27. 3. 2017

Michal Drotován: Odvolanie voči zámeru Dolný Slanec v Krasňanoch

Týmto v zmysle zákona 24/2006 Z.z. o posudzovaní vplyvov na životného prostredie v znení neskorších predpisov a § 53 a §54 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní  podávam v riadnej lehote odvolanie voči záverečnému stanovisku č. OU-BA-OSZP3-2017/010966/LUP zo dňa 02.03.2017, že sa súhlasí s realizáciu predmetného zámeru http://www.enviroportal.sk/Sk_SK/eia/detail/-obytny-subor-dolny-slanec- podľa predmetných ustanovení zákona 24/2006 Z.z. v znení neskorších predpisov. 
Mám za to, že Okresný úrad Bratislava sa dostatočne nevysporiadal s pripomienkami k správe o hodnotení a jeho rozhodnutie vychádza z nesprávneho posúdenia. Dané odôvodňujem nasledovne.

Na str. 12 predmetného záverečného stanoviska je uvedené, že „v prílohe je tabuľka s doplňujúcimi informáciami navrhovateľa a vyjadreniami spracovateľa odborného posudku k stanoviskám k správe o hodnotení“ – na portáli www.enviroportal.sk sa však žiadna taká príloha ani tabuľka nenachádza a nie je súčasťou ani záverečného stanoviska – účastníci tak nevedia posúdiť, akým spôsobom sa navrhovateľ a Okresný úrad Bratislava vysporiadal s ich pripomienkami – v odôvodnení na str. 27 až 30 sú jednotlivé pripomienky iba parafrázované a nie je jasné na aké „námety v tabuľke v kapitole č. III.4“ sa odvolávajú.

Rovnako tak nie je jasné, ako sa premietla dopravná štúdia do záverečného stanoviska, nakoľko je uvedené, že „závery tejto štúdie sú premietnuté do kapitoly VI. 3 tohto záverečného stanoviska“ – záverečné stanovisko č. OU-BA-OSZP3-2017/010966/LUP zo dňa 02.03.2017 však nie je členené na kapitoly, preto sa v ňom kapitola VI.3 nenachádza.

V záverečnom stanovisku je uvedené, že „na základe žiadosti stavebníka o vydanie stavebného povolenia na parkoviská a prístupové komunikácie bude návrh prerokovaný v stavebnom konaní s dotknutými orgánmi a všetkými známymi účastníkmi konania postupom podľa §§ 60 a 61 stavebného zákona (s. 28)“ Zároveň „V dokumentáciách, ktoré budú predmetom následných povoľovacích konaní bude spresnené a spodrobnené dopravné riešenie, konkrétne riešenie komunikácií (s. 27)“ Nakoľko riešenie komunikácií v danom zámere považujeme za kľúčové, žiadame v záverečnom rozhodnutí jasne stanoviť povinnosti navrhovateľa na výraznú redukciu daného zámeru na životné prostredie (hluk, prašnosť, svetelnosť, exhaláty) pre obyvateľov najviac dotknutých obytných oblastí povedľa Peknej cesty a tiež obyvateľov bytového projektu Malé Krasňany, ktorými by daný zámer výrazne zhoršil životné prostredie.



Opatrenia uvedené v záverečnom stanovisku (s. 22) –
 a) Úprava existujúcej asfaltovej komunikácie na jednosmernú komunikáciu ku projektu „Malé Krasňany“. Alternatíva k tomuto opatreniu je vybudovanie obojsmerného prepojenia Horská – Račianska, v spolupráci s MČ Rača. Toto riešenie nahradí alternatívu jednosmernej komunikácie. Dané opatrenia upresňujú ďalšie body b), c) a d)  sú aktuálne nerealizovateľné, nakoľko predmetné návrhy sa nachádzajú v území, kde je v územnom pláne Hlavného mesta SR Bratislavy funkčný kód 1202 – vinice, kde je možné budovať iba zariadenia a vedenia technickej a dopravnej vybavenosti pre obsluhu územia funkčnej plochy. Koridor navrhovaného prepojenia Horskej s Račianskou je vedený  v územnom pláne v úplne inom koridore, ako je navrhované. Zároveň v prípade realizácie by vytvorenie tranzitnej oblasti z celého územia lokality Slanec znamenalo výrazný zásah do prostredia obyvateľov bytového komplexu Malé Krasňany (svetlo, hluk, prašnosť, exhaláty, bezpečnosť, doprava atď.) – tieto vplyvy však predložený zámer EIA Obytný súbor Dolný Slanec vôbec neposudzoval a neriešil – mám za to, že sa vôbec s pripomienkami k správe o hodnotení vôbec nevysporiadal.

Požadujem, aby vybudovanie jednosmernej komunikácie medzi zámerom Dolný Slanec a napojením na komunikáciu Malé Krasňany bolo posúdené aj z ohľadom na vybudovanie zlúčeného chodníka s cyklotrasou v celej dĺžke (resp. po pripojenie cyklotrasy na zámer Malé Krasňany medzi BD 4 a BD 5) navrhovanej komunikácie na náklady developera zámeru Dolný Slanec. Podľa vyjadrenia developera je však priestor nedostatočný a teda nie je možné umiestniť chodník ani cyklochodník v návrhu trás „A“, „B“ a „C“ v plnom rozsahu – budovanie samostatnej účelovej komunikácie považujem za nedostatočné bez vybudovania chodníkov a osvetlenia – hlavne z ohľadom na to, že sa daná komunikácia stane nosnou pre celý bytový komplex Slanec v mestskej časti Nové Mesto – negatívne externality by však pociťovali obyvatelia mestskej časti Bratislava-Rača.



Z dôvodu vyššie uvedeného sa odvolávam voči výroku uvedenom v záverečnom stanovisku  č. OU-BA-OSZP3-2017/010966/LUP zo dňa 02.03.2017, kde je v rozhodnutí vo veci uvedené, že sa súhlasí s realizáciou navrhovanej činnosti „Obytný súbor Dolný Slanec“ a požadujem jeho zmenu na výrok „sa nesúhlasí s realizáciou navrhovanej činnosti“.

Zároveň je v rozhodnutí vo veci uvedené, že sa súhlasí s realizáciou navrhovanej činnosti „Obytný súbor Dolný Slanec“ za predpokladu splnenia podmienok uvedených v kapitole VI. 3 tohto záverečného stanoviska. Žiadna kapitola VI.3 sa však v záverečnom stanovisku nenachádza!

Zároveň žiadam o preverenie, či osoba určená na vypracovanie odborného posudku – Ing. Jozef Marko, CSc. nie je v príbuzenskom vzťahu so zamestnancom a konateľom viacerých firiem navrhovateľa (a zastupujúceho navrhovateľa aj na verejnom prerokovaní) Ing. Rastislavom Markom a teda nie je možná zaujatosť v prospech navrhovateľa Grunt, a.s.. V prípade ak daná osoba je v príbuzenskom vzťahu s Ing. R. Markom požadujem vypracovanie nového odborného posudku.


Tiež žiadam preveriť zákonnosť zvolania verejného prerokovania, ktoré bolo zvolané na návrh developera na 16.11.2017, ale o tejto skutočnosti boli zasielané listy účastníkom konania až 11.11.2016, čo je možné považovať za nedostatočný termín na prebratie zásielky. 

V prípade, ak chcete pomôcť, aby sa daná informácia rozšírila medzi viacero ľudí, môžete prispieť na transparentný účet. Ďakujem!  

Michal Drotován

22. 3. 2017

Michal Drotován: Chystaný výrub stromov v srdci Rače

Projekt Rínok Rača, ktorý v prípade realizácie výrazne ovplyvní stred Rače, je už myslím všeobecne známy.  V poslednom článku som písal o požiadavkách na úpravy a tiež potrebných investíciach do prostredia v okolí.  Medzitým starosta Peter Pilinský podpísal výrubové povolenie z dôvodu výstavby celého zámeru - tak sa zdá sa vzdal možnosti, že by sa projekt redukoval o najviac problematickú budovu  D3.

V piatok  17.03.2017 som podal voči tomuto výrubu odvolanie v tomto znení:
Odvolanie voči rozhodnutiu o výrube č. 2889/1228/2016/647/2017/ŽP r zo dňa 02.03.2017

Týmto podávam  ako účastník konania odvolanie voči rozhodnutiu o výrube č. 2889/1228/2016/647/2017/ŽP r zo dňa 02.03.2017(rozhodnutie vyvesené dňa 06.02.2017) vo veci výrubu stromov pre zámer Rínok Rača.

K danému rozhodnutiu mám tieto zásadne námietky:

1. V záujme ochrany súčasných obyvateľov bytového domu Plickova 2-12, ktorých by najviac negatívne ovplyvnilo vybudovanie bytového domu D3 požadujem vyňať z povolenia na výrub dreviny, ktoré sa nachádzajú v území, kde navrhovateľ plánuje bytový dom D3 a daný výrub zamietnuť a ponechať dané stromy ako základ nami navrhovaného parku. Viac informácii: http://michal-drotovan.racan.sk/2017/03/rinok-raca.html

2.  Predmetné rozhodnutie je v rozpore so záverečným stanoviskom Ministerstva životného prostredia SR č. 1655/2016-3.4./ak z 22.03.2016, ktoré nadobudlo právoplatnosť 06.09.2016 – na str. 47 je uvedená podmienka č. 21 „výruby realizovať iba vo mimovegetačnom období“ – v rozpore s touto podmienkou, ktorá je v zmysle zákona 24/2006 Z.z. záväzná – je v predmetnom povolení na výrub uvedené (v bode A. 3), že „výrub drevín bude realizovaný najmä v období vegetačného pokoja  (tj. 1. október – 31. marec),  ak bude výrub realizovaný vo vegetačnom období (tj. 1. apríl – 30. september) musí byť vykonaný.... (...)“. Predmetné záväzné stanovisko neumožňuje iný výrub ako v mimovegetačnom období – tým je rozhodnutie o výrube v priamom rozpore s ním. Požadujem túto podmienku zmeniť a dať do súladu so záverečným stanoviskom EIA



3. Doručovanie oznámenia o začatí výrubového konania a zvolaní miestnej obhliadky bolo zverejnené iba na webovom sídle mestskej časti a zároveň bolo písomne zaslané občianskemu združeniu Združenie domových samospráv a OZ Nádej pre Sad Janka Kráľa. Samotné rozhodnutie o výrube bolo zaslané – ako je uvedené aj na strane č. 10 doručením iba vlastníkovi pozemkov,  žiadateľovi o výrub a predmetným dvom občianskym združeniam. Tým, že predmetné oznámenie o začatí konania, zvolanie miestnej obhliadky ani samotné rozhodnutie o výrube nebolo zaslané mne ako osobe – splnomocnencovi občianskej iniciatívy (s. 19), v zmysle záverečného stanoviska Ministerstva životného prostredia SR č. 1655/2016-3.4./ak z 22.03.2016, ktoré nadobudlo právoplatnosť 06.09.2016, tak v predmetnom konaní o výrube a samotnom doručovaní bol procesne podľa môjho názoru porušený §82 ods. 3 Zákona  č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov – týmto rozhodnutím boli zvýhodnené vybrané dve občianske združenia (doručovanie do vlastných rúk) pred občianskou iniciatívou a OZ Cyklokoalícia (kde bolo doručovanie iba verejnou vyhláškou). Ak malo byť účelom verejnej vyhlášky hospodárne nakladanie, bolo v záujme rovnakého prístupu k právam účastníkov konania možné:
 a) zaslať všetkým účastníkom konania oznámenie o začatí konania, resp. rozhodnutie iba verejnou vyhláškou;
b) zaslať písomne do vlastných rúk  oznámenie o začatí konania resp. rozhodnutie všetkým právnickým osobám – účastníkom konania (Združenie domových samospráv, OZ Cyklokoalícia, OZ Nádej pre Sad J.Kráľa, 2JTI, s.r.o., FORESPO DEVELOPEMENT 4, a.s.) a splnomocnencovi občianskej iniciatívy, ktorý zastupuje 171 účastníkov konania a zároveň vyvesiť oznámenie o začatí konania resp. rozhodnutie aj verejnou vyhláškou.  Požadujem vrátiť dané konanie na nové rozhodnutie.

V prípade, ak chcete pomôcť, aby sa daná informácia rozšírila medzi viacero ľudí, môžete prispieť na transparetný účet.   

Michal Drotován
               

8. 3. 2017

Vieroslava Štrbáková: VEĽKÁ JARNÁ BRIGÁDA OZ PRIATELIA RAČE

Prvé jarné lúče Slnka nás po roztopení snehovej pokrývky nemilo prekvapili množstvom odkrytých
odpadkov povaľujúcich sa či rozfúkaných po uliciach, zastávkach a trávnatých plochách. V Rači, Krasňanoch a na Východnom je však už niekoľko rokov veľmi peknou tradíciou veľká jarná brigáda, ktorá spája susedov a obyvateľov týchto troch račianskych obvodov pri spoločnom úsilí o pekné okolie našich domovov. Tak, ako po iné roky, aj túto jar partička aktivistov z OZ Priatelia Rače organizuje Račiansku jarnú brigádu, ktorá sa z roka na rok stáva medzi obyvateľmi čoraz obľúbenejšou - nielen pre skvelý pocit z dobre vykonanej práce pri pohľade na upratané a čisté ulice, ale tiež pre nové kamarátstva a celkovo vynikajúcu priateľskú atmosféru podujatia.
Takže, kto už bol a bolo dobre, ale aj Vy, všetci noví brigádnici POZOR! :

Veľká jarná brigáda sa začína v sobotu 8. APRÍLA 2017 od 9:00. Každý, kto chce prísť a prispieť pracovitou rukou, pomocou či dobrou náladou, je vítaný. Prísť môžete na ktorékoľvek miesto stretnutia, ktoré Vám vyhovuje - na týchto miestach si Vás vyzdvihnú koordinátori - členovia OZ Priatelia Rače. U nich si tiež môžete vyžiadať potrebné pomôcky - vrecia na odpadky, rukavice alebo náradie.

Pre brigádnikov budú k dispozícii základné pracovné pomôcky (rukavice, vrecia, náradie), no ak máte možnosť priniesť vlastné, smelo prineste. Po skončení upratovania približne od 14:00 OZ Priatelia Rače pozývajú všetkých unavených a hladných brigádnikov do Obecnej záhrady MiÚ Rača na Alstrovej ulici, kde bude čakať občerstvenie a spoločné stretnutie celého upratovacieho teamu.
Už teraz sa tešíme, že po tohtoročnej brigáde opäť ostane pekná, čistá a uprataná Rača, Krasňany aj Rendez a najmä usmiate tváre unavených, ale spokojných susedov, priateľov a celých rodín, ktorí sa na tom podieľali.

Pomoc na brigáde prisľúbili tiež:
MČ Bratislava - Rača, OZ Zelená hliadka, OZ Mládež ulice, OZ Stará jedáleň, vinárstvo Dušan Žitný, bufet Šínweg
                                                                 
Tešia sa na Vás organizátori z OZ Priatelia Rače.


Fotografie z minulého ročníka brigády:

Viera Štrbáková 
OZ Priatelia Rače


6. 3. 2017

Michal Drotován: Megazástavba v srdci Rače - ako ďalej?

V projekte Rínok Rača je aktuálne prerušené územné konanie, nakoľko sme zniesli zásadné pripomienky k nedodržaniu EIA na konaní. Uvidíme, ako to bude ďalej. V tomto článku popíšem jednak základné naše požiadavky na developera a jednak návrhy, čo by sa mohlo urobiť s peniazmi za rozvoj, ktoré bude musieť developer zaplatiť do kasy mestskej časti a mesta. Ľudia z lokality si zaslúžia lepšiu starostlivosť ako doteraz.

Zásadné požiadavky na redukciu zámeru

Celý projekt nepovažujeme v danom území za vhodný, snažíme sa však pre obyvateľov nájsť aspoň najlepšie riešenie z možných zlých návrhov. Naše možnosti sú rovnaké ako obyvateľov - riešime pripomienky na konaniach od začiatku procesu. Prvou zásadnou požiadavkou je výrazná redukcia resp. zrušenie výstavby bytového domu D3 a vybudovanie parku. Takto by sa odstránil hlavný problém pre súčasných obyvateľov bytového domu Plickova (2-12) ohľadom zníženia kvality bývania (v prípade súčasného zámeru by časť bytovky mala výhľad do múru domu).



Súčasný stav - bočná stena navrhovanej budovy by bola iba pár metrov od súčasného betónového múru.


Zároveň požadujeme znížiť navrhovanú budovu A1 o cca 50%, ktorá zase zníži v prípade realizácie v plnej výške kvalitu bývania obyvateľov bytového domu Sadmelijská 1. Ďalšou požiadavkou je prepojenie celého zámeru Rínok Rača chodníkom medzi bytovým domom Plickova 2-12 a garážami a jeho plné zapojenie do peších trás vrátane parčíka miesto budovy D3.

Samozrejme ocenili by sme výraznú redukciu aj ostatných budov (napr. nevhodne urobia "panelákové pozadie" a "zmarginalizujú" Nemecký kultúrny dom), nakoľko však naše možnosti sa stále zmenšujú, nebudeme žiadať veci, ktoré sú v tejto fáze už nesplniteľné. Vyššie uvedené požiadavky a ich zapracovanie by bolo tiež úspechom a znížilo by najhoršie dopady.

Nereálne vizualizácie developera - či naozaj plánuje zrušiť električkovú trať a vysadiť tam stromy?

Miestny poplatok za rozvoj


Od začiatku roku 2017 platí zákon č. 477/2016 Z.z. o miestnom poplatku za rozvoj, ak vychádzame z aktuálnych čísel a hrubej nadzemnej podlahovej plochy zámeru Rínok Rača (45 937 m2), tak suma pri sadzbe 35€/m2 je 1 607 795 € (pre Raču 1 093 300 € a zvyšok pre Hlavné mesto Bratislavu). Ak by sa zredukovala budova A1 o 50% a odstránila z projektu budova D3, jednalo by sa o zníženie približne o 2/11, tj. výsledná suma by bola cca 1 300 000 €.

Navrhujem, aby z tejto sumy bolo celých 100% investovaných do daného územia a blízkeho okolia - aby negatívne dopady na obyvateľov boli čo najmenšie.

Z peňazí pre magistrát je potrebné spolufinancovať:


Úprava križovatky Kadnárova/Hečková buď na kruhový objazd alebo na križovatku v tvare T s pripájacími pruhmi a hlavne s vybudovaní riadneho chodníka pre chodcov a bezbariérových priechodov pre chodcov.


Vybudovanie vyvýšeného chodníka (prejazd vozidiel z garáži cez vyvýšený chodník so sklopeným obrubníkom) napr. zo zámkovej dlažby vrátane bezpečných bezbariérových priechodov pre chodcov na oboch stranách garáži. Obe tieto investície sa dajú realizovať spolu za 300 až 350 tisíc €. Ďalšou potrebnou investíciou je úprava a zkultúrnenie elektičkových zastáviek Hybešová. Všetko to zvýši cenu danej komunikácie (zastávky) a teda je možné to dať ako kapitálový výdavok.


Z peňazí pre Raču je potrebné spolufinancovať:


Náročnejšia investícia (ale stále reálna) je vybudovanie zníženého podlažia a následne železnej konštrukcie na jednoduché dvojpodlažné parkovacie domy (pri približnom zachovaní súčasného parkoviska na rovnakej úrovni - domy v okolí by to nezasiahlo a počty parkovacích miesta na oboch parkoviskách by sa zvýšili o cca 80%. Obyvatelia by mali možnosť zakúpiť si parkovacie miesto v krytej garáži pod zemou - horná úroveň by bola naďalej parkovanie ako v súčasnosti (vyhradená však pre rezidentov). Jednalo by sa o parkoviská Mudrochova/Plickova resp. Kubačova/Kafendova. Tým by sa odstránilo aj časť áut, ktoré zaberajú chodníky a bránia mamičkám s kočíkmi a starším imobilným ľuďom prechádzať.



Vybudovanie nových parkovacích miest - osadením zatrávnených dlaždíc - v lokalitách, kde je v súčasnosti rozjazdené bahno - tak ostatne zachovaná čiastočne aj zeleň aj parkovacie miesta.


Opravy chodníkov a schodov v okolí Rínku Rača a vybudovanie bezbariérových prístupov.


























Úprava vnútroblokov. Doplnenie hracích prvkov, vybudovanie malých ihrísk (napr. aj na petangue - jednoduchá hra aj pre starších s lavičkami na sedenie).



Úprava parčíka na Plickovej ulici (medzi Plickovou a Novohorskou).


Stačí krátka prechádza po tej lokalite ohraničenej ulicami Kubačová/Alstrová/Detvianska/Sadmejiská a človeku je hneď jasné, že na riešenie všetkých problémov by nepostačovalo ani 5 miliónov eur. Navrhol som zopár množný riešení na diskusiu.

Michal Drotován
www.facebook.com/michal.drotovan
www.drotovan.sk