31. 10. 2012

Dobroslava Luknárová: Chvíľa pre spomienku




Neodchádza, kto je v nás
Jeho miesto stále
pozná iba kľúčik – čas

Kdesi v priečinku,
možno v albume
v srdci ho nájdeš zas a zas

A vtedy sa svet  razom mení –
Ako v sne kráčaš pospiatky
v hrejivom spomínaní

Časom  smútok prebolí
a zostáva len  vďaka samá –
Pomyselný živý film

a cesta... cesta do neznáma...


Po cintorínoch horia stovky, tisícky drobných plamienkov. Nepokojné prsty našich spomienok, túžiace po dotyku, po odpovedi –
Vieme, že ich  môžeme nájsť iba vo vlastnom srdci. V tom, aká miera lásky nám zostala po odchode našich blízkych – tam – na druhú stranu –

Vekom pribúda rozlúčok. Ale pribúda aj spomienok – živých sviečočiek, ktoré v nás neustále horia. Obohacujú nás, robia lepšími... alebo aspoň chápavejšími?

Miro Ščibrany: Odpovede MÚ na požiadavky občanov - október 2012

Z desiatich poslancov MZ za Raču sa stretnutia 1. okt. 2012 v KS Žarnovická zúčastnili dvaja - Mgr. Michal Drotován a Ing. Miloslav Jošt.


1) Občania žiadajú o prehodnotenie výšky poplatkov v súvislosti s parkovacími miestami. Občania navrhujú, aby tieto poplatky zohľadňovali situáciu žiadateľa (dôchodca a pod.), spôsob využívania vozidla (väčšie poplatky pre autá, ktoré sú využívané na podnikanie, t.j. sú predmetom dane z motorových vozidiel...)

Mestská časť Bratislava - Rača sa pri prideľovaní vyhradených parkovacích miest riadi Všeobecne záväzným nariadením mestskej časti Bratislava – Rača č. 6/2009 zo dňa 15.12.2009 o miestnych daniach. V tomto VZN sú zohľadnení žiadatelia so ZŤP, ktorí majú platný „Parkovací preukaz“. Vzhľadom na malý počet obsadenia parkovacích miest vozidlami určenými na podnikanie, bolo v tomto VZN zrušené rozlišovanie žiadateľov fyzických a právnických osôb.
Ing. M. Klotton

2) Občania žiadajú o informáciu, koľko je v Rači prenajatých parkovacích miest

Mestská časť Bratislava - Rača má do dnešného dňa prenajatých 101 parkovacích miest, z toho je 33 oslobodených od platenia dane za užívanie verejného priestranstva z dôvodu ZŤP. V Rači je celkovo cca 3039 parkovacích miest.
Ing. M. Klotton

3) Občania žiadajú o vyriešenie odtoku dažďovej vody pre dom na ulici Pri vinohradoch 25-29, ktorý je vytápaný a podmývaný pri návalových dažďoch, pri ktorých voda tečie po Pieskovej ulici.

Jedná sa o ulicu Pri Vinohradoch, nie Pieskovú ulicu. Nakoľko v súčasnosti prebieha na dotknutej ulici rozsiahly stavebný ruch, budeme riešiť túto problematiku až po jeho ukončení, napr. tzv. odvodňovacími dažďovými kanálmi umiestnenými naprieč komunikáciou, ktoré zvedú stekajúcu vodu do koryta Pieskového potoka.
Ing. B. Gašpierik

4) Občania žiadajú o riešenie údajne čiernej stavby – nové premostenie potoka na Pieskovej ulici

Nové premostenie Pieskového potoka je nepovolenou stavbou, ktorá bola riešená s Obvodným úradom ŽP v Bratislave na základe podnetu Mestskej časti Bratislava - Rača, ktorý skonštatoval, že stavba nie je vodnou stavbou.
V súčasnosti je stavba riešená na našom stavebnom úrade v konaní o dodatočnom povolení, resp. odstránení stavby. Stavebník podal žiadosť, ale nakoľko neboli predložené všetky potrebné doklady, stavebný úrad vyzval vlastníka k doplneniu podania.
Stavebný úrad taktiež rieši priestupkové konanie so stavebníkom.
Ing. arch. I. Virsíková

5) Pri zrušených potravinách Samoška na ulici Pri vinohradoch vzniká nelegálna skládka. Občania žiadajú o jej odstránenie.

Nelegálnu skládku v spomenutej lokalite evidujeme a v krátkej dobe zabezpečíme jej odstránenie.
Ing. B. Gašpierik

6) Občania žiadajú o nastavenie „zelenej vlny“ na ceste do centra Bratislavy, ako aj z centra (ulice Púchovská, Žitná), minimálne v úseku od Hečkovej ulice po ulicu Pri Vinohradoch.

Komunikácia Púchovská, Žitná, Račianska je v správe Magistrátu hl. mesta SR Bratislava, preto sme Vašu žiadosť o zabezpečenie zelenej vlny postúpili na odd. dopravného plánovania a riadenia dopravy.
Ing. M. Klotton

7) Na Karpatskom námestí pred bytovým domom vedľa električkovej trate pred konečnou zástavkou je terasa v havarijnom stave. Bolo by potrebné zabezpečiť statické posúdenie statikom, písomne predložiť posudok bývajúcim ako aj poslancovi Khandlovi, ktorý sľúbil, že sa pokúsi to zabezpečiť. Pod terasou prechádza cez deň veľa ľudí, ktorí bývajú na Biancu Rača z konečnej električky.

K Vašej žiadosti Vám dávame na vedomie:
Bytové domy na Karpatskom námestí č. 7 až 13 majú 7 vstupov z terénu, 7 resp. 8 obytných podlaží, jedno podlažie s technickou a občianskou vybavenosťou a jedno podlažie s pivnicami a garážami. Pochôdzna terasa tvorí zároveň časť strechy garáží. Pochôdzna terasa je stavebne riešená ako konzola a je využívaná ako zadný vstup do bytov a pre prístup do nebytových priestorov. Terasa a prístupové schody s napojením na miestnu komunikáciu nie sú zaradené a zatriedené do miestnych komunikácií a v súlade so Štatútom hlavného mesta SR Bratislavy ani zverené do správy našej mestskej časti. Bývalý majiteľ bytového domu pri Karpatskom námestí 7-13 Hlavné mesto SR Bratislava požiadal vzhľadom na zložitosť problematiky týkajúcej sa pochôdznych terás o stanovisko k užívaniu a vlastníctvu pochôdznej terasy na Karpatskom námestí Generálneho investora Bratislavy.
V ich stanovisku sa uvádza, že terasa nebola súčasťou chodníkov, terénnych úprav ani oporných múrov, z čoho vyplýva, že terasa je stavebnou súčasťou bytových domov č. 7-13 riešená ako konzola, ktorá tvorí zároveň časť strechy garáží, ktoré sú vo výlučnom vlastníctve majiteľov garáží, nadobudnutých do vlastníctva zmluvou o prevode vlastníctva garáží v roku 2004.
S vlastníctvom garáže je spojené spoluvlastníctvo spoločných častí a spoločných zariadení domu a príslušenstva. Spoločnými časťami domu (článok III. zmluvy o prevode vlastníctva garáží) sú najmä : základy domu, strecha, obvodové múry, priečelia, vchody, schodiská, vodorovné a zvislé nosné konštrukcie, izolačné konštrukcie, terasa.
Ďalej si hlavné mesto SR Bratislava dalo vypracovať právnu analýzu „charakteru pristavanej technickej vybavenosti“. Porovnaním skutkového stavu s právnymi predpismi vzťahujúcimi sa na danú oblasť boli vyvodené právne závery, z ktorých vyplynulo nasledovné:
- Spoločné pochôdzne terasy nie sú samostatnými stavbami, ale sú súčasťou bytového domu, pretože boli vybudované na účely prístupu do bytovej časti a zásobovania bytov a nebytových priestorov.
- Terasy a schody nespĺňajú kritériá miestnych komunikácií, pretože nie sú pozemnými stavbami všeobecne prístupnými, nie sú zaradené do siete miestnych komunikácií a ani neboli povolené ako miestne komunikácie v zmysle cestného zákona.
- Pochôdzne terasy sú zo zákona spoločnými časťami bytových, respektíve polyfunkčných domov a to bez ohľadu na to, či boli pristavané následne po skolaudovaní domu, bez ohľadu na to z akých zdrojov boli financované, kto bol ich stavebníkom. S prevodom vlastníctva bytov a nebytových priestorov dochádza automaticky aj k prevodu spoluvlastníckeho podielu na spoločných častiach a zariadeniach domu, ktorými je aj terasa. Vlastníci bytov a nebytových priestorov prevodom získavajú teda spoluvlastnícky podiel aj na pochôdznej terase, ktorá je spoločnou časťou domu.
- Obec, t.z. hlavné mesto SR Bratislava a ani Mestská časť Bratislava – Rača nemajú zákonnú povinnosť opravovať ani udržiavať predmetné pochôdzne terasy a schody, pretože nie sú miestnymi komunikáciami ani verejnými priestranstvami.
- Napriek vyššie uvedenému právnemu stavu, sa pri stanovovaní priorít Hl. mesta SR Bratislava v mestskom rozpočte pre r. 2012 vyčlenili určité finančné prostriedky na riešenie takmer identického problému s pochôdznymi terasami v Petržalke. V prípade, ak bude tento model financovania po realizačnej ako aj legislatívnej stránke úspešný, bude naša MČ uplatňovať rovnaký model riešenia (tzn. finančnú spoluúčasť Hl. mesta, mestskej časti a vlastníkov dotknutých bytových a nebytových priestorov), aj v prípade havarijného stavu pochôdznych terás na Karpatskom námestí.
Ing. M. Klotton

8) Občania kritizujú súčasný stav Polikliniky Tbiliská, že boli z nej lekári presťahovaní do iných, nie zdravotných priestorov a hlavne starým ľuďom to spôsobilo značné starosti. Poliklinika je poloprázdna. Náklady na prevádzku poloprázdnej polikliniky nie sú malé, čo sa prejaví v zimnom období. Občania sa pýtajú, čo bude s poliklinikou ďalej a aké straty vznikajú.

Nám taktiež nie je ľahostajná situácia, do ktorej sa dostávajú pacienti. Ale lekári zo zdravotného strediska odišli dobrovoľne, na základe toho, že s mestskou časťou ukončili nájomné zmluvy na vlastnú žiadosť. Obsadenosť polikliniky je v súčasnosti na 80%, na voľné priestory MČ pravidelne vypisuje verejné obchodné súťaže, inzerát bol uverejnený aj v špeciálnom zdravotníckom časopise a o súčinnosť pri obsadení voľných priestorov sme požiadali aj iné mestské časti.
Ing. M. Handreichová

9) Je nejaká nová informácia v súdnom konaní s firmou Invest s.r.o.? Hrozí uhradiť 1,9 mil. €?

Ide o súdne konanie o náhradu škody vzniknutú podľa názoru navrhovateľa (IN VEST s.r.o.) nesprávnym úradným postupom v konaní podľa zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov vo výške 1.979.057,96,- €. V spore vystupuje mestská časť Bratislava – Rača ako vedľajší účastník na strane odporcu (žalovaným je SR - Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR). Žaloba bola Okresným súdom Bratislava III zamietnutá, navrhovateľ podal odvolanie, prebiehalo odvolacie konanie na Krajskom súde Bratislava, ktorý svojim uznesením zo dňa 23.12.2011 prvostupňový rozsudok zrušil a vec vrátil na nové konanie na Okresný súd Bratislava III.
Rozhodnutie o spore je opäť v kompetencii Okresného súdu Bratislava III pod pôvodnou spisovou značkou.
Medzičasom prijatou novelou Občianskeho súdneho poriadku ako základného predpisu pre súdne konanie bol pre rozsiahle a nákladné konania zavedený inštitút preddavkov na trovy konania, ktoré sú povinní zaplatiť žalobca aj žalovaný, ak tak písomne navrhne žalovaný. Mestská časť Bratislava - Rača má v konaní povahu vedľajšieho účastníka, ktorý ak to nie je vylúčené má procesné postavenie strany, na ktorej vystupuje t.j. v tomto prípade procesné postavenie žalovaného. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR ako aj mestská časť sú z povinnosti zaplatiť uvedené preddavky vyňaté, preto v prípade schválenia uvedeného návrhu by bol povinný zaplatiť len navrhovateľ (žalobca). Ide o pritom nezanedbateľnú sumu - 98.952,90 EUR, ktorú ak navrhovateľ v určenej lehote nezaplatí, súd konanie zastaví.
Mestská časť Bratislava - Rača tento návrh podala dňa 29.03.2012, k čomu bola vedená povinnosťou vykonať všetky dostupné opatrenia k ochrane verejných zdrojov. Okresný súd Bratislava III však vyslovil názor, že v tomto konaní je na takýto návrh oprávnené len ministerstvo ako (priamy) žalovaný a návrh dňa 25.04.2012 zamietol.
Následne mestská časť Bratislava - Rača podala odvolanie voči tomuto čiastkovému rozhodnutiu s poukazom na to, že takýto výklad má právne aj faktické medzery a keďže ministerstvo môže rovnaký návrh podať bezodkladne, ide len o nadbytočné procesné opatrenie.
Zo strany Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR bol následne aj podaný na Okresný súd Bratislava III totožný návrh na zloženie preddavkov na trovy konania, čo bolo avizované Krajskému súdu Bratislava s návrhom na zrušenie rozhodnutia Okresného súdu Bratislava III vo vzťahu k mestskej časti a spoločné riešenie oboch (totožných) návrhov súčasne. Návrh ministerstva aktuálne procesne čaká na to, kým Krajsky súd Bratislava III rozhodne o odvolaní mestskej časti a spis sa vráti naspäť na Okresný súd Bratislava III.
Ostatné pojednávanie bolo nariadené na 15.06.2012, avšak v dôsledku návrhu mestskej časti Bratislava – Rača bolo odročené do rozhodnutia o preddavkoch na trovy konania, pretože vzhľadom na verejnoprávny charakter ministerstva aj mestskej časti je kľúčové zistiť, či navrhovateľ bude vôbec schopný hradiť trovy konania, keď začal a pokračuje v tak nákladnom spore.
Celý spis je teda momentálne (ku dňu spracovania tejto odpovede, t.j. k 03.10.2012) na Krajskom súde Bratislava pod sp. zn. 6Co 253/2012, kde sudkyňa podľa slov súdnej kancelárie aktuálne rieši odvolanie mestskej časti, t.z., že Krajský súd Bratislava vo veci rozhodnutia o preddavkoch na trovy konania ešte nerozhodol. Kým nebude právoplatne rozhodnuté v tejto veci, Okresný súd Bratislava III sa nebude zaoberať samotným meritom prípadu.
Mgr. I. Luptáková Urbanová

10) Prosíme informáciu, ako je to so stavbou Obchodný dom Lidl Krasňany.

Na stavbu „Predajňa potravín LIDL, Krasňany, Pekná cesta“ na pozemku p. č.: 17359/1, 17359/28, k. ú. Rača bolo vydané stavebné povolenie v júli 2012. Z dôvodu odvolania sa účastníkov konania bol spis predložený na odvolací orgán, ktorým je Krajský stavebný úrad v Bratislave.
Ing. arch. I. Virsíková


Poznámka: Požiadavky a otázky v bodoch 7. až 10. predložil Ing. Milan Depeš, Karpatské nám. 25.



30. 10. 2012

Chodci, zviditeľnite sa

Opäť zavládlo šero, dni tmavé, mlhavé  a nám, vodičom vchádzajú do cesty rovnako ponuré, tmavé postavičky. Autá svietia, svietime celý rok, aby nás bolo vidieť, ale chodci sa častokrát v tej tme strácajú...
Viem, čierne oblečenie je praktické. Takú čiernu bundu si oblečieš k hocičomu, tak ľahko sa neušpiní. Aj kabát, nohavice, topánky. Veľmi praktické... teda, ako pre koho...
Pre vodičov za volantom určite nie. Taká čierna postava sa ti zrazu vynorí pred autom v poslednej chvíli. Sú jednoducho neviditeľné. Kamarát z vidieka nadáva na Bratislavských chodcov. Nie, nie sú zlí, len sú neviditeľní.
"Zuzi, u nás na dedine každú nedeľu farár pripomína, že na čierne kabáty patria reflexné prvky a pri východe z kostola si každý takú pásku môže vziať a veru to aj babičky a dedkovia poctivo nosia. Nehanbia sa, pochopili. Ale tu sú ľudia ako mule! Normálne jazdím ako slimák, čo mám na niektorých úsekoch hrôzu z tých čiernych postavičiek!"
Veru, len nedávno sa mi vlasy zježili z mamičky a dvoch detí. Ešte aj tie detičky boli v praktickej čiernej.... Tu ani výhovorka na smútok či pietu neobstojí.
Darmo je na frekventovanom úseku vyznačený prechod pre chodcov a svetlá verejného osvetlenia nám bijú do očí, keď do vozovky vstúpi človek v tmavom odeve, splývajúci s čerňou asfaltu, vodič ho skutočne nemusí vidieť a nešťastie je na svete.
Urobte si radosť a nakúpte si veselé oblečenie. Aj sa vám myseľ rozžiari a tú čiernu, tú si odložte fakt len na čas nevyhnutného smútku a i vtedy sa nehanbite za reflexné prvky.



29. 10. 2012

Štúrovci, ako ste ich nepoznali

V uplynulom týždni vyšla vo vydavateľstve Porta libri nová historická populárno-vedná publikácia Štúrovci, ako ste ich nepoznali, ktorú napísal archivár Bratislavského seniorátu a člen Archívnej rady ECAV na Slovensku Martin Kováč.

27. 10. 2012

Michal Krištofič: Spustošené račianske vinice


Kto je zodpovedný za takýto stav? Ako majú majitelia zachraňovať svoje vinice?


Som rodený Račan a až na krátke životné etapy som celý život prežil v Rači. Z detstva si pamätám i prácu rodičov a príbuzných na roli a aj neskôr v mladosti som „zarezával“ na roli („záhumienok“- kukurica, repa, jahody) a najmä vo vinohrade. Ešte aj v klasickom – úzke riadky, plno štekov, vedenie na „hlavu“, ťažké ručné kopanie a „škrábanie“ a tiež „ponášanie špricu“ a striekanie s putničkou na chrbte. Oberačku neradím medzi práce, bola to skôr oslava a zábava, najmä ak sa úroda vydarila.
Preto ma dosť bolelo, keď som v blízkej minulosti videl, ako sa polia strácajú pod stavbami. Ale to je zákonitý vývoj pri veľkom meste, ktoré sa rozvíja a bral som to ako realitu a nevyhnutnosť.
Iná je ale situácia vo vinohradoch. Po vzniku JRD (v päťdesiatych rokoch 20. storočia) sa väčšina vinohradov (okrem „záhumienok“) ocitla v obhospodarovaní tejto organizácie. V priebehu rokov boli klasické vinohrady nahradené „drátenkami“, ktoré znamenali efektívnejšie obrábanie viníc, bez vysokého podielu ťažkej ručnej práce, čo možno považovať za prínos. Aj môj otec, a po jeho smrti mama a deti sme zdedili vinohrad v hone Longtál, ktorý bol tiež zmenený na „drátenku“. Po revolúcii v r. 1989 a pozemkových úpravách v račianskom chotári mnoho majiteľov a dedičov viníc nenechalo svoje vinice v rukách družstva, ale znova ich začalo obrábať vo vlastnej réžii. V hone Longtál boli takí, ktorí si vinice prevzali, ale aj takí, ktorí ich, z rôznych dôvodov, dali do prenájmu družstvu. Tu však, podľa môjho názoru, nastal veľký problém, ktorý sa prejavil až po takmer tridsiatich rokoch. Pri pozemkových úpravách sa nebral do úvahy tento fakt a tak sa stalo, že „súkromníci“ a vinice, ktoré malo družstvo v prenájme, boli pomiešané. A družstvo vinice v prenájme užívalo dovtedy, kým z nich bol osoh, bez toho, aby vinice obnovovalo. Keď vinice „vyžmýkalo“, hodilo ich ako „psovi kosť“ naspäť majiteľom a tí dostali naspäť zničenú vinicu (polámané betónové stĺpiky, hrdzavé dosluhujúce drôty a najmä preriedený a vyrodený vinič) namiesto udržiavanej vinice z päťdesiatych rokov. Celý Longtál vyzerá skutočne hrôzostrašne. Oficiálne konštatovanie z listu, ktorý mama dostala 15. januára 2010 od Villa Vino Rača ako prenajímateľa je nasledovné:
„Odstúpenie od zmluvy je vykonané z dôvodov ďalšej neupotrebiteľnosti pozemkov nachádzajúcich sa v hone Longtál, vzhľadom na prestárlosť, nevyhovujúci zdravotný a kondičný stav porastu. Nakoľko so zámerom našej spoločnosti vykonať obnovu viníc vysadením nových odrôd väčšina vlastníkov nesúhlasila a nie je možné pokračovať v stratovom hospodárení v dotknutých viniciach, pristupujeme k ukončeniu obrábania, ako je vyššie uvedené“
Dalo sa tomu predísť tak, že by sa boli prenajímatelia s družstvom dohodli na 15 (20) ročnom nájme a družstvo mohlo zabezpečiť riadnu obnovu viníc. Keby malo snahu a financie, alebo to nebodaj nebola stratégia, t.j. vinice využiť čo najdlhšie a potom (tú púšť, čo z nich zostane) beztrestne vrátiť.
A tak sa pýtam:
1.             Naozaj vykonala Villa Vino Rača anketu ohľadne vysadenia nového viniča? Ak áno, žiadam týmto zodpovedných predstaviteľov Villa Vino Rača, aby toto svoje tvrdenie dokázali a predložili o tom príslušné dokumenty. Pretože moja mama, ako vlastníčka, nedostala o tomto fakte žiadne upovedomenie.
2.             Kto je zodpovedný za takýto stav?
3.             Ako majú teraz majitelia zachraňovať svoje vinice?
4.             Kde majú vziať veľké finančné čiastky na ich obnovu? Najmä keď hrozno prakticky nikde nevykupujú, náklady sú vysoké a prínos neistý, v mnohých rokoch je úroda, napriek starostlivosti, malá či nekvalitná a vinohradníctvo je takmer na kolenách a nerentabilné. Ani štát nemá záujem pomôcť vinohradníctvu a produkcii kvalitného vína. A pritom sú tu jedinečné podmienky na výrobu veľmi kvalitných vín, napr. svetoznámej račianskej Frankovky. Či sa takto, do istej (veľkej?) miery zlikviduje vinohradníctvo (aj) v Rači? Nie všade sa dá stavať, alebo inak výhodne speňažiť už bývalé, alebo v budúcnosti bývalé vinohrady.
Prosím múdrych, zodpovedných i nezodpovedných, aby sa k tejto téme vyjadrili a pokúsili sa načrtnúť nejaké dobré východisko.
Možno sa opýtate: Keď ti tak záleží na vinohradoch, prečo aj ty nejaký nezveľaďuješ?
Odpoveď je: Doteraz som bol zamestnaný, ale aj tak som zveľaďoval menší zdedený vinohrad, ktorý nebol tak spustošený ako ten v Longtále. Zmladil som ho, dosadil chýbajúce štepy a starám sa oň ako najlepšie viem. Ale je to viac o nadšení, úcte k tradíciám, ochote tvrdo pracovať ako o vidine peňazí za úrodu.
Dúfam, že sa týmto článkov rozvíri plodná diskusia.

Mišo Krištofič

Hon viníc Sekere 1

Hon viníc Sekere 2

Hon viníc Sekere 3

Hon viníc Sekere4

Pohľad na časť chotára smerom na vinohrady Antale a na Svätý Jur

Odvodňovací kanál na prívalové vody pod vinicami smerom na Komisárky

Odvodňovací kanál na prívalové vody pod vinicami smerom na Komisárky - prepusť pod cestou

Fotografie: Ľudovít Havlovič, 21. októbra 2012

24. 10. 2012

Ako ne/zvýšiť transparentnosť MČ Rača

„Návrh k posilneniu transparentnosti a otvorenosti MČ Bratislava – Rača“, ktorý miestnemu zastupiteľstvu predložil poslanec Mgr. Michal Drotován, a vyjadrenia MÚ z 18. okt. 2012 (Ing. Pešková, Mgr. Luptáková).

23. 10. 2012

Dobroslava Luknárová: Moje októbrové Vianoce

aj tak by som vedela pomenovať včerajší deň – 22. október 2012, lebo sa mi ušlo, lepšie povedané, lebo sa nám, Zuzka, ušlo až dvanásť darčekov.
Brala som ich aj za Teba, lebo nie je jednoduché cestovať zo Žiliny do Bratislavy, keď má človek ešte pracovné povinnosti.
O aké darčeky šlo? Prvým bolo pozvanie do ZŠ Tbiliská 4, kde Medzinárodný týždeň školských knižníc otvárali zaujímavým projektom. Jeho základom bola naša spoločná knižka Vinohradnícke povesti, z ktorej si jednotlivé triedy vybrali vždy jednu povesť na svoju prezentáciu. A prezentácia? Pozostávala z rozpovedania obsahu povesti, ilustrácie k nej a krátkej dramatizácie alebo prednesu úryvku.
Spolu s pánom Havlovičom a pani učiteľkami A. Vőrőšovou, a J. Janečkovou sme sa chvíľami cítili ako v divadielku malých javiskových foriem, lebo úryvky z povestí mali raz podobu pantomímy, raz bábkového divadla, či klasickej činohry. Slovom príbehy z našej knižky, milá Zuzka, zrazu ožili, sprítomnili sa. Bol to neuveriteľný zážitok – veru hodný Vianoc.
Zostal čas aj na besedu so žiakmi, zástupcami jednotlivých tried i s riaditeľkou školy p. E. Šiskovou a s ostatnými kolegyňami slovenčinárkami.
V krásnych pohodlných priestoroch školskej knižnice sa včera zhmotnila Radosť. Aspoň ja som to tak vnímala a zdá sa, že nielen ja – možno priložené fotozábery, ktoré pohotovo zachytil pán Havlovič, sú toho dôkazom.
Radosť je viacnásobná, keď sa človek o ňu podelí. Nuž to v tejto chvíli robím.














Fotografie: Ľudovít Havlovič

Dušan Veselý: Ako to tí (novo)zbohatlíci robia?

Príbeh 1. Kedysi dávno boli všetky ulice v Krasňanoch dvojprúdové a ako sa zahusťovala doprava, obyvatelia si petíciami presadili jednosmerky.

Myslím, že to bolo v roku 1989, asi na začiatku roku 89 a pamätam si, ako ludia hromžili, ked z Rače jazdili autom do Meopty a už pri pošte Kadnárova nemohli ísť rovno, ale okľukou cez Cyprichovu, stade na Peknú cestu, stade zabočiť vpravo na Kadnárovu a potom vľavo a potom už bola Meopta. Teda.. neviem či čitateľ postrehol niečo. Áno, Cyprichova bola prejazdná od Černockého a Hubeného bola prejazdná v smere od Peknej. Teda opačne ako je to dnes.
Vyzeralo to takto:


Potom niekedy nedávno, možno niekto vplyvný zavolal niekomu inému vplyvnému, asi takto: Jožo: "Čau, Fero, tu Jožo." Druhá strana - Fero: "Jáj, nazdar, vedúci, ako sa máš?" Jožo: "Ale mám sa, no čo ti poviem!". Fero: "Ale no, nepreháňaj!"  Jožo: "Očuj, starý, šak víš, fčuleky bývame na kopanicách hore v Rači asi púl roka, a malú vozíme do školy na Hubenke a nejaký somár tak sprosto stanovil pravidlá, že my, čo tu bývame, mosíme včuleky jazdit po celých Krasňanoch, než sa dostaneme pred školu. Tam malú vyklopim, otáčam to na Peknú a idem do roboty". Fero: "No a čo mám s tým robit ja?". Jožo: "No tak som myslel, že ket robíš na tom inšpektoráte dopravy, či jak sa to volá....". Fero: "Aha, takže to treba inak presmerovať". Jožo: "No dobre ti to zapaluje, starý." Fero: "No počuj, starý, pošlem tam chalanov, nech to zdokumentujú, pripravím návrh, a budúci mesiac to dám starému na podpis, hned hore na hromadu, nech to nečaká. Rátam, že koncom budúceho  mesiaca budu osadené nové značenia." Jožo: "Starý, ty si macher, sem hned vedel, ked sem s tebu gate dral v jednej lavici, že je to na nečo dobré." Fero: "A nebudú problémy s obyvatelstvom?" Jožo: "Ale čo by boli, tam býva iba taký plebs a keby nekdo skákal, tak...". Fero: "Okej, tak dohodnuté."

A takto to vyzerá dnes - zhruba v čase od 7:30 do 8:15 pobehujú deti a mládež pomedzi auta.  A keď človek ide pomedzi ZŠ a gymnázium od Kadnárovej, čakal by logicky, že cez cestu pokračuje aj prechod pre chodcov. Nepokračuje. Prechod cez cestu je na vlastné riziko. Prechod je iba pred školou a policajta nevidieť, čo je rok dlhý.


bezradná mládež čaká až sa cesta uvolní
je to tu o držku
**************************************************

Príbeh 2. Kedysi nedávno bola Pekná cesta ako hlavná ulica priamo do lesov resp. opačne, z lesov do sídliska Krasňany bola hlavnou cestou.

Potom niekedy nedávno, možno niekto vplyvný zavolal niekomu inému vplyvnemu, asi takto: Stano: "Čau, Robo, tu Stano." Robo: "Jáj, nazdar, vedúci, ako sa máš, ako sa ti býva na Slanci?" Stano: "Človeče dobre, ale nejaky debil určil, že hlavná cesta je Pekná a my keď potrebujeme odbočiť na Slanec, tak dávame prednosť autám zhora idúcim a zasa ked vychádzame zo Slanca, musime dávať prednosť autám zhora idúcim. No a všetci tu u nás na to nadávajú a hromžia, že aká je to nespravodlivosť." Robo: "No dobre, a čo ste s tým robili?" Stano: "Ešte nič, ale akurat ti kôli tomu volám. Pozri, sú tu stovky nových rodín, denne každý urobíme 3 či 4 výjazdy, veď to nie je normálne, aby sme my museli dávať prednosť v jazde..............."

No a takto nejako sa ten rozhovor odvíjal a jeho výsledkom bola zmena v dopravnom značení.
 rušno je večer, rušno je cez deň

Záver: Človek chápe a prijíma logické zmeny. No pýtam sa, prečo iná skupina obyvateľov musela spisovať petíciu/e na zmenu dopravného značenia a iná skupina.... to robila ako?

Alebo skrátene: Ako to tí (novo)zbohatlíci robia?

Ozaj, ako to robia, že im všetko prechádza?
(foto Krasňany, nedela 21.10.2012, 7:27, spojnica poza ZŠ Hubeneho a Gymnazium Hubeneho medzi Vrbenského a Černockého).


zarytý ochranca prírody a invalid v jednom
(centrum Bratislavy)




20. 10. 2012

Račianske múzeum s galériou v Koloničovej kúrii - návrh

Návrh na premiestnenie Račianskej izby do Koloničovej kúrie a jej premenu na Račianske múzeum s galériou.

Miro Ščibrany: Revitalizácia záhrady Obecného domu - štúdia 2012

V stredu 17. októbra 2012 bola v zasadačke Obecného domu (Alstrova 249) verejne prezentovaná architektonická štúdia k projektu revitalizácie záhrady Obecného domu. 

Cieľom projektu je vytvoriť v bezprostrednej blízkosti centra Rače priestor pre stretnutia a oddych sprístupnením záhrady za Obecným domom.

História objektu a pozemku (spracoval ĽudovítHavlovič). Obecný dom sa nachádza vedľa Koloničovej kúrie na mieste niekdajšej Erdődyovskej kaplnky. Kaplnka dostala názov podľa mena rodu Erdődyovcov, ktorí kúriu dostali začiatkom 18. storočia ako odmenu za zásluhy a služby panovníkovi – kráľovi. V roku 1756 grófka Terézia Erdődyová, rodená Esterházyová, manželka grófa Juraja Erdődyho, sudcu kráľovskej kúrie, darovala kaplnku aj s dvoma vinicami nachádzajúcimi sa za kaplnkou katolíckej cirkvi a založila k nej i základinu. Vstup do kaplnky bol pôvodne zvnútra kúrie. Pre sprístupnenie z ulice bol vybudovaný priechod s podbránou. Kaplnka sa preto musela zmenšiť. Tento prechod bol potrebný aj z dôvodov prístupu do viníc, ktoré sa nazývali kaplinské. V roku 1935 kaplnku po rokoch vyjednávania (1931 – 1935) so súhlasom rímskej kúrie odpredali obci na stavbu nového obecného domu. Objekt bol postavený v rokoch 1936 – 1937. Od roku 1937 slúžil ako obecný dom a po roku 1945 ako národný výbor. Od svojho postavenia je v nezmenenom stave. V roku 1956 tu zriadili obvodnú pôrodnicu, ktorá slúžila ešte v šesťdesiatych rokoch. Potom tu umiestnili obvodné zdravotné stredisko a lekáreň, neskôr tu sídlila Verejná bezpečnosť a polícia. V roku 1998 bola zrekonštruovaná ľavá časť prízemia budovy a k „račianskym hodom“ tam MÚ Rača zriadil „Račiansku izbu“. Sídli tu Miestny odbor Matice slovenskej, Račiansky vinohradnícky spolok a Račianska izba (viď Domč. 249 na Alstrovej ulici „Račianska izba“ – Obecný dom). Po roku 1945 a po vzniku JRD boli kaplinské vinice prebudované na dopestovávanie „amerikánu“, ktorý tvorí podnož pre vinné štepy. Potreba dopestovávať štepy v miestnom JRD neskôr zanikla. Autorovi nie je známe, ako bol potom pozemok využívaný a ako sa dostal do stavu, v akom sa nachádza dnes.

Koncept priestorového riešenia a funkčného využitia záhrady o rozlohe asi 2.000 m2 predstavili členovia Račianskeho spolku a starosta Peter Pilinský ako iniciátori zámeru a architekt Pavol Pokorný z ateliéru Pokorny Architekti ako autor architektonického riešenia.

Autor štúdie záhradu navrhuje ako uzavretý priestor s jediným vstupom cez bránu Obecného domu a prístupný len vo vymedzených hodinách. Vo vstupnom átriu predpokladá sociálne zariadenia, prípadne bufet s občerstvením a/alebo kaviarničku s vonkajším sedením. Vstupné átrium a nástup do záhrady prepája schodiskom, „miniamfiteátrovým“ sedením a rampou pre bezbariérový prístup. Do dolného traktu nástupného priestoru umiestňuje krytý altánok. Altánok má slúžiť ako podporný bod pre fungovanie záhrady.
Samotná záhrada je zatrávnený svah dĺžky asi 100 metrov, široký v dolnej časti asi 20 metrov, v hornej 29 metrov, s prevýšením 9 metrov. Autor navrhuje upraviť dolné dve tretiny záhrady ako regulovaný sad s meandrovitými priečnymi pásmi tvoriacimi funkčné trasy s rovnomerným stúpaním a drevinami v stupňovitých medzipriestoroch, v hornej tretine pozemku predpokladá „divokú“ záhradu. Do tzv. funkčných uzlov umiestňuje rôzne aktivity - preliezky, záhradný gril, ping-pongové stoly, šachovnice...
V diskusii s prítomnými obyvateľmi Rače sa preberali rôzne praktické stránky realizácie zámeru - starostlivosť o trávnatý povrch, zdroje vody na polievania trávy, ochrana terénu proti prívalovými dažďami, režim fungovania záhrady, uzavretosť verzus priechodnosť, meadrovité priečne pásy verzus terasovanie, druhy a spôsob vysádzania viniča, stromov a okrasných drevín, mobiliár pre hrové aktivity detí, rozhľadňa v hornej časti záhrady a i.
Račiansky spolok predstavil aj svoju víziu realizácie a financovania zámeru. Člen spolku Jozef Mórik odhadol náklady na terénne úpravy a na dobudovanie priestoru záhrady podľa predloženej štúdie na 30 až 40 tisíc eur, pričom predpokladá pokrytie asi dvoch tretín nákladov dobrovoľníckou prácou, sponzorskými darmi, darmi jednotlivcov a grantmi.
Profesionálne spracovaná štúdia a vizualizácie, ktoré si zaslúžia osobitné uznanie, dávajú všetkým Račanom možnosť oboznámiť sa s návrhom a vniesť do verejného diskurzu svoje podnety, návrhy, námietky a pripomienky. Verím, že projekt ich v najväčšej možnej miere zohľadní a že bude obyvateľom mestskej časti predložený na konečné posúdenie a odsúhlasenie.

Spracoval:
Miro Ščibrany

Ďalej je časť architektonickej štúdie Ing. arch. Pavla Pokorného. Úplnú štúdiu nájdete v albume Obecná záhrada (autor: Ing. arch. Pavol Pokorný | Pokorny Architekti).


Záhrada Obecného domu


situácia záhrady


prvá dobrovoľnícka akcia - vyčistenie priestoru


druhá dobrovoľnícka akcia – geodetické zameranie záhrady Ing. Andrejom Gáťom
(foto Marcel Rebro)


tretia dobrovoľnícka akcia - architektonický návrh revitalizácie záhrady


analýza priestoru - definícia kolíznych uzlov


analýza priestoru - kolízny uzol č.1


analýza priestoru - kolízny uzol č.1 - redefinícia bariéry na bezbariérový prístup


riešenie kolízneho uzla č.1


porovnanie jestvujúceho a navrhovaného stavu


"zaľudnenie" nástupného priestoru


multifunkčné nádvorie MÚ s rampou, "miniamfiteátrovým" sedením a altánkom
(podporný bod pre fungovanie záhrady)


kolízny uzol č.2 - "telo" budúceho regulovaného sadu - detail


urbánna časť záhrady


regulovaný sad


"divoká" záhrada


funkčné trasy a aktivity vo funkčných uzloch


aktivity vo funkčných uzloch versus potenciál aktivít