31. 12. 2014

Dobroslava Luknárová: Novoročné prianie

Do retiazky života pridávame ďalšie ohnivko, ďalší rok so všetkým, čo priniesol, a otvárame dlane pre ten nový, ešte neznámy.

Nuž nech je v ňom pre každého z nás dostatok zdravia, síl, pohody a vzájomného porozumenia. Nech je v ňom za plné priehrštie slnka, vzduchu a lásky pre nás všetkých.
 

Novoročné prianie

Krájam naprieč jabĺčko –                         Krájam naprieč jabĺčko
hádam, čo v ňom bude –                           presne ako vlani:
Šťastie? Možno – trápenie,                      Bude plné jadierok,
človek si nevyberie...                                 šťastie prinesie mi?

Krájam naprieč jabĺčko:                           Krájam naprieč jabĺčko
Chcem v ňom radosť nájsť                      jak u mojej mamy –
sladké letné slniečko,                               Tichý pozdrav detstva
či zlatej jesene čas?                                   srdce zohrieva mi.

Krájam naprieč jabĺčko –
Jeho vôňa sladká
pootvára na chvíľu
všetky tajné vrátka.
Prejdem cez ne bez váhania,
prejdem cez ne rada –
Každá chvíľka spomínania
za tú radosť stála...

Dobroslava Luknárová

30. 12. 2014

Ivan Brožík: (Ne)závidím


Čo nemám a čo mám, o čom snívali tí, čo nedožili a ako žijú (možno) tí, čo nesnívajú.  Alebo "keby sme boli králi".


"Kdybys byl králem a mohl mi dát, 
jen jakoby darem,
svoji zemi či stát,
když koupíš mi zámek a ze zlata štít a sbírku všech známek, 
já nebudu chtít."

Sú texty, melódie a interpréti. V tomto prípade pesnička "Závidím" - Naďa Urbánková a Jiří Grossmann.

Sú veľké poklady,splnené túžby a aktéri. Aj ja ešte som.




"Vždyť já chci jen žít jak žít se má, a o nic víc, je to jen má touha šílená."

Sú ľudia, ktorí poznajú vlastné túžby. Sú tiež ľudia, ktorí o nich nevedia, ale plnia si ich. A sú aj ľudia, ktorí nevedia, že nevedia. Máte chuť nežiť? Nemáte chuť žiť? Chýba vám sila? Čas? Čokoľvek? Tak čítajte prosím:








"Závidím řekám, vidím je téct, závidím chlebům, cítím je péct,
závidím ohňům voňavý dým, závidím růžím a nepochodím,
závidím včelám medový ráj, závidím dubnu, ze přivádí máj. 
Modrému mráčku volnost závidím a to věc je zlá, 
studentu v sáčku lásku závidím a to věc je zlá, a-a-á.
Závidím cestám, že mohou vést, 
závidím stromům okolo cest, 
závidím loukám srpnový žár,
závidím horám potoků pár, 
závidím houslím stříbrný hlas, 
závidím mořím prostor a čas.
Modrému mráčku volnost závidím a to věc je zlá, 
studentu v sáčku lásku závidím a to věc je zlá, a-a-á.
Závidím cestám, závidím jim, 
závidím stromům, závidím jim, 
závidím loukám, závidím jim, 
závidím horám, závidím jim,
závidím houslím, závidím jim.... "

Ešte stále vám niečo chýba?

Posledná pesnička Jirku Grossmanna, ktorú naspieval pred tým, ako podľahol leukémii.

Ešte stále vám niečo chýba?

Ivan Brožík: Skúsme to povedať tým druhým, prosím!


Silvester a oslava Nového roka môže vtákom, iným voľne žijúcim živočíchom, ale i mnohým domácim miláčikom v mestách pripadať ako koniec sveta. Výbuchy rôznych druhov pyrotechniky so svetelnými efektmi vytvárajú nepredstaviteľný stres. Posledný deň v roku pripomína vojenské cvičenie a vtáky sa zúfalo snažia uniknúť čo najďalej od extrémneho hluku.

„Filozofia vytvárania hlučných osláv bola v histórii chápaná ako nástroj na  odplašenie zlých duchov. Súčasné pyrotechnické prostriedky sú však podstatne sofistikovanejšie, prístupné širokej verejnosti a pre to sú aj masívne využívané Zimujúce vtáky sú často skoncentrované v mestách, kde nachádzajú viac potravy ako v okolitej zasneženej prírode. Lákajú ich tam aj rôzne kŕmidlá, ale i odpadky. Okrem toho vtáky s obľubou nocujú v mestských parkoch, záhradách na cintorínoch, kde sú menej ohrozované predátormi.“ – vysvetľuje Jozef Chavko z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS).
V minulosti sa objavilo niekoľko prípadov podozrenia, že pri používaní pyrotechniky, najmä ohňostrojov, petárd a pod., došlo k úhynu vtáctva, pričom niekedy sa jednalo aj o kŕdeľ viacerých jedincov. Pre vtáky môžu byť takéto nástroje nebezpečné z viacerých hľadísk. V prípade priameho kontaktu dochádza k popáleninám, problémy môžu spôsobiť aj chemikálie, ktoré pyrotechnika obsahuje, najmä keď sa dostanú do dýchacej alebo tráviacej sústavy vtáctva. 




Samotná hlučnosť v neposlednom rade môže viesť k poškodeniu sluchových orgánov a samozrejme k stresu, žiarivé svetlá vtáky oslepujú, unikajúce vystrašené vtáky narážajú do prekážok. „Aj keď nie je hniezdna sezóna, vtáky môžu byť vyplašené z miest, kde zimujú, alebo odpočívajú, často vo väčších kŕdľoch, napríklad z kríkov, stromoradí, vodných plôch a pod.“ – hovorí Lucia Deutschová z RPS.


„K druhom, ktoré môžu výbuchmi v mestách trpieť, patrí myšiarka ušatá, sokol myšiar, jastrab krahulec, hrdličky, sýkorky, drozdy, spevavé vtáctvo všeobecne a dokonca aj vzácne severské druhy, ktoré sa u nás vyskytujú len v zimnom období.“ – zdôrazňuje Jozef Chavko z RPS.  
Odporúčame preto uvážene používať nebezpečnú pyrotechniku, vhodné bude ak jeden dva dni pred Silvestrom zakryjete kŕmidlá ktoré priťahujú vtáctvo, ak nepoužijete ohňostroje, petardy v priamej blízkosti parkov, či inej významnejšej vegetácie, kde vtáky nocujú  a odpočívajú a vyhneme sa tiež otvorenej krajine.



Samozrejme Nový rok je potrebné primerane osláviť, ale ohľaduplnejším prístupom nič nepokazíme a tam kde je to možné stačí len obmedziť nadmerný stresujúci hluk.

P.S. Viem, je to volanie smädného na púšti, ale predsa len...my, rozumnejší, skúsme to povedať tým druhým, prosím!

29. 12. 2014

Janko Račiansky: O psíkovi Fúzikovi




Predslov

Pri spomienke na knižku Janka Račanského „O psíkovi Fúzikovi“ sa mi tisnú slzy do očí.

Môj strýko, alebo ako ho moje deti Barborka a Zuzanka volali ujenko so svojou manželkou Helenkou, boli pre ne tretím dedkom a treťou babičkou. Možno preto, že sami deti nemali, boli pre naše deti najláskavejším a najmilším párom.

Keď sa nám narodili Barborka a Zuzanka, ich nadšenie bolo neopísateľné. Ujenko hltal slovné hlášky detí prichádzajúcich zo škôlky a vždy sa tešil, čo nové sa dozvie. Deti milovali svoje panie učiteľky v škôlke, svojho psíka – dalmatínku Elzu i s jej šibalstvami. Ujenko s ľútosťou počúval každodenné lamentácie pri odchode Zuzanky do škôlky, či tam nebude ... „paprika, cibuľa, cesnak, bryndza a pomazánka“ a po príchode zo škôlky jej trucovité „... a bola!“

Tešil sa, keď svoju všestrannú umeleckú tvorivosť mohol prejaviť pri maľovaní ich karnevalových kostýmov, ktoré vždy zaujali v škôlke. Ujko veľmi pekne maľoval a jeho krásne kresbičky zdobia naše pamätníčky.

Bol šťastný, keď počul deti spievať a aj on im spieval mnohé árie z operiet, v ktorých hral nielen na Novej scéne v Bratislave, ale i v Račianskom ochotníckom divadle. Bol rád, keď Barborka začala spievať v Speváckom zbore Slovenského rozhlasu a Zuzanku obdivoval pre jej vzťah k zvieratkám. Opustené a nájdené zvieratká či choré vtáčiky prinášala domov a vzorne sa o ne starala.

Keď ujenko ochorel, chcel Barborke a Zuzanke zanechať kus seba, niečo, čím by sa im navždy pripomínal. Rozhodol sa zaznamenať ich zážitky, teta Helenka ich prepísala a kamarátka Marika pod ujenkovým dohľadom stránky vyplnila kresbami a knižku, ktorá takto vznikla, im dal na Vianoce 1981. Bol to najkrajší, najvzácnejší a zároveň i posledný darček, ktorý dostali od milovaného ujenka. Ujenko 30. januára 1982 zomrel, ale jeho posolstvo pre nasledujúce generácie, aby ľudia boli k sebe dobrí, pozorní a aby nikdy nezostali osamotení, bude stále živé.

Ujenko a teta Helenka, nezabudneme!

Mária Krištofičová

Ivan Brožík: Volá sa človek...

...teda, volám ho tak ja, ale jemu je to určite jedno. Nezakladá si na tom, že je Človek, lebo je - človek. Zakladá si na niečom inom. Asi.

Keď sme boli mladí, teda, mladší, miloval hudbu 6O-tych rokov. Miloval život.

Teraz, keď už sme len ešte stále mladí, ale už nie mladší, ešte stále miluje. Otca. Otca bez nôh, v podstate  nehybného. Už roky uviazaného na posteľ.

Miloval život a napriek plánom sa nikdy neoženil. Napriek plánom nemal nikdy takú prácu, ako si vysníval, ale takú, z ktorej mohol odbiehať domov. K otcovi. Navariť, podať jesť, oprať, umyť.


Aj tú prácu stratil. Lebo miloval otca. Miluje život. Jeho život.

Je sám. On je chorý a jeho nehybný otec. Dvaja chlapi v chalupe. Nemá nič, len otca. A jeho otec nemá nikoho, len jeho.

Milujem ľudí, ktorí milujú život. A ktorí sa neobetujú....ktorí sú proste takí.

Občas si zamávame na pozdrav. Občas prehodíme pár viet o Beatles, Rolling Stones. A o živote.




Poznám veľmi fajn chlapa. Učí ma milovať život.

Hoci vlastne nič nemá.

Hm, nemá nič?

Cyril Sekerka: Silvestrovský rozlúčkový beh Rendezom v snehobielej nádhere - 19. ročník

Rendez sa prebudil do rozprávkovo snehobielej prírody, akoby dokázal pokorne poprosiť nebesá aby si aj takýmto kúzlom uctili každoročný atletický sviatok „Silvestrovský rozlúčkový beh Rendezom“, už jeho 19. ročník. Rodinný beh v rodinnej atmosfére, to je už duchovná športová značka tejto obľúbenej atletickej akcie na Rendezi, za ktorou organizačne stoja vzácni ľudia, atléti telom a dušou, manželia Dušan a Lenka Štancelovi z Maratón atletický club Rača, s tradičnou pomocou dcéry Lenky, ktorí už desiatky rokov skvele reprezentujú MČ Bratislava – Rača a hlavne náš Rendez nielen v Bratislave, ale aj na Slovensku a v zahraničí. Vždy, keď príde ten očakávaný deň D, KS Impulz sa premení na ten povestný atletický ostrovček, kde to žiari pohodovou priateľskou atmosférou, kde je zrazu kopec miesta na úsmev, debatu, zhrnutie všetkého čo sa stalo počas kalendárneho roku nielen v atletickom, ale aj osobnom živote. Nie, tu sa za každú cenu nenaháňa čo najvyšší počet pretekárov, silou mocou sa nechcú konať traťové rekordy, tu sa ukazuje, prečo je svet atletiky tak nekonečne príťažlivý a prečo ho milujú deti, mládež až po stále sviežich seniorov.

Biela snehová perina tento rok potešila a niekedy aj trocha vystrašila účastníkov pretekov, ale po zdolaní klasických rendezských 5,3 km v teplučko vyhriatom KS Impulz a pri rozvoniavajúcom horúcom varenom vínku sa už po pretekoch len rozoberalo, že tá biela snehová romanca vlastne vyzdobila celú atmosféru pretekov. Záverečné finále v preplnených priestoroch KS Impulz, to je už ten správny čas pre ocenenie pretekárov, ktorí si načasovali svoju bežeckú formu a dokázali tak obsadiť stupne víťazov. Aj keď tu sa stávajú športovými víťazmi vlastne všetci od prvého až po posledného, už len za to, že posledné hodiny v roku prežili s behom v kruhu svojej atletickej rodiny. Za touto vydarenou atletickou akciou na konci roka na Rendezi je už pravidelne aj spolupráca športového referenta MČ Rača Mgr. Mareka Porvazníka pri finančnom zabezpečení cien, kde nemôže chýbať nestor športu v MČ Rača, poslanec Ďuri Madzin, najmä ako štartér bežeckých pretekov. Perličkou celej akcie bol opätovný štart bratov Drotovánových, štedrá nádielka snehu spolu s vábivou pozvánkou do zeme Rendezskej na rok 2015, kedy sa tu bude konať už úctyhodný 20. ročník Silvestrovského rozlúčkového behu Rendezom.

Záverom už len úprimné, tradičné prianie veľkej atletickej rodiny plné zdravia, rodinnej a športovej pohody v celom roku 2015 praje spoluorganizátor TJ Real Rendez.

Cyril Sekerka


Rozlúčka so starým rokom v Rendezi 2014 – výsledky


Muži hlavná kategória 5,3 km

1.
René
Valent
Behame.sk
19:15 min.
2.
Richard
Kostka
IRUN
19:23 min.
3.
Július
Tóth
Behame.sk
19:25 min.


Ženy 5,3 km

1.
Katarína
Pokorná
STU Bratislava
21:13 min.
2.
Diana
Tešovičová
PROCYCLING
21:26 min.
3.
Terézia
Beitlová
Družba Piešťany
22:02 min.


Muži veteráni nad 40 rokov 5,3 km

1.
Miroslav
Ďuračka
Bratislava
21:17 min.
2.
Oliver
Krist
Rača
23:04 min.
3.
Stanislav
Fatúl
Rača
23:52 min.











28. 12. 2014

Ivan Brožík: Objatie

Tak som umrel. Vraj. Aj ja si myslím, že sa to stalo. Umrel som na začiatku roka. Nestál som o pohreb, len o chvíľku ticha. Pokojného, neútočiaceho ticha, objímajúceho a chrániaceho. Našiel som svoj kríž. Hodiny pod ním presedím, hoci, stál som pred ním len raz.

Cesta ku krížu nie je jednoduchá, nenašiel som ho hľadaním, on našiel mňa. Ak chcete, poďte teraz pár kilometrov so mnou tam, kde stojí nekonečné objatie. Ale naozaj, iba - ak chcete. Krížom treba dovoliť, aby nás hľadali.



Foto: Ján Hricko
Kedysi dávno som sám so psom chodil pozdĺž ostnatého drôtu. Ešte dnes sú v stromoch, o ktorý bol upevnený, hlboké jazvy. Nielen v stromoch. Jazvy v ľuďoch však nevidno.

Strom chráni jeho hrubá kôra, do ktorej milenci vyrezávajú srdiečka, hlupáci svoje iniciálky a surovci len tak - nič - ale najmä, veľa toho nič.

Človeka chráni.... Všimli ste si už niekedy koľko jaziev je na ľuďoch? Naozaj sú takí bezbranní?  A ohmatali ste jazvy v nich? Zatvrdnuté zhluky duše, skrútenej do klbka ako unavený psík?



A surovci...len tak, nič.

Pozdĺž ostnatého drôtu sa išlo z Lukova do Čížova. Vari aj Bohom zabudnutých obcí. Človek chcel, aby sa zabudlo. Boh asi naozaj  nie. Posledné jazvy na rukách od strihania toho drôtu už zarástli.

Signálka - bývalá asfaltka pre pohraničiarske UAZy dnes ustupuje Levitanovským brezám.  Postupne ju berú do svojho objatia, aby ju s pomocou času zhltli. Iba cyklisti, smerujúci do krčmičky "U švestky" v Čížove budú hromžiť.

Labrador Džejko naháňa jaštericu v tráve vedľa cesty a nevšíma si srnu neďaleko na okraji lesa. Ona jeho áno. Pamätajúca sa hora ju vezme do svojho objatia. Je to našťastie už tak dávno, čo sa aj lesná zver bála.

Iná zver je dnes bez strachu, ale to až niekedy inokedy a inde. Som rád, že som sa vymanil z jej objatia a zmenil svet. Svoj, malý, intímny, neukradnuteľný a nevymazateľný.

Objatie peňazí, moci, funkcií, vplyvu, intríg, zloby, nenávisti, závisti...

Posaďte sa na tú lavičku. Ak ste nezbadali, strom vás práve objal. Nežne, láskavo, navždy.


27. 12. 2014

Dobroslava Luknárová: Uzimená princezná II

Posledná ruža v záhrade
zabudnutá na kríčku -
uzimená princezná
hľadá črievičku?
Stratila ju po bále,
hľadá -
niet jej, niet!
Všade vôkol na chodníkoch
iba sneh a sneh...

Nenechám ťa v tejto zime,
malá princezná!
U mňa v izbe
rozvinie sa
tvoja krása nevšedná ...

Kým v záhrade zima vládne,
v izbičke máš leto, raj!
Možno ťa tu princ tvoj nájde,
len čo začne nový bál?


Môj „úlovok“ zo záhrady – keby sa dala pribaliť k fotke aj vôňa – bola by nádherná – „čajová“. Presne taká, ako ju kvety z tohto ružového kríka vysielajú v lete do svojho okolia. Dnes sa však bolo treba skloniť celkom blízko k nej – „princeznej“, a tak privoňať. Privoniavam a pamäť mi pripomína jedny veršíky spred pár rokov – hľa, obdobná situácia...
Rovnako krehká, dojímavá – rozprávková. Hodí sa ku vianočnej atmosfére –





Ivan Brožík: Oľge

Takmer  na deň presne pred pár rokmi sa tešila, že ju nič nebolí. Ešte hľadala biely oleander. Aby bolo pekne na terase, na ktorej trávila posledné dni. Svoje posledné dni.


"Bože môj, čo budem robiť, keď budem musieť dnu" - komentovala príchod studených dní. Našťastie rýchly príchod. Bola tam vlastne len v sobotu. Už vnútri, v obývačke. V bolestiach a v strachu. V noci už ani morfium nezaberalo. Posádka "erzetpéčky" čakala viac ako hodinu. Ale ak sa dá, treba umrieť doma.

"Nie, farára asi ešte nie", rozumiem a chápem. Radšej by si dala cigaretku, keby vládala vstať, keby mohla na svoju terasu. Dali sme jej ju ráno do truhly.

Posedel som si na tej terase. Už sám. Veľa prázdnych stoličiek, popolníky bez popola a staručká Bobinka, ktorú kedysi Oľga vzala domov, lebo sučke zomrel pán. Bobina prežíva svoje kruté psie déja-vu. Pod zasneženým hroznom, ktoré nikto nestihol obrať. Takým trpkým, ale fajn.

Raz za uhorský rok sme zašli na opekačku. Pod horu. Babka, Oľga, Anna a ďalší. Zostalo ohnisko, studené, mokré, bez života. Stretávame sa už len "na Dušičky". Už aj s Oľgou. Na tej terase mi vravievala - "veď už máme len sami seba Ivan".

Trpko, ale v podstate fajn sa mi spomína na uplynulé dni a týždne, v ktorých sú stratené mesiace a roky. Pohreb blízkeho, ktorému nikto z jeho "blízkych" nesplnil jeho poslednú vôľu, dvojnásobný útek matky z loďky prievozníka Chárona, pretože jej vôľa žiť bola silnejšia ako prúdy rieky Styx, dvojnásobná výpoveď zo zamestnania od dvoch šialených žien, okradnutie ctihodným podnikateľom aj s jeho kresťanskými frázami a zistenie, že ľudia, ktorých vy nazvete priatelia, vôbec nimi ešte nemusia byť. Bohatá ročná inventúra. Trpká, ale fajn.



Môj Džejko - také to večne usmiate štvornohé stvvorenie - nechal na terase spústu chlpov. V jeho hlávke zima a sneh neprišli predčasne. Stihol sa pripraviť a vymeniť srsť načas. A to staré sa pozametá. Možno to odveje vietor.








To malé trpké tmavé hrozno opatrne odtrhávam od stoniek. Vopchám ho, tak, ako všetko s farbami a chuťami leta, do mrazničky. K slivkám, ktorých strom už navždy zahubila "šárka" a k marhuliam a čiernym ríbezliam, ktoré už v záhrade dávno nemám.

Keď odíde ktosi blízky, zostane čosi, čo ho pripomína. Oľga sa mi vracia do hlavy spolu s jej snami o živote.

Vracajú sa mi tam aj tie moje - spred dvadsiatich rokov. Spomínam si na ne trpko, ale neľutujem - bolo fajn, že som ich mal.

Čo človeku nevezme osud, čo mu neukradnú (ne!)ľudia, čo sa nedá predať, udať alebo zneužiť- to sú sny.


Zapáliť si tak  ešte  niekedy, raz a nesám na terase!

Napríklad s Oľgou.

23. 12. 2014

Ivan Brožík: Račiansky Dany - paisano


Monterey sedí na úpätí vŕšku. A tam, kde sa les a mesto prelínajú, tam, kde ulice nepoznajú asfalt, to už je nad mestom.  Dolu pod lesom, oveľa nižšie, žijú počestní obyvatelia Monterey. Počestní, teda, bohatí. Vo vilách, v rančoch, v pevnostiach. A do dvorov sa im pozerá Dany - paisano. Paisano ako zmes mnohých krví, paisano ako obyvateľ roviny Tortilly. 

Toľko John Steinbeck. A jeho Rovina Tortilla. Príbeh Danyho a jeho priateľov. Poznám príbeh podobného "Danyho" a podobných "priateľov". Nezačína sa však dedičstvom. Zatiaľ nie.


"To je stará kajuta" - hovorí mi Dany nad Račou a nad Bratislavou, tam, kde sa mesto stretáva s lesom, tam nad vilami najbohatších z bohatých.

Chodieval som okolo, bola dlho prázdna. Hneď vedľa pozemku akéhosi panstva. Postavená na plošine z kameňa na svahu lesa. Neskôr bola pri nej búda s tromi naštvanými vlčiakmi. A malé chlapčisko, ktoré medzi nich vletelo a urobilo zaraz poriadok. Malé - taký prvák, druhák nanajvýš.


"Mám od toho aj kľúče" - chváli sa hrdo Dany, v teplákoch a v kožúšku, aký dnes nosia všetci snobi - viete - taký bez rukávov a hore na golieri kožušina. Aj okolo manžiet.

Mával som obavy z tých vlčiakov - hoci ich tesáky boli krásne biele, tak, ako beľmá toho malého žgrnca, ktorý s úsmevom vždy povedal, že ujo môže pokojne prejsť.

"Urobil som si tu okolo trošku poriadok" -  ukazuje Dany na miesta, kde ešte nedávno bolo smetisko. Také obyčajné smetisko. Vizitka boháčov z okolitých víl, ktorí na svojich džípoch vyvážajú smeti rovno pod les. Tam, kde ulice už nepoznajú asfalt a tam, kde sa nesvieti.

Aj som dlho rozmýšľal, kam sa pobral tatko s malým chlapčiskom a tromi vlčiakmi. Raz som ich stretol. V obchode - vrecko rožkov mali v košíku. Išli zo školy. Tatko z "rodička" a malý asi z družiny. Išli do "kajuty". Do búdy pre bezdomovcov. Do búdy vedľa panského Beverly. Už bez psíkov.

"Zobrali si piecku" -  rozhodil rukami Dany a povedal, že ide privrieť "rádiko". Na kajute vytlčené okná. Myslel som si - ako si bežne myslíme - vandali. Dany ma však vyviedol z omylu. To tam chodia tí z víl, nechcú ho tam. tak mu rozbíjajú chatrč v lese. Chatrč ani nie pre bezdomovca.

Nuž a  tí, čo si zobrali piecku - tatko s malým šintrom, už sú hádam na lepšom. Dúfam. A na ich miesto prišiel Dany. Dany na svoju Tortillu. Zdedil na nej chatrč aj s kľúčom.

"Pekný deň vám želám" -  volá za mnou a mojím štvornohým spoločníkom Dany, ktorý sa nevolá Dany. Pekný deň mi želá chlap, ktorý vzápätí vošiel do kajuty - búdy dva krát dva bez piecky a okien, aby si zapol "rádiko".

Zajtra na Štedrý deň pôjdem na vychádzku so psíkom okolo Danyho. Je tam pekne. Chodieval som tam kedysi s mamou. Dnes nemôže, už roky nemôže.

A ak sa bude dať, aj pozajtra pôjdem.

Stačí sa vymotať cez to hniezdo honosných barákov, ktorým aj cesty museli uhnúť  a som u Danyho. Tam, pod lesom.

Na hranici svetov.  

Akurát, ani Danyho, ani chatrče už niet. Nehodil sa. Niekomu. Bohatí neradi vidia biedu a neznesú ju "na očiach".

Dany, pekné Vianoce!

Ivan Brožík: (Ne)zhojené jazvy pamäte

Zabolia, keď sa mení počasie. Zabolia keď sa mení priestor. Zabolia, keď sa vek človeka láme. Jazvy dávno zhojené a predsa také bolestivé. Zašité rokmi sekundárom časom. Zhojené a predsa sa otvárajúce.

Zakrývame ich. Hanbíme sa za ne. Ako modelka po operácii appendixu. Ako snob po liposukcii. Zakrývame ich hrubou vrstvou kože, nánosom apatie, tvrdosťou kostí i duše.

Zamračilo sa. Zabolela ma tá dávna, už pradávna jazva. 

Dávno, pred rokmi, keď som bol na vojne, priviezla mama do Znojma aj moju babku.
Starká sedela vzadu na sedadle, mala spustené okienko a podávala mi stovku.
"Daj to tam tomu nášmu Ivánkovi - na tabáček."
Nestihol som sa jej poďakovať a nestihol som jej povedať ,že ja som "Ivánek".
Nestihol som sa poďakovať ani za stovku "na tabáček", ani za všetko krásne, čo mi v živote starká dala.
Už len v duchu na jej pohrebe.





Jazva.

Zotmelo sa, zabolela ma ďalšia. Po predpovedi počasia, v ktorej rosnička avizovala horúci víkend a kúpanie.
Raz v nedeľu pred rokmi, na Vajnorských jazerách, s mikrofónom - bežná úloha - "urob zvukový letný obrázok".
Zrazu šum, ľudia vstávali, topil sa chlapec, mladík.
Bežná práca sa stala nebežnou. V priamom prenose. Réžia trvala na pokračovaní, neprerušovaní.
Dlhé minúty v éteri s očami na chlapcovi, ktorého vytiahli z vody.
Ďalšie minúty pokusu lekárov.
Sekundy verdiktu.
"Je mŕtvy."

Jazva.

Zamračilo sa. Bolia ma moje jazvy. Je ich oveľa oveľa viac.
Lekári tvrdia, že bolesť je dôležitá. Že signalizuje. Že varuje.
Netrápia ma moje jazvy.
Trápi ma to, čo je pod nimi.

Trápi ma, že mnohé nemuseli byť.
Neskoro?

Ivan Brožík: Fulghumova absurdita


Toto zamyslenie som napísal asi pred desiatimi rokmi. Ale stále platí, že niektoré knižky mám jednoducho radšej ako iné, ktoré mám tiež rád. Niektoré knižky sa dajú čítať kedykoľvek. Iné len počas "iných" chvíľ. Iný pre "iné" príležitosti je Fulghum. Robert. 

Nielen tým, že "za všetko čo vie, vďačí materskej škôlke". Fulghum zmenil dátum Vianoc. A poradil mi, ako vrátiť leto v decembri.

Svojho času bol Fulghum v Bratislave. Len tak. Čo-to popodpisovať, čo-to povedať.
Našťastie, nedovolil sa len tak ukazovať. S kýmkoľvek. Bulvár sklamal. Nebolo o čom.

Ale bol aspoň čas na otázku:
"Čo je to absurdita?"
"Absurdita sú Vianoce v lete. V auguste. Na pláži. Kde hrá Tichá noc a kde si ju spievajú viacerí naháči."

Napokon, mal som vedieť, že je o tom aj jedna z jeho poviedok. Trvá tri minúty a šestnásť sekúnd. Keď ju čítate tempom 15 riadkov za minútu. A ak sa vychutnávate jej slová. Slovné zvraty.

Na Vianoce nie je čas poriadne si prečítať pozdravy. A tak si pán Fulghum raz v lete vzal na pláž magneťák, zasunul kazetu s Tichou nocou, pustil ho naplno a začal si čítať vianočné pozdravy. O chvíľu už spievali aj okololežiaci. Dokonalé vianoce. Absurdita. V auguste.

Robím pokus. Termostat nastavujem na 32. Do mrazničky dávam stuhnúť minerálku.
A vyťahujem fotky z jedného leta. Fotky z pastvy koní pod Havraňou skalou.



Pozerám sa na rozšanteného Miša, Bubu, Jukinu a Elzu. To sú psy. Dnes žije už len Bubu.

Pozerám sa na pokojne sa pasúce kone a cítim dym ohňa. Dýkou odkrajujem slaninku.Na pastve je najkrajšie v decembri. A to je už nielen Fulghumova absurdita.

22. 12. 2014

Viera Sajková: Bratislava – robotnícka štvrť 3 krát 8 v Dynamitke

Prestúpila som do novej školy, bolo to obdobie, keď každé ráno pred vyučovaním sme spievali pieseň „Práci česť“ a na to prehltli s odporom lyžicu rybieho tuku.



Druháci




Tretiačky






                Zoznamovala som sa s novými spolužiakmi a kamarátkami v okolí nášho bloku. Naši ma zapísali i do hudobnej školy na Slovanskej ul. Mala som sa učiť hrať na husle. Na prijímačkách som musela vyťukať opakom ceruzky takt piesne, ktorú mi vybrali a okrem toho i niečo zaspievať. Trikrát ma na hodinu zaviedla električkou Marka, lebo Slovanská ulica sa nachádzala blízko Radlinskej ul. v meste, kde teraz sídlia vysoké školy. Potom som cestovala už sama. V začiatkoch sme mali teóriu a zoznamovali sme sa s hudobným nástrojom. Husle mi naši mali kúpiť od dievčatka, čo bývalo v susednom bloku. Chodila už dlhšie do hudobnej a mala prejsť na väčší nástroj.
            Mala som i stredne veľký zelený bicykel so štangľou a pretekala som na ňom na školských závodoch na štadióne Slovan. Pamätám sa, že ako ceny sme dostávali farebné papierové mávatká na paličke, aké sme neskôr používali na slávnosti Prvého mája.
            Veľkým zážitkom v tom čase pre nás - „deti od chemickej továrne“ - bolo, keď sme sa dopočuli, že pôjdeme do školy v prírode. Bolo to v Tatrách v Pribyline, vo veľkej ozdravovni. Tam sme si užili čerstvého vzduchu a slniečka, lebo naše vyučovanie prebiehalo neustále vonku, na stráňach pri ozdravovni. Nadväzovali sme kamarátstva so žiakmi i z iných bratislavských škôl, pri spoločných túrach v prírode. Vrátili sme sa domov z toho tatranského prostredia ako vymenení, s červenými lícami.
            Naši mali i v kolónii priateľov, ktorí k nám chodili zahrať si šach, alebo i naši k nim, počnúc susedmi v našom vchode i v okolí. Otecko okrem iného venoval sa aj známkam a mal pekné albumy, boli asi dvaja jeho kamaráti, čo si vymieňali s ním známky.
            Bola som veľmi živé dieťa a po niekoľkých nešťastných pádoch v okolí domu, z bicykla, na betónový chodník pri preskakovaní priekopy, som prišla o pravé kolienko. Dlhší čas som pobudla na lôžku v nemocnici i v domácom ošetrení a z mojej hudobnej školy veru nič nebolo.
            Počas mojej neprítomnosti, sa k našim horným susedom na prvom poschodí nasťahoval podnájomník, študent filozofie na UK. Vo voľnom čase chodil k našim na partie šachu a zblížil sa s nimi.
            Bol odo mňa starší o pätnásť rokov, mal rád deti. Venoval sa mi, vymeškala som veľa zo školy. I Marke pomáhal. Okrem školských vecí mi požičiaval knihy, nosil mi kamienky, rastlinky, motýliky a učil ma ich spoznávať. Bol veľmi trpezlivý, aj duchovne ma viedol, hrávali sme spolu tiež šach.
            Bola som po prvom sv. prijímaní i po birmovke a pri debatách som všetkému rozumela. Keď som dočítala knihu, rozoberali sme kladné i záporné postavy. Bol zvedavý, prečo sa mi niečo zdalo dobré, alebo zlé.
            Vyrobil mi telefón, z boxovej škatuľky (krém na topánky). Do oboch čistých poumývaných plechových vrchnáčikov urobil dierky, prevliekol konopný dlhší špagát, aby dočiahol z poschodia na prízemie a telefón bol hotový. Mala som zábavu na pár týždňov.
            Raz pred Vianocami vystrihol z papiera malú košieľku. Narobil v nej s nožnicami také malé strihančeky, ktoré pri zahnutí, urobili pekný rožtek na košieľke.
            Vysvetlil mi podstatu: „ za každý dobrý skutok zahneš jeden z rožtekov a do Vianoc tak obrazne povedané, z dobrých skutkov ušiješ Ježiškovi košieľku.“
            Keď rožtekov pribúdalo, pekne to i vyzeralo a na Vianoce, veľká radosť, hotovú košieľku som zavesila na stromček.


            Naši mu boli vďační, že sa mi venuje, vždy ho niečím uhostili, pochádzal z 12-ich detí.
            Môj braček bol živší ako ja a našim dal tiež zabrať. Neskôr, keď som mohla chodiť, si môj kamarát všimol, že ma doma veľmi ľutujú a sú na mňa mäkkí. Dohovoril im, že ma takto do života dobre nepripravia, pokiaľ ma do všetkého nebudú zapájať. Pochopili. Nastali pre mňa ťažké časy, nič sa mi neodpúšťalo, išli na mňa tvrdo. Dávno viem a som im všetkým vďačná za to, bola to jediná správna cesta pre mňa. ( I pánu Bohu, že som ich mala pri sebe.)
            Zakúsila som i tvrdosť detských srdiečok na dvore medzi deťmi. Hoci som sa dovtedy s nimi hrávala, teraz ma vylúčili z kolektívu a niektorí sa mi posmievali. Stála som vždy opodiaľ a dívala sa túžobne na deti. Raz ma takto uvidel môj kamarát, keď išiel domov zo školy. Večer, keď prišiel k nám, mi vysvetlil, že „do kolektívu sa musíš dostať sama. Ani by ťa to netešilo, keď by ťa tam zobrali z ľútosti.“ „Ako, keď ma tam nechcú a posmievajú sa mi?“ „Tak, že si nakreslíš svoju škôlku povedľa nich a budeš ju skákať svojim štýlom, tiež cez švihadlo budeš pri nich skákať po svojom. Nechceš sa neustále obďaleč prizerať smutnými očami na nich. Iste ťa neodoženú, dvor je pre všetkých, i pre teba. Uvidíš, že to zaberie,“ posmeľoval ma.
            Fakt, netrvalo dlho, keď som si tam takto skákala svojim štýlom v mojej škôlke, keď ma dievčatá zrazu zavolali, že som na rade a preskákala som v ich škôlke, čo som mala. I na „skovku“ ma pojali medzi seba. Bola som šťastná. Neskôr, keď ma zbadal náhodou môj kamarát idúc okolo nás, medzi deťmi, mrkol významne na mňa jedným okom usmievajúc sa, čo znamenalo, „vidíš už to funguje“.
            Počas zimných i letných prázdnin, sme z kolónie odchádzali a navštevovali starých i krstných rodičov v mojej rodnej dedinke Dojč. Po prázdninách som musela priateľovi vyrozprávať od A po Zet, čo sme tam zažili, všetko ho zaujímalo.
            Jedného dňa sa náš priateľ, filozofom ho naši žartovne nazývali, nevrátil zo školy. Nakoľko nebol z Bratislavy, sa o ňom nič nedozvedeli, čo sa s ním stalo. Veľmi dlho sme všetci za ním smútili. Úrady nedali vedieť nič ani jeho nájomníkom, mala som vtedy 10 rokov. (Stretnutie s ním po 5-tich rokoch si pripomínam v časti mojich spomienok „Kráľovská večera“ v Popreplietaných spomienkach z Rače a zo Záhoria.)
            Keď môj brat podrástol, v nedeľu po obede s nami chodili rodičia na detské predstavenia do divadla. Po skončení predstavenia nás previedli stredom mesta, na Hlavnom námestí sme oddychovali na lavičkách pri Rolandovej fontáne a zastavili sa v cukrárni. Pri Dunaji prechádzkou nám naši ukazovali rozvaliny hradu a niekedy sme Rybným námestím okolo Židovskej Synagógy, domom Dobrého Pastiera vyšli uličkami Žigmundovou Bránou až k hradu. Odtiaľ bol pekný výhľad na Dunaj, na Petržalku a krajinu v diaľke.
            Marka mala už iné záujmy. Niekedy ju naši vzali na Novú Scénu na večerný program. Vtedy na nás dával pozor bratranec Albert, ktorý u nás tiež zopár rokov býval, bol z oteckovej rodiny. Obývali sme síce dvojizbový byt, my s bratom sme spávali s našimi v spálni, Marka mala svoju izbu, ale niekedy sme ju využívali, keď prišla návšteva, alebo cez sviatky, na Vianoce. Tam sme mali umiestnený jedálenský stôl, Albert mal svoj kútik s divánom a skrinkou v kuchyni, bola priestranná. Otecko mu našiel zamestnanie a chodil do školy, zmaturoval popri zamestnaní.
            Maliar, Gusto Zabadal z Pezinka, bol taký čestný človek, že za nejaký čas, sa zjavil u nás i s dvomi obrazmi, čo si mamička u neho objednala, ešte keď sme bývali v Pezinku. Maky a tetrova. (Maky som zdedila ja a tetrova má moja sestra, narodila sa, keď som mala trinásť. Doposiaľ nám zdobia steny v obývačkách.)
            Na druhý stupeň do šiestej triedy sme všetci chodili z našej kolónie do škôl na Tehelnom poli. Dievčence do „dievčenskej školy“ a chlapci do „chlapčenskej“, na Českej ul. Naše školy boli oddelené veľkým školským dvorom a ihriskom. Telocvik sme mávali na spoločnom školskom dvore a na brannú výchovu sme chodili na Centrálne trhovisko. V časti, kde doposiaľ bola Meststká plaváreň a internát Zdravotnej školy. V tom čase tam nestálo nič, boli tam iba duny a kopce zeminy. Cvičili sme plazenie a rôzne vtedy predpísané behy. Koniec šiestej triedy som zvládala cestovaním autobusom z Rače, v Dynamitke prestupom na električku, lebo tam sme sa presťahovali. Otecko bol štátny zamestnanec a „Dekrét“ o preložení musel akceptovať.
            Navštevovala som iba po šiestu triedu vrátane Dievčenskú školu. Doposiaľ sa stretávame so spolužiačkami dvakrát do roka, príjemne posedíme a zaspomíname, na Českej ulici v roztomilej reštaurácii. Príde nás i dvadsať, ale zo všetkých tried A, B, C, D.
            Pri zvítaní sa oslovujeme „Ahoj, dievčence,“ hoci sme po 70-tke a personál reštaurácie sa pod fúzy usmieva na starenky. No my sme vtedy duchom dievčence, hoci pri stoličkách je už opretých nemálo barličiek a paličiek. Atmosféra je ako v úli pri spomienkach a vzájomnom rozprávaní o svojich najmilších. Odchádzame vždy pookriate a rozosmiate.
            Pokračovanie mojich spomienok z Rače je v mojich Popreplietaných spomienkach. Musím k tomu dodať, že moja sesternica Marka pracovala v obchode „Brouk a Babka“, neskôr OD Dunaj. Mamička ju parádila, šila jej vtedy veľmi pekné šaty z hodvábu, čo si Marka už zo svojej výplaty kupovala. Každé ráno chodila do Blumentálu na omšu ešte pred zamestnaním, tam si ju vyhliadol jej budúci. Bývali sme dva roky v Rači, keď sa nám Marka vydala a vrátila sa s manželom do starej robotníckej kolónie, lebo tam im pridelili jednoizbový byt.

S Markou sme boli za družičky, o dva roky na to sa v roku 1954 vydala.