29. 4. 2023

Dobroslava Luknárová: PO SCHODOCH, PO SCHODOCH...

„Po schodoch, po schodoch, nerátam poschodia...“

... a ja nerátam, vlastne rátam, veľmi rátam svoje
prekvapenie a nadšenie z takéhoto stretnutia...

Ide to? ... ale áno... aj keď ...

... som ticho ako myška, len dávam pokyny mobilu...

„Pánafera, to je schodisko! Uf, uf, ešte nohu, chvost!“

„Ááá, je to! Som hore! Ešte dva schody a som na chodníku...“


Skutočne to bola vzácna chvíľa. Som rada, že mobil poslúchal.
A že nám nikto fotenie neprekazil. Však, kamarátka Jašterička?
Možno mi ešte niekedy zapózuješ?!

24. 4. 2023

Miro Daniš: Hluk náš každodenný

Hluk je jeden z najhorších a najnebezpečnejších stresujúcich faktorov. Je len logické a zdraviu prospešné, že sa mu snažíme vyhýbať. Nevyhnutnosťou je oddych, kľud a relaxácia. Preto je zavedený aj nočný kľud, aby sme mohli načerpať nové sily, energiu. Je to však nepostačujúce opatrenie. Určite sa všetci tešíme aj na víkendy, na ten spomínaný a očakávaný oddych a pohodu. Lenže často krát tomu je ináč. Stavebný hluk, hrmot a exhaláty stavebných mechanizmov a vozidiel, zvuky kosačiek či motorových píl, cirkulárok jednoznačne narúšajú spomínané kľudové siločiary a eliminujú všetko, čo s pohodou, oddychom a relaxáciou súvisí. Som presvedčený o tom, že na kľud a oddych máme nárok a právo aj cez soboty a nedele a samozrejme aj cez sviatočné dni.  Bolo by vhodné a žiaduce, aby sa napr. všeobecným záväzným nariadením prijalo rozhodnutie o zákaze vykonávania činností v dňoch pracovného pokoja a kľudu, cez sviatky celodenne a v sobotu od určitej popoludňajšej hodiny (napr. od 18.00 hod.), ktoré sú sprevádzané neprimeraným hlukom. Dané VZN by sa mohlo prijať v súčinnosti obcí (mestských častí) s magistrátom a VÚC, alebo by ich prijímali jednotlivé mestské časti samostatne po svojej línii. Ak to ide a platí  napr. aj v susedných štátoch (Česko, Rakúsko, Maďarsko) či v Nemecku, tak neviem, prečo by to nemohlo platiť aj u nás. Je to len a len na prospech občanov a obyvateľov všetkých lokalít.

A že to ide aj u nás, dokazuje aj prijaté VZN v Karlovej Vsi ešte z 29.10. 2013 (v tej mestskej časti, kde vtedy pôsobil aj súčasný náš pán starosta, pán Michal Drotován).  A po Karlovej Vsi (a možno aj po iných mestských častiach) sa vysporiadali  s hlukom v dňoch pracovného kľudu a pokoja aj v Záhorskej Bystrici :

Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/20632993/kosite-v-nedelu-nestahujte-sa-do-zahorskej-bystrice.html#ixzz4r2sYclWF

 Prečo by to nemalo ísť aj v Rači ?

Verím a som presvedčený, že to pomôže všetkým obyvateľom Rače, ktorí si chcú a verím, že aj budú užívať tieto dni v kľude, v tichu a pokoji. Nie nadarmo sa vraví, že ticho lieči.

Venujem sa tomuto problému dlhodobo, hodne dlho. Minimálne od r. 2014. A pokračujem v tom neustále. 10.mája 2019 som na račianskej web stránke zverejnil svoj podnet ohľadne obmedzenia hluku v dňoch pracovného voľna a pokoja v našej mestskej časti a snahu o riešenie tohto problému prijatím Všeobecného záväzného nariadenia :

https://www.odkazprestarostu.sk/bratislava/podnety/69360/chladna-verejny-poriadok-ine

Rovnako som v daný deň posielal aj obšírnejší e-mail na miestny úrad (p. starostovi), kde som podrobnejšie opísal svoje postrehy a požiadavky. Doteraz sme sa na tomto našom račianskom poli hluku nikam neposunuli. Žiaľ.

Pred časom  nás pani prezidentka z pozície najvyššieho ústavného činiteľa  o.i. vyzvala k občianskej angažovanosti a statočnosti v zápase o lepšiu podobu Slovenska. Mnohí z nás sa o to snažia (a samozrejme sa snažili aj dávno predtým), pretože im rozhodne nie je ľahostajné, ako to s našou krajinou vyzerá, a to aj na komunálnej úrovni. Vážim si pani prezidentku a som nesmierne rád, že aj takto podporila úsilie všetkých tých, ktorí na poli tohto „boja“ sa nezištne snažia o tú lepšiu podobu Slovenska, nie pre seba, ale pre nás všetkých.

Stále sa snažím o to, aby tieto jej otvorené a múdre slová nenechávali nikoho z nás ľahostajnými a jej hlas ako i hlas občana (predovšetkým) ostal vypočutý...

A dovolím si ešte odcitovať istú časť z blogu dlhoročného a neúnavného bojovníka na enviropoli Rudolfa Pada, ktorý svoj nadmieru aktívny život plne zasvätil ochrane prírody, krajiny, životného prostredia a právam občanov :

https://pado.blog.sme.sk/c/537737/volajte-vyzyva-minister-budaj.html

...“desiatky občanov po celom Slovensku, ktorých žoviálne označujú média a úrady aktivistami, na úkor vlastného voľného času a finančných zdrojov, roky rokúce, bojujú nielen s environmentálnou mafiou v habitoch ctihodných podnikateľov a spoločensky zodpovedných firiem nazdobených mediálnymi vyhláseniami, ale aj so samotnou podstatou štátu. Morálna korupcia samospráv  a daňovými poplatníkmi platených inštitúcií štátu, bagatelizovanie lokálnych environmentálnych problémov a ostrakizácia ich oznamovateľov, sú každodennou skúsenosťou osamelých bojovníkov uprostred mlčiacej masy.        

Veľké médiami pertraktované kauzy – odpadom kontaminovaný násyp D4/R7, jedy v areály Istrochemu – prekrývajú stovky individuálnych zápasov občanov uplatňujúcich individuálne právo na priaznivé životné prostredie. Asymetrické vojny bez právnej, finančnej, mediálnej i morálnej podpory“...      

Skúsme sa nad tým zamyslieť, skúsme brať aj tieto veci vážne. Veľmi vážne.

Nebuďme ľahostajní, buďme k sebe i prírode a životnému prostrediu ohľaduplní, rešpektujme sa...



Milada Dobrotková: Stratil sa bankomat z budovy pošty

Poštová banka, a. s., člen DPH skupiny 365.bank potichu odstránila bankomat, ktorý bol umiestnený na budove pošty v Rači na Čachtickej ulici a slúžil najmä na výbery hotovosti svojich klientov.
Obrátil sa na mňa senior z Rače s problémom, že Poštová banka, a. s. zrušila v budove Slovenskej pošty v Rači zvonku prístupný bankomat. Spôsobuje mu to ťažkosti pri výbere hotovosti. Horšie sa mu pohybuje a tento bankomat bol výborne prístupný. Zatelefonoval do Poštovej banky. Napriek tomu, že telefonovanie s automatom (ktorý preberá hovory) je naozajstnou skúškou nervov, pretrpel komunikáciu s automatom. Nakoniec sa rozprával s mladým mužom. Ten mu vysvetlil, že zrušenie (zamurovanie bankomatu) bolo vynútené ekonomickými dôvodmi. Zrušenie bankomatu, ktorý používa on (ako sťažovateľ) a mnohí iní starší obyvatelia, mu urobilo veľké problémy. Prakticky stratili možnosť dostať sa k svojej hotovosti v reálnom čase a bez prekonávania veľkej vzdialenosti. V rozhovore sa teda dozvedel, že to banka urobila z ekonomických dôvodov a že môže navštevovať najbližšie bankomaty Poštovej banky v Krasňanoch a v Obchodnom centre VIVO! na I. poschodí (bývalý Polus). To je pre tohto seniora (a mnohých ďalších) nemožné. Aby sa dostal ku svojmu dôchodku, musel by ísť električkou. Alebo do VIVO! električkou aj autobusom, musel by použiť mobilné schody, alebo výťah... To je ťažké z hľadiska zhoršenej mobility. Poštovú banku, a. s. si vybral aj preto, že mala pre neho tieto výhody. Nakoniec nič v rozhovore nevybavil a mladý muž v telefóne mu odporučil, aby všetko spísal a zaslal na adresu banky. Načo teda telefonoval? Paradoxne mu automat ohlasoval, že hovory sú nahrávané z dôvodu „zlepšenia služieb“.
Ja osobne som sa pozrela na webovú stránku Poštovej banky, chcela som vedieť, kde všade sú jej bankomaty. Dozvedela som sa, že bankomat je v Rači na Čachtickej, v Krasňanoch a na Rendezi (časti Rače). Reálne sú bankomaty v Krasňanoch, na Rendezi a potom až v MČ Nové Mesto - vo VIVO! Pýtam sa:
1. Prečo banka neohlásila klientom bývajúcim v Rači, že bankomat v Rači ruší? Ani ťuk. Ani oznam na stene, ani hláška do mobilu, do internetbankingu.
2. Čo viedlo banku k takémuto drastickému zhoršeniu služieb, najmä voči seniorom? Ja to považujem za zhoršenie kvality a dostupnosti služieb.
3. Sprístupní banka v Rači nový bankomat pre občanov, svojich klientov? Alebo bude považovať vec za vybavenú, lebo jej klienti si môžu svoje peniaze uložené v Poštovej banke vybrať v bankomatoch iných bánk v okolí, a to 1-krát v mesiaci zadarmo?
4. Kedy sa na webe dozvieme aktuálnu situáciu, čo sa týka umiestnenia bankomatov? Reálne Poštová banka nemá v centrálnej časti Rače žiaden bankomat, ale na webe uvádza tri: v Rači, v Krasňanoch aj na Rendezi.
Požiadala som o intervenciu pána starostu. Či by pomohla samospráva Rače tým, že poskytne pre bankomat Poštovej banky vhodné miesto. Pán starosta Michal Drotován okamžite zareagoval a povedal, že dá vec prešetriť. Vyjadril názor, že banky rušia bankomaty, lebo klesá počet hotovostných výberov voči bezhotovostným úhradám.
Na záver už len zamyslenie. Všeobecne sa radi zúčastňujeme konferencií, debát, ktoré hovoria o tom, ako chceme seniorom a tým, ktorí sú z akéhokoľvek dôvodu znevýhodnení, pomáhať, ako chápeme ich zhoršené životné podmienky. Realita je však takáto: zmizne bankomat, ktorý využívali tí, ktorí nie sú schopní robiť úhrady elektronicky, alebo jednoducho chcú mať v ruke reálne peniaze. Na seniorov sa valia z kyberpriestoru aplikácie, ktoré nedokážu ovládať, lebo ich telefón nie je schopný zvládnuť. Honosíme sa tým, že sa o znevýhodnených ľudí staráme, ale reálne ich vytláčame z bežného života plného technológií, s ktorými si neporadia. Buď nemajú na to peniaze, alebo vedomosti ich ovládať. Nestačí, že pomôžete svojim rodičom, starým rodičom stiahnuť do mobilu appku. Je treba pomôcť všetkým tak, že zachováme funkcie, ktoré sú schopní ovládať a s nimi v pokoji žiť.
Tejto veci sa budem venovať, lebo si myslím, že seniori prichádzajú o služby, ktoré im boli poskytované a sú nahrádzané službami, ktoré reálne nemôžu využívať, lebo nemôžu držať krok s novými technológiami.
 
Milada Dobrotková,
poslankyňa MZ Bratislava-Rača

Zmizol nám bankomat

23. 4. 2023

Milan Mazúr (1926-1992): KRONIKA OSADY SAMOTÁRU – III. kapitola

OSADA SAMOTÁRU – III. kapitola
Na druhý deň, keď je ráno v práci, každý si len spomína, čo všetko zažil a teší sa zase na budúcu sobotu, keď nebude mať robotu, že pôjde na svoj flek.
Bolo tomu asi mesiac, čo sa chodilo trampovať, boli sme pozvaní do Ivanky spievať. Každý sa chystal, čo najlepšie aby vypadal, len ja som bol ako obyčajne s úsmevom na tvári. Na druhý deň sme nasadali do voza, niektorí z nás sedeli aj na gréfoch, na ktorých bolo dosť nebezpečne. Práve ako sme išli väčšou rýchlosťou, Foxo jaksi pálil s prázdnou rukou, ale vtom sa rýchlejšie pohol voz a milý Fox mal nohu v nebezpečnom mieste, a tak sa akosi podivne zviezol z voza ako ranený. Ja som myslel naozaj, že žartuje a tu naraz vysvitlo, že Foxo leží ako čert na zemi.
Hneď sme sa ho ja a šerif ujali a sme ho dali na pohodlné miesto, kde mu to nerobilo dobrotu. Skučal, jak keď sa niekto poreže. No a potom sa videlo, že má nohu pohmoždenú. Ani nemohol chodiť, museli sme ho niesť na ihrisko. Keď bolo po slávnosti, Foxa odviezli na motorke domov a my sme sa veselo zabávali. Najmä malý Tom vytáčal akosi divne krpatú baštu. Za chvíľu aj my sme sa odobrali domov.
naše heslo HORÁM ZDAR
Neskoršie sa stala v osade menšia nehoda. Pán Tom a Fehoj mali nejaké nedorozumenie a čosi-kamsi, ako to býva obyčajne, jeden vystúpil. Neskoršie vysvitlo, že je to náš starý zakladateľ osady gitarista Fehoj. Veľmi sme sa zarmútili, keď nám povedal svoje.
Ja a šerif Tex sme si ho zavolali osamote a sme mu rozprávali, že to sa stáva aj ženatému. Upokojovali sme ho, ako sme mohli, ale milý Fehoj sa nedal upokojiť. Tak prišlo naozaj, že vystúpi, ale kamaráti sme vždy ako trampi. Neskoršie, keď sa Fox zotavoval, potom už aj chodil zase. On robil ceremónie. Neradi, ale museli sme mu povedať, to a to tu neklape, nemôžeme to ďalej zniesť. Sme sa uzhodli a povedali: Fox, keď nechceš sa kamarátsky k nám chovať, máš voľnú cestu. Nuž ale on ako starý lišiak robil si po svojom a dal sa chodiť s druhými osadami. A tak pomaly za 2 – 3 mesiace zobrali ho do osady Racka. Aj tomu sme sa narozprávali, to tiež nie je pekné a oné atď.
Bolo to všelijaké. O dvoch zakladateľov osady Samotárú bolo menej a preto sme sa uzniesli, že zoberieme do osady nových členov a tak sa aj stalo.
Zobrali sme jedného to je Vašek.
Teraz vyzerá osada asi takto.
Je nás aj viacej, ale napíšem len spoľahlivých členov osady.
Šerif Milan Wὓrfl je na vojne, tak teraz zostávajú:
Ferdinad Salkovič ............................... Tom
Milan Mazúr ....................................... Kid
Karol Kučera ...................................... Mike
Ján Vašek ............................................ Johny
Leopold Olšinský ................................ Bery
Wὓrfl, keď išiel na vojenčinu, povedal nám takto: „Tome a Kide, ja teraz šerifstvo udeľujem vám, starajte sa čestne ako ja, keď som bol šerif“. A preto sa snažíme udržať poriadok.
Tohto roku ešte sme neboli na čundri, ale dúfam že v krátkom čase pôjdeme, a to s radosťou si budeme pospevovať „Když zavolá v sobotu na nás osada“.
Ahoj, HORÁM ZDAR............................................................ písal obávaný bandita
Kid
Dňa 31. marca 1946 podnikli sme taký menši výlet, na ktorom sa zúčastnil samozrejme obávaný Kid, po ňom Mike, Bery a Mery. Ráno sme si vyšli okolo 8. – 9. hodine. Šli sme si trochu do prírody zahrať na našich obľúbených drevách.
Ako sme si tak hrali, Mike sa stále chvastal, že má nové fialové nohavice. Keď sme si chceli sadnúť, on že radšej bude stať, aby sa mu nepokrčili tie jeho nohavice. No ale napokon si i on sadol k Mery, na ktorú sa úžasne vytreštenými očami pozeral. Bery ten len vábil Merinu, aby išla s ním čosi hľadať. Napokon vstala a šla s ním, ale Mike ako slávny zajac šúral sa za nimi a pomohol im zbierať fialky. To ho veľmi ani nepotešilo.
Dňa 4. apríla 1946 usporiadali sme schôdzu, na ktorej sa zúčastnili: šerif Tex, Kid, Mike, Johny, Bery, Mery a malá Veronka. Bob a Tom neboli na schôdzi, mali akúsi prácu. Na schôdzi sa zúčastnil aj starý zálesák Jim. My, čo sme boli na schôdzi, uzhodli sme sa, že pôjdeme dňa 6. apríla, to jest v sobotu, na prvý tramp na naše obľúbené miesto „Sahara“. Onedlho sme skončili. Trochu sme si zaspievali staré pesničky a išli sme sa zabaviť do hostinca, kde sme sa aj stretli s naším túlavým Bobom. Hneď sme si sadli poza stoly a pili sme všetci na naše stretnutie. Onedlho sa došúrali aj starý otec Tomov, ktorý ako zázrak prišli. Každý od nich pýtal cigaretu, ale nemali náhodou pri sebe, tak sa každý aj s tým uskromnil. Ešte sme si dokola vypili, zatančili a šli sme domov.
Po čase sa osada zväčšila v roku 1946
Milan Wὓrfl                                                                        „Tex“
Ferdinand Salkovič                                                              „Tom“
Milan Mazúr                                                                       „Kid“
Ferdinand Bolgáč                                                                „Bob“
Karol Kučera                                                                       „Mike“
Leopold Olšinský                                                                „Bery“
Ján Vašek                                                                            „Johny“
Karol Krutil                                                                         „Jim“
Ďalej máme dievčatá v osade:
Mária Kučerová                                                                   „Mery“
Veronika Kohútová                                                              „Joan“
Ružena Sučanská                                                                 „Peggy“
(koniec kap. III. – nasleduje kap. IV.)



SÚVISIACE ČLÁNKY:

ARCHÍV portálu račan.sk:

20. 4. 2023

Dobroslava Luknárová: Preludovanie (2012)

Momentka


Apríl – dekafónia nálad, bizarná výstavka obrazov v dažďových kvapkách, po mlákach na chodníkoch ... aj v nás, ľuďoch ... A predsa tuším, počujem, s radosťou vnímam jasavé sólo Jari – jej prítomnosť je zo dňa na deň zreteľnejšia –


Prší, prší...ako v pesničke...                              Zo šlabikára detských spomienok
Apríl sa na zimu hrá                                         zopár viet prečítam,
Lenže vzduch vonia                                           nezmazaných slov
kvetmi, medovo –                                               A potom dobehnem
Je jar!                                                                vnuka pred sebou –
Kráčam –                                                           Spoločne
retiazkou krokov                                                prekročíme dážďovku
zväzujem mláky –                                              a z vlasov vŕby
Vijem z nich veniec                                           strasieme drobné kvapky:
ako z púpav a                                                     Aby ešte viac pršalo!
sedmokrások –

Začarovaný...                                                     Pod dáždnik skryjem
                                                                           svoj babkovský smútok –
Kedy sme ich plietli                                          Veď je tu jar!
na briežku nad potokom                                   Tak sa mi po nej  
a žlté húsatá                                                      zacnelo...
pri nás čivčali?...
Kam sa len podelo
toľko jarí, rokov?
Čas –
Kto ťa, chlapče,
dobehne,
zastaví?

5. 4. 2023

Milan Mazúr (1926-1992): KRONIKA OSADY SAMOTÁRU – II. kapitola

OSADA SAMOTÁRU – II. kapitola
Dňa 1. VIII. 1945
Túto zápisnicu som prevzal hneď po vojne a mojou úlohou a povinnosťou – ako bolo uznesené – je opísať všetky dobrodružstvá, ktoré sa konajú v osade, na trampe, na schôdzi, skrátka kde je nás vždy čo najviac pohromade. Ja! ako zapisovateľ môžem si tiež niekedy napísať svoje dobrodružné zážitky. Preto vždy zapíšem každú schôdzu, každý tramp a výlety.
písal Kid
Bolo to po fronte, keď do osady „Samotárú“ prišli noví členovia, a to boli Milan Mazúr a Karol Kučera – vtedy sme chodili spievať spoločne s viacerými chlapcami.
Neskoršie sa tu zakladal zväz Račištorfských osád (SOR). To sme spoločne chodili zo začiatku na schôdze, bolo nás všetkých asi 50 – 60. Potom prišiel Lojzo Lednár, ktorý nám vysvetľoval to a to by bolo dobré – tak sme ho počúvali – ja som vždy bol v kúte a som sa len smial, lebo on len chlapcov huškal, potom to aj tak zakapalo.
Neskoršie sme si vyšli na spoločný tramp na staré miesto „Saharu“. Každý sa tešil, že zase prišli staré časy. My ako starí zálesáci sme sa utáborili pod našimi stromami. Mali sme dva stany, pod ktorými sa večer úžasne žartovalo, skratka bolo až veľmi veselo. Ja ako obyčajne som sa utiahol do kútika pri starom buku, kde som si vybrnkával krásnu melódiu „Jedu nocí“ a ostatní so mnou.
Náš šerif Tex len dohliadal ako statočný muž západu, aby sa chlapci náhodou medzi sebou nepohádali, ale keď k tomu nedošlo, prišiel i on medzi nás, ktorí sme ho s veselosťou obdivovali, potom si prisadol k nám, kde sme si zanôtili „Píseň Severu“. Neskoršie sme sa dali do varenia. Varili sme takzvaný sekej bez mäsa. Keď sme ho mali hotový, všetci ho obdivovali, lebo bol tak dobrý, že by sa mohol aj najlepší kuchár zahanbiť.
Mike vylizoval kotlík ešte aj keď bol umytý. Neskoršie, keď sa každý najedol, až mu skoro brucho prasklo, utiahli sa pod ich najlepším, a to bolo hádajte, čo? Pod svoje mizerne natiahnuté stany.
My ako som písal sme boli pod jedným stanom traja a štvrtý bol nejaký cudzí mrzák, ktorý nás len znepokojoval. Potom začal obávaný Mike najchutnejšie reči, ktoré už v živote počujeme.
A to sa hašterili s našim komickým malým Tomom, ktorý tiež oplácal nie tými najhoršími srandami. Ja som sa tak smial, že som tak aj zaspal.
Foxo ten len pri ohni sa škeril jak dobrý bzučiaci „čmeliak“. Fehoj ten len prikyvoval a smial sa ani keď ho bozká najslávnejšia herečka na svete. Tex ten sa len za brucho chytal, aby sa mu nepuklo.
Potom niektorý zakričal, že chceme vidieť malého Toma zatančiť jeho rytmický brušný tanec, takzvaný Zadělej my kotrbanec „Marvano“, ale nechcelo sa mu ísť spod jeho najmilšieho, kde bol natiahnutý ani v hoteli, keď ešte stále pokračoval vo svojich typických rečiach. No ale nedalo sa nič robiť, chlapci ako na západe to robia šli a vytiahli ho spod stanu. Neďaleko spravili väčší táborák, kde sme nahnali Toma tančiť.
My ako starí čundráci posadali sme si okolo táboráka. V najväčšej tichosti sme pozerali na obľúbeného Toma, ktorý sa v šere táboráka vytáčal ani slávna Alica Haly a pospevoval s nami melódiu Marvány, ktorú v duchu miloval ako svoju najmilšiu.
Keď už dospevoval koniec, ešte sa niekoľko raz s úsmevom pozrel do neznáma, ako keby ho niekto naozaj s otvoreným srdcom čakal a šepkal mu „si najmilší človek na svete“.
Keď bol koniec tanca, všetci sme sa naňho vrhli a vyhadzovali sme ho na najvyššie stromy, čo boli okolo nás. Chudák, musel ešte raz ísť tancovať.
Tex šerif bol v tej chvíli strašne smutný. Prečo by nie, keď nám chyboval náš verný kamarát Jim.
Aj on niekedy s nami sa tu veselil a radoval a teraz leží na cintoríne hlboko pod zemou, že sa nikdy nevráti. Preto ako správni čundráci zavelil šerif Tex stáť v tichosti 2-3 minúty na počesť zosnulého Jima, lebo keď chodil na jeho obľúbený flek, vždy pracoval úprimne a čo najlepšie sa ku každému choval, miloval tramp, miloval prírodu a kamarátov. Ako staré porekadlo hovorí, dobrí ľudia vždy sa skorej poberú na večnosť od sveta. A tak sa aj stalo. Chudák, padol nešťastnou náhodou za obeť bombardovania amerických letcov. No s krvácajúcim srdcom sme sa od neho odlúčili, išli sme spolu upokojovať jeho drahú mamičku a sestričku, ktoré sa nemohli od neho odobrať.
Ešte raz sme sa pozreli naňho a odišli so smútkom domov. keď uplynuli minútky státia, všetci sme sa smutne pozerali do čerstvej pahreby táboráka. Ja som sa na chvíľu od nich odlúčil a vytiahol som si svoju obľúbenú malú picolo, na ktorej som cynicky vyfukoval starú, ale veľmi milú pesničku, ktorú chlapci s natiahnutými ušami počúvali. Tá chvíľa, keď si spomeniem, mi bola tak krásna, že ju obdivujem ešte dnes. Bolo to tak nádherné, ako niekde na prérii, keď nejaké zvuky prináša vietor, ktoré odnesie k našim ušiam. O chvíľu bolo mnoho kamarátov okolo mňa, prikrádali sa ako indiáni „potichu“ a tak počúvali.
No ale prišiel čas aj na spanie. Každý sme išli do útulného kútika trochu si natiahnuť svoju kostru. Ráno každý taký trochu uzimený sa vytiahol zo svojho brlohu a hneď utekal k ohňu, z ktorého sa ešte od večera dymilo. Niektorí sa dali do práce, iní zase do umývania, len malý Tom akosi divne skákal a tak sa iboval, aby si druhí brali z neho príklad.
Foxo ten len so mnou a s Mikeom dal sa do srandovných pesničiek, že sa všetci čudovali. Prečo by nie, veď sme spievali o akejsi podivnej „seňorite“, ktorá ráno zobúdza ospalých darebákov, ktorí vtedy ešte ležia, keď im slnko brucho praží, no ale neskoršie predsa len všetci vstanú a musia sa poriadne zrichtovať, ako sa patrí na riadneho kovboja.
Každý sa snaží čím skorej, aby navaril tú každodennú kávu. Po káve sa varí pomaly obed. To sa tiež snažia chlapci, aby mali lepší a chutný obed od druhých, ale najvýbornejší bol náš „sekej“, dobre pálčivý, aby ho Mike nemohol jesť. Vtedy sa mu všetci smejeme, že sme ho oklamali. Namiesto papriky sme dali alžírske korenie, aké černosi užívajú.
Po obede ide každý, kde chce. Ja napríklad som sa vzdialil ku 3 dubom a som sa učil s menšou presnosťou nože hádzať. Iní zase mali pasiu po stromoch chodiť, naháňať sa. Druhí zase išli ďalej od fleku na záchod atď.
Len Mike strúhal kyslý ksicht, lebo sa mu struna odtrhla na gitare a dala mu po líci.
Keď sa všetci pobavili po svojej chuti v našej prírode, slniečko už trochu zapadalo za krkonošné vŕšky a za vysokánske stromy. začali sme sa baliť pomaly domov, hoci každý by tu aj celé mesiace strávil. Za chvíľu, keď sme boli hotoví, ešte raz sme si zaspievali, poobzerali sa a išli domov.
Cestou sa robia srandy, ktoré každý rád znesie. Pri tom sa brnkne na rozladené mandolíny a pekne to ide do kroku. Za chvíľu sa objavia siluety a obrysy domova. Každý cestou si skočí spláchnuť hrdlo do zadymenej krčmy a pri tom si nejakú vytrasenú cigaretu zapáli a s tým sa uskromní ako gavalier nehody. Potom sa pomaly rozídu kade ktorý, len ja pijem za všetkých.
(koniec kap. II. – nasleduje kap. III.)



SÚVISIACE ČLÁNKY:

ARCHÍV portálu račan.sk: