31. 5. 2021

Jozef Luknár: CESTA DO AMERIKY 1913 IV. Na špici veže sa vypínal kohút.

I.   II.   III. «○» V.   VI.   VII.   VIII.   IX.   X.   XI.
Ale musím poznamenať, ako sa nám vodilo v meste Le Havre. Veru, bol nám dlhý čas, išli sme sa po meste prechádzať a pozrieť si morský prístav, ako to tam vyzerá. Mal som šťastie vidieť našu loď, ako bola v prístave, práve bola v kanáli. Lodiarske útulne sú to, kde opravujú lode.
Čo je to ten kanál? To je taká hlboká jama, väčšia ako je tá loď, a je vydláždená betónom. A z jednej strany je more a medzi morom a kanálom je železný most. A pod tým mostom sú také železné uzávery, tadiaľ môžu pustiť vodu, a na bokoch sú malé kanály, tiež majú také uzávery, a keď je treba, vodu vypustia. A loď ostane na suchej dlážke, lenže ju nenechajú na dlážke z kameňa, ale podložia pod ňu borové trámy, a tak poprezerajú, kde by bola chyba, a tam ju aj farbia.
A keď je už loď v poriadku, uzávery vytiahnu a napustia tam vodu, až sa loď zdvihne hore. A potom most zdvihnú hore tak, ako u nás v kraji závory na rampách na železnici, a loď môže ísť z útulne von. A príde na druhý bok ostrova a tam pritiahne k brehu, kde je skladište, tam sú veľké žeriavy a spustené drôtené povrazy. A na konci je reťaz a hák a do toho zapnú aj 5 – 6 mechov múky, alebo 6 – 7 kufrov alebo inej batožiny. A na lodi je stroj poháňaný parou, a ten ťahá žeriavy, čo nakladajú do lode. Videli sme malé aj veľké lode, snáď aj 50 – 60 všelijakých podôb, s plachtami aj menšie lode, aj celkom mále loďky, ako sú u nás v Prešporku.
A na kárach všetok náklad vozia do prístavu, ba aj v poli som videl, ako zvážali ovos, záprah mali po jednom koni. V meste som videl jeden jediný voz, aj to mäsiarsky, čo vozil mäso z bitúnka do obchodu. Najprv mi to bolo čudné, keď som tie káry videl, a keď som sa rozhliadol a rozmýšľal som nad tým, potom mi prišlo na myseľ, že veľké ťarchy sa dajú o moc ľahšie nakladať na káru ako na voz. Lebo vpredu na káre mal každý valec a povraz a bárs ako veľký sud, alebo iné veci, zadkom do káry vtiahol. A naložené mali aj 40 – 50 mechov múky alebo iné veci, a ťahal to jeden kôň.
A keď sme prístav pozreli, išli sme v nedeľu 23. augusta nad mesto hore na jeden vrch, ktorý ohraničuje polovicu mesta! A keď sme už boli tam na vrchu, pozerali sme kolom dokola a zbadali sme druhú polovicu mesta, aj tam sme išli, ale nie ďaleko, lebo sme sa obávali, že poblúdime. A potom sme sa obrátili k moru, a skoro sme si oči vyočili, ale k západu! Naľavo k juhu sme videli morské brehy, aj napravo k severo-západu sme videli brehy, z diaľky asi 20 míľ.
Bol so mnou jeden priateľ, pochádzal z Chorvátska, menom Peter Horvát. Ten bol so mnou všade, išiel už tretí raz do Ameriky, bol to jeden poriadny človek. Ten vrch (kopec), na ktorom sme boli, bol vysoký asi 190 metrov, široko ďaleko bolo vidieť. Aj to sme videli, odkiaľ sme vlakom prišli. Pretože sa už zmrákalo, brali sme sa na našu ubytovňu. A ako sme tak išli, zočil som tam jednu vežu, na ktorej bol kríž. Ja som povedal, poďme tam. A skutočne sme tam aj došli, ale ten chrám bol od vrchnosti zatvorený. Predtým tam bola františkánska rehoľa.
Zabudol som poznamenať, že v nedeľu ráno 23. augusta sme išli na svätú omšu do jedného krásneho kostola, ktorý sa nachádza pod tým vrchom. Bol som zvedavý na toho kohúta, ktorý sa vypínal na špici veže. Myslel som si, že je to snáď evanjelický (luteránsky) kostol. A ja som len volal môjho súdruha, a skutočne sme sa so strachom aj pomaly do kostola dostali.
Ako som otvoril dvere, to bolo prvé, mihal som očami, kde je svätenička. A keď som ju zočil, myslel som si, dobre je, je to chrám katolícky. Lavice v ňom neboli, ale samé osobitné stoličky. Sadnúť sme si netrúfali, lebo sme si neboli istí, že sa nemusí platiť. Tak sme sa opreli na chórové stĺpy, a tak sme si zamyslení šeptali niektoré otčenáše. A naraz si miništrant zacengá a duchovný otec pristúpi k božiemu oltáru. Bola to tichá svätá omša. O niekoľko minút začal duchovný otec čítať evanjelium, ale potichu. A keď to skončil, jeden mladý kňaz vyšiel na kazateľňu a odtiaľ prečítal veriacim sväté evanjelium vo francúzskej reči. A keď už prečítal, potom išiel dole a išiel po kostole.
Tak ako u nás kostolník, vyberal grajciare sv. Petra, ale nemal meštek ako u nás, ale taký tanier, aby videl, kto mu čo tam dá. A za ním postupoval jeden človek oblečený v čudnej uniforme. Po kolená mal pančuchy a na topánkach akési mašle a nohavice a kabát z belasého súkna. A na kabáte akési striebru podobné gombíky, také veľké, ako u nás boli niekedy medené štvrťáky. A na krku mal striebornú reťaz, a visela mu až po pás, a na tej reťazi mal tri veľké strieborné medaily. A ako tak pokračoval pred kňazom aj za kňazom, cinkotali mu medaily ako zvončeky. A v ruke mal na čierno nalakovanú palicu, a špicu mala skoro dopoly obitú strieborným plechom, a vrchný koniec mala tiež asi pol druha stopy obitý takým bielym plechom a na konci mala guľu ako päsť. A na hlave mal taký klepáč, ako to vídame v Prešporku pri pohreboch tým nosičom. Lenže tento mal ten jeho klepáč ozdobený striebornými plechmi. Slovom, tak vyzeral ako nejaký parádny komediant z cirkusu!
Nad týmto som zaujímavo rozmýšľal, prečo ten tak striehol po tom kňazovi, čo mu kto dá. Myslel som si, že snáď je to kostolný gubernátor (Syndikus). A potom som si myslel, niekedy som čítal o Francúzsku, ako tam nakladali s kňazmi, a spomenul som si na toho kohúta, ktorý sa nachádza na vrchu veže, že je to znak poštátnenia kostolov. Toľko som rozumel, že ten, čo za tým kňazom postupoval, že to musel byť mestský dozorca, a k tomu inoverec, lebo keď aj išiel vedľa hlavného oltára, nepoklonil sa, a keď aj išiel z kostola, išiel von ako z maštale. Tak som si domyslel, že vo Francúzsku musia mať kňazi isté služby a kostolné príjmy odoberá štát. A ten istý, čo toho kňaza strážil, mal na krku zavesenú kabelu, ale nie koženú, vyzerala ako upletená z tenkých špagátov, a keď ten kňaz jednu stranu prešiel, ten otrčil kabelu a ten mu to tam vysypal!


Preklad z dobového račišdorfského dialektu do súčasnej slovenčiny
© Dobroslava Luknárová


Jozef Luknár


Pavol Máťuš: FUTBAL V RAČI. 1925. Založenie klubu ŠK Račištorf.

○»   1939-45   1945-50   1950-69   1969-70   1970-72
Fenomén futbalu, ktorý vznikol v Anglicku, postupne ovládol a pobláznil celý svet a milióny ľudí. Futbal po svojom zrode prekročil svoje hranice, hranice štátov a kontinentov.
Zasiahol aj do života v Československu. V mnohých mestách a obciach sa postupne zakladali futbalové športové kluby a tak sa stalo aj v našom Račištorfe. Dnes je to najpopulárnejší a najmasovejší šport na svete.

100+1 PRÍBEH. V skrošni som viezol 30 ks chleba o váhe 3 kg.

Okolo 1. hodiny sme nastupovali na nočnú a časť dennej smeny. V poradí Janek Kolísek, Joža Navrátil, Janko Uhlíř a my traja učni: III. ročák Miloš Sedramač, II. ročák Franta Hála-Hocin a najmladší Tonda Kouřil-Javůrek. Pri nástupe do smeny nás všetkých predbehol Hocin. Chytil páku na deličke s poznámkou „Kto ulomil páku? Páka na deličke je zlomená!“. Všetci sme rozmýšľali, čo budeme bez deličky robiť. Padali rôzne návrhy. Ani jeden sa neujal. Napokon sme na kúsok liatinovej páky omotali dve šprajcle, to bolo odpadové drevo, a tak sme 135 dielcov cesta rozdelili na stejnomerné kúsky. Napriek tomu sme čas prešvihli o jednu hodinu.
So skrošnou pečiva som vyrážal prvý. Moja trasa bola hostinec Skřivan-Derfle, železničná stanica Kunovice a dva obchody Trubák a Majba. Po návrate ma čakalo prekvapenie. Pani majstrová mi povedala: „Bocin sa stratil. Musíš ísť ešte do Jarošova. Tam máme dvoch zákazníkov – pána Blahu a jedáleň pivovar Jarošovský ležák.“ I to som zvládol. Bez raňajok som do pekárskej skrošny naložil 30 ks chleba o váhe 3 kilogramy. Po prvej túre som sa pýtal, kde je Hocin. Hocina nebolo. Tak som zásobil i cukrovar pána Majera ve Starém Městě u Uherského Hradiště.
Hocina nebolo tri dni. Náhodou som stretol jedného starého Bosňáka s jeho dreveným obchodným zariadením a hovorím mu o ťažkostiach s priateľom Hocinom. Skoro ma porazilo, keď mi povedal, že ho videl ísť okolo železničnej trate smerom na Ostrožskú Novú Ves. Bez váhania som sa vybral určeným smerom. Neďaleko lázní vedľa násypu si to šlape Hocin. Sadol si na môj bicykel, lebo aj keď som bol starší učeň, mal o dva roky viac. Priviedol som ho k pekárni, ale nechcel ísť ďalej. Zavolal som majstra a ten dal všetko fiškálsky do poriadku.
Dlho som o Hocinovi nepočul. Až raz na štadión TJ Lokomotíva Rača, kde som už býval, priviedol môjho priateľa Rudo Krížik. Že sa do vagóna na ihrisku Mrázová dobýjal neznámy chlap. Po vrelom privítaní mi Hocin povedal, že od desiatej hodiny búchal na ten ošumelý vagón, aby ma po toľkých rokov opäť videl. Zobral som bicykel a išiel kúpiť 3 kg bôčika. Na ten sme v trúbe zabudli, zaspali a na zápach sa spoločne prebrali. Otvorím na šporáku trúbu a vyšľahne oheň. Hocin nemešká, naplní kýbeľ a požiar sa snaží uhasiť vodou. Pri prvej dávke padne taká rana, že v okolí štadióna a v bočných uliciach ostane úplná tma na 12 hodín. Vďaka môjmu priateľovi Hocinovi, od firmy Antonín Brabec, strojní pekařství.
Cukrovar Staré Město u Uherského Hradiště


Miloš Sedramač, autor príbehov

29. 5. 2021

CESTA DO AMERIKY 1913 III. A došli sme do prístavu Le Havre.

I.   II. «○» IV.   V.   VI.   VII.   VIII.   IX.   X.   XI.
Tak som v pondelok navečer o šiestej hodine, to jest dňa 18. augusta, docestoval do Viedne. Išiel som hneď k agentovi, ktorý býva naproti stanice. A keď som už bol tam uňho, on mi vraví, že sa pohneme až v utorok. A keď nastalo v utorok ráno, len vtedy sa mi valili myšlienky do hlavy, že tu musím celý deň len tak postávať, a doma som nechal nedorobené malé hrable, čo som sa náhlil, a potom som musel jeden celý deň postávať.
A takto zamyslený som chodil po meste. Išiel som na hlavný rínok a potom som pozeral na Hofburg. A tu mi prišlo na myseľ, hľa, tam je to miesto, kde sme stáli, aj naši račišdorfskí občania, keď sme boli na Katolíckom zjazde (kongrese). A predstavil som si tú veľkú slávnosť, ktorú som vtedy videl, keď sa pápežský delegát viezol v kráľovskom koči Márie Terézie a velebnú sviatosť držal v rukách asi z výšky 75 centimetrov. Bola to monštrancia zo samého zlata a za ním šiel sám kráľ František Jozef, tak bielunký, šedivý, ako sneh! Potom som išiel do Štefanského dómu a tam som si poprezeral to zázračné stavisko.
A potom som pomaly išiel do našej ubytovne k agentovi. Ľudu tam bolo dosť, tam som sa rozprával o našej budúcnosti. A bolo už aj poludnie, zajedol som si krakovskej salámy, čo som si kúpil v Prešporku, ale bolo mi od nej ťažko, lebo som mal slabý žalúdok. Bol som predtým nezdravý a aj taký stiahnutý. A do šenku som nechcel ísť, lebo som mal málo peňazí. Kúpil som si pohár piva a obed bol hotový.
A odpoludnia som navštívil Volksgarten, a vedľa Schwarzenberg Garten. A potom som išiel do kostola svätého Karola, ktorý je naproti Hofburgu, a pokorne som sa tam pomodlil a navštívil som ešte aj iné chrámy a vzdychal som si k Bohu, aby požehnal moje kroky a aj mojich domácich. Obetoval som v mojich modlitbách, aby ich Pán Boh zachoval v stálom a dobrom zdraví, ak sa niekedy vrátim, aby som sa s nimi mohol potešiť!
A tak pomaly sa aj večer došmeknul a zajedli sme si, čo kto mal, a o šiestej nás agent odviezol na omnibusovom vozni na Westbahnhof. Šli sme tam asi pol hodiny, a tam sme čakali na vlak. Asi o pol jedenástej hodine, 19. augusta roku 1913, sme sa pohli z Viedne. A šli sme asi pár minút, keď sme už došli medzi vrchy, a šli sme cez mnoho tunelov. Nebolo tak tma, bola jasná noc a po polnoci svietil mesiačik, tak bolo vidieť, kade ideme.
Zrána, asi o siedmej hodine, sme zostali stáť, prvá stanica Mödling, a rieka, ktorá tečie vedľa železnice, Est, tá rieka vždy tiekla povedľa železnice. Po niekoľkých minútach sme došli na stanicu Radstadt. A čo sme šli, to, videli sme len samé veľké vrchy a skaly a miestami po brehu pekné smrekové stromy a menšie, väčšie húštiny.
Potom sme došli na stanicu Bischofshofen, Grafenhof a potom Zell am See, a potom Saalfelden, a Leogang, Hochfilzen, Fieberbrunn a rieka Fiebe, ktorá tečie vedľa, St. Johann in Tirol, Kitzbühel, Kirchberg, Salzburg – štát Rakúsko. A keď sme šli pomedzi tie veľké vrchy, po tých dolinách sa nachádzali niektoré lúky a aj role, ale málo. A práve keď sme tadiaľ šli, niektorí žali raž a niekde sme videli celkom zelenú raž, ako u nás, keď raž odkvitne, a tie malé snopky, ktoré narobili, nastrkali na také stĺpy, aby im rosa neškodila, pretože tam slnko vyjde neskoro a skoro zájde za záclonu vrchov. Áno, aj sneh sme videli, vrchy boli pokryté snehom.
A potom sme došli do Hopfgarten, Wörgl, Jenbach, Schwarz, Fritzens Wattens, rieka Inn a navečer sme došli na stanicu do Innsbrucku, hlavného mesta Tirolska. Tam sme stáli asi 40 minút a potom sme sa pohli a došli sme do Wädenswil, Thalwil, Zürich Enge, Švajčiarsko. Tu sme videli aj vinohrady a mnoho ovocných stromov, bolo na nich aj ovocie. Potom sme došli do Eikenu, Möhlinu (a do Bazileja, tam je to pekné mesto). Tu nastane Francúzsko, prvá stanica Saint-Louis, a potom sme šli od severnej strany vedľa Paríža, a potom sme došli do mesta Ermont, Rouen, R. D., Reunde, R. D.
Keď sme došli do Bazileja, bolo to 21. augusta ráno o desiatej hodine. A tam u agenta sme obedovali a poobede sme išli do mesta na prechádzku. A videl som tam kostol, mal takú vežu, ako majú v Prešporku Františkáni. A tu v Bazileji sme boli až do večera do šiestej hodiny a potom sme sa pohli cez Francúzsko, stanice som poznačil na vedľajšom lístku. Keď sme šli cez Francúzsko, dával som pozor na kostoly, na chrámy. Áno, videl som dva celkom opustené chrámy a na iných vežiach bol všade kohút, kokoš. To bol znak namiesto kríža.
A keď sme došli do mesta Le Havre (Francúzsko), do morského prístavu, už boli asi tri hodiny odpoludnia, bolo to v piatok. A boli sme tam v sobotu a v nedeľu a pohli sme sa až v pondelok, 24. augusta večer po polnoci o druhej hodine.


Preklad z dobového račišdorfského dialektu do súčasnej slovenčiny
© Dobroslava Luknárová


Jozef Luknár


28. 5. 2021

Aňa Polakovičová: Z DOLNÉHO KONCA. Dolný koniec na Dolnom konci.

PRÍBEHY A OBRÁZKY. Príbeh siedmy.
„Aňa, Vy ste vyrastali na samom Dolnom konci, pamätáte si, ako to tam kedysi vyzeralo?“ Takúto otázku mi položila koncom marca tohto roku Inka Vanerková na záver nášho úradného telefonického rozhovoru. Pokúsila som sa jej uvedené ústne vykresliť. Či úspešne, neviem, ale uvedomila som si, že po roku 1964 z Dolného konca za dvadsať rokov zmizla pažiť, lúky, vinohrady, vystavala sa sídlisková zástavba a jeho pôvodný stav je teraz možné vidieť len na dobových obrázkoch.
V časoch dávno minulých Dolným koncom sa nazývala v Rači terajšia celá ulica Pri vinohradoch od námestia Andreja Hlinku, až po cestu (výpadovku) na Jur. Od námestia po odbočku na Cestičku (na Podbrezovskú) bol v medzivojnovom období povrch vozovky upravený asfaltom.
Úplný Dolný koniec bol, aj doteraz je, ulica Pri vinohradoch smerom dolu vľavo od odbočky na Podbrezovskú, vpravo od Zdravotného strediska na Tbiliskej, až po spomínanú výpadovku. Do roku 1964 to bola len cesta s neupraveným povrchom a po jej ľavej strane s otvoreným tečúcim potokom. V suchom období bola plná prachu a po dažďoch samá kaluž vody a blata. Výmole a kaluže v päťdesiatych rokoch zasypávali čadičovou drvinou. Na ostrosť týchto kameňov si spomenie určite ešte aj dnes každý, ktorému sa podarilo na nej spadnúť. Ak to bol pád z bicykla, tak jazvy ostali na tele doživotne. Poslednými domami tejto ulice bol asi do roku 1970 na ľavej strane dom Anny a Michala Ščibráňa a na pravej strane do roku 1959 Pastírňa (Pastierňa).
So súhlasom Vojtecha Polakoviča, maliara Rače, prikladám jeho obraz s názvom Pohľad cez Pastierňu na Pažic. Verne na ňom zobrazil situáciu domov. Pastírňa je posledný dom na pravej strane, v súčasnosti je to číslo 330. Dom pred ňou je dom gazdu Jozefa z príbehu „Z dvora mizlo drevo...“. Čo na obrázku nevidíme je kolmo doprava sa zatáčajúca cesta. Do roku 1959 od tejto zatáčky až po výpadovku neboli žiadne domy.
Na druhej strane ulice pred Pastírňou je na obraze plocha studne s podperou pre vahadlo. Pôvodná obruba studne bola drevená, cez podperu bola prevesená dlhá tyč – vahadlo, na konci ktorého bolo na reťazi zavesené okované vedro na naberanie vody. V období medzi prvou a druhou svetovou vojnou bola urobená betónová obruba studne, bez horného krytu, tiež bol urobený betónový válov na napájanie dobytka. Detailne to vidno na fotke z roku 1943.
Na Vojovom obraze je tiež verný pohľad na Pažic (pažiť) a na nízky drevený plot na jeho ľavej strane. Bol to plot domu manželov Ageneši a Lajoša Polakovičových. Posledným domom na tejto strane Dolného konca bol dom manželov Anny a Michala Ščibráňovcov. Obidva domy sú na priloženej fotomontáži z roku 1955. Pri drevenom Lajošovom plote je slabo vidieť spomínanú studňu, dokonca aj vahadlo. Medzi týmito dvomi poslednými domami je plocha a briežok so slivkami, nazývali sme ho Pod trnkami. Nad briežkom do šírky sú dva vinohrady až po posledný dom Ščibráňovcov, napravo od tohto domu sú už len vinohrady Grefty. Terajší objekt Domu sociálnych služieb začína už na parcele posledného domu a Grefty sú tiež zastavané.
Pastírňa slúžila na ubytovanie obecného pastíra a ustajnenie dobytka. Poslednými obyvateľmi starej Pastírni nebol pastír, ale začiatkom päťdesiatych rokov do roku 1958 v nej bývala rodina Mravcová. Nie je mi známe, či ju mali od obce prenajatú, ale rodina to bola mnohodetná. V povojnových časoch sa žilo skromne, ale u tejto rodiny možno povedať, že biedne. Detí bolo minimálne sedem a mnohokrát hladovali. Chlieb s masťou alebo maslom mali málokedy, často to bol len suchý chlieb posypaný kryštálovým cukrom. Otec Mravec, keď išiel domov, vždy už dolu na výpadovke silno hvízdal a medzi tým na plné hrdlo kričal: Ani Ň! … potom hvizd a opäť výkrik: Ani Ň! ... Týmto oznamoval rodine a celému Dolnému koncu, že nikto nemôže mať žiadne pripomienky a požiadavky.


Obraz Pohľad cez Pastierňu na Pažic od Vojtecha Polakoviča

Studňa pred Pastírňou, rok 1944

Fotomontáž posledných domov Dolného konca, úplne vľavo časť Pastírne, rok 1955.
Záber je urobený od terajšieho vstupu na Karpatské námestie,
približne z miesta, kde je postavený Kríž.

Tri najmladšie deti rodiny Maravcovej, poslední obyvatelia Pastírne, rok 1956



Aňa Polakovičová
rodáčka z Dolného konca
máj 2021


Poznámky autorky:
(1) Ako vyzerala celková zástavba tejto časti Rače koncom roka 1963 som opísala v prvej časti príbehu Z DOLNÉHO KONCA. Epidémia brušného týfusu.

(2) Medzi spomínanými Vojtechom Polakovičom, Lajošom Polakovičom a autorkou nie je žiadna rodinná väzba. Ide o menovcov.

27. 5. 2021

CESTA DO AMERIKY 1913 II. Vzdychol som si. Zbohom, vlasť moja!

I. «○» III.   IV.   V.   VI.   VII.   VIII.   IX.   X.   XI.
A keď som už dochádzal k stanici, rozmýšľal som, „čo mám spraviť, mám ísť na mašinu alebo nie?“ Ale myslel som si, „bárs mám priepustku, predsa bude istejšie, keď pôjdem peši.“. A skutočne som aj išiel peši.
A keď som už dochádzal za kalváriu, spomenul som si, že keď som bol 13-ročný chlapec, chodieval som tadiaľ Abraničovi a neskôr Albrechtom robievať do vinohradu. A tak pomaly som kráčal ďalej cestou k Lamaču. Neďaleko som hneď zočil Patrónovú fabriku. Tu mi prišlo na um, že pred 17 rokmi som tadiaľ mašíroval ako honvéd, keď sme tu cvičili a strieľali.
Bol sparný deň. Ako som cestoval, bolo mi veľmi horúco, že som aj košeľu mal mokrú. A ako som tak cestoval uparený, viac razy som pozrel na slnce, aký môže byť čas, aby mi mašina o pol štvrtej neodišla. Pretože som si trúfal za ten čas ešte prísť do Novej Vsi na stanicu, tak som chvíľami pobiehal, aby som len nezmeškal, a občas som sa obzrel na tie naše karpatské vŕšky a len som bežal.
A keď som dochádzal na novoveské pole, aj to mi bolo známe. Keď som mal v roku 1883 trinásť rokov, už som tam s otcom zemiaky kopal, a to sa stalo asi tri razy. A po štvrtý raz už som bol ženatý, keď som tam s Ambrózom Ribaničom tiež kopal zemiaky. Takto som si pomyslel: „Aj tuto už moje nohy kráčali a usilovne som sa tu trápil.“
A tak sa mi zas minulo pár minút, a konečne som už prichádzal k veľkému potoku! A nemohol som nijako prejsť. Pretože som išiel vedľa železnice, išiel som pod veľký most, odkiaľ potok tečie do Moravy. A voľky-nevoľky, nebolo tam tak hlboko, skočil som aj do vody, lebo som počul hukot mašiny, veru mi bolo naponáhlo! Ešte som mal asi 400 krokov a mašina mi už bola v pätách. A keď som už zadychčaný a mokrý dochádzal na stanicu, už aj mašina tam zastavila. Kartu som nemal čas vymeniť, len som tak vyskočil bez karty. Pretože bolo veľmi mnoho ľudí, ani odo mňa žiadnu kartu nepýtali.
Ešte sa mi ani tlkot srdca neupokojil a už sme boli v Marcheggu. Aj toto miesto mi bolo známe, lebo som tam viac razy na vlak sadal, keď som išiel na žatvu v roku 1908 a druhý raz, keď som išiel so Štefanom Luknárom do Loimersdorfu pozerať majetky, to bolo v roku 1909. A tretí raz som išiel s Marcinom Polakovičom do Kislprúna a odtiaľ do Breitstettenu, to bolo v roku 1911. O niekoľko minút sa rušeň s nami pohol a už sme aj boli v Lassee a Schönfelde; aj toto mi bolo známe, lebo som do Schönfeldu išiel aj s Jozefom Kramplom. A keď sme tak šli, spomenul som si na tie naše kroky, keď sme tu chodili, bolo to 4. mája roku 1912.
Ustavične som hľadel von oknom a prezeral som tie krásne polia. O niekoľko minút sme boli v Leopoldsdorfe a Siebenbrunne. Aj toto miesto mi bolo známe, pretože aj tu sme raz hľadali šťastie s Marcinom Polakovičom aj jeho synom Dominom, a druhý raz s Jozefom Kramplom, keď sme si v Siebenbrunne prezerali domy a polia.
Takto som clivo pozeral na tie známe miesta, obzvlášť na tie naše karpatské vŕšky. Pomyslel som si, „ktovie, či ich ešte raz uzriem a či tadiaľto pôjdem naspäť.“ Viac razy som si bolestne vzdychol: „Zbohom, vlasť moja! Zbohom, domov môj! Ktovie, či niekedy uzriem moju manželku a moje dietky.“
A ako sme šli, tu sa rušeň zastavil a už sme zas postáli, a to bola stanica Raasdorf. Tu mi napadlo, že neďaleko sa vypína veža Gross-Enzersdorf a spomenul som si, že aj tam som sa trápil, keď sme tam mlátili zbožie, ja, Jozef Luknár, Jakob Mikledič a jeho otec, a Ondráš Tietz. Bolo to v roku 1907, boli sme tam v septembri 8 dní, od piateho do trinásteho. O niekoľko minút sa vlak pohol a ja som ustavične hľadel oknom a keď sme už prešli niekoľko profilov, zbadal som na severnej strane ďaleké vŕšky. Spomenul som si, „tam je dedina menom Auersthal, kde som sa trápil, keď som tam bol s Marcinom Žitným kosiť.“
Obrátil som sa na juh a zočil som tam dedinu Aspern, kde sme boli aj s Ondrášom Tietzom, aj s Jakubom Mikledičom, a prezerali sme pomník z vojny v roku 1809. Tam leží lev na krypte, kde sú pochovaní rakúski generáli! Ešte len pár minút a už sme boli v Stadlau. Aj tam mi napadlo, keď sme tadiaľ išli, že sú tam opevnenia ešte od francúzskej vojny, kde od roku 1809 na pamiatku stáli kanóny.
Rušeň sa pohol a onedlho sme už aj boli na stanici Viedeň!


Preklad z dobového račišdorfského dialektu do súčasnej slovenčiny
© Dobroslava Luknárová


Jozef Luknár


26. 5. 2021

Ľubo Krampl: UNIKÁTNA UNIFORMA veterána c. k. armády

V roku 2021 si Zväz vyslúžilých vojakov pripomína 145. výročie svojho vzniku v roku 1876. Toto významné výročie sa členovia ZVV rozhodli uctiť si nielen modernizáciou, ale aj rozšírením a doplnením vojensko-historickej expozície Pamätnej siene ZVV v Rači. V tejto súvislosti sme sa pri rozšírení a doplnení expozície zamerali práve na obdobie zakladateľov spolku – veteránov prusko-rakúskej vojny a obdobie konca 19. storočia.
Spolok bol založený ako I. bratislavský spolok vojenských vyslúžilcov veteránmi prusko-rakúskej vojny a vojakmi vtedajšej rakúsko-uhorskej armády v roku 1876. Samotná myšlienka spolkov vojenských vyslúžilcov je však staršia. Jej otcom je Johann Müller, veterán napoleonských vojen, ktorý založil prvý takýto spolok v roku 1820 v Liberci. Odtiaľto sa táto myšlienka postupne rozšírila po celej vtedajšej habsburskej monarchii.

1. Josef Müller, zakladateľ prvého spolku vojenských vyslúžilcov v Liberci
Zdroj: Expozícia ZVV – Pamätná sieň ZVV v Rači
Myšlienka veteránskych spolkov sa rýchlo šírila aj na území Slovenska a postupne tak vznikli ďalšie spolky – Trnava, Holíč, ale napríklad aj Svätý Jur, kde vznikla pobočka I. bratislavského spolku vojenských vyslúžilcov. V Bratislave a v okolí pritom do roku 1918 vznikli a fungovali až tri spolky. Druhým spolkom bol II. bratislavský spolok vojenských vyslúžilcov korunného princa Rudolfa, známy aj ako Alte Krieger Korps (Zbor starých bojovníkov).
Predobrazom spolkov z územia Slovenska boli práve rakúske spolky. Badať to možno na strihu veteránskych uniforiem, ktoré už na prvý pohľad vychádzajú z tradičných rakúskych vzorov a citeľné je aj previazanie s rakúskymi horskými a streleckými spolkami, čoho výrazom je tradičný veteránsky klobúk s typickými trsom z pier. Tieto uniformy boli mimoriadne elegantné a typické pre obdobie konca 19. a začiatku 20. storočia.

2. Nákres uniformy člena I. bratislavského spolku vojenských vyslúžilcov
Zdroj: Expozícia ZVV – Pamätná sieň ZVV v Rači

3. Púť členov I. bratislavského spolku vojenských vyslúžilcov do Mariazellu 1909
Zdroj: Archív MO ZVV Lamač

4. Otto Treuer – člen II. bratislavského spolku vojenských vyslúžilcov.
Zdroj: Expozícia ZVV – Pamätná sieň ZVV v Rači
Predobrazom spolkov z územia Slovenska boli práve rakúske spolky. Badať to možno na strihu veteránskych uniforiem, ktoré už na prvý pohľad vychádzajú z tradičných rakúskych vzorov a citeľné je aj previazanie s rakúskymi horskými a streleckými spolkami, čoho výrazom je tradičný veteránsky klobúk s typickými trsom z pier. Tieto uniformy boli mimoriadne elegantné a typické pre obdobie konca 19. a začiatku 20. storočia.

5. Klobúk vojenských vyslúžilcov podľa výstrojného predpisu z roku 1900
Zdroj: Výstrojný predpis pre c. a k. Rakúsky ríšsky zväz vojenských vyslúžilcov Viedeň 1900
V zbierke Zväzu vyslúžilých vojakov generála Milana Rastislava Štefánika SR sa zachovala do dnešných dní len jedna z týchto dnes mimoriadne vzácnych uniforiem. Najpravdepodobnejším dôvodom je, že ich používanie nebolo po roku 1918 možné s poukazom na ich rakúsky pôvod a s tým, že príliš pripomínali bývalú monarchiu.
Zachovaná uniforma podľa strihu a menovky pochádza práve zo spomínaného II. bratislavského spolku vojenských vyslúžilcov. Žiaľ, zo spomenutého tradičného veteránskeho klobúka sa v zbierke ZVV zachoval len pôvodný odznak v tvare horiaceho granátu (viď foto). Už v roku 2020 preto začali členovia ZVV pátrať po originálnom veteránskom klobúku, ktorý by túto unikátnu uniformu doplnil a v máji 2021 sme na takýto originál narazili. Zvlášť potešujúci je v tejto súvislosti fakt, že nejde o repliku, ale o originál, ktorý bol vyrobený pred viac ako sto rokmi vo Viedni. Týmto veteránskym klobúkom sme doplnili veteránsku uniformu zachovanú v zbierke v Pamätnej sieni ZVV v Rači.
Výsledok je absolútne jedinečný a s najväčšou pravdepodobnosťou ide aj o celoslovenský unikát – vo Zväze vyslúžilých vojakov nevieme o žiadnej inej takto zachovanej rakúsko-uhorskej veteránskej uniforme, s výnimkou tejto, ktorá sa nachádza v expozícii Pamätnej siene ZVV v Rači.
Táto uniforma reprezentuje obdobie vojenských dejín Slovenska po prusko-rakúskej vojne (1866) až do roku 1918 a je zároveň poctou našim predchodcom, ktorí stáli pred 145. rokmi za vznikom spolku vojenských vyslúžilcov.
6. Uniforma vojenského vyslúžilca II. bratislavského spolku vojenských vyslúžilcov – s predsedníckou šerpou
Zdroj: Expozícia ZVV – Pamätná sieň ZVV v Rači

7. Uniforma vojenského vyslúžilca II. bratislavského spolku vojenských vyslúžilcov – bez predsedníckej šerpy
Zdroj: Expozícia ZVV – Pamätná sieň ZVV v Rači

8. Detail menovky
Zdroj: Expozícia ZVV – Pamätná sieň ZVV v Rači


Ľubo Krampl a kolektív členov ZVV
Predseda Zväzu a MO č. 11 Rača
Zväz vyslúžilých vojakov generála
Milana Rastislava Štefánika SR


24. 5. 2021

Dobroslava Luknárová: VYZNANIE


Vyznanie
Prečo ťa volajú drevárik?
A kde máš domček – nevie nik?
Len si tak lietaš každý deň
a bzúkaš rozprávku – bez písmen!
Tu sa mi mihneš kolo hlavy –
a už ťa vidím v okvetí!
Od rána samé pletky – šanty...
Tešíš sa v kvetnom objatí -
Nuž, tak si lietaj kade – tade
a bývaj – kde len, kde len - chceš!
Kvietkov – hľa - plno po záhrade -
ktorý si, ktorý vyberieš?
Ech, záhradka naša milá,
koľko záhad roky ukrývaš!
Vzácna býva každá chvíľa,
keď mi o nich rozprávaš,
v sladkom tichu ako víla
detstvom sa mi privrávaš.

Máj 2021



Miloš Sedramač: 100+1 PRÍBEH. ŠK Baťa Zlín zdravil Nazdar. ŠK Bratislava Na stráž.

V roku 1935 sa uskutočnil kvalifikačný zápas medzi víťazom východoslovenskej divízie a víťazom západoslovenskej divízie. Víťazom sa stal až po treťom zápase ŠK Bratislava. Jeho súper Rujs Užhorod – lietajúci učitelia, si museli rok počkať.
Kvalifikácie do prvej Československej ligy sa zúčastnili tieto mužstva: Viktória Žižkov, víťaz Pražskej župy, SK Náchod, víťaz Východočeskej divízie, DSF Satz (Žatec), víťaz Nemeckej divízie, SK Moravská Slavia Brno a napokon víťaz Slovenskej divízie, spomínaný ŠK Bratislava. Turnaj a kvalifikáciu nakoniec na veľké prekvapenie suverénne vyhral ŠK Bratislava.
14. marca 1939 prišlo k rozdeleniu republiky.
Na určitý čas bola celoštátna liga prerušená. Pokračovalo sa jednokolovo. Niekedy uprostred septembra môj milovaný ŠK Bratislava hral v Zlíne jeden z posledných ligových zápasov proti ŠK Baťa Zlín. V tom čase som bol novopečený pekársky tovariš v Uherském Hradišti. Neváhal som a na tento ligový zápas som pricestoval na erárnom bicykli.
Mužstvo Zlína nastúpilo prvé a zdravilo na obidve strany pozdravom Nazdar. Po nich nastúpilo mužstvo ŠK Bratislava. Zoradilo sa uprostred ihriska a iba k hlavnej tribúne pozdravilo zdvihnutím ruky Na stráž. Obecenstvo pískalo a iba jeden jediný fanúšik kričal bravó-bravó ŠK Bratislava.
Ten fanúšik, čo rozčertil celý štadión, som bol ja. Behom zápasu som si pripadal ako v zoologickej záhrade. Jedna časť okolo mňa mi fandila, no väčšina sa mi smiala. Nakoniec to bol posledný zápas ČsŠK Bratislava v 1. celoštátnej lige, s výsledkom 5:2. Tá časť, ktorá mi fandila, ma po zápase pozvala do ich reštaurácie menom Chmelnica.
ŠK Bratislava v zápase nastúpil v zostave: Hubek, Šťastný, Kostka, Polák, Bončo, Jurčák, Deršák, Schors, Jakube, Luknár a Masarovič.
ŠK Bratislava 1937


Miloš Sedramač, autor príbehov


23. 5. 2021

Jozef Luknár: CESTA DO AMERIKY 1913 I. Zbohom, sused. Aj ty, suseda.

○►   II.   III.   IV.   V.   VI.   VII.   VIII.   IX.   X.   XI.
Udalosti a skúsenosti na ceste americkej!
S krátkym životopisom, čo som videl a skúsil,
keď som išiel do Ameriky.
Ja, Jozef Luknár, narodil som sa 6. decembra roku 1870. Zaumienil som si, že na pamiatku opíšem moje skúsenosti. Ak by ma Pán Boh z tohto sveta povolal prv, než prídem do mojej vlasti, chcem nechať svojim dietkam pamiatku, aby si spomenuli, čo pre ne musel skúsiť ich starostlivý otec, keď chcel udržať svoje gazdovstvo, a aby mohol zmenšiť ťarchy, ktoré už nevládal znášať.
To bola príčina, že som odcestoval do Ameriky!
Vinice nám prestali rodiť víno, a práce s vysádzaním viníc bolo viac než dovtedy. A k tomu náš syn Jozef, ktorého sme nechali študovať, ten nás tiež stál nejaké groše. Tak keď som videl svoje nerovné, obetoval som sa Pánu Bohu. Takto premýšľajúc, čo si mám počať, videl som, že zase nebude úroda a výdavky sú čím ďalej väčšie. Horko-ťažko som si vzdychol, čo si mám pomôcť, čo si mám počať, keď som si spomenul na tie veľké úroky, ktoré ma tak veľmi trápili. Pomyslel som si: „U nás, keď sa odhodlám chodiť na tovarich, z toho si moje ťarchy nezaplatím, ani nezaopatrím domácnosť.“
A takto premýšľajúc vo svojom zármutku, najviac ma bolelo to, keď som videl v duchu môj plán, že musím opustiť moje malé dietky, a k tomu tú starosť a mrzutosť, ktorú som zanechal mojej úbohej manželke. Aj tak už vyzerala veľmi zúbožená od ťažkých prác a nedostatočnej stravy. A takto som bol zo dňa na deň mrzutejší!
Konečne som sa odhodlal! Jedného dňa, bolo to 15. augusta 1913, som sa vydal na cestu do Viedne. Išiel som na poradu agentovi, a ten mi dal odpoveď, že ak mám priepustku alebo cestovný pas, tak môžem prísť v pondelok osemnásteho. Bolo to asi v piatok, keď som bol uňho, a kázal mi prísť už v pondelok. Nemal som mnoho času na rozmýšľanie. Hovoril mi, že tí, ktorí prídu v pondelok, môžu sadnúť na loď La Provence Express, ktorá prejde oceán za 6 dní, a ktorí prídu v utorok, tí musia ísť na loď La Touraine, ktorá oceán prejde za 7 – 8 dní. Lenže La Provence Express bola o 20 zlatých drahšia ako La Touraine.
Keď som bol vo Viedni, trochu som si poprezeral mesto a vrátil som sa domov. Do Prešporka som docestoval asi o tretej hodine a odtiaľ som išiel peši, aby som ešte raz videl moju budúcu úrodu. Stavil som sa na Ohňave, ako to vyzerá. Medzi zemiakmi tam bolo nasiateho hodne maku, avšak hrozna bolo málo. Poprezeral som ešte ostatný raz a odtiaľ som išiel na malú Ohňavu, ako vyzerá ďatelina. A tak som išiel poľahky, až som prišiel okolo šiestej hodiny pod naše Záhumenice. A išiel som hore mojou Záhumenicou, a tak som si myslel v duchu: „Ach, moje milé grunty! Bárs som sa nadarmo s vami natrápil, predsa s tou nádejou som si myslel, že snáď mi budú slúžiť, ale neskôr.“
A tak konečne som prišiel aj domov! A tu mi žena hneď zohriala večeru a mrzuto na mňa pozrela, že však nepôjdem nikam, len nadarmo peniaze míňam. A ja mrzutý som jej hovoril, že ja žarty nerobím.
„Už prišli na mňa dni súženia a už je čas tu, aby som sa od vás odlúčil a zanechal moju vlasť.“
Úzko mi bolo okolo srdca, keď som videl v duchu blízky odchod z môjho domova! Ešte v sobotu som išiel do Vajspetra štepy oškrábať a v nedeľu som si myslel, že už pôjdem preč. Pretože veľmi pršalo, tak sa mi to nepodarilo, ale som išiel v pondelok ráno asi o deviatej hodine. Bola to pre mňa trpká chvíľa, keď som videl moje dietky okolo stola, ako po raňajkách sedia a nič netušia o tom, čo bude s otcom alebo kam sa berie. Len syn Jozef začal plakať a objal ma a povedal:
„Tata môj, tata môj, kam vy idete? A nás tu s maličkými necháte?“
Poobjímal som malého, asi dva roky starého Alojzka, a malú Borčinku, asi v piatom roku. A Lajko nebol ani doma, lebo predtým odišiel do Fedýmeša k švagrinej Zuzke učiť sa uhorsky. Syn Vilmoš na mňa zadivene hľadel, kam ten otec len idú, keď nám ruku podávajú. Nuž, ako chlapec nerozumný nevedel, čo sa robí!
Otcovi svokrovi Kohútovi som podal ruku ešte v nedeľu, aj Jakubovi Feketemu a Jozefovi Kramplovi. A v pondelok som ešte podal ruku môjmu susedovi Johanovi Wenzlovi a jeho žene. A ten na mňa zadivene pozrel a povedal mi:
„Ale naozaj? A predsa ideš preč?“
Ja som ho oslovil, aby mi požičal 25 zlatých, „však keď moja manželka predá jačmeň, potom ti to vráti,“ a on hneď mi aj dal, čo som žiadal. A tak zbohom, sused, aj ty, suseda, a som sa pohol od domu. A ako sme išli, švagor Šebela nám oral na barónkinej árende. Mrzelo ma ho obísť, tiež som mu podal ruku a slzavým okom sme sa rozlúčili:
„Zbohom, zbohom, zostávaj tu, ktovie, či sa ešte dakedy uvidíme.“
A tak dojatí ľútosťou sme sa rozlúčili! A ja s manželkou sme cestovali peši do Prešporka. A keď sme došli za most, sadli sme na električku a cestovali do Prešporka a tam sme išli k švagrovi Udvarnokimu. Tam sme si zaobedovali a odtiaľ som išiel kúpiť si k Wintrovi jednu košeľu a zelený širák. A keď som išiel naspäť, na Špitálskej som si ešte kúpil za 1 korunu krakovskú salámu na cestu, aby som mal pokrm. A tak sme sa vrátili k švagrovi Udvarnokimu a ešte sme sa počastovali. Keď bolo dvanásť hodín, rozlúčili sme sa a poberali sa k Račištorfskému mýtu. Tam pri Cigarovej fabrike, pri tej zástavke električky, tam sme ostali stáť.
Ja som mojej manželke hovoril, aby tam čakala na električku. Aj som jej tam povedal pár slov na rozlúčenie, objal som ju a poľúbil, ruku jej podával. A ona mne ledva ruku podala, celá zamračená a mrzutá. Už som začal aj kráčať a od mojej manželky sa odlučovať, keď sa ona obrátila k stene a dala sa do plaču. Potom som postál a potešoval som ju s tým úmyslom, že sa budeme potešovať dopisovaním. A ona mi vravela, že nič ju tak nemrzí, len tie úroky. A ja som jej hovoril:
„Však nato idem do Ameriky, aby som tým úrokom spravil koniec.
A už je čas tu, už musím ísť.“
Ešte raz som sa obzrel a ona bola obrátená k stene a plakala, a ja som sa poberal hore Šancovou ulicou. Pretože je vedľa cintorín, kde odpočíva moja matka, spomenul som si na ňu a pomodlil sa za ňu.


Preklad z dobového račišdorfského dialektu do súčasnej slovenčiny
© Dobroslava Luknárová


Jozef Luknár


17. 5. 2021

Miloš Sedramač: 100+1 PRÍBEH. „Nieže ti napadne nacpať kabelu ukradnutým makom.“

Koncom novembra 1937 stál československý ľud v jednom šíku za zachovanie samostatného štátu ČSR. Po vyhlásení vlády JUDr. Milana Hodžu o II. stupni mobilizácie sa zabezpečovali veškeré opatrenia. Do pekárskej šmidne majstra Antonína Brabca v Uherském Hradišti sa dostavila trojčlenná delegácia a oznámila, že budeme pracovať na tri smeny a výhradne pre armádu.
Posilnili nás skutočne kvalitnými záložákmi. Posúďte sami. Prvý krajčír z Protivanova od Prostějova. Druhý mistr obuvník od Třebíča. A ten tretí lakovač z továrne na nábytok Bako Koričany. Týchto odborníkov musel majster Antonín Brabec stavať každého do inej smeny. A na posilnenie pekárskej výroby u firmy Antona Jahodu musel oželieť mišera Slávka Morického a sadzača Janka Kolíska.
V uvedenej zostave sme pracovali sviatok-piatok. Asi po desiatich dňoch sa zrazu objavil četník, policajt a neznámy pán. Prišli s otázkou, kto býva na l. poschodí. Ako pán Klepetáček, rozumná hlava, som ich odviedol do garsónky nášho mišera. Zobrali ho od večere, jeho obľúbenej chrenovej omáčky. Lebo cestou z jednej do druhej firmy je chodník miesto soľou posypaný nezomletým makom. A že má okamžite ukázať tašku, v ktorej uvedený tovar prenášal. Kontrola tašky dokázala jeho vinu. V jednom rožku bola malá dierka a mak sa sypal cestou na večeru. Preto musel ísť niekto z domácej firmy dokončiť Slávkovu prácu na bielom tovare. To znamenalo rohlíky, žemle, bosňáky, sendviče atď. Úlohou majster poveril mňa.
Bál som sa rána, čo na moju výrobu povie majster Brabec. Ten po zhliadnutí tovaru sucho poznamenal: „Výrobky sú tak 50 na 50, ale že je vyhlásený II. stupeň mobilizácie, všetko do jedného kúska sa predalo. A pretože mišera Slávka umiestnili v kľúčovom priemysle, dočasne budeš mišer ty. Nie aby ti napadlo zobrať tú kabelu a nacpať ju ukradnutým makom.“
Aj to som behom II. stupňa mobilizácie zvládol. Len som si obstaral väčšie tričko, aby som ušábnuté pečivo mohol nosiť na futbalový tréning AC Slovácka Slavia Uherské Hradiště.
Miloš Sedramač v drese AC Slovácka Slavia Uherské Hradiště, 26. 5. 1943




16. 5. 2021

Daša Ostertágová: NEVYSPORIADANÉ POZEMKY. Čo na to Ústava SR?

Až po dôkladnom preštudovaní a preverení u niektorých dotknutých vlastníkov uvedených na príslušných dokumentoch, ktoré mi boli zaslané vtedajšou riaditeľkou Pozemkového úradu III. Pekná cesta, Bratislava-Rača, som zistila, prečo tie dokumenty boli až také tajné a prečo mi ich na Pozemkovom úrade nechceli vydať!!!
Malo to jeden háčik. Tento pozemok, vinohrad k. ú. Rača Rinzle, p. č. 1721 o výmere 1168 m2, bol záväzne Územným plánom v roku 2007 určený na vybudovanie cesty III. či IV. triedy, ktorou sa mala zabezpečiť dostupnosť k vinohradom a pozemkom v katastrálnom území Rača, Rinzle, teda z Kadnárovej ulici do stredu územia k vinohradom po Alstrovu a nie opačne. Aby bola zabezpečená dostupnosť nielen k jednotlivým parcelám, ale ako sme sa nedávno presvedčili aj pre záchranné a protipožiarne služby, lebo keď horeli vinohrady (vinník sa doteraz nenašiel), bol problém záchranným vozidlám a záchrancom dostať sa na miesto požiaru a hasiť, čo horelo, alebo zachraňovať zdravie či ľudský život občanov žijúcich v bytových domoch na Kadnárovej ul. Teda nie v rodinných domoch na Alstrovej, kde boli záchranári a hasiči s vozidlami zaparkovaní a špekulovali, ako sa k horiacim vinohradom a k vode na hasenie dostať, teda oheň hasiť. A čo keby tak našli cestu k horiacim vinohradom a bytovým domom z Peknej cesty, či cez Kubačovu alebo Čachtickú a podobne?
Moja vtedajšia intuícia ma nesklamala. Ako vidno v prílohe z priloženej mapy Územného plánu, cesty v tejto lokalite sa začali budovať a budujú bez ladu a skladu tak, ako to jednotlivým developerom a rôznym stavebníkom bolo a je finančne čo najefektívnejšie. Teda žiadna platná smernica, či racionálny plán, žiadny rešpekt pred Územným plánom, ale cesty krížom-krážom cez bývalé najúrodnejšie vinice a bez ohľadu na ničenie životného prostredia. Smer od Alstrovej ulice na Kadnárovu s požehnaním stavebného úradu a starostu MČ Bratislava-Rača sa stali pre starousadlíkov pohromou. Nemajú potuchy, kedy a kde si nejaký novopečený vlastník nejakého pozemku zaumieni vyrúbať kus zelene, stromov a krovín a postaviť dom. Samozrejme, k vlastnému domu patrí aj súkromná – vlastná cesta. Lebo kupuje sa všetko bez ohľadu, či to je v rozpore so stavebným zákonom č. 50/1976 Zb. alebo nie je, či to má prístup z hlavnej cesty, alebo nie, či je vhodný na stavbu RD a podobne. Aj táto v tomto katastri už 5. cesta popri radovej výstavbe rodinných domov by sa mala v krátkom čase z vrchu od Alstrovej napojiť na vinicu pozemok p. č. 1721/2 o výmere 699 m2. Tomuto pozemku-parcele nevieme kedy ani kým bol vydaný nový list vlastníctva č. 12039. Samozrejme, ako vždy bez vedomia vlastníkov a vysporiadania sa s nimi. No a kade povedie ďalšia cesta? ... možno sa už plánuje vzdušnou čiarou, možno už páni hradní zákonotvorcovia s nejakým developerom či stavebníkom (ako napríklad na pozemku parcelné číslo 1683/699) je vybudovaná súkromná cesta, ktorá vedie k rozostavanému rodinnému domu bez stavebného povolenia. Povolenie na výrub od kompetentných úradníkov nemajú, lebo takzvaní vlastníci plánujú pre vlastný prospech zničiť aj ten kúsok zelene a prírodného bohatstva, ktorý ešte vôbec na tomto kúsku našej zeme existuje.
Prečo by sa mal niekto s vlastníkmi tohto pozemku vysporiadať, keď na zvyšku vinohradu s pôvodným listom vlastníctva 1131 p. č. 1721/1 o výmere 499 m2 niekto , podľa informácie to bol Magistrát hl. mesta SR Bratislavy, vybudoval cestu. A čo tak si preveriť Identifikáciu pôdy?.... Íha, to páni radní na Magistráte nevedia čítať, alebo rátať? alebo nás vlastníkov považujú už za úplných hlupákov? Nech počítam akokoľvek, stále mi výmery parcely číslo 1721/1 a parcely 1721/2, teda 699 + 469 = 1168 m2 dávajú rovnaký súčet, teda výmeru pôvodného vinohradu – vinice. To však nezabránilo tomu, aby Okresný úrad Bratislava, Pozemkový a lesný odbor Trenčianska 55 listom č. OU-PLO-2015/118465/MPI zo 17.06.2015 zamietol a až po jeden a pol roku oznámil, že žiadosť o zmenu druhu pozemku, tohto „tiež vinohradu“ na trávnaté pozemky, zamietol. Pozemok, na ktorom je už vybudovaná cesta, ostal i naďalej „vinicou“. Len neviem, ako na tento pozemok, asfalt či čo to je, sa v rámci revitalizácie a celospoločenskej požiadavky na skvalitňovanie životného prostredia bude môcť vysadiť zeleň, napríklad ovocné stromy, viniče, zdraviu prospešné kroviny a podobne. Preto sa pýtam, kam zmizlo 469 m z pôvodnej vinice? To asi vie len sám Pán Boh. Možno sa s vlastníkmi vysporiada on sám pri Nebeskej Bráne.
A ešte niečo na dôvažok: Dňa 14. 05. 2021 sme sa na Račianskom cintoríne navždy rozlúčili s našou milou mamou, babkou, prababkou, svokrou, tetou a kvalitnou vinohradníčkou pani Karolínou Číkovou, rodenou Mičunkovou. V Račianskych vinohradoch odpracovali takmer celý svoj 95-ročný život. Boli podielničkou vyššie spomínaného rozkradnutého vinohradu. Za jej prácu vo vinohradoch ani za zmiznutý podiel, časť spoluvlastníckeho vinohradu sa s ňou nikto z kompetentných, ani len ten, čo ho doteraz užíva, neprišiel ospravedlniť a povedať tete Karolke aspoň to čarovné slovíčko „ďakujem“.
Teto Karolko, teraz to za všetkých tých nespratníkov, čo nevedia ani to, že dlhy sa splácajú aspoň slušným slovom, to takto verejne za nich urobím ja Vaša neter Daša. Prosím prepáčte im, lebo ešte stále nevedia, čo činia. Tento počin ostane v ich svedomí ako jedna čierna diera, ak vôbec nejaké svedomie majú. My všetci, čo sme sa sVami prišli na Vašej poslednej ceste v smútku rozlúčiť, Vám prajeme POKOJ V DUŠI.

(pokračovanie)
Ing. Daša Ostertágová Štrbová
z rodu Polakovič, Žitný