27. 1. 2017

Miro Ščibrany: Kmotríkov a Pilinského návrh zámeny pozemkov na RNR mestskí poslanci zmietli zo stola. Dvakrát!

O zámene pozemkov sa na základe návrhu a žiadosti investora INTERCOM Development s.r.o. rokovalo na dvoch mestských zastupiteľstvách – 29. septembra a 27. októbra 2016. Zámena je vlastne vzájomná kúpa a predaj medzi hlavným mestom a investorom a ako záležitosť hodná osobitného zreteľa vyžaduje podporu troch pätín všetkých poslancov MsZ, tzn. 27 hlasov. Jediným obhajcom návrhu investora bol na MsZ starosta a mestský poslanec Peter Pilinský, ktorý tento návrh s investorom vyrokoval. Ak sa Petrovi Pilinskému neúplnými, zmätočnými a nepravdivými informáciami podarilo v januári až apríli 2016 uviesť do omylu časť poslancov miestneho zastupiteľstva v Rači, mestskí poslanci nekvalitu návrhu a nadprácu starostu Rače pri obhajobe záujmov investora obnažili až na dreň. Kritike podrobili aj magistrátom predložený alibistický materiál. Poslanci, ktorí si preštudovali podklady a závery občianskej komisie, uznali komisiou predložené argumenty o nevýhodnosti zámeny pre hlavné mesto a usilovali sa bilanciu zámeny vyvážiť tromi pozmeňovacími návrhmi. Kľúčový pozmeňovací návrh vyradiť zo zámeny pre mesto bezcenné pozemky pod cestami investora pričinením starostu Pilinského neprešiel. Návrh zámeny tak nezískal potrebnú podporu a ani na druhom mestskom zastupiteľstve ho mestskí poslanci neprijali.

Vyhrážky, že namiesto parku vyrastie osempodlažná budova, sú neprijateľné

Dana Čahojová (volebný obvod Karlova Ves)
Nikto z nás nemá problém s parkom. Naopak, všetci ho vítame, rovnako ako asi aj všetci obyvatelia Rače. Preto sa pýtam, pán starosta Pilinský, aj vás, keď je na vašom stavebnom úrade už vyše roka žiadosť investora o preklasifikovanie osempodlažnej budovy na park, prečo ste tak doteraz neučinili? Prečo to rozhodnutie doteraz nepadlo? Mali by sme záruku, že tam ten park naozaj bude a nikto by nás tu nemohol alebo obyvateľov Rače lepšie povedané zastrašovať nejakou osempodlažnou budovou.

Jozef Uhler (volebný obvod Jarovce)
Počúvam tu všelijaké vyhrážky, že tam vyrastie osemposchodová budova, ak zámenu neschválime. No mne sa nepáči takéto držanie za rukojemníkov občanov aj nás, len aby sme to schválili. ... V žiadnom prípade takéto niečo neakceptujem a do budúcna by som bol rád, keby sa developeri nevyhrážali takýmto spôsobom, lebo nebudeme ani zaraďovať takéto body do programu.

Pri tomto žiadateľovi o zámenu je namieste ostražitosť najvyššieho stupňa, sú s ním zlé skúsenosti

Dana Čahojová (volebný obvod Karlova Ves)
Sú materiály, ktoré vo mne vyvolávajú veľké znepokojenie. Toto je jeden z nich. Dôvody môjho znepokojenia sú dva: ... čo tento materiál obsahuje, ako je pripravený ... a žiadateľ, ktorý žiada o túto zámenu. ... Moja ostražitosť pri tomto žiadateľovi je toho najvyššieho stupňa. ... Park potrebuje ako jeden z významných predpokladov kúpyschopnosti svojho projektu aj samotný investor. ... Park je veľmi pekná nálepka príťažlivá sluchu aj oku ... V žiadnom prípade nepodporím tento materiál.

Ignác Kolek (volebný obvod Devín)
Nie je investor ako investor a pokiaľ prichádzame s tým, že s týmto jedným investorom sú zlé skúsenosti, tak si vážme toho, keď sa tu objavia reálne poznatky o tom, čo sa v Rači deje. ... Za takýto materiál naozaj nemôžem zahlasovať.

Mesto nemá dôvod kupovať bezcenné pozemky pod cestami, všetci investori ich odovzdávajú (a radi) bezodplatne

Jozef Uhler (volebný obvod Jarovce)
Za normálnych okolností developer vybuduje cestu tam, kde postaví byty alebo domy, a odovzdá ju mestu buď bezodplatne alebo za symbolické euro. My tu zrazu máme zamieňať pozemok pod cestou za komerčné pozemky, na ktorých on už má postavené budovy, ktoré majú väčšiu hodnotu. Toto v žiadnom prípade.

Ondrej Dostál (volebný obvod Staré Mesto)
Mestská časť reálne potrebuje pozemok na park. Otázne je, že či aj tie ďalšie pozemky ... či sa do toho majú započítavať komunikácie, kde investor by mal byť rád, ak ich odovzdá mestu ... či je obvyklé odkupovať alebo zamieňať takéto pozemky.

Lucia Štasselová (volebný obvod Ružinov)
Chcela by som, ... aby sa nezahŕňali do zámeny cesty, pretože tým pádom by mesto de facto cesty, ktoré nemajú žiaden ekonomický význam, kupovalo.


Peter Pilinský nepreukázal právo investora stavať na pozemkoch v nájme, aj keď ním zámenu obhajoval

Dana Čahojová (volebný obvod Karlova Ves)
Pán starosta, ja som Vás požiadala na minulom zastupiteľstve, aby ste nám nájomné zmluvy doložili ... Neurobili ste tak. Neviem, čo vám v tom bránilo. Ale pravdepodobne to, lebo ... právo nájomcu, aby staval na cudzom pozemku, sa v tej zmluve nenachádza. To mu zmluva neumožňovala. To znamená, že nájomnú zmluvu porušil.

Ignác Kolek (volebný obvod Devín)
Zmluva o nájme existuje. ... V žiadnom bode sa nenachádza zmienka o tom, že zmluva zakladá nájomcovi výstavbu na pozemkoch, ktoré idú do nájmu.



Dana Čahojová (volebný obvod Karlova Ves)
Treba na rovinu povedať, že tu ide o to, že investor si postavil budovy, svoje vlastné, ktoré predáva ako byty pri parku, na pozemky hlavného mesta, na čo nemal nárok. Tieto stavby dnes nevie skolaudovať, preto potrebuje túto zmanipulovanú zámenu, aby sa vysporiadal so svojou čiernou stavbou na cudzích pozemkoch.

Elena Pätoprstá (volebný obvod Petržalka)
Pán Pilinský, neodpovedal ste pani poslankyni Čahojovej na otázku, či tam v tej nájomnej zmluve na prenájom pre účely stavebného dvora alebo staveniska bola naozaj možnosť zastavať ten pozemok, pretože to sa mi teda zdá ako dosť vážny problém.

Investor viac než rok mení stavbu budovy na park zmenou stavby pred dokončením, v skutočnosti treba zmeniť územné rozhodnutie

Katarína Šimončičová (volebný obvod Ružinov)
Na pozemku, kde má byť vybudovaný park, ktorý sľubuje investor, je právoplatné stavebné povolenie. To stavebné povolenie sa dá zrušiť jedine tým, že navrhovateľ ... požiada stavebný úrad o zrušenie územného rozhodnutia. ... Je potrebné, aby bola nejaká dohoda medzi hlavným mestom a spoločnosťou INTERCOM Development o tom, dokedy bude tento akt vykonaný.

Dana Čahojová (volebný obvod Karlova Ves)
Ak tomu správne rozumiem, tak znamená to, že ak my schválime túto zámenu, nedokážeme zmeniť platné územné rozhodnutie na to, aby tam z výstavby alebo stavby bytového domu alebo akéhokoľvek domu bol park. Bude nám takýto pozemok nanič, nanajvýš na to, aby tam mesto žiadalo postaviť výstavbu náhradného nájomného bývania pre obyvateľov v reštituovaných domoch.

Investor neponúkol žiadne záruky, že park naozaj vybuduje a aký bude

Katarína Šimončičová (volebný obvod Ružinov)
Nemáme žiaden termín, dokedy ten park bude vybudovaný, takže to zneisťuje celé prísľuby. Prísľub je pekná vec, ale ja potrebujem mať garanciu takú, že to bude na papieri podpísané zmluvne a tieto zmluvy by mali byť súčasťou uznesenia.

Elena Pätoprstá (volebný obvod Petržalka)
Pán Pilinský, ja potrebujem ... záruku, aká plocha bude zastavaná, to znamená ohraničenie tej plochy, čia garancia to bude, čiže mne tam chýba trochu garancia v tom materiáli.


Katarína Šimončičová (volebný obvod Ružinov)
Pán starosta ... vy ste 1. júna 2015 ... vydali súhlas na výrub tých drevín. Potom ste medzitým zmenil názor a teraz prijímate, že tam bude park. ... Možno za to nemôžete, že takto raz podpíšete súhlas, druhýkrát tam chcete mať park, že sa menia okolnosti mimo vášho vedomia a vôle, ale ja preto som spomenula, že potrebujem mať všetky tieto zmluvy a dohody a povinnosti a záväzky na papieri, podpísané obidvomi zmluvnými stranami. Lebo vy ste pred rokom vydali súhlas na výrub a teraz tam chcete mať park.

Nevýhodné zámeny pozemkov sú cesta do pekla, aj preto mesto vyzerá ako vyzerá

Ján Hrčka (volebný obvod Petržalka)
Tieto zámeny sú cesta do pekla. ... Poslanci, ktorí za to hlasujú, priznávajú, že proste hlasovali za nevýhodné zámeny ... To je absurdné. Toto keď nejaký prokurátor počuje, keby si to mohol konečne začať aj všímať, lebo to máte v zákone. Vy proste nemáte zamieňať veci spôsobom, ktorým sa znižuje hodnota majetku obce, a vy to ešte priznáte, že to robíte úmyselne, tak vám blahoželám. Potom sa Bratislavčania naozaj nemusia čudovať, že to mesto vyzerá ako vyzerá.


Dana Čahojová (volebný obvod Karlova Ves)
Pomenujme veci pravým menom. ... Či už odkúpením alebo zámenou, nejako to vysporiadame, stavby už asi nezmiznú, ale pripravme vyvážený a spravodlivý materiál pre obyvateľov Rače, mesta, aj pre toho developera. Nie takýto jednostranne pripravený.

Ján Mrva (volebný obvod Vajnory)
S poslankyňou Luciou Štasselovou si dovoľujem predložiť návrh doplnenia uznesenia v znení: ... spoločnosť INTERCOM Development s.r.o. zafinancuje výstavbu parku a detského ihriska vo výške minimálne 250 000 €“.


Lucia Štasselová (volebný obvod Ružinov)
Chcela by som, aby sa v pozmenenej podobe to, čo sme s kolegom Mrvom navrhli na predošlom zastupiteľstve, navýšili prostriedky na výstavbu parku minimálne o ďalších päťdesiat tisíc.


Jozef Uhler (volebný obvod Jarovce)
Som veľmi rád, že Lucia Štasselová navrhla uznesenie, v ktorom ... navrhovala navýšenie ceny o päťdesiat tisíc eur a ja ... jej navrhujem, aby si osvojila navýšenie tejto ceny ... z päťdesiat na sto tisíc eur.

Požiadavka občanov vyradiť zo zámeny pozemky medzi RNR a bytovkami na Závadskej sa ukázala ako oprávnená

Katarína Šimončičová (volebný obvod Ružinov)
Komisia územného a strategického plánovania, životného prostredia a výstavby ... prijala uznesenie k tejto zámene ... okrem pozemkov 674/161 a 674/167.



Lucia Štasselová (volebný obvod Ružinov)
Jedna z vecí je tá, o ktorej sme hovorili na územno-plánovacej komisii, aby sa vylúčili zo zámeny pozemky, ktoré spomínala pani Šimončičová, medzi Radničným námestím, Závadskou a Rustaveliho.


Problémy s kolaudáciou, zmätočné výruby

Ignác Kolek (volebný obvod Devín)
Prvýkrát som sa s materiálom stretol na finančnej komisii a bolo mi nápadné, že čo to tu vlastne za materiál je. ... Pán Žitný ... hovorí, no došlo tam k niečomu, že je problém s kolaudáciou. ... Na základe tohoto, čo tu odznelo, ja za tento materiál naozaj nemôžem zahlasovať.

Katarína Šimončičová (volebný obvod Ružinov)
Pán Pilinský ... bolo tam niekoľkokrát výrubové konanie a posledné bolo práve na tom pozemku, kde má byť raz park. A je škoda, že ste vtedy o tom neuvažovali, že tam bude park, pretože tam rástli stromy, ktoré mohli zostať zachované a mohli byť kostrou toho nového parku. Boli to krásne pyramidálne topole a ďalšie iné krásne veľké stromy.


Prehľad hlasovaní mestských poslancov o zámene pozemkov na RNR


Pripravil Miro Ščibrany
Podrobnosti:



25. 1. 2017

Pán Nesrovnal, ktoré hlavné mesto neodpovedá obyvateľom tri štvrte roka?

Otázka primátorovi hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnalovi.

Áno, pán primátor, ak ste odpovedali „Bratislava“, Vaša odpoveď je správna.

O čo ide?

Dňa 25. apríla 2016 sme sa e-mailom obrátili na sekciu správy nehnuteľností magistrátu hlavného mesta vo veci Parčík na Víťaznej. V závere e-mailu sme položili otázku:

Je možné, aby parcelu [parčíka] od štátu získalo hlavné mesto, zverilo ju do správy mestskej časti alebo niektorého z občianskych združení a aby správcu zmluvne zaviazalo parčík riadne spravovať a udržiavať?

Dnes je 25. január 2017.
Sekcia správy nehnuteľností si na odpoveď dosiaľ nenašla čas.
Deväť mesiacov.

Pán primátor, dovoľujeme si Vás a riaditeľa sekcie správy nehnuteľností Ing. Miroslava Bialka požiadať o vysvetlenie a zaistenie nápravy.

Za ústretovosť a vybavenie žiadosti Vám vopred ďakujeme.

S pozdravom

Michal Drotován
poslanec MZ MČ Bratislava Rača

Miro Ščibrany

P. S.

Dušan Ščibrány, iniciátor a prvý signatár e-mailu, ktorého kópiu dostali aj primátor hlavného mesta a riaditeľ sekcie správy nehnuteľností, sa už odpovede nedožije. Veríme, že sa jej dožijú zvyšní signatári a predovšetkým obyvatelia a deti dotknutej lokality.


24. 1. 2017

Mária Hatalová: HISTORICKÉ VÝROČIA V ROKU 2017

Rok 1237 (780 rokov) - Zápis o spore o majetky v Rači sa považuje za prvý písomný dokument, ktorý sa týka územia Rače (vtedy dedina Okol). Išlo o sťažnosť ohľadom poškodzovania majetku a vlastníckych práv nachádzajúcich sa na jej území.
Rok 1527 (490 rokov) - Časť Rače sa dostala do majetku rodiny grófa Báthoryho, ktorému patrilo okrem časti Rače aj devínske panstvo.
Rok 1647 (370 rokov) Rača dostala výsady zemepanského mestečka.
Rok 1702 (315 rokov) Prvý dátum na hlavnom kríži na cintoríne svedčí pravdepodobne o premiestnení cintorína z pôvodného miesta pred farským kostolom na dnešné miesto.
Rok 1732 (285 rokov) V Rači vypukol veľký požiar. Oheň sa šíril od horného konca (Alstrova ul.) až do polovice dnešnej ulice Pri vinohradoch (dnes tam stojí socha sv. Floriána) a padlo mu za obeť 93 domov a 7 ľudských životov. Zhorela aj katolícka fara a v nej aj farská kronika s pôvodnými historickými záznamami o živote vo farnosti a obci. Od roku 1732 sa na fare vedie nová kronika.
Rok 1767 (250 rokov) Uskutočnila sa návšteva Račanov u cisárovnej Márie Terézie (27. 6. 1767). Podľa p. Ľ. Havloviča venovali Račania panovníčke víno - račiansku frankovku. Na cisárskom dvore mala dobrý ohlas a panovníčka ju uznala za hodnú cisárskeho dvora, čo ocenila donačnou listinou na toto víno a Račanom venovala slávnostný kňazský ornát. Ornát sa nachádza v Račianskej izbe v obecnom dome.
Rok 1872 (145 rokov) V Rači sa objavila cholera. Epidémia cholery postihla Raču viackrát. V tomto roku trvala mesiac a zomrelo 130 ľudí.
Rok 1882 (135 rokov) Založenie „Dobrovoľného hasičského spolku v Rači“ (4. 5. 1882). Zakladajúcu komisiu tvorili: katolícky farár Móric Alster, národovec a buditeľ, evanjelicky farár Gustav Polevkovič, historik, opát Ján Gotčár, zakladajúci člen Matice Slovenskej, člen Memoranda Slovákov, profesor Slovenského gymnázia Kláštor pod Znievom, Anton Pauer, notár, Karol Tim, ev. učiteľ a duša zakladajúceho hasičského spolku, František Krížik, vinohradník a starosta obce, Eliáš Sloboda, vinohradník, František Würfl, mlynár, Adam Wallner, strojník, Leopold Polák a Samuel Horschütz, obchodníci, František Wallner, pokladník spolku. Za činných členov spolku sa prihlásilo 85 členov. Na dolnom konci obce postavili drevené hasičské depo.
Rok 1932 (85 rokov) Realizovala sa úprava interiéru farského kostola na Alstrovej ulici, ktorej ústrednou dominantou sa stala nástenná maľba s postavami sv. Cyrila a Metoda. Maľbu vytvoril v auguste 1932 pezinský maliar a reštaurátor Augustín Bárta.
Rok 1937 (80 rokov)
- Ukončila sa výstavba Obecného domu a bol odovzdaný do používania. Obecný dom stojí na námestí A. Hlinku, na mieste bývalej kaplnky, ktorá bola súčasťou Erdödyovskej kúrie. V roku 1935 ju po dlhších rokovaniach odkúpila obec pre stavbu nového Obecného domu. Namiesto kaplnky obec poskytla náhradný pozemok na stavbu kostola na cintoríne.

- (27. 6. 1937) Uskutočnila sa posviacka nového kostola na cintoríne zasväteného Panne Márii Pomocnici kresťanov. Posviacku vykonal J. E. Michal Bubnič, rožňavský biskup, rodák z neďalekého Pajštúna. Kostol bol postavený podľa projektu račianskeho rodáka Františka Krížika a za jediný rok ho postavila bratislavská firma Kroc.
- Andrej Hlinka navštívil račiansku faru a prihovoril sa občanom. Zápis o udalosti sa nachádza vo farskej kronike.
Rok 1942 (75 rokov) (1942) Ukončila sa výstavba Nemeckého kultúrneho domu a kolónie nemeckých rodinných domov v oblasti ul. Barónka – Hybešova - Bukovinská.
Rok 1947 (70 rokov)
- Uskutočnila sa posviacka novej hasičskej zástavy.
- Raču postihlo veľké sucho, vyschli studne takže obec zostala bez vody. Nakoľko obec ešte nemala vodovod, vodu museli dovážať v cisternách z Bratislavy.
Rok 1967 (50 rokov) Konalo sa prvé celomestské vinobranie v Rači, na ktorom sa zúčastnila stranícka delegácia na čele s Alexandrom Dubčekom. V príprave na túto udalosť viaceré ulice v Rači (ktoré boli dotiaľ prašné a bez chodníkov) dostali asfaltový povrch, alebo boli vydláždené a zrealizovala sa aj ich sadová úprava a chodníky.

Rok 1972 (45 rokov) 2. septembra 1972 bol na Černockého ulici slávnostne otvorený nový futbalový štadión. Štadión bol vybudovaný s kompletným zázemím, hracou i tréningovou plochou umožňujúcou trénovanie a hranie veľkých i malých zápasov. Má kapacitu 4200 miest, z toho 200 na sedenie a 4000 na státie. Je domovským stánkom futbalového oddielu FK Rača.

Rok 1992 (25 rokov) na ulici Pri vinohradoch bola opätovne postavená socha sv. Floriána na mieste, kde bol ukončený ničivý požiar v roku 1332. Pôvodná socha bola v úmyselne zdemolovaná a odstránená v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Z iniciatívy dobrovoľníkov - členov hasičského zboru a za podpory MÚ Rača bola zreštaurovaná a osadená na súčasné miesto.
Rok 1997 (20 rokov) Zrealizovala sa prestavba budovy pošty na Čachtickej ulici. Pôvodná budova pošty z roku 1956 z kapacitných dôvodov nevyhovovala, preto bola prestavaná a rozšírená.
Rok 1997 (20 rokov) obnovenie pomníka M. Alstera na cintoríne za podpory MÚ Rača.
Rok 2002 (15 rokov) Úpravou areálu bývalého školského dvora na Jurkovičovej ulici bol vybudovaný a odovzdaný do užívania Národný štadión Pavla Rosu pre pozemný hokej. Štadión je pomenovaný po dlhoročnom pracovníkovi, vedúcom realizačného tímu, členovi exekutívy FIH a trénerovi strieborného reprezentačného družstva žien ČSFR na olympiáde v Moskve v roku 1980 Pavlovi Rosovi. Slúži miestnemu oddielu pozemného hokeja (KPH Rača), ale aj ako národný štadión pre medzištátne zápasy, turnaje a podujatia pozemného hokeja, ktorý je najúspešnejším a najväčším slovenským klubom v pozemnom hokeji.
Rok 2007 - (10 rokov)
- 18. februára 2007 sa po náročnej reštaurátorskej práci opätovne rozozvučal organ vo farskom kostole. Reštaurovanie historického organu majstra Fazekaša z roku 1841 realizoval Ján Valovič a na slávnostnom koncerte ho predviedol významný organový virtuóz Imrich Szabó. Organ sa zaradil do zoznamu historických organov a pravidelne sa na ňom konávajú koncerty organovej hudby v rámci podujatia Dni historických organov.
- 18. marca 2007 sa uskutočnilo slávnostné požehnanie pozemku pre stavbu nového kostola (súčasnej katedrály sv. Šebastiána) na Peknej ceste. Stavba kostola trvala dva roky a jeho slávnostné vysviacka sa konala v roku 2009.


Osobnosti a ich výročia:

Mária Jozefa Eva Františka Paulína, bavorská grófka z Hohenfelsu (1721 - 1797)
220 rokov od úmrtia
Podľa epitafnej dosky vo farskom kostole sv. Filipa a Jakuba bola dcérou kurfirsta Karola Albrechta, neskoršieho rímskeho cisára a českého kráľa Karola VII. Bola vydatá za bavorského grófa a španielskeho šľachtica, ktorý mal majetky aj vo Francúzsku. Počas francúzskej revolúcie bola z Francúzska vyhnaná. Svoj život dokončila v Rači. Napriek tomu, že trpela bolestivou chorobou, svoje posledné roky venovala konaniu dobrých skutkov a podporovaniu chudobných. Je pochovaná v krypte kostola.

Jozef Miloslav Hurban 200 rokov od narodenia (19. 3. 1817 – 21. 2. 1888)
Politik, ideológ, spisovateľ, evanjelický kňaz, organizátor kultúrneho života, prvý predseda Slovenskej národnej rady na Myjave, vedúca osobnosť slovenského povstania 1848 – 1849. V meruôsmych rokoch sa spolu s Ľudovítom Štúrom a Michalom Miloslavom Hodžom zúčastnil na slávnostnej prísahe dobrovoľníkov v Rači v priestore dnešného parku na Púchovskej ulici, ktorý od r. 2008 nesie jeho meno.


Móric Alster - 190 rokov od narodenia - (27. 8 1827 - 7.10. 1894)
Katolícky kňaz, národovec a rodoľub, ktorý pôsobil v Rači 33 rokov. Patril k zakladateľom Matice slovenskej a Spolku sv. Vojtecha, ktorého bol aj podpredsedom. Finančne podporoval slovenské gymnáziá a vynikal aj ako podporovateľ a šíriteľ slovenskej tlače. Za jeho pôsobenia bol v r. 1888 prestavaný a zväčšený farský kostol do terajšieho stavu. Móric Alster je pochovaný spolu so svojou matkou na račianskom cintoríne. Jeho meno nesie aj jedna z hlavných ulíc v historickej časti Rače.

Farár Adam Hájek - 160 rokov od úmrtia (10. 5. 1814 - 26. 3. 1857)
katolícky kňaz. V Rači pôsobil 43 rokov. Počas svojho pôsobenia urobil viacero úprav na kostole a farskej budove, zadovážil pre kostol organ a vežové hodiny. Zakladal, podporoval a viedol náboženské spolky. Všetky udalosti starostlivo zachytával vo farskej kronike, z ktorej sa dozvedáme o živote nielen vo farnosti, v obci, ale i vo vtedajšom svete. Opísal revolučné roky 1848 - 1849, ale i stavbu železnice, požiare, výkyvy počasia a život vinohradníkov.

Páter Ján Mária Lukáč Polakovič - 90 rokov (13. 6. 1927) od začiatku jeho pôsobenia v Marianke a od prevzatia správy nad týmto pútnickým miestom. Páter Polakovič - račiansky rodák, bol jedným z prvých tešiteľov a pravá ruka otca zakladateľa rádu. Do Marianky prišiel ako predstavený slovenskej provincie kongregácie bratov Tešiteľov z Getseman (CCG). Z jeho iniciatívy sa urobilo viacero stavebných úprav kláštora a začalo sa s výstavbou krížovej cesty. V rokoch svojho pôsobenia v Marianke bol páter Polakovič viackrát pozývaný do Rače ako slávnostný kazateľ pri významných sviatkoch a výročiach. Tešitelia pôsobili v Marianke do roku 1950, keď boli násilne internovaní a opätovne sa vrátili až v roku 1990.
František Kubu - 85 rokov od úmrtia (25. 1. 1932).
Správca školy, učiteľ, organista. V Rači pôsobil 40 rokov (1885-1925) ako správca miestnej školy bol výraznou osobnosťou v obci a bol aj predsedom v spolkoch Orol a Hasiči. Do Rače priniesol a s miestnym spevokolom nacvičil vianočnú omšu českého skladateľa Jána Jakuba Rybu. Omša sa potom dlhé roky stala súčasťou tradície vianočných polnočných omší až do roku 1989.

Vojtech Rudroff - 75 rokov od úmrtia (10.4.1875 - 23. 1.1942) Katolícky kňaz, národovec - bojovník za Slovenskú samostatnosť, priekopník modernej pastorácie a okresný školský dekan. Pôsobil na račianskej fare 33 rokov. V račianskej farnosti založil viacero spolkov. Realizoval úpravu farskej budovy, zorganizoval zbierku a dal pre farský kostol odliať nové zvony. S veľkou láskou sa venoval mládeži a za jeho pôsobenia vzišlo z Rače 9 kňazov. Od r. 1928 vydával „Farský vestník“, mesačník o živote vo farnosti a vo svete. Na jeho pohrebe sa zúčastnili všetci vtedajší slovenskí biskupi.

Ľudo Hadri Ľuboslav - 50 rokov od úmrtia a 110 rokov od narodenia ´(15. 10. 1907 v Spišskom Podhradí - 4. 5. 1967 v Rači)
Básnik a spisovateľ, učiteľ - organista, horlivý kultúrno-osvetový pracovník, prednášateľ, publicista. Študoval na učiteľskom ústave v Spišskej Kapitule ba pôsobil vo viacerých farnostiach. Po r. 1945 bol prepustený zo školskej služby. Koniec života prežil v Rači, kde aj zomrel. Písal občiansku, prírodnú, reflexívnu náboženskú lyriku, ktorú publikoval najmä časopisecky, ako aj detskú literatúru, najmä rozprávky z dedinského prostredia.

Mária Hatalová, december 2016

Zdroje:
1. Rača - Z dejín a pamiatok obce, Ľudovít Havlovič, vydavateľstvo FB 2002
2. Rača - miesto, kde sa dobre žije, M. Debnárová a J. Perényiová, JP know-how s.r.o. 2014
3. Račiansky výber, mesačník MČ Rača 2007, 2002, 2012
4. Katolícke noviny, ročník 1992
5. Katolícky súčasník, mesačník R-k farnosti, ročník 2007
6. Wikipédia
7. dokumenty z miestnej tlače, resp. súkromných zbierok


23. 1. 2017

Dagmar Gelingerová: Akcia POZNAJ SVOJU RAČU ukázala záujem Račanov o vinohradníctvo





21. január, mrazivé sobotné ráno, teplomer ukazuje -9 stupňov, ktoré budia rešpekt. Biely dym z komínov nad strechami rodinných domov v "starej" Rači o tom tiež svedčí. Prichádzame s Dagmar Gelingerovou na miesto stretnutia - nám. Andreja Hlinku pri kruhovom objazde a "padla nám sánka". Na námestí trpezlivo čakajú desiatky obyvateľov aj návštevníkov Rače a čakajú na organizátorov náučnej vychádzky po račianskych vinohradoch s vinárom a členom Račianskeho vinohradníckeho spolku Dušanom Žitným. Dav nás veľmi milo prekvapil. 

O to viac, že išlo o skromný nápad Dagmar Gelingerovej, ktorý bol pôvodne plánovaný pre ňu, neskôr pre členov OZ Priatelia Rače, ktorých je len o trošku viac ako prstov na rukách. Nakoniec sa nám nápad zapáčil natoľko, že sme sa rozhodli pozvať všetkých našich priaznivcov a sympatizantov, ale najmä priaznivcov a sympatizantov Rače a račianskych vinohradov, prostredníctvom udalosti OZ Priatelia Rače vytvorenej na Facebooku. Už na Facebooku sme si všimli neštandardný záujem o akciu, preto sme rátali, že ľudia prídu, možno aj takí, ktorých nepoznáme. A oni fakt prišli - aj keď nás nepoznajú - naša akcia a nápad sa aj im zapáčil natoľko, že prišli v desiatkach a aj s kamarátmi. 

Dušan Žitný vymyslel trasu vychádzky a tak po úvodnom privítaní sme sa všetci - mladí, starí aj drobce v sánkach či v "klokanoch", vybrali Alstrovou ulicou smer vinohrady. Prvá zastávka: Rinzle -
mohli sme si všimnúť ako smutne vyzerá vinohrad, o ktorý sa prestali starať, vinohrad bez života, vinohrad, ktorý čaká, rovnako ako ten pod ním na svoj zánik a zastavanie bytovkami. Pohľad na obrobené "Vtáčky" nás však naplnil nádejou, že to možno s tým koncom vinohradníctva v Rači nebude až také zlé. Ďalšia trasa viedla popri vinohradoch Špígle a Weispeter, s deťmi sme si urobili krátku zachádzku k hospodárskemu dvoru a zvieratkám na ňom. Tu sme sa pristavili a po ukážke strihania viniča si zopár odvážnejších mohlo vo vinohrade p. Máťuša strihanie hrozna osobne aj vyskúšať. Nie jedného z nás napadla myšlienka, že keby bolo viac nožníc, mal by možno p. Máťuš kus
vinohradu ostrihaného už v sobotu :). K veselej atmosfére však neprispela soška svätého Urbana - patróna vinohradníkov, ktorú neznámy vagabund pre Vianocami zničil len tri mesiace potom, ako sa podarilo po dlhých rokoch ju obnoviť. Škoda. Snáď, keď nás milovníkov vinohradníctva bude chodiť tadiaľ viac, tak tam podobné živly prestane baviť ničiť hodnoty. Pristavili sme sa aj pri nádrži na Weispetri, ktorá má taktiež nejasný osud - veľmi by sme si želali, aby ostala v rukách MČ Rača a stala sa príjemnou voľnočasovou zónou ktorá sa sem pýta a kde by medzi vinohradmi spolu trávili čas od jari do jesene rodiny po boku vinárov. 

Z Weispetra bol potom už len kúsok popri Šínwegskych vinohradoch k bufetu Šínveg. Tam pán Žitný zabezpečil pre dospelákov varené vínko, Matúš z bufetu Šínweg sa ujal úlohy občerstviť turistov čajom a vynikajúcou kapustnicou. Dvojhodinkový mrazivý výlet do prírody sme tak zavŕšili príjemným posedením či postátím v príjemnej priateľskej atmosfére.

Azda najväčším zadosťučinením organizátorov z OZ Priatelia Rače bola pozitívna spätná väzba "odpočutá" v dave počas prechádzky i z následných vyjadrení a správ. Sme veľmi, naozaj veľmi radi, že sa náš nápad zapáčil aj Vám. Určite nám to dodalo chuť zorganizovať podobných akcií viac. A veríme, že prídete opäť a zavoláte aj známych. Lebo len vďaka dobrým ľuďom, ktorí majú prírodu a tradície radi, vinohradnícku históriu a tradíciu v Rači nezaleje betón.

Dagmar Gelingerová, Viera Štrbáková
foto V. Štrbáková

Organizátor akcie: OZ Priatelia Rače
Sponzori: Dušan Žitný, bufet Šínweg, OZ Priatelia Rače
Video z vychádzky nájdete aj na youtube kanáli OZ Priatelia Rače: