30. 7. 2014

Michal Drotován: Prečo sa v Rači vôbec nerieši parkovanie?

Doprava je jedným z najväčších problémov, ktoré trápia Raču. Žiaľ za posledné roky sa situácia dramaticky zhoršuje a zakrývanie očí pred týmto problémom je cestou do pekla. Nastavenie poriadku, jednotných pravidiel a podpora alternatívnej dopravy (MHD, bicykel, chôdza) je vec, ktorú treba urýchlene zaviesť.


Podľa mňa netreba stále čakať, že niečo urobí Ftáčnik a spol.. Oni veľa sľubujú a málo robia. Treba začať presadzovať vlastnú parkovaciu politiku a jednoznačne zvýhodniť ľudí s trvalým pobytom v Rači. Na dočasné zastavenie pri sťahovaní, presunu imobilných ľudí a pod. by sa prísne pravidlá nevzťahovali, ostatní by mali za státie platiť (alebo sa nahlásiť na trvalý pobyt).  Obyvatelia Bratislavy (ktorý napr. platia z daní MHD) by mali parkovné zvýhodnené oproti ľuďom bez trvalého pobytu v BA. Sídliská a ulice sa nedajú nafúknuť, preto mi je jasné, že nové pravidlá nebudú po chuti každému. Systém však musí byť nastavený tak, aby Račania mali rýchlejší prístup k parkovisku, platili iba dajme tomu 5 € za kartičku a boli vymedzené jasné zóny rezidenčného parkovania.

Tieto zóny by boli určené na základe prieskumu vyťaženosti parkovísk a ulíc v Rači (je smutné, že nič také zatiaľ neexistuje) - všetky lokality nie sú rovnako problematické, preto si vyžadujú aj rôzny prístup (napr. iné je parkovanie v Krasňanoch, iné v starej Rači, na Komisárkach, pri železnej stanici atď.). Jasne by sa stanovil počet aktuálnych parkovacích miest, podľa vydaných kartičiek tiež potreba v jednotlivých lokalitách a na základe prieskumu by sa systém mohol veľmi flexibilne nastavovať.

Ďalším krokom by mala byť podpora alternatívnej dopravy, teda hlavne električiek a vyvíjanie silného tlaku na mesto, aby veľkokapacitné električky, ktoré sa DPB chystá nakúpiť, boli zaraďované do mestských častí, kde sú električky pre dopravu najdôležitejšie (podľa všetkého je to najviac práve Rača - pretože je tu minimálny počet iných spojov do centra - snáď s výnimkou autobusu 59). Mimochodom bolo by dobré tlačiť pre podporu MHD konečne mesto na vytvorenie zastávky 59 aj na Zochovej ulici! V minulosti dokonca hrozila výrazná redukcia električiek, ktorá sa mi spoločne s Uhlerom a Bútorom podarila zastaviť. 

K dynamickej doprave sa už podrobnejšie (s výnimkou alternatívnej dopravy) vyjadril Viktor Bielko. Ja len doplním, že ďalším dôležitým krokom je zastavenie nezmyselných developerských projektov. A podpora neautomobilovej dopravy pre prepravu v rámci Rače - tj. zlepšenie infraštruktúry pre bicykle v Rači (cesty, parkoviská, bezpečnosť) - aby ľudia pre trasu napr. dom - pošta používali viac bicykel alebo chodili pešo. Pre zlepšenie pešej dopravy som rád, že sa začal realizovať môj projekt bezbariérových chodníkov. To je však iba prvý krok - navrhujem tiež vytvorenie korza. A podporu budovania príjemného miesta pre každého v Rači. Veď nás ako deti tiež rodičia nemuseli voziť do školy.

Nakoľko zmeny dopravnej politiky v Rači potrebujú podporu silného tímu, ak nám chcete pomôcť, poprosím vyplniť tento formulár

Michal Drotován




25. 7. 2014

Michal Drotován: Podarí sa v Rači zastaviť nezmyselné developerské projekty?

Už viac ako dva roky riešim nezmyslené developerské projekty v Rači ako Račany Rosso, Rača - Ohňavy či Rača - Dolná Pekná, keď chcú developeri zmeniť územný plán, aby mohli stavať veľkoobjemové bytovky. Samozrejme bez riešenia dopravy, škôlok, verejných priestorov a s minimom zelene (žiadne parky, iba ministromčeky pri ceste).


Na poslednom zastupiteľstve som preložil návrh, ktorý poslanci schválili a vyslovili sme nesúhlas s týmito projektmi. Uznesenie UZN 431/24/06/14/P je platné a verím, že nikto nenájde odvahu ho rušiť. Potom na mestskom zastupiteľstve tieto návrhy neboli zaradené do zmien. Nateraz by to malo byť zažehnané. Čert a developer však nikdy nespia :-)  Projekty, ktoré zničia charakter Rače, ktoré nespĺňajú štandardy vyspelého sveta 21. storočia, kde ide iba o vytrieskanie peňazí a návratnosť je založená nie na kvalite projektu ale na lacných pozemkoch, tak takéto projekty v Rači nemajú čo robiť. Budem robiť všetko pre to, aby nikdy neuzreli svetlo sveta. Nedávno som robil anketu, ktorej sa zúčastnilo 134 ľudí z Rače a zisťoval som aj známosť daných projektov medzi ľuďmi. Vyšli nasledujúce čísla:


Z údajov vyplýva, že výrazne najznámejší je projekt Rosso (čo niet divu, pretože tam prebehla petícia a podarilo sa nám túto tému dostať do celoštátnych médii). Naopak najmenej sú známe projekty Vin-Vin (kde zatiaľ nemáme žiadne relevantné informácie) v oblasti Vinárskych závodov a neďaleké Zrkadliská (podobný nezmysel ako projekt Hagarova). Snažím sa, aby o podobných projektoch vedelo v Rači čo najviac ľudí. Nemám však možnosť ovplyvňovať, o čom sa píše v Račianskom výbere (kde sa napríklad vôbec nepísalo, že projekt Hagarova má stavebné povolenie a tiež ani to, že projektom Zrkadliská a Malé Krasňany bolo nedávno vydané územné rozhodnutie). Preto musíte používať alternatívne zdroje ako web a náš občasník račan.sk výber



Nakoľko si myslím, že zachovanie Rače a kvality života jej obyvateľom je do budúcnosti priorita a v najbližších rokoch sa to bude lámať - či bude Rača pekné miesto na život alebo nastúpi cestu Dlhých dielov v Karlovej Vsi, tak som sa rozhodol vytvárať silný tím šikovných ľudí, ktorí budú kandidovať na poslancov v Rači a pomôžu posunúť mestskú časť dopredu. Zatiaľ máme v tíme Viktora Bielka (ktorý zodpovedá za dopravu a parkovaciu politiku), Lenku Antalovú-Plavuchovú (zodpovednú za rodinu a sociálne veci), Dagmar Gelingerovú (zodpovednú za oblasť Šájb a neľahké veci na tomto sídlisku) a Michal Krištofiča (zodpovedného za riešenie záležitosti urbariátu, oblasti Pozotória a Mrázová kolónia - tj. ulice medzi Púchovskou/Žitnou a železnicou). V našom tíme privítame každého, kto má záujem pomôcť. Ak máte záujem priložiť ruku k dielu, vypíšte prosím tento krátky dotazník

Ak máte možnosť na naše aktivity prispieť aj finančne, tak je to možné na transparentný účet (poprosíme uviesť meno a priezvisko, aby bolo možné platby identifikovať).

Ďakujeme

Michal Drotován

21. 7. 2014

Dobroslava Luknárová: Nie doba ľadová, ...naša!!!

Spomienky na 1. svetovú vojnu – média denne pripomínajú udalosti spred sto rokov. Odkrývajú z nich nielen súbory hrozných varujúcich údajov, odborno-vojenské aj spoločensko-politické hodnotenia, ale aj intimitu ľudských osudov. Stratené životy, nádeje, spretŕhané rodinné putá, siroty bez otcov, vojnové kaliky...


Ach, toľko, toľko nešťastia! Ľudia, nezabúdajte, pamätajte!

Ku smutnej, varujúcej storočnici prikladajú médiá ďalšie významné výročie – 70-e od Slovenského národného povstania. Vítam snahu o jeho čím objektívnejšie hodnotenie, lebo je očisťujúce. Potrebné. Iste aj preto, aby prinesené obete našli svoj zmysel. Aby ich antifašistické, mierové, ľudské posolstvo pretrvávalo. Prihováralo sa mladším generáciám. Prihováralo sa nášmu dnešku.

Za jedno storočie dve vojny – s hroznými, alarmujúcimi počtami obetí.

Poučenie z histórie – prečo platí tak málo?! Prečo sa nám opäť – z obrazoviek televízorov, z denného mediálneho spravodajstva pripomína vojna ako súčasnosť? Sýria, Palestína, Izrael, Ukrajina ... nové a nové počty útokov, bojov a strát na ľudských životoch.

Pravda na jednej strane nie je pravdou na druhej? Keď útok, tak aj odveta? Veľké heslá – veľké ciele!?

Ale aj veľké ľudské zúfalstvo – strach o život detí, strata domova, zranenia... smrť...

Má ešte život človeka nejakú cenu? Vedeli by o ňom, o nej rozprávať ženy, keď sa im narodí dieťatko, vedci - výskumníci, ktorí hľadajú ochranu ľudstva pred zhubnými ochoreniami, lekári, keď bojujú o záchranu vždy ďalšieho a ďalšieho života.

Lenže ako nájsť dostatočne účinnú protilátku voči vojnovej, bojovej, seba zničujúcej rakovine ľudského nepochopenia, útlaku, fanatizmu, mamonárstva a čoho všetkého ešte, čo robí z človeka, národa, etnickej či náboženskej komunity zloduchov a netvorov?! Vraj iba bojovníkov za vyšší cieľ? Ale prečo je potom mnohokrát rukojemníkom, obeťou neznámy nevinný človek? A keby len jeden –

Všade okolo nás spieva leto – horúce, pestrofarebné, prázdninové. Človek by sa mal tešiť, užívať si? Lenže v dennom spravodajstve stále prichádzajú neradostné správy. Nie sú to len stručné informácie, sú to smutné posolstvá o premárnených, spretŕhaných ľudských životoch. Obetiach. Napríklad najnovšie na Ukrajine v troskách zostreleného lietadla. Žiadni vojaci, žiadni povstalci – obyčajní ľudia, ktorí si vybrali cestu lietadlom –

Zmarená cesta
Pretrhnuté životy
Rozlomené sny
aj práca napoly
V osudnej chvíli
krutý, drsný cieľ
Vyvracia človečenstvo
- s koreňmi.

V záujme čisto svojom?
V mene čohosi?
Naslepo zaťal
démon vzdoru
Svedomie, srdce,
zodpovednosť?
Už dávno nie sú spolu.

Poddali sa naslepo?
Alebo vejú naoko
ako zástava?
Kde tu má miesto
prostý ľudský osud?
Denno-denne
šach-mat dostáva.

Neviem sa zbaviť smútku ani otázok, prečo je v našom svete toľko nespravodlivosti, toľko pohŕdania najvzácnejším darom, akého sa nám dostáva len raz. Nestačia prírodné katastrofy, my, ľudia, pridávame svoje vlastné. Kedy s čestnými a kedy s nečestnými úmyslami? Dajú sa vôbec ospravedlniť? Majú nato ich aktéri právo?

Ku kvetom a sviečkam, ktoré na mnohých miestach kladú ľudia na znak smútku za zmarenými životmi, pridávam svoju – aj keď len takúto – pomyselnú.









16. 7. 2014

Dagmar Gelingerová: Magistrát a GIB konečne dostali financie na riešenie vody na sídlisku Pri Šajbách

Moja úloha je informovať obyvateľov. Uvedomujem si, že pre niekoho je celá táto problematika frustrujúca, ale pre obyvateľov je to krok vpred, doslova vyslobodenie.

Problém s vodou má sídlisko 25 rokov. Bolo to len otázka času, kedy obyvatelia vyslovia názor, takto to pokračovať do nekonečna nemôže...


Konečne po množstve rokovaní a žiadostí sa podarilo urobiť posun vpred. Magistrát hlavného mesta SR – osobne riaditeľ kancelárie Ing. Gajarský, GIB – riaditeľka Ing. Zálešáková, konečne dostali tzv. pasportizáciu, teda ľudsky povedané finančné zdroje na riešenie problémov s vodou na sídlisku.

Písala som už v minulosti, že vodovodná sieť je vo veľmi zlom technickom stave a je nutná komplexná obnova, ale nielen to, je nutné doriešiť kolaudáciu, čo po toľkých rokoch je problém. V týchto dňoch sa rozbiehajú prvé rokovania, kde sa zvažujú všetky technické možnosti, ako vodovodnú sieť a kanalizáciu dať do takého stavu, aby bola prevedená pod správu a do majetku Bratislavskej vodárenskej spoločnosti a.s. (BVS). Som tomu nesmierne rada, a to aj preto, lebo veľmi podstatnú technickú pomoc sme dostali od Bytového družstva BA 3, osobne sa rokovaní zúčastnil predseda p. Vaško. Jeho zdokumentovanie problému pomohlo hľadať rýchle a účinné riešenie.

Sme na začiatku, ale už len to je povzbudzujúce, že konečne sa spojili inštitúcie a začali spolupracovať. Je najvyšší čas, pretože leto je ideálne na to, aby sa začalo na tomto probléme pracovať.






14. 7. 2014

Dobroslava Luknárová: Nedeľa na bratislavských hradbách




Ožívajú hradby - mieša sa staré aj nové
v bizarnom kaleidoskope nálad, dojmov...
Čo bolo, dávno je prebolené -
Zostali len nepatrné stopy
na kamennej dlažbe
a v múroch domov



Privolať hudbu, náladu tých čias?
Pochopiť ľudí v inom storočí ?
Hra na pravdu má na tisíce podôb!
Však ŽIVOT,
život je vždy len jeden -
náš, ľudský - človečí.

Foto: V. B.

 





12. 7. 2014

Dušan Veselý: Doparkované

Na sídliskách v m.č. BratislavaRača je katastrofálna situácia s parkovaním. Dostupné možnosti už zďaleka nepostačujú požiadavkám občanov a situácia je vážna už aspoň 10 rokov. Za posledné volebné obdobie sa ako inak situácia opäť zhoršila.




Parkovanie áut po oboch strán cesty v jednosmerke Kadnárová ulica








Niektorí výmyselníci a opovážlivci však idú tak ďaleko, že ničia životné prostredie a vybudované prístupové cesty k bytovkám pre chodcov. 


Konkrétne na toto okolie ihriska som upozorňoval starostu p.Pilinského hneď po nástupe do funkcie prostredníctvom služby Kuriér hliadka


Vo vedení naša miestna časť nemá ľudí, čo majú záujem niečo riešiť. Parkovacie možnosti sa dajú vylepšiť, a kapacity zvýšiť. Konkrétne ulica Kadnárova: zásahom do trávnatej časti od priľahlého chodníka vybudovať plochy pre kolmé parkovanie na komunikáciu, asi takto.

Pravdepodobne sa občan dozvie, že sa to nedá a že to nejde a že čosikdesi nejaká legislatíva a bla bla.
A že sa teda bude teda ničiť ďalej životné prostredie, chodníky pre chodcov. A sem tam, ak nebude mať mestská polícia dobrú nálada, tak nasadia aj papuču/e.

Len potom vyvstáva otázka, prečo mestskí policajti neriešia nasadenie papúč aj na tieto autá?



A neposlednej rade sa pýtam ako občan, čo vlastne robia poslanci za Krasňany, keď nič nerobia z titulu ich funkcie?





11. 7. 2014

Plavecký bazén v Rači na Pántoch - výzva

Podporné stanovisko občanov k obnoveniu prevádzky plaveckého bazénu na SOŠ hotelových služieb a obchodu Na pántoch 9 v Bratislave
Rešpekt pre zdravie 

Na základe mnohých diskusií s obyvateľmi mestských častí Bratislava-Rača, Bratislava-Vajnory a okolia sme aj s kolegom poslancom BSK Jurajom Laukom uvítali ochotu podporiť obnovu prevádzky plavárne na SOŠ hotelových služieb a obchodu Na pántoch 9 v Bratislave. Funkčná plaváreň prispeje k možnostiam športovania a zdravého životného štýlu nielen študentov a obyvateľov internátu samotnej školy, ale ako aj v minulosti k podpore plávania širokej verejnosti. Rešpekt pre zdravie bol výskumný projekt, ktorý na vzorke 4552 študentov realizoval v roku 2013 Bratislavský samosprávny kraj. Výsledky atraktívne pre športovanie. S Jurajom Laukom sme poslanci za volebný obvod Rača a Vajnory a pre úspešnosť zámeru uvítame podporu občanov, právnických subjektov i športových klubov. Podporu môžete vyjadriť podpísaním sa k stanovisku, mailom alebo samostatným podporným listom na adresu uvedenú na podpisovom hárku. Podpisový hárok nájdete tu.

V najbližších týždňoch sa začínajú práce na príprave rozpočtu na nadchádzajúce obdobie a veríme, že spoločne sa podarí tento zámer zaradiť do rozvojového plánu kraja.

V Bratislave, kde žijú 2/3 obyvateľov kraja, je stále nedostatok krytých vodných plôch. V blízkosti SOŠ sa nachádza aj ďalšia stredná škola, policajná akadémia i vysoká škola, veľký internát a rozrastajúce sa mestské časti Vajnory a Rača. Len v priľahlých objektoch v majetku BSK sa denne pohybuje takmer 1 600 študentov a ubytovaných klientov internátu, v okolí je 15 základných a materských škôl a veľké zariadenie pre seniorov.
V minulosti bol bazén využívaný na plavecké kurzy i tréningy športovcov. Bol materským bazénom plaveckého klubu, konali sa v ňom rôzne súťaže vrátane svetového pohára v plutvovom plávaní. Slúžil aj verejnosti, najmä obyvateľom Vajnor, Východného a Rače. Pri SOŠ je jediné Centrum voľného času v zariadeniach BSK. CVČ vyvíja aktívnu činnosť, ktorú využívajú žiaci základných, stredných aj vysokých škôl. V areáli SOŠ v súčasnosti prebieha rekonštrukcia školského dvora – multifunkčné ihrisko, čo dáva ďalší predpoklad na pohybové aktivity mládeže, ako aj všeobecný rozvoj masového športu v rozvíjajúcej sa lokalite Rača a Vajnory. V prípade znovuotvorenia plavárne už teraz o jeho využitie prejavili záujem aj občania a mládež aj zo Svätého Jura.
V kombinácii s možnosťou ubytovania, stravovania a nového multifunkčného športového areálu by bol bazén vhodný aj pre školy v prírode, či rôzne sústredenia športových klubov. Školský areál je umiestnený na úpätí Malých Karpát, obkolesený pekným prostredím rybníkov Sprinzlovho majera. V blízkosti bazénu sú sídliská Komisárky a Račany Bianco, nové lokality Huštekle a Táborky a vyrastú ďalšie veľké sídliská, o. i. Račany Rosso a zástavba na Vajnorskom letisku.
Dopravne je školský areál i bazén dobre prístupný autom s možnosťou parkovania. Linka MHD č. 59 prepája Petržalku - Lúky 7, Lúky 2, širšie centrum mesta, Nové Mesto a Raču. Linka MHD č. 65 prepája Vrakuňu, Ružinov – Trnávku, Nové Mesto a Vajnory. V blízkosti je aj autobusová zástavka IDS – Vajnorský potok. Bezpečne sa dá k areálu dostať aj bicyklom z Rače po novej cyklotrase JURAVA až k BEZke s odbočením na ulicu Na pántoch. Z Vajnor bicyklom po Jurskej ceste poľnou cestu poza Lagermax cez areál ku BEZke a odtiaľ na ulicu Na pántoch. Poľnú cestu sponzorsky upraví vajnorské Poľnohospodárske družstvo, ktoré zámer tiež podporuje.
Je pravdepodobné, že dnešné technológie sú ďaleko efektívnejšie ako v roku 1981, kedy bola naprojektovaná technologická časť. V kombinácii s dobrým manažmentom i marketingom plaváreň bude istotne plne využívaná.
Podpisová akcia sa koná od 10. 7. 2014 do 10. 9. 2014. Pridajte sa aj vy a svojim podpisom podporte znovuotvorenie plaveckého bazéna pre lokalitu Rača, Vajnory a Svätý Jur. Viac informácii získate aj na občianskom portáli račan.skv článku Plavecký bazén v Rači Na Pántochalebo v časopise račan.sk výber 1/2014.

Kontakt:   Anna Zemanová, tel. 0905 386 130, zemanova.bsk@gmail.com
               Juraj Lauko, tel. 0911 217 492, jlauko@gmail.com
Adresa na doručenie hárkov: Anna Zemanová, Koncová 25 83107 Bratislava


Súvisiaci článok:


Podpisový hárok:




7. 7. 2014

Dobroslava Luknárová: Sestričky leta



Práve začali kvitnúť. Trávnik, spálený horúčavou júnových dní, sa po minulotýždňových dažďoch pomaly preberá, zelenie a vyrastajú z neho tvrdé byľky. Len trochu podrástli a už sa ženú do kvetu. Modré kvietky – koľko ich je odrazu! Na trávniku, popri chodníkoch, pri zastávke električky. Modro-belasá farba letnej oblohy žmurká na chodcov zo všetkých strán – od rána až do podvečera. Včera, dnes... iste aj zajtra...

Ktovie, aké bolo leto, keď napísala svoju baladu o onom kvietku Ľudmila Podjavorinská?
Možno si ešte spomínate na tieto verše z nej:

Neboj sa, sestra milená,
mesiačik dobré znamená.
Keď sivá húska poletí,
vyjdi mi, vyjdi v ústrety...

... A dúška žiaľom uvädlá
na byľku kvietkom zasadla.
Tam čaká, hľadí za lesy,
čakanka – kvietok belasý.

V lete kvitne veľa krásnych, ale aj veľmi skromných kvetov. Mňa však fascinuje čakanka - milujem jej skromné „okaté“ kvietky. A obdivujem ich húževnatosť, s akou dávajú o sebe vedieť počas celého leta.

Čakanka pri ceste -
modré očká leta.
Sestrička z balady
skromne zaodetá -
Kto si Tvoj osud,
kto len pamätá?

Kvitneš si, žmurkáš
do slnka,
tichučká, letná
spomienka –
Tvoj osud? Skrytý
v balade -
Ech, má on nohy
túlavé...

Foto z internetu – od A. Č.






Cyril Sekerka: Divadelné lúčenie so školským rokom na Rendezi

Rozlúčka so školským rokom na Rendezi bábkovým divadlom, kde hrá známa teta KIKA, to už áno, to berieme všetkými desiatimi, vítali spontánne túto ponuku na Rendezi deti, ktorých sa tu znovu zišlo vo veľkom počte tradične v piatok 27. 6. 2014 pred domovským KS Impulz.


„Ja a moja sestra“ bábkové divadelné predstavenie vtiahlo deti pútavo od prvého momentu do príbehu šantivých, veselých dobrodružstiev, ktoré staršia sestra zažíva s mladšou sestrou, ktorá nie a nie poslúchať, ba navyše jej pripravuje záplavu nových huncútstiev. Deti sa vďačne stávali spoluhercami, kde ich teta „Kika“ obsadzovala do hereckých úloh, ktoré zvládli hravo a zanietene ako možní, nádejní budúci herci. Rendezský klub matiek, detí pod cieľavedomým vedením jej ťahúňky Eriky Molnárovej znovu skvele odhadol, čo chce srdiečko a duša detí, ktoré divadlo úprimne milujú, lebo im dáva možnosti snívať, cestovať ich fantáziou, zažívať dobrodružstvá, cez ktoré poznávajú svet vecí a hodnôt. Tu sa ukazuje, ako je vzácna a dôležitá ich spolupráca s MÚ Rača, oddelením kultúry s Monikou Luknárovou, ktorá zabezpečuje financovanie všetkých takýchto akcií, ktoré prinášajú potom toľko radosti a spomienok do detstva detí na Rendezi.

Deti, Rendezský klub matiek, prostredníctvom Eriky Molnárovej s jej akčným vedením vás srdečne pozývajú na „Letnú stanovačku“ (termín cez plagátik) v areáli športu obyvateľov Rendezu Sklabinská so všetkými lákadlami ako sú ohník, opekačky, súťaže v šikovnosti, obratnosti indiánov, tvorivé dielne a nočnú oblohu nebeských hviezd. Na „Letnú stanovačku“ plnú dobrodružstiev a zážitkov sa teší

S Rendezským klubom matiek, detí
strážca ohňa Cyril Sekerka






Dagmar Gelingerová: Stočné nám „odpustili“, vodné zatiaľ nie...

Kto poslednú dobu číta noviny, prípadne sledoval online mestské zastupiteľstvo v Bratislave dobre vie, že hystéria okolo Bratislavskej vodárenskej spoločnosti a.s. (BVS) pre nás zase znamená nepredvídateľné problémy.


Vývoz vody do zahraničia, personálne zmeny v BVS a k tomu ešte anonymné udanie nákupu informačného programu za 8,5 mil. €, to všetko je teraz otvorené a aj laikovi je jasné, že vyriešenie týchto vážnych problémov zamestná všetkých okolo BVS a nebude čas na riešenie problému s vodou na sídlisku Šajby. Ja ako obyvateľ to vnímam negatívne, a to aj preto, že som bola prítomná na stretnutí dňa 24. 6. 2014 (druhé v poradí) na Magistráte, kde sme riešili technické problémy okolo vody a celý problém sme posunuli do tej roviny, že sa v letných mesiacoch začne opravovať, prípadne vymieňať nefunkčné potrubie.

Na stretnutí spolu so mnou bol aj predseda Bytového družstva Bratislava 3 pán Štefan Vaško, ktorý taktiež navrhoval technické riešenia, nakoľko má mnohoročné skúsenosti s našim sídliskom. Na začiatku bolo jasné, že bez súčinnosti všetkých strán (Magistrát hl. mesta SR, GIB, BVS, MČ Rača) nepríde k náprave. Pevne dúfam, že zdravý rozum zvíťazí a prisľúbené finančné zdroje sa nájdu a začne sa tento náš gordický uzol postupne rozplietať.

Pre informáciu, v akých číslach sa pohybujeme, prikladám kópie faktúr, ktoré sú vystavené za opravy v poslednom období. Musím ale podotknúť, že na prvom stretnutí na magistráte som vybojovala pre obyvateľov, aby tieto finančné prostriedky boli obyvateľstvu odpustené. Teraz je ale skutočnosť iná. Pôvodný generálny riaditeľ je odvolaný a tak tento prísľub odišiel s ním. Pravda je, že časť z najvyššej faktúry, teda stočné, nám bolo odpustené, ale vodné to už nebolo. Následne ďalšie faktúry sme teda museli uhradiť. Či aspoň časť z nich bude odpustená, celú agendu vytrvalo riešim. Naďalej bojujem o to, aby sa obyvateľom tieto čiastky vrátili, nakoľko som presvedčená, že platiť opravy cudzieho majetku nie je náš problém. Nový riaditeľ BVS, ktorý bol poverený riadením BVS po mojom tlaku sa vyjadril, že ak sa začne opravovať vodovodná sieť na Šajbách a budú tento stav riešiť nielen oni, ale aj GIB, Magistrát tak dovolí, aby obyvateľom sa vrátili tieto prostriedky. Takže ešte nie je všetko stratené.

Ak by zase anonymovia začali riešiť moje emócie alebo hlúposti o mojej neodbornosti, nech si to vyskúšajú a priložia ruku k dielu. Pretože platení úradníci riešili všetko doteraz tak, že sa uhradili faktúry cez obyvateľov, kolaudácia nebola a ani sa s ňou nepočítalo, a tak sa vlastne za celých 25 rokov na Šajbárov kašľalo.