptovateľný stupeň urbanizácie miestnej časti na pologhetto.



Je iba pozoruhodné, že občania nechcú, či nevedia načrieť do minulosti, alebo do práve prebiehajúcich dejov. Napr. pripravovaná výstavba Rača-Dolná Pekná bola v minulom volebnom období schválená našimi zástupcami ako ÚP. Teraz prebiehajú pripomienky k urbanistickej štúdii, ktorá vyzerá asi takto


Okrem aktivít poslanca Michala Drotována neviem o žiadnych iných aktivitách ďalších poslancov o angažovanie sa v uvedenej problematike. Pričom za volebný obvod Krasňany (č. 2) máme odborníka zo stavebníctva, poslanca p. Milana Andráša.

Oboznamuje vôbec niekto ľudí z Krasňan, ktorých sa to najviac dotkne, o uvedenom probléme? Ako prebieha hlasovanie na zastupiteľstve? A chcem sa spýtať poslancov, či im niečo hovorí výhrada svedomia?

Len nevyčnievať z radu!




26. 2. 2013

Eduard Wenzl: Nežijem nadarmo

Môj otec pracoval na železnici ako vlakvedúci od roku 1906. Zomrel mladý – 49 ročný. Po jeho smrti nás zostalo žiť 7 bratov a jedna sestra. Keď bratia dorastali aj oni začali pracovať na železnici (ako rušňovodič, kováč, normovač, vlečkár). Keď som mal 17 rokov, išiel som pracovať aj ja. Ako traťový robotník, pisár na riaditeľstve železníc, neskôr som išiel do kurzu pre výpravcov vlakov. Od roku 1952 som pracoval v Rači do roku 1953. Od marca 1953 som bol preložený do stanice Bratislava – Východné nádražie. Pracoval som tu ako výpravca, dispečer a dozorný prevádzky až do roku 1987, keď som odišiel do dôchodku. Teraz z okna nášho bytu pozerám na koľajisko stanice a porovnávam, ako bolo koľajisko kedysi plné a nie ako dnes, prázdne. Za mojej činnosti bolo za zmenu prijatých a rozposunovaných aj 60 vlakov. Je to pre mňa smutné, že koľajisko je väčšinou prázdne a v niektorých dňoch sa vôbec neposunuje. Teraz bude 120 rokov, keď sa začalo v tejto stanici rozraďovanie a zriaďovanie nových vlakov do cieľových staníc. Som rád, že som sa zapojil do práce v tejto stanici počas 120. výročia jej existencie. Tiež som pracoval na výstavbe novej točne pre rušne. Prežil som prestavbu stanice, elektrifikácie a výstavbu nového spádoviska, nových odchodových koľají, nového rušňového depa.
Na deň železničiarov sa rád stretávam s bývalými spolupracovníkmi a spomíname, ako sa nám pracovalo. „Posunujeme“. Zúčastňujem sa aj na výstave starých rušňov a vozňov v Múzeu na Východnom. Očami aj rukami pohladím týchto tátošov a spomínam, kto na nich jazdil, kto im rozkazoval, aby dobre vykonávali túto ťažkú prácu. Uvažujem, že už aj ja patrím do tohto železničného múzea. Do tohto 120. výročia železničnej stanice patrí aj 6 bratov – železničiarov Wenzlových.

Eduard Wenzl
Bratislava, 25.1. 2013
Dňa 25.1. 2013 je 67 rokov, čo som nastúpil k železnici.

25. 2. 2013

Dušan Veselý: Neobťažujte úradníka m.č. Rača

lebo dostanete spätnú väzbu, kto je tu pánom a teda kto je tu pre koho!



Človek ide zaplatiť daň za psa a hľadá a hľadá, lebo po roku si človek nepamätá, kde to platil. Aha, pootvorené dvere do kancelárie. Človek chce nazrieť, ospravedlňuje sa a zrazu prásk dvere sa pred nosom zavreli.
No nič, človek to nevzdáva, pozerá bezradno po vestibule. "Hej vy tam, čo chcete!" revú na človeka, čo prišiel zaplatiť daň. Človek sa až bojí, trasie sa mu hlas, nesmelo odpovedá, že ráčil priniesť 40 evry za čoklíka.

Tak takto dajako sa udial príbeh z januára t.r. môjmu členovi domácnosti. Teraz neviem, v akom storočí to vlastne žijeme? V 19 -om? Rakúsko-Uhorsko?  Šikana a ponižovanie občana?  Je načase požadovať personálny audit zamestnancov m.č.Rača. Rača je ufúľaná m.č. Bratislavy (ktorá na tom nie je výrazne lepšie), a pohár trpezlivosti sa naplnil. Po vinobraní zostali špinavé a smradľavé ulice s mastnými fľakmi.


Zimná údržba je nedostatočná, zasypané a zľadovatené chodníky sú bežná vec: Raču zasypalo


Stojiská okolo kontajnerov je jeden humus. Pracovníci oddelenia životného prostredia majú za povinnosť tieto nedostatky monitorovať a správcov vyzvať na odstránenie. Ak nerešpektujú, tak ich pokutovať.  Kontajnery na chodníku


M.č.Rača nerieši čierne stavby: čierna stavba parkoviska
čierna stavba prevádzky

Neriešia sa priestupky: jazda automobilov cez detske ihrisko
atď. atď.



21. 2. 2013

Michal Drotován: Nezmyselný developerský projekt "Rača - Dolná Pekná"

V poslednej dobe sa v Rači vyrojilo toľko nových developerských projektov, že je veľmi náročné to aj sledovať.


Po projektoch Račany Rosso (stále možno podpísať petíciu a aktuálne sa čaká na vysporiadanie sa developera s písomnými pripomienkami občanov - bolo ich skoro 60; budeme radi, ak vyplníte aj anketu o tomto projekte), a Pod vinohradmi (tam je možné v rámci procesu EIA zasielať pripomienky na Ministerstvo životného prostredia do 08.03.) prichádza ďalší projekt v Krasňanoch - Dolná Pekná cesta. O tomto projekte som už písal aj tu na blogu aj v Račianskom výbere 1/2013. Uviedol som, že tento projekt je nezmyslom a na tom trvám.

Mám k nemu tieto zásadné otázky a pripomienky:

1. Predložená urbanistická štúdia (UŠ) ponúka dva varianty, z ktorých je jeden horší ako druhý.
Variant 1:  21 domov, 380 bytov, 890 obyvateľov, 607 (resp. 675) parkovacích miest, zastavaná plocha 6790 m2
Variant 2:  20 domov, 348 bytov, 810 obyvateľov, 557 (resp. 622) parkovacích miest, zastavaná plocha 6090 m2

2. V štúdii nie je vôbec riešená doprava v širších vzťahoch a konštatovania v nej nie sú ničím podložené. Zámer uvádza, že "samotná doprava z riešeného územia bude smerovaná do ulice Pekná cesta a následne cez svetelnú križovatku na ulicu Račianska cesta, kde dôjde k jej rozdeleniu vo smere na Raču a Centrum Bratislavy. Zrealizovanie susednej zóny Rinzle umožní následne napojenie riešenej zóny na Račiansku ulicu i cez ulicu Hečkova." Tiež uvádza, že "Územie je v súčasnosti sprístupnené z jedného smeru a všetky prístupové komunikácie poskytujú kapacitne dostatočné pripojenie pre predpokladanú výstavbu obytnej zóny. Kapacitným posúdením sa zaoberá samostatná časť štúdie.Ďalej sa uvádza, že "navrhovaná obytná zóna bude na okolitú dopravnú infraštruktúru výhľadovo napojená v dvoch bodoch. Primárne a ako prvé bude realizované dopravné napojenie na ulicu Pekná cesta pomocou okružnej križovatky umiestnenej na parcele č. 17353 a 2266/6 katastrálne územie Rača. Kapacitné posúdenie predmetnej križovatky je v samostatnej časti tejto štúdie. Sekundárne napojenie na okolitú komunikačnú sieť sa uvažuje z koncového bodu komunikácie C1_MO 9,0/50 smerom na parcelu 9163 k. ú. Rača, ako prepojenie predpokladanej zóny Rača - Rinzle. Predĺžením nosnej komunikácie C1_MO 9,0/50 do zóny Rinzle bude možné následne zokruhovať cez Hečkovu ulicu obe obytné zóny na Račiansku ulicu."


Vo zverejnených materiáloch nie je však žiadna dopravná štúdia resp. žiadne posúdenie navrhovaného kruhového objazdu s Peknou cestou, križovatiek Pekná cesta/Račianska ulica a ďalších svetelných resp. neriadených križovatiek na Račianskej ulici. Žiadam predložiť riadne vypracovanú dopravnú štúdiu, ktorá bude zahrňovať aj schválené resp. navrhované projekty v okolí (Rinzle, výstavba v areáli AB Kozmetika, výstavba Pod vinohradmi, Slanec, projekt Rustaveliho a navrhovaný projekt Račany Rosso). Je prekvapujúce, že súčasťou návrhu nie je ani zmienka o tom, koľko áut by z projektu vychádzalo v dopravnej špičke a ani smery ich prúdenia. Bez predloženia riadne vypracovanej dopravnej štúdie sú tvrdenia o dostatočnej kapacite nepodložené a zavádzajúce. Situácia je už dnes kritická a Pekná cesta v rannej špičke nevyhovuje už ani v súčasnosti. Rovnako tak je aj situácia na ceste II/502 kritická v špičkových hodinách. Bez tohoto posúdenia považujem túto urbanistickú štúdiu za zdrap papiera. Požadujem pred akýmkoľvek ďalším procesom predložiť dopravnú štúdiu.


Zároveň uvádzam, že výstavba podobných projektov bez predošlého riešenia predĺženia Galvaniho ulice a ďalších nadväzujúcich dopravných projektov je nezmyslom a je proti záujmom obyvateľov Rače.

3. Považujem za krajne zavádzajúce, ak sa prakticky v žiadnom výkrese neuvádza súčasne platný funkčný kód pre dané územie - t. j. 502 G - tento kód umožňuje v území napr. vybudovať parkovisko, ktoré by bolo veľmi potrebné pre kamióny, ktorá blokujú hornú časť Peknej cesty. Je krajne zavádzajúce, ak vo výkresoch je uvedené v časti "širšie vzťahy" funkčný kód 101 F, ktorý tam však nie je a je iba štúdiou navrhovaný. Mimo textovej časti je však táto vec zamlčaná. Je krajne zavádzajúce, ak je vo výkrese uvedené farebne, že sa jedná o kód 101 F viacpodlažná zástavba podľa ÚP a územie je potom bodkovaním označené ako "zmena ÚP". Žiadam, aby v štúdii aj výkresoch bolo jasne uvedené, že sa jedná o návrh na zmenu územného plánu a že v súčasnosti nie je možná žiadna výstavba bytoviek v tom území. Osobne si myslím, že v rámci urbanizmu, problémov v Krasňanoch a pod. by bolo najlepšie riešenie pre obyvateľov vybudovať tam parkovisko príp. parkovací dom, ktorý by pomohol riešiť katastrofálnu situáciu s parkovaním a parkovanie na chodníkoch v Krasňanoch.



4. Projekt "Rača - Dolná Pekná" uvádza, že je predpoklad potreby cca 90-100 nových miest v ZŠ a cca 30-40 v materských školách (tu je však chybné uvádzané, že sa jedná o kohortu 0-5) (s. 21). Ďalej sa v nej tvrdí, že je v Rači rezerva 50 miest v ZŠ (s. 22) a je potrebne teda zriadiť ešte miesta pre cca 50 detí (dve triedy), na rovnakej strane je však uvedené, že kapacita pre 100 detí je dostatočná aj ZŠ Hubeného (nie je to však žiadnym spôsobom obhájené). Projekt tiež navrhuje "dočasnú reprofiláciu určitých priestorov ŠKIŠ a SOŠ IT na základnú školu". To je však fikcia, ktorú nie je možné považovať za riešenie potreby cca 100 miest pre školopovinné deti. Treba uvažovať o tom, že sa bavíme o výraznom náraste v rokoch 2016-2020, kedy sa predpokladá výrazný nárast žiakov aj z iných projektov.

Štúdia tiež tvrdí, že "u školských zariadení treba uvažovať, že v MŠ sú kapacity v súčasnosti takmer naplnené, ale do doby výstavby budú mať dostatočné rezervy pre umiestnenie detí predškolského veku v rozsahu cca 40 detí." Bolo by skutočne zaujímavé zistiť, ako k tomuto tvrdeniu developer prišiel - stačí sa opýtať mamičiek, aký je problém umiestniť dieťa do materskej školy - a je ilúziou myslieť si, že v rokoch 2016-2020 bude táto situácia výrazne lepšia a bez problémov umožní umiestniť cca 40 detí z projektu Dolná Pekná cesta.

5. Považujem návrh zástavby 6 podlažných domov za nevhodný ohľadom krajinotvorby, nakoľko by vytváral výraznú bariéru svahu a tiež by umiestňoval pod lesopark a na kopec nad Krasňanmi vyššie bytovky ako sú v dolnej časti Krasňan. Tiež umiestnenie projektu priamo za výrobným závodom Slovenskej grafie je nevhodné a je dôvodný predpoklad, že z toho dôvodu sa bude jednať o tzv. štartovacie byty bez väčšieho zázemia obyvateľov (napr. nahlásený trvalý pobyt v mestskej časti).

6. Projekt správne uvádza, že dažďová voda musí ostať v území, nie je však okrem všeobecného popisu uvedené, aké veľké majú byť retenčné nádrže, tiež je uvedené, že dažďová voda z parkovísk má byť po prechode ORL byť zaústená do Račianskeho potoka (cca 48 l/s) - požadujem prepracovať projekt v tom zmysle, aby všetka dažďová voda zostala v predmetnom území a teda nebola zaústená ani do verejnej kanalizácie ani recipientom do Račianskeho potoka. Požadujem tiež uviesť prepočet zrážok pre celé územie a navrhnúť vhodnejšie riešenie - napr. využitie vody pre ochladzovanie budov v lete, úžitkovú vodu, vybudovanie jazierok v projekte a pod.



7. V projekte nie je dostatočne vyriešené, akým spôsobom budú odvádzané splaškové vody, či existuje súhlas BVS na napojenie na súčasnú kanalizáciu a či je kapacita dostatočná bez vyvolanej investície. Žiadam predložiť posúdenie od BVS k danému projektu a tiež stanovisko správcu toku SVP, š.p. OZ Bratislava k návrhu zaústenia dažďovej vody do Račianskeho potoka. Nakoľko sa jedná o dôležitý biokoridor, požadujem vyjadrenie aj od Obvodného úradu životného prostredia - životné prostredie a ŠVS.

8. Žiadam predložiť hlukovú štúdiu nielen vplyvu projektu na okolie, ale aj vplyvu okolia na projekt - hlavne hlučnosť z prevádzky Slovenská grafia, tiež žiadam v tejto fáze vyjadrenie Úradu pre verejné zdravotníctvo.

9. Žiadam predložiť rizikovú štúdiu možného znečistenia podzemnej vody pri výstavbe resp. prevádzke a tiež predložiť hydrogeologický posudok a uviesť v akej hĺbke sa predpokladá podzemná voda a do akej hĺbky majú siahať podzemné garáže resp. základy stavby. Je potrebné uviesť, či počas výstavby tohoto projektu by hrozilo znečistenie podzemnej vody.

10. Štúdia tvrdí, že je to "návrh celkovej koordinácie a usmernenia rozvoja územia pri zachovaní princípov trvalo udržateľného rozvoja." (s. 7) - toto však vôbec na ďalších stranách nedokazuje ani jedným faktom. Žiadam túto skutočnosť doložiť a obhájiť.

Záverom uvádzam, že ani jeden z variantov navrhnutých v predloženej forme pri predošlom neriešení problémov v území nie je vhodný a objemovom dimenzovaný na danú lokalitu ani v rámci širších vzťahov. Požadujem spoločné posudzovanie veľkých developerských projektov (nad 500 obyvateľov) a ich možné realizáciu resp. zmenu územného plánu až po prekládke cesty II/502 a predĺžení Galvaniho a po vyriešení problémov popísaných vyššie. Z daných dôvodov požadujem urbanistickú štúdiu výrazne prepracovať a upraviť do "ľudskejšej" formy. Daný návrh nie je akceptovateľný a bol by proti záujmom obyvateľov Rače.

Dôležitá informácia: Dňa  28.02.2013 od 16,00 h. bude k tejto téme verejné prerokovanie v Obecnom dome a do 20.03.2013 je možné zasielať písomné pripomienky k projektu na adresu Mestská časť Bratislava - Rača, Kubačova 21, 831 06 Bratislava. Ja zasielam vyššie uvedené pripomienky.

Michal Drotován
poslanec MZ Bratislava - Rača





20. 2. 2013

Cyril Sekerka: Detský tanečný bál Rendezu v KS Impulz

Klub matiek v spolupráci s Rendezským klubom mladých to v pravidelných piatkových klubových aktivitách rozbehol v roku 2013 sviežo a s pozitívnou energiou, ktorá iskrivo sálala zo všetkých princezien a princov, hoci vonku pani zima vystrájala nepríjemnou snehovou metelicou.
Skvelé, skutočne skvelé, sú maminky a ocinovia z Klubu matiek a detičiek z Rendezu, ktorých neodradila ani snehová fujavica a zorganizovali „Detský tanečný bál“ v plnej kráse, kde sa skveli šaty nádherných princezien a odvážnych princov, ktorí to naplno spoločne rozkrútili v tancoch, smiechu a dobrej nálade. Detský kolotoč pohybu, nápaditých tanečných hier trval vzácne od začiatku až do konca s radostnou vyhliadkou, že ich už čoskoro čaká „Fašiangový karneval“ – 8.2.2013 ako ďalšia klubová piatková aktivita každý týždeň v pestrom pláne celoročných akcií Klubu matiek a detičiek Rendezu v dobre zohratej spolupráci s Rendezským klubom mladých.
Tak teda „Klobúk dole“, Rendezáci, za vaše aktivity s prianím, aby vám vaša duchovná energia a nadšenie vydržalo dlhé roky rokúce.

19. 2. 2013

Cyril Sekerka: Ples obyvateľov Rendezu slávil 20. ročník

Rendezské plesové noci si písali históriu už úctyhodného 20. ročníka v priestoroch patrične slávnostne vyzdobeného KS Impulz. Organizátori plesovej akcie TJ Real Rendez v dobrej spolupráci s MÚ Rača už 20 rokov ponúkajú príťažlivú možnosť obyvateľom Rendezu, aby každoročne v rovnakom čase sa mohli skvele zabaviť v pohodovej dobrej nálade v rytme tanca pri lahodných tónoch špičkovej hudobnej skupiny RYTMIK, až kým ranné zore neúprosne neoznámia koniec plesania v zemi Rendezskej. Výbuchy smiechu, debaty plné šteklivých historiek, rodinná atmosféra, to sú hodnoty dnes najvzácnejšie, ktoré stabilne ponúkajú „Plesové noci Rendezské“, kde sa už vytvorili partie rovnakej krvnej skupiny vyžarujúce zo seba harmóniu a človečinu. Ťahúňmi týchto partií sú obrazne povedané „slneční ľudia“, ktorí dokážu spojiť ľudí, vytvárať priateľské vzťahy, majú v sebe nekonečne obetavé šľachetné srdcia. Anka Šafáriková, Kaja Hrubišková, Vierka Pustayová, Magda Rajtová, Evička a Maroš Vrbovci, Miro Schubert, Roman Cigánik, Šaňo Kuchar, to sú tí vzácni ľudia, ktorí stmeľujú ľudí a neváhajú venovať aj sponzorsky príspevok do tomboly, aby obdarovali úsmevom a radosťou veľkú plesovú rodinu Rendezskú. Dozneli tóny hudby, stíchol smiech 20-teho ročníka „Plesu obyvateľov Rendezu“ a organizátori tejto akcie TJ Real Rendez s MÚ Rača už dnes pozývajú obyvateľov Rendezu na jeho už 21. ročník v domovských priestoroch KS Impulz. Prianie zdravia, aby sme sa spolu o rok znovu zišli na Plesovej noci Rendezskej, Vám želá
Sekerka Cyril

Poďakovanie sponzorom za prejav ich úcty obyvateľom Rendezu venovaním sponzorského daru do tomboly: Salón krásy KAJA – kaderníctvo, kozmetika, manikúra, masáž, pedikúra, PADANI – rozličný tovar, Lekáreň Rendez, Pizzeria KATKA, Salón BELLEZA, Real Rendez, Autoškola Molnár, Zlatníctvo FUREK, DEKOR ART, Comsit – Magdaléna Rajtová, Cukráreň MARLENKA, Miloš Maťúš, Juraj Madzin, Lahôdky Nosáľová, Kozmetika Petrovičová, OLMA, Maroš Vrba, Heineken, Anna Novotná, Juraj Školník, Vierka Pustayová, Anka Šafárikova, Katarína Dobiášová, MÚ Rača – oddelenie kultúry.

Viera Sajková: Útulok?

K tejto spomienke som sa vrátila na základe správ uverejňovaných v TV vysielaní po Vianociach, o vyhodených psíkoch. Môj príbeh nie je o darčekoch na Vianoce, iba o nechcených psíkoch.
Koncom studeného novembra v 70–tych rokoch našli sme ráno na dvore pri dverách psíča. Bolo maličké ledva odstavené, nevedelo papať z misky. Kedy sa ocitlo na našom dvore, neskoro večer, či od skorého rána? Kto vie.
Deti sa mu potešili a hneď zháňali fľašku s dudlíkom, misku a škatuľu so slamou. Ja som bola za to, aby sme sa u susedov prezvedeli, či niekomu neušlo a mali by sme ho vrátiť majiteľom. Manžel ma vysmial a povedal, že táto sučka iste nikomu nechýba. Nebola som z toho nadšená v zime, v byte starať sa o maličkého psíka. No chlapci orodovali za ňu a tak som privolila.
Zohnali sme tvrdú škatuľu, ustlali jej v kúpeľni a špekulovali, ako ju pomenujú. Ešte sa nedohodli na mene, keď na druhý deň po príchode domov zistili, že sa nejako veľmi trasie, ani k miske neprišla vyjesť mliečko, aj dudlík s fľaškou odmietala. Konštatovali sme, že cesta v tej zime, ktorou ju k nám niekto na dvor prepravil asi hodom ponad bránu, jej veru neosožila.
Najviac žialili deti, neustále ju spomínali. S manželom sme sa dohodli, že na jar kúpime psíka s rasou - čistokrvného. Správu sme oznámili deťom, že na jar budeme mať nového strážcu na dvore, čistokrvného s rodokmeňom a musí to byť „ON“, trvala som na tom. Tak sme to mali naplánované my.
Ani mesiac neubehol od trúchlivej chvíle, keď išiel manžel v jednu sobotu nakŕmiť ráno zajace na zadný dvor a pri vrátkach oddeľujúcich dvor od záhrady našiel schúlený skučiaci chuchvalček – ďalšieho psíka. Priniesol ho dovnútra a po prehliadke opäť skonštatoval, že je to sučka, no mala inú farbu, ako tá prvá, bola asi z iného chovu. Keď ju už priniesol dovnútra, deti sa jej nechceli vzdať. Škatuľa ešte nebola z dvora vyhodená, chlapci ju vystlali novou slamou a chuchvalček putoval opäť do kúpeľne.
Bohužiaľ dopadol ako ten prvý. Po dvoch vizitách na Karpatskej ul. u veterinára, kam ju s otcom zobrali, poctivo doma liečili a dávali pod jazyk acilpyrin, nič nepomohlo. Rozdiel bol snáď v dvoch týždňoch.
Neľutovala som návštevy na Karpatskej ul., manžel vyrastal na gazdovskom dvore, i ja som bola počas prázdnin svedkom prirodzeného výberu a rozhodovania mojich starých i krstných rodičov pri liahnutí, či prichádzania na svet iných domácich zvierat na dvore, a preto sme takéto situácie zvládali inak, ako naše deti. I keď som nebola vždy zainteresovaná v tej ktorej situácii, ale som si vypočula rozhovory a dôvody, prečo sa tak rozhodli, ako sa rozhodli a s druhmi, o ktorých rozhodli, že sú nepotrebné, urobili krátky proces, ktorého sme boli neraz svedkami.
Manžel bol za to, aby naši chlapci pochopili po „sparťansky“, ako to v týchto prípadoch so zvieratkami v živote chodí a zastavil ma v prejavoch ľútosti, keď som im držala stranu. Postupne sme ich pochovávali v lese povyše Kamennej Svine do hlbokého snehu, prikryli čečinou a zahrabali snehom, iná možnosť nám nenapadla. Sem sme v zime s deťmi chodili na vychádzky, či sánkovačky ku Slalomke a vynášali mrkvu, jablká zverine.
Deťom sme povedali, že na jar splníme sľub a obstaráme čistokrvného strážcu.

 

Do tretice vraj všetko dobré, no nie vždy to tak je.

Čakali sme koniec zimy, prehupol sa marec a už sa blíži Veľká Noc. Robím jarné upratovanie, vynášam si deky, domáce koberčeky, predložky do zadnej záhrady a kladiem ich na drevené kozy, že ich vyprášim.
Idúc popri šope zazdalo sa mi, že som začula skučanie. Najprv som si myslela, že sa mi to iba zdá a nevenovala som tomu až takú pozornosť.
Keď som išla po tretí krát, bolo intenzívnejšie. Prehodila som posledný koberček na kozu a trielim ku šope. Vtom sú mi chlapci za pätami, som šikovnejšia a otváram dvercia.
Neverím očiam. Ďalší chuchvalec poriadne väčší, ako boli tie dva predtým. Skučí, vyskakuje, túli sa k nohe a dožaduje sa pohladkania. Na zemi prázdna miska od mlieka. V tom mi napadlo, že sa mi už v týždni zazdalo, akoby sa mlieko väčšmi míňalo z chladničky a teraz mi svitlo, kde sa podelo a veru sa netvárim milo.
Náš starší prebral ihneď iniciatívu. „Mami viem, že ste nám sľúbili na jar čistokrvného, no prišiel za nami nejaký ujko do parku a ponúkol nám tohto psíka. Povedal som mu, že máme sľúbeného s rodokmeňom od rodičov, ale on, že nemusíte nič zháňať, veď tento je vraj čistokrvný rasou – dlhosrstý, synček vyťahuje pri tom malý papierik z vrecka a číta bastard a daruje nám ho zadarmo. Ešte som sa uistil, či je to „ON“, ujko prikývol a tak sme si čistokrvného s rodokmeňom Bodríka zobrali domov, rasu som si zapísal na papierik, lebo by som to slovo zabudol. Keď sa trocha udomácni, sme vám chceli o ňom povedať,“ rozžiarenými očkami pyšný na rasu, troška vinovatým hlasom dokončil obranu.
Bolo mi jasné, že by sa s Bodríkom ťažko lúčili. V duchu som na ujka hromžila, ako prekabátil mojich dvoch nič neznalých o rasách a rodokmeňoch a silne zapochybovala o tom, že je to „ON“. Manžel urobil prehliadku a nebol to Bodrík, ako sme predpokladali. Deťom sme nič nehovorili, nakoľko sa mu už vyše týždňa tak prihovárali a tak sme ho i my nazývali Bodríkom. Boli proti tomu, aby sme ho priväzovali, a preto mal na dvore voľnosť.
Bodríkovi sa u nás dobre vodilo. Časom podrástol, bol z neho celkom pekný „bastard“ a veľký šibal. Tuším v máji sme maľovali kuchyňu aj kúpeľňu. Pred touto akciou sme večer povynášali s manželom na dvor niektoré veci, ako klasický šijací stroj, práčku ROMO, prútený kôš na bielizeň a už si nespomínam, čo ešte.
Boli sme vtedy mladí a tieto akcie sme zvládali počas noci. Nad ránom i s upratovaním sme boli hotoví. Odpočinuli sme si zo dve hodiny, deti vstávali a my ideme pratať dovnútra veci, ktoré sme večer povykladali na dvor.
Bodrík nám v noci tak na dvore pomáhal, že povyhrýzal zo spotrebičov, čo sa dalo. Všetky kábliky, hadičky na práčke, kožený remeň na šijacom stroji a z prúteného koša bola kopa prútia po celom dvore. Za túto pomoc vyfasoval novinami od gazdu poza uši.
Ten rok akosi neprial domácim zvieratám. V lete nám i susedom v okolí začali kapať zajace z dôvodu dajakého moru, ktorý sa veľmi rýchlo šíril. Chudáčik Bodrík, skončil napokon v spoločnom hrobe v záhrade spolu s niekoľkými zajacmi.
Manžel vykopal hlbokú jamu, kam sme ich všetkých umiestnili. Starší synček mal pripravený krížik z konárikov a ja som predniesla reč o tom, že nám je ľúto, ako to s našim Bodríkom skončilo, no vďaka nemu máme novú automatickú práčku Tatramatku. Aj nový kôš na bielizeň a môj brat mi prerobil šijací stroj na elektrický pohon. Ukončila som reč s úsmevom.
 Na tej starej práčke boli síce dva motory, no počas prania padal na odstredivke klinový remeň a nebola to ľahká oprava. Musela som najprv z pračky vypustiť vodu. Pračku úplne obrátiť, nahodiť klinový remeň na motor odstredivky, počas jedného prania i zo dvakrát, a to akurát vtedy, keď bol môj na služobke. Darmo som protestovala, až Bodrík mi z toho marazmu pri praní pomohol. Tak špeciálne vyhrýzol elektrický kábel i odtokové hadice, že opravár sa vzdal opravy a dobre mi poradil: „Kúpte si novú plnoautomatickú, túto si od vás za stovku zoberiem na súčiastky.“
Neboli sme tým nadšení, ako sa to s psíkmi udialo v našom „útulku“.
 Deti istý čas nespomínali sľub, ktorý sme im dali s novým strážcom, a tak sme si s manželom povedali, že to uskutočníme až na budúcu jar.
Príchodom ďalšej zimy sme zažili podobné prekvapenie opäť v šope, kde sa o „neho“, o Bobíka, starali už dlhšiu dobu a po prehliadke sme jej dali meno Bobinka.
 Po všelijakých útrapách sa nám podarilo Bobinku vystrábiť z choroby psinky a po nejakej dobe vyrástla na pekného vysokého, akoby poľovníckeho psa. Kvôli tej parádnici sme museli neskôr obnoviť komplet celý plot s novým cementovým základom a pletivom, z dôvodu demolačnej čaty počtom asi 12–tich obdivovateľov z blízkeho i ďalekého okolia, ktorým vôbec neprekážal náš dovtedajší dvojmetrový plot, ukončený ostnatým drôtom. Nepomohlo ani zatváranie do šopy, i tam sa prehrýzli.
 Až vtedy naše deti konečne pochopili, prečo sa ľudia bránia chovať sučky a zbavovali sa ich cez bránu a posúvali iným do „útulku“. Neskôr sa nám Bobina pyšne predviedla prechádzkou po dvore so svojimi prírastkami.
O Bobine napísal vtedy náš školák skutočný príbeh v slohu, na tému „domáce zvieratá“. Ale to je už úplne iný príbeh, za ktorý si vyslúžil od p. učiteľky veľkú pochvalu.
S manželom sme debatovali o tom ako sa doba, ľudia i okolnosti menia. Pri výbere budúcich generácii domácich zvierat boli inak citovo orientovaní v rokoch nášho detstva, ako boli v detstve našich detí. Aj ako je tomu dnes.

18. 2. 2013

Michal Drotován: Pripomienky k zámeru „Obytný súbor Pod vinohradom, Bratislava-Rača“



Týmto zasielam zásadné pripomienky k zámeru „Obytný súbor Pod vinohradom“,  ktorý bol zverejnený na stránke www.envirportal.sk- http://www.enviroportal.sk/sk/eia/detail/obytny-subor-pod-vinohradom-bratislava



  1. Požadujem pri stanovení rozsahu hodnotenia navrhovanej činnosti podľa §30 zákona 24/2006 Z.z. v znení neskorších predpisov vypracovať ďalší variant („Variant 2“) navrhovaného zámeru, ktorý by na rozdiel od predloženého variantu:
a)  dažďové vody (podľa zámeru 11 698 m3/rok – s. 27) zachovával na 100% v dotknutom území (formou retenčných nádrží, jazierok, zelených striech a pod.) a v žiadnom prípade by neboli zaústené do verejnej kanalizácie, ako to navrhuje predmetný zámer (s. 28, s. 37). Riešenie navrhnuté v zámere nie je pre prívalové dažde z Malých Karpát v území vhodné a tiež je v rozpore so snahou minimalizovať odtok dažďovej vody do verejnej kanalizácie. V prípade parkovísk požadujem po prečistení dažďových vôd v ORL tiež zaústenie do retenčnej nádrže.
b) znížil intenzitu zastavania a počty bytov (vrátane tzv. apartmánov, čo sú de facto tiež byty a ide iba o obchádzanie indexov a funkčných kódov územného plánu) na mieru vhodnejšiu s ohľadom na preťaženosť Račianskej ulice. Danú preťaženosť bude konštatovať aj dopravná štúdia, ktorá bude musieť byť vypracovaná v rozsahu hodnotenia (viac v bode 2.).
c) požadujem do nového „Variantu 2“ zapracovať výrazne väčšie množstvo občianskej vybavenosti (detské a športové ihriská, cyklochodníky, materská škola atď.), tiež vybudovanie jazierok na zadržiavanie dažďovej vody; výrazne väčší podiel zelene (aj nad rámec indexu zelene); menšiu intenzitu zastavanosti a väčšie množstvo verejných priestorov. Znížiť teda objemovosť projektu a zvýšiť rozlohu verejných priestorov.

  1. Požadujem do správy o hodnotení činnosti (§31 zákona 24/2006 Z.z. v znení neskorších predpisov) doplniť:
a)       riadne vypracovanú dopravnú štúdiu, ktorá posúdi priepustnosť nielen pripravovanej svetelnej križovatky projektu s Račianskou ulicou ale aj križovatky Račianska/Nobelova; križovatky Račianska/Pekná cesta a pripravovanej križovatky Nový záhon/Račianska – zároveň je potrebné posúdiť dopravu výhľadovo do roku 2030 a do dopravnej štúdie zahrnúť očakávané projekty:
Projekt Radničné námestie – Polyfunkčný súbor Rustaveliho http://www.enviroportal.sk/sk/eia/detail/bratislava-raca-polyfunkcny-subor-rustaveliho-
            Projekt Račany Rosso - http://rosso.racan.sk
b)      predložiť hydrogeologický posudok ohľadom prúdenia podzemnej vody v predmetnom území a tiež posúdiť možnosť vybudovania zelených striech na zadržiavanie dažďovej vody v území, daný posudok je potrebné vypracovať aj na prívalové vody z Malých Karpát (lokálne výrazne zvýšenie zrážok, topenie snehu a pod.)
c)      predložiť hlukovú štúdiu nielen vplyv daného projektu na okolie, ale aj vplyv cestnej dopravy na Račianskej ulici (II/502), železničnej dopravy (aj ŽST Vinohrady), PD Bratislava - Vinohrady a vozovne Dopravného podniku Bratislava, a.s. na navrhovaný obytný súbor. V navrhovanom ďalšom variante (bod 1. – „variant 2“) výrazne redukovať negatívne externality z hluku umiestnením zeleného pásu stromov po celej línii projektu.
d)      predložiť posudok pamiatkového úradu či je potrebný archeologický prieskum územia.
e)       posudok o kapacite verejnej kanalizácie a verejného vodovodu (DN 200) pre napojenie daného projektu.
f)       odborný posudok o radónovom riziku v danej oblasti.
g)      rizikovú analýzu ohľadom možného znečistenia podzemných vôd pri výstavbe resp. prevádzke.

  1. Požadujem v ďalších stupňoch konania riešenie vykurovania a chladenia budov v zmysle minimálnej energetickej náročnosti (tzv. pasívne domy) a orientovať tieto domy a byty prioritne na slnečnú časť. Tiež požadujem doplnenie katalyzátorov a zachycovačov tuhých látok na celý ventilačný systém podzemných parkovísk.
  2. Zároveň vyjadrujem svoj názor, že budovanie podobných projektov pred vyriešením predĺženia Galvaniho ulice a posilnenia kapacity a kvality električkovej verejnej dopravy je nezmyslom. Požadujem koordinovať a posudzovať všetky navrhované projekty v okolí  – Slanec, navrhované projekty Dolná Pekná cesta a Ohnavy spoločnosti Grunt, maloobchodné zariadenie v areáli bývalej AB kozmetiky atď.  – spoločne a podmieňovať ich vyvolanou spoločnou investíciou (spolu s NDS, BSK, Magistrátom atď.) predĺženia Galvaniho ulice.


Pripomienky k projektu je možné do 08.03.2013 zaslať na Ministerstvo životného prostredia SR!

Mgr. Michal Drotován
www.drotovan.webs.com

dané do podateľne 18.02.2013
Ministerstvo životného prostredia SR
Nám. Ľ. Štúra 1,
 812 35 Bratislava





Miro Ščibrany: Starosta utrpel ďalšiu porážku

Po neúspechu v boji o amfík starosta prehral aj súboj o komisiu výstavby a územného rozvoja...

Starosta Peter Pilinský utrpel v posledných mesiacoch na komunálnej politickej šachovnici dve významné porážky: 11. decembra 2012 nepresadil do rozpočtu 450.000 € na amfík a 12. februára 2013 do komisie výstavby a územného rozvoja nepretlačil svojho protežanta Martina Jónu.

Pritom v oboch partiách mal starosta výhodu prvého ťahu a mal ich dobre rozohrané.

V partii o rozpočet ťažil z faktu, že návrh spracováva MÚ a prednostka pod dozorom starostu. Vytrvalo ignoroval rozpočtové priority pravicovej koalície a rozhodujúci súboj nechal až na koncovku - na rokovanie miestneho zastupiteľstva. Tam nezvládol tlak pozmeňovacích návrhov opozície, ktoré ho donútili presunúť 250.000 € z amfíka na opravu ZŠ Hubeného. Navýšenie čiastky na amfík o 80.000 € z rezervného fondu bolo pre starostu slabou náplasťou. Výsledok partie: prehra po výraznej prevahe čiernych figúr.

V partii o Račany Rosso a ďalšie developerské projekty si starosta počínal ešte horšie. Nevyšlo mu už otvorenie, kedy vsadil na nenápadné presadenie urbanistickej štúdie, a nevyšla mu ani medzihra - pokus o prepašovanie Martina Jónu do komisie výstavby a územného rozvoja. Návrh do miestneho zastupiteľstva predložil napriek neúspechu v komisii MZ 16. januára, kde jeho nominanta podporili len štyria poslanci (o. i. Brychta a Andráš). Starostu akiste k riskantnému ťahu zlákala podpora všetkých piatich členov Rady MZ (Andráš, Brychta, Máťuš, Šimoni, Štofira) na rokovaní 29. januára. Ako sa ukázalo, na presadenie návrhu v pléne MZ to nestačilo. Starosta nenašiel odvahu verejne priznať, že Martina Jónu navrhuje za člena komisie MZ on sám, a ôsmim zo štrnástich poslancov nedokázal vysvetliť, prečo by sa členom komisie mal stať práve jeho protežant. Výsledok partie: mat bielemu kráľovi v riadnom hracom čase.

Starostov zlý cit pre pozičnú hru akiste donúti jeho podporovateľov k úvahám, či vsadili na správneho koňa.






Súvisiace články:


17. 2. 2013

Eva Stanová: Objavte seba, objavte šťastie - ukážky

Seriál začíname: Predslov
Táto kniha je môj osobný príbeh, moja životná cesta. Píšem ho napriek tomu, že som prednedávnom niekde čítala, že človek nemá písať o sebe. Ako však písať o niečom, čo nemám zažité na vlastnej koži? Mne to najťažšie v živote – rozvod – prinieslo to najlepšie. Objavila som svoj životný štýl – štýl šťastie. Možno len stačí na vzťah zmeniť uhol pohľadu a pochopiť, že ak sa dvaja ľudia nevyvíjajú rovnakým smerom, tak príde čas sa rozísť. V pokoji, v mieri, s láskou v duši a vzájomným prianím toho najkrajšieho života. Tento príbeh píšem pre vás, ktorí hľadáte šťastie. Objavujete samých seba či riešite vzťahy. Píšem ho aj pre seba. Uzatváram jednu kapitolu svojho života a uvedomujem si jej hodnotu. Dávam vám k dispozícii moje zážitky, víťazstvá i prehry. Cez ne si možno uvedomíte, čo vo svojom živote chcete a čo nie. A takisto čo všetko nás v živote ovplyvňuje. Niekedy stačí maličkosť, inokedy je to vážnejšia udalosť, ktorá sa zapíše do nášho podvedomia. Táto nie práve pozitívna informácia o nás samých nás potom ovplyvňuje na našej životnej ceste a spôsobí, že sa zacyklujeme v určitých modeloch správania. Môj príbeh je o hľadaní vlastnej cesty. I napriek rozvodu som za to, aby rodiny existovali a boli priestorom pre slobodu. Čo myslíte, čo nám ju dáva?
Mne osobne pravda, ktorú môžem slobodne vyjadrovať, a otvorená komunikácia. Vďaka nim môžem rásť a šancu rásť majú i tí, s ktorými hovoríme. Vzájomne si dávame šancu na zmenu. Ak nekomunikujeme a držíme emocionálne zranenia v sebe, ničíme možno perspektívny vzťah. Áno, viem, musia na to byť dvaja. Od koho je najlepšie začať? Od seba. Ako prežiť šťastný život – to sa nikde nevyučuje. Našimi učiteľmi sú rodičia. Nevedome nám ukazujú a odovzdávajú modely správania. Či už pozitívne, alebo negatívne. Ako deti však nevieme rozlišovať a prijímame všetko, čo vidíme, a aj to, čo cítime. V januári roku 2005 sa ku mne dostala kniha od Virginie Satirovej, Kniha o rodine. Virginia Satirová už v roku 1970 opisovala, ako by sme v rodinách mohli žiť slobodne. Áno mohli, keby sme vedeli KOMUNIKOVAŤ. Komunikovať pravdivo a otvorene. Bez strachu. Bez hanby. Bez hnevu. Bez ľútosti. Rozvod vo mne zmobilizoval všetky dovtedy nepoznané sily a schopnosti. Je cennou súčasťou mojej cesty Objavenia sa! Začala sa približne v tomto období. Posledné dva roky pred rozhodnutím rozviesť sa som bola ako pochovaná za živa. Poznáte to?

Seriál ukážok z knihy: Osobný príbeh
V našej rodine až do môjho rozvodu bolo toto slovo TABU. Som prvá rozvedená v katolíckej rodine. Ako dieťa som do kostola chodievala rada. Vďaka tomuto rituálu boli pre mňa nedele sviatočné. Ráno kostol, varenie obeda, po obede učenie a o piatej rodinná návšteva u babky Anny – bývala len o dve ulice ďalej – a večer spať. Už ako dieťa som mávala také tie nedeľné strachy: Bože, ráno opäť do školy! Vôbec, ale vôbec sa mi nechcelo, aj keď som sa učila dobre. Povinná katolícka výchova bez možnosti poznávať a skúmať urobila svoje. Už v 15 – 16 rokoch som začala protestovať. Do kostola sa mi už vôbec nechcelo. Nevidela som v tom žiadny zmysel. Kázne sa mi zdali čudné. Môj otec hovorieval, že je to skvelý čas na to, aby človek popremýšľal, čo sa stalo cez týždeň. Čo urobil a čo neurobil dobre. A na ďalší týždeň si tak mohol nastaviť riešenie. Pravdupovediac, mne sa lepšie rozmýšľalo doma v mojej izbe – mojom kráľovstve. V 18 rokoch som do kostola prestala chodiť úplne. Rodičia sa mi snažili vštepiť ich životnú filozofiu, no ja som potrebovala nájsť vlastnú. Takže od 18 rokov sa kostol, viera a nič podobné v mojom živote nevyskytovalo. Moja averzia bola absolútne silná, až na jednu výnimku – svadbu. Takže si asi viete predstaviť, akú búrku spôsobil rozvod v našej rodine. Dopredu som s nikým z rodiny o rozvode nehovorila. Neradila som sa, čo mám robiť. Nikto z rodiny netušil, že nie som vo vzťahu šťastná. Postupovala som takto už od detstva. Už vtedy ochromil moju komunikáciu s nimi strach. Všetko som vždy najprv riešila v sebe. Oznámila som svoje rozhodnutie rodičom listom a niečo málo som im k tomu povedala. Skoro skolabovali a nakoniec im trvalo najmenej dva roky, kým sa z môjho rozvodu spamätali. Veľa ľudí mi kládlo otázku: PREČO SA ROZVÁDZAŠ? Vyzeráte ako ideálny pár. Manžel ma nebil, ani ja jeho, nehádali sme sa, nemali sme deti. Zvykli sme si. Z mojej strany však len navonok. Na začiatku som mala tendenciu vysvetľovať. Nechápali. Neskôr som hovorila, že by som o tom musela napísať knihu, aby to pochopili. To bol prvý impulz k písaniu.

 

Seriál ukážok z knihy: Obdobie randenia a hurá svadba!
...Chodili sme spolu na viackrát….V prvej fáze to bolo veľmi turbulentné a zvláštne. Keďže bol vojak z povolania, často bol preč. Trávili sme spolu málo času. Počas neho sme riešili hlavne to, že je vojak a navyše budúci komunista. V tom čase vojaci z povolania museli byť povinne čakateľmi na vstup do komunistickej strany. Mojim rodičom, hlavne otcovi, sa to nepáčilo. Bol zásadne proti komunistom. Keď sa to vtedy môj priateľ dozvedel, veľmi ho to trápilo a rozhodol sa náš vzťah ukončiť. Mňa osobne to ranilo a prekvapil ma dôvod rozchodu. Vždy som bola presvedčená o tom, že zovšeobecňovanie nie je správne. Každý človek má hodnotu a má svoju cestu, ktorú tí druhí ťažko posúdia. Na tomto prvýkrát stroskotal náš vzťah. Do tohto medziobdobia prišiel Vláďa. Aj on študoval na Vysokej škole vojenskej. Vzťah vydržal nejaký čas. Prišiel priskoro, nebola som naň pripravená. Aj keď mi dodal tak veľmi potrebnú energiu a sebahodnotu. Tu je spomienka naň – básnička od Vláďu.

Je těžké radit,
když k někomu tě váže cit. 
Mohl by si upálit – 
to co teprve se má narodit.

Nechci, aby lidé
byli nešťastní. 
Vždyť s láskou to jde, 
svet každému skrásní.

Eva, to je jméno z ráje
a zaslouží si žhavý cit.
Její srdce, komu dá je? 
To musí sama vycítit.

Vláďa

Seriál ukážok z knihy: Prvé bývanie a vlastný dom
Po štyroch rokoch manželstva sme si kúpili prvé vlastné bývanie. Malý 1-izbový byt, no len náš. Zariadili sme ho rôznorodým starým nábytkom od mojich rodičov a od tety. Cítili sme sa v ňom veľmi dobre. Konečne sme boli sami. Vtedy už manžel pripomínal, že je čas na dieťa. Úprimne, ja som si dieťa ešte stále nevedela predstaviť. Stále som sa necítila dosť zrelá, a to som už mala 25 rokov. V tomto čase sa rozbehli naše kariéry. Veľa sme cestovali. Často sme nebývali spolu. Stali sa z nás workoholici. Na druhej strane, keď sme mali voľno, vedeli sme si ho krásne užiť. Či už sami, alebo s priateľmi. Bolo to veľmi zábavné obdobie. Prešli asi tri roky a my sme opäť rozmýšľali, ako ďalej. Moji rodičia nám už pri svadbe ponúkali pozemok na stavbu domu, kde mali záhradu. Vtedy manžel stavať nechcel. No keď sme riešili, ako ďalej s bývaním, stretol kamaráta, ktorý ho inšpiroval. Úplne sa myšlienkou stavby domu nadchol. S rodičmi sme opäť otvorili otázku, či by sme mohli stavať na ich pozemku. Súhlasili. Moja ženská intuícia mi hovorila, že si treba radšej nájsť iný pozemok. Či už tento predať, alebo kúpiť pozemok inde. Samozrejme, stavať na darovanom pozemku bolo jednoduchšie a hlavne lacnejšie. Ako som sa však v živote viackrát presvedčila, nie vždy tie cesty, ktoré sú na začiatku jednoduchšie, sú také aj na konci. V tomto období sa začal náš vzťah lámať. Predtým než sa dostanem k tomuto obdobiu, chcem sa s niečím podeliť. Práve dnes sa mi ozvalo moje staršie krstňa. Dcéra exmanželovej sestry, Evka. Nebola som síce pri jej krste, ale je to krstňa ako vyšité. Je milé vedieť, že i napriek všetkému, čo sa stalo, môžem s rodinou komunikovať. Toto je pre mňa zázrak č.1. Komunikujeme s našimi rodinami.

Seriál ukážok z knihy: Niečo sa deje... ale čo?
Postupne vo mne začali prebiehať isté procesy. Pamätám sa na Vianoce, keď boli u nás moji rodičia i svokra. Trávili sme ich u nás v dome. Už bol celkom zariadený. Vtedy svokra povedala: „Deti, ako vám je dobre, všetko už máte.“ Cítila som sa ako na opustenom ostrove. Medzi toľkými ľuďmi, a taká sama. Mali sme všetko materiálne. Vo svojom vnútri som však nenachádzala nič pozitívne. Vedela som, že takto žiť ďalej nemôžem. Hovorila som si, ak to pôjde takto ďalej, môžem ísť rovno na cintorín a čakať, kedy príde koniec. Nevedela som, kto som a čo chcem ďalej v živote robiť. Vedela som len, že takto to už ďalej nemôže ísť. Nemala som kam uhnúť. Život mi dával dve možnosti: Vypnúť sa a žiť život zo dňa na deň bez radosti a vnútorného šťastia, alebo začať niečo so sebou robiť. V tej prvej možnosti som sa vôbec necítila dobre. Už len pri predstave, že by som takto mala žiť ďalších najmenej 30 rokov, mi bolo zle. Vedela som, že by sa to časom ešte zhoršovalo. V tej dobe som si aj uvedomila, že mi pohárik-dva alkoholu prináša potrebnú úľavu. Vedela som však, že to nie je správna cesta. Zvolila som si teda druhú cestu. Netušila som, čo to všetko znamená. No bola som ochotná urobiť všetko pre to, aby som mohla žiť. Chcela som opäť cítiť radosť, šťastie. Smiať sa na plné hrdlo, keď sa mi zažiada. Opäť som chcela mať energiu a ŽIŤ. Chcela som aj plakať. Vyplakať všetku tú bolesť, smútok i strach, ktoré som v sebe mala, no nedalo sa. Nevedela som presne, čo ma bolí, z čoho mám strach a prečo som smutná. Vnímala som sa ako sud plný uzavretých emócií, ktoré sa tam ukladali celý môj život a nemohli ísť von. Začali sa uvoľňovať postupne, keď som sa rozhodla. Najprv samoliečba v záhrade. Pomáhalo mi, keď som len tak sedela na trávniku a trhala burinu. To boli prvé sekundy a minúty vnútorného pokoja.

Seriál ukážok z knihy: Pokusy o znovunájdenie spoločnej cesty
...Ako ďalej? Rozhovory trvali dva roky. Bolo to veľmi náročné obdobie, no aj veľmi zaujímavé. Len čo som sa vnútorne rozhodla, že chcem veci riešiť, začali ku mne prichádzať metódy a ľudia, ktorí mi pomáhali. Je to môj osobný pohľad. Každému funguje niečo iné. Dôležité je počúvať samého seba. Svoje vnútro. Popri hľadaní vnútornej radosti a harmónie prebiehali rozhovory s manželom. Obdobie rozhovorov bolo náročné pre obidvoch. Vždy keď sme sa porozprávali, niečo sa uvoľnilo. Dohodli sme sa, čo urobíme ďalej, ale akosi nám to prirodzene nešlo. Začali sme sa venovať každý svojim vlastným aktivitám. On sa začal lyžovať a korčuľovať. Mňa to ťahalo ku knihám, písaniu a prechádzkam v prírode s Brokinou. Bola to moja spoločníčka. Veľmi múdra sučka. Až taká múdra, že keď som ja mala ženské problémy, tak sme jej museli dať vyoperovať maternicu. Psy od nás niekedy preberajú naše choroby. Zažili sme s ňou neskutočne veľa radosti. Úprimne povedané, na začiatku som ňou nebola veľmi nadšená. Úplne mi zmenila režim. Musela som chodiť domov v určitom čase, na čo som vôbec nebola zvyknutá. Potrebovala jedlo a starostlivosť. Manžel býval často odcestovaný, a tak to ostávalo na mne. Postupne časom sme sa však skamarátili a zažili sme spolu veľmi veľa krásnych chvíľ na spoločných prechádzkach. Pamätám si ako dodnes, že keď som išla prvýkrát sama na prechádzku, bola mi veľkou oporou. Nebola som zvyknutá chodiť niekam sama. Brokina mi takisto pomohla vytvoriť vzťah k živému tvorovi, o ktorého sa treba starať. Starať sa vtedy o niečo a o niekoho mi nebolo práve blízke. Zaujímavé, veď ako dieťa som sa s láskou starala o babku i mladšieho bratranca a sesternicu. Vďaka Brokine som sa to opäť naučila. Som jej za to vďačná.

Seriál ukážok z knihy: Zmena uhla pohľadu
...Do Írska som si nabrala kopec kníh. Často som sa čudovala, prečo mi nefungujú veci, o ktorých sa v knihách píše. Až dnes vnímam, že fungujem trocha inak. Dôležité je zistiť, ako a počúvať zdravý rozum. Čo mi hovorí, kam ma vedie? Pozorovať obavy, ktoré sú niekedy triky, ako hovorí autorka systému ARARETAMA. Naučila som sa niečo veľmi dôležité – rozoznávať to, čo mi robí dobre, a čo nie. Len ja najlepšie viem, ktoré cvičenia a kurzy mi robia dobre. Áno, môžu byť chvíľu aj nepríjemné. Vo svojej podstate však chcem prekonávať aj tieto prekážky. Ako dieťa i v dospelosti som bola skôr človek, ktorý niečo začal a párkrát to zopakoval. Vnútorne som bola z toho veľmi frustrovaná. Na mojej ceste som zistila, že ak nájdem niečo, čo ma baví, a vidím v tom zmysel, idem do toho a viem byť aj trpezlivá. Na druhej strane viem aj, kedy už mám dané cvičenie ukončiť. Áno, aj v tejto oblasti majú byť zmeny. Zázrak č. 6: Počúvajte samých seba, rešpektujte vlastnú cestu. Čo mi najviac pomohlo? Obdobia samoty a uvedomovanie si samej seba. Tvorenie a vytváranie nových vecí. A tiež príroda. Či už prechádzky pri jazere, alebo vo vinohradoch nad Račou. Som rada sama so sebou. Samozrejme, mám tiež rada ľudí. Dobrá je harmónia. Jedno s druhým sa dopĺňa. Hľadám vždy aktivity, ktoré mi robia radosť v danom období. Robím vždy to, čo ma teší. Nech už je to čokoľvek. Nech je to akokoľvek bláznivé. Niekedy stačí len zmeniť uhol pohľadu. Veď to, čo dnes vyzerá neskutočne bláznivé, zajtra môže opakovať ďalších 100 až 200 ľudí. Moje srdce vždy vie, čo potrebujem. Niektoré veci robím už dlhé roky a niektoré sú v mojom živote len na chvíľu.

Seriál ukážok z knihy č. 7: ARARETAMA - vzdelávací systém osobnostného rozvoja
Čo mi ARARETAMA dala, som už písala. Vstúpila do môjho života v období, keď som sa rozhodla pre zmenu. Zoznámila som sa s ňou vďaka Veronike Šablovej. Veronika je dlhoročná terapeutka a dnes moja priateľka. O čom ARARETAMA je a aké terapeutické účinky má na človeka, sa dozviete od na slovo vzatej odborníčky, ktorá s ňou pracuje dlhé roky. Dovoľte, aby som vám predstavila Veroniku Šablovú. Sama sa do pozície terapeutky nepasuje. To, po čom mnohí terapeuti túžia ona má prirodzene spontánne.
Veronika, čo ťa na tejto práci najviac baví? Spoznávanie samej seba. A uvedomovanie si, čo na sebe môžem zmeniť k lepšiemu. Ak som s druhým človekom, rýchlejšie si uvedomujem čo mám zmeniť. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa tejto práci venujem. Ľudia ma stále vyhľadávajú. To znamená stále sa mám o sebe čo učiť.
Ako dlho pracuješ s ARARETAMOU? S ARARETAMOU som sa stretla pred deviatimi rokmi. Hľadala som pre seba pomoc po zdravotných problémoch. A ona prišla v podobe terapeuticko- -vzdelávacieho systému. Prečo si sa rozhodla pre prácu s týmto systémom? V prvom rade preto, že mám rada slobodu. Cez esencie či Aqua Ignea si človek sám uvedomí, čo má vo svojom živote zmeniť. Mne osobne sa na ARARETAME páči to, že dáva človeku nástroj. Vďaka nemu si vie pomôcť sám. Preberá zodpovednosť za svoj život. Je slobodný a nezávislý od terapeuta. 
Prečo pracuješ s ARARETAMOU až doteraz? Systém je stále funkčný a aktuálny. Pomáha ľuďom nájsť si pre seba pomoc. 
Ako systém funguje? ARARETAMA niekedy dokáže pomôcť v úplne konkrétnych situáciách. Inokedy sa človek len vnútorne posunie. Nevie presne zadefinovať, čo sa sním deje. Cíti len, že sa deje zmena. Prejavuje sa to tak, že ho zrazu prestanú vyrušovať veci, ktoré ho dlhé roky vyrušovali. Uvedomí si, že nemusí všetko riešiť, ako riešil predtým. Život sa stáva preňho jednoduchším...

Seriál ukážok z knihy: Rodinné konštelácie
Čo sú to konštelácie? Konštelácie sú metóda, ktorá ukazuje stav, cestu a smer daného systému (rodina, podnik, symptóm). Pomocou stavania rodinných konštelácií sa obnovuje tok energie s náhľadom na to, kde bol problém, kde bola blokovaná energia, tok lásky. Tým, že sa tok energie obnoví, spriechodní, prichádza k uzdravovaniu, postupnému vymiznutiu príznakov, či už zdravotných problémov, alebo sa opakujúcich modelov správania, situácií. V prípade stavania rodinných a systematických konštelácií v podniku, ozdravia sa pracovné vzťahy. Každý je na tom poste, ktorý mu patrí. Stavaním rodinných a systematických konštelácií pre jednotlivé orgány v tele človeka sa tieto začnú regenerovať v rámci možnej miery uzdravenia podľa stavu poškodenia, a to tým, že človek zmení svoj postoj a uzná to, čo súvisí so symptómami.
Čím si človek môže brzdiť vlastný život? To je veľmi individuálne, môže to mať veľa dôvodov a bez postavenia konštelácie je takmer nemožná odpoveď. Môžem povedať príklady, s ktorými som sa mala možnosť stretnúť pri objednávke – „chcem žiť... alebo chcem cítiť viac svoj život ....“ V konšteláciách sa ukázal obraz snaženia sa odčiniť krivdu alebo bezprávie, ktoré boli spôsobené aj niekoľko generácií dozadu. Následne človek brzdí vlastný život, napríklad tým, že nesie pocity viny, pripomína si osudy z minulosti, stavia sa do roly obete alebo násilníka. Vytvára tým skreslený obraz, cez ktorý vníma rodinu a svoje okolie.
Ako obraz funguje? Človek v živote reaguje na vytvorený obraz, predstavu, ktorá sa vytvára na základe informácií od predkov, od rodiny, v ktorej vyrastá. Tento obraz vzniká aj na základe informácií a postojov k štátu, zriadeniu, kde žije, kde má korene. Obraz tiež dotvárajú ľudia, ktorých v živote stretáva – spolužiaci, priatelia. Na základe týchto a mnohých iných informácií vzniká obraz. Podľa neho si vytvára model správania, rozhoduje sa, koná a žije. Ak človek robí niečo proti sebe, alebo to robí nedostatočne, neúplne, zle, začne ho telo upozorňovať, alebo sa mu v živote zopakujú určité situácie. Spôsobujú mu stres, vplývajú na psychiku. Po uvoľnení toku energie, lásky, prichádza k zmene obrazu človeka o jeho živote. Telo alebo situácie už nemusia človeka na niečo upozorňovať. Život sa stáva zdravším, plnohodnotnejším a radostnejším...

Seriál ukážok z knihy: Čo je životný štýl ŠŤASTIE? 
...Chvíľu mi trvalo vytvoriť si predstavu o svojom živote. Základ som si vytvorila za pol roka. S vervou som sa pustila do realizácie, no život ukázal, že mnohé veci z mojej predstavy, nie sú mojou cestou. Takisto ja som si cez skúsenosti uvedomila, čo pre mňa je a čo nie. Mám životné oblasti, ktoré neviem tak jasne vyprofilovať. Potrebujem ich skúšať na vlastnej koži. Potrebujem v nich získavať skúsenosti. Podľa výsledkov realizácie viem, ako ďalej. Občas je to náročné, hlavne keď zažijem po sebe emocionálne náročné situácie. Dôležitá je viera vo svoju predstavu i v seba, nadšenie a reálne kroky. A, samozrejme, flexibilita. Pocítila som, aké to je nepočúvať sa, byť tvrdohlavá a neurobiť potrebnú zmenu včas. Riešenia potom boli často bolestivé.
Ako si môžete vytvoriť životný štýl ŠŤASTIE? Mne fungujú otázky a písomné odpovede na ne. Niekomu stačí opýtať sa samého seba, niekto si odpoveď nakreslí a pod. Spôsoby sú rôzne. Vyskúšajte si ich a používajte ten, čo sa vám najlepšie osvedčí. Na vytvorenie štýlu ŠŤASTIE, je dôležitá predstava, čo ma robí šťastnou. Vedieť, čo chcem, ako to chcem a prečo to chcem. Pri predstave cítim šťastie, nadšenie, vnútorný pokoj a istotu, že ju uskutočním. Ponúkam vám zopár otázok, ktoré môžete použiť na vytvorenie vlastnej predstavy. Samozrejme, ak vám napadnú ďalšie, bez obáv ich zaraďte do zoznamu a odpovedajte si na ne. V čase, keď si predstavu vytvárate, je dôležité byť len sám so sebou. S druhými sa o svoju predstavu môžete deliť až v čase jej realizácie, tým si ušetríte čas a energiu na spracovávanie negatívnych skúseností iných ľudí. Zatiaľ máme akosi zakódované, že miesto toho, aby sme druhého podporili, radšej mu ukážeme, ako sa to nedá. Potrvá zopár desaťročí, kým sa tento zvyk v správaní ľudí zmení...