22. 12. 2022

Milada Dobrotková. ŽIJEME V RAČI. Čo umožňuje chytrý smartfón.

Projekt Žijeme v Rači. 29. novembra 2022.
Základná organizácia JDS Bratislava-Rača uskutočnila 29. novembra 2022 poslednú plánovanú akciu z projektu Žijeme v Rači, ktorý sme realizovali z grantu hl. m. SR Bratislavy Medzigeneračná solidarita a zlepšovanie života seniorov a senioriek v Bratislave.
Pán Ing. Vladimír Groch, poslanec Miestneho zastupiteľstva Bratislava-Rača, nám pripravil prednášku na tému Čo umožňuje chytrý smartfón a tému rozšíril o úskalia, ktoré môže priniesť výpočtová technika pre seniorov. Téma bola veľmi zaujímavá. Dozvedeli sme sa, že chytrý telefón a počítač môžu byť skvelými pomocníkmi, ale ak si nedáme pozor na „šmejdov z kyber-priestoru“, môže byť pre nás hrozbou tak ako v reálnom živote.
Prednášky sa zúčastnilo 35 členov JDS. Z prostriedkov grantu nám pán Šujanec s manželkou Máriou zabezpečili občerstvenie. Atmosféra bola veľmi príjemná, spomínali sme na všetky doterajšie akcie a mali sme dobrý pocit, že sme prostriedky grantu z hlavného mesta Bratislavy v projekte Žijeme v Rači využili dobre pre členov Základnej organizácie JDS Bratislava, Rača presne v súlade s výzvou Medzigeneračná solidarita a zlepšovanie života seniorov a senioriek v Bratislave.

Milada Dobrotková
garant projektu Žijeme v Rači,
december 2022



Milada Dobrotková. ŽIJEME V RAČI. Turnaj v stolových hrách.

Projekt Žijeme v Rači. 15. novembra 2022.
Základná organizácia JDS Bratislava-Rača pokračovala v novembri 2022 ďalšími akciami v projekte Žijeme v Rači, ktorý sme realizovali z grantu hl. m. SR Bratislavy Medzigeneračná solidarita a zlepšovanie života seniorov a senioriek v Bratislave.
Ďalšou akciou bol Turnaj v stolových hrách. Uskutočnil sa 15. novembra 2022 v Kultúrnom stredisku na Žarnovickej ulici. Účastníci sa rozdelili do herných skupín, každý hral, v čom mal skúsenosti, alebo ho hra zaujala. Z prostriedkov grantu hlavného mesta Bratislavy sme zakúpili dve stolové hry a občerstvenie.
V hre Človeče zvíťazila Janka Baďuríková. V hre Dáma zvíťazil pán Michal Rusňák, v hre Mlyn zvíťazil Jozef Šujanec. Pre veľký záujem sme vytvorili dve družstvá v hre Scrabble. V jednom družstve zvíťazila Ľubica Gallová a v druhom družstve zvíťazila Drahuška Prachárová. V hre Šípky zvíťazil pán Alojz Khandl. Všetkým hráčom a víťazom srdečne gratulujeme. Diplomy sme odovzdali každému víťazovi, aby mali motiváciu zúčastniť sa podobného podujatia aj v budúcnosti.
Chcem poďakovať všetkým skvelým organizátorom, najmä pánovi Šujancovi s manželkou Máriou, ktorí nám zabezpečili z rozpočtu grantu občerstvenie, a pani Židovskej, ktorá z prostriedkov grantu zakúpila dve stolové hry. Ďakujem všetkým členom Základnej organizácie Jednoty dôchodcov Slovenska Bratislava-Rača, ktorí prišli a svojou účasťou prispeli k príjemnej atmosfére novembrového popoludnia.

Milada Dobrotková
garant projektu Žijeme v Rači,
december 2022




14. 12. 2022

Miro Daniš: Ohňostroje a petardy (aneb precitnutie zo sna Noci Novoročnej)

V prvom rade mi dovoľte zablahoželať Vám ako i všetkým ľuďom dobrej vôle do Nového roku zdravie, šťastie a porozumenie, pokoj v duši i srdci.

Škoda však, že ten starý rok končíme a ten nový začíname nie práve v pokoji a porozumení, že každoročne sa to opakuje. Miesto toho pokoja a osláv v medziach pravidiel tu máme každoročnú silvestrovskú recidívu „tretej svetovej vojny“ .

Preto si dovolím položiť znova tú istú otázku – čo mienite, Vy otcovia mesta a mestských častí v súčinnosti s mestskou a štátnou políciou (prípadne súdmi a prokuratúrou) podniknúť, aby sme my občania (ako i domáca i lesná zver) neboli každoročne terorizovaní militantnou časťou obyvateľstva, ktorá nerešpektuje a nedodržuje zákony či Všeobecne záväzné nariadenia týkajúce sa používania „zábavnej“ pyrotechniky.

Nemám nič proti oslavám (silvestrovským a i.), zábave, ak je to zorganizované tak, že to neobmedzuje a neohrozuje niekoho ďalšieho. Treba si ale jednoznačne uvedomiť, že to, čo niekomu prináša radosť a pocity šťastia, môže naopak tým druhým rozsievať stres a bolesť. Nie každý sa vyžíva v ohromujúcich zvukoch "praskania" ohňostrojov doprevádzaných nevídanou decibelovou a blikotajúcou kulisou "tretej svetovej vojny". Totižto v každej verejnej lokalite žijú a bývajú ľudia (i zvieratá), ktorí dávajú prednosť inému spôsobu vyjadrenia svojich pocitov).

Plne preto súhlasím a pripájam sa k protestom a odsúdeniu týchto nezmyselných orgií. Tejto téme a tejto problematike sa venujem už minimálne dve desaťročia, ale v podstate márne (tak ako klesá Dunaj pri Komárne). Isté ústupky a posuny smerom ku zdravému rozumu sa predsa len podarilo dosiahnuť (iniciatíva STOP PETARDÁM, prijatie VZN na zasadnutí mestského zastupiteľstva 26. septembra 2016 ohľadne používania „zábavnej“ pyrotechniky s účinnosťou od 1.novembra 2016 na celom území Bratislavy), ale zábavy chtiví ľudia si z toho ťažkú hlavu nerobia. Ich chtíč je silnejší ako akékoľvek apely na ten zdravý rozum, na ohľaduplnosť voči svojmu okoliu, voči prírode (flóre, ale i jej hospodárskej, domácej a domestikovanej ako i divožijúcej faune), voči životnému prostrediu. Vždy si kladiem tú istú otázku : dokedy ešte budú slušní ľudia (a zvieratá) trpieť aroganciou, intoleranciou, egoizmom a neprispôsobivosťou neslušných ľudí? So stále rovnakou odpoveďou – majú nás (rovnako ako i tú flóru, faunu, životné prostredie) v paži, majú to všetko na saláme, na háku... No bodaj by nie, keď tu dodržiavanie pravidiel, zákonov, vyhlášok, odporúčaní sa nenosí, keď ich flagrantné porušovanie sa dlhodobo nerieši, nepostihuje, netrestá...

Ešte pred „naším letopočtom“ (za boľševika) tu boli na tom našom Slovensku tri celoslovenské sviatky – MDŽ, Jozefa a do partie Troch Kráľov sa hrdo hlásil samozrejme neodmysliteľný Silvester. Revolúciu „veľkolepo“ prežil a tieto „kultúrne“ tradície a zvyky a svoje miesto na výslní si „uhájil“ už len Silvester. Folklór povinnej jazdy „veľkolepej zábavy“ a nutnosti ožrať sa si v najpravdivejšom a najautentickejšom našom seriáli „Pije celé Slovensko“ neohrozene „obhájil“ už (chvalabohu) len najsvätejší Silvester s pridanou hodnotou rozpútania „tretej svetovej vojny“ o polnoci. Aké čarovné a potrebné... Niet nad naše obyčaje...

Silvester som v podstate vždy považoval za akýsi test, kam sa ľudia uberajú, kam smerujú, čo preferujú, či za otázku, či tento bohabojný národ blbne. Po skúsenostiach z posledných rokov, s dôrazom na posledné covidové roky, som dospel k názoru, že B je správne.

Spoliehať sa len na slušnosť a zdravý rozum, ako sa ukazuje aj v týchto veľmi ťažkých a smutných časoch, je len, bohužiaľ, naivita a chiméra. Ak tu nie je (v tomto prípade evidentne) vymožiteľnosť práva, musí nastúpiť reštrikcia. V tomto prípade úplný a bezodkladný zákaz predaja tejto nezmyselnej munície. Bez výnimky a bez pardonu. Zaviesť úplnú prohibíciu na tento artikel a zaviesť prísne sankcie potom nielen na jej predaj, ale aj na jej užívanie či prechovávanie. Keď to ide s drogami či s psychotropnými látkami, prečo by to nemalo ísť s „vojnovým“ arzenálom. Posuňme sa už konečne do civilizovaného 21. storočia. Toto je jeden z krokov...“

Skúsme porozmýšľať a aj na prelome rokov (ale nielen vtedy) sa zamyslieť nad tým, či slová ako solidarita, súcit, empatia či pokora, by nemali zaujímať v našom hodnotovom rebríčku vyššie pozície ako pocit osobného šťastia a uspokojenia...

Dokedy ešte ?

Dokedy ešte budú slušní ľudia trpieť aroganciou, intoleranciou, egoizmom a neprispôsobivosťou neslušných ľudí ? Dokedy ešte budú domáce, hospodárske i divožijúce zvieratá trpieť nezmyselným chtíčom neslušných ľudí ? Dokedy sa budeme na to nečinne pozerať, ako nám „pod oknami“ silvestrovskej a novoročnej noci (i večerov a nocí ďalších) rozpútavajú peklo tretej svetovej vojny ? Dokedy sa budú všetky (ne)kompetentné inštitúcie na to neustále len mlčky prizerať, dokedy orgány štátnej správy (ministerstvo vnútra SR, ministerstvo spravodlivosti SR...) budú ignorovať fakt, že zákony platia pre všetkých ľudí rovnako, teda aj pre tých neslušných, dokedy samosprávy, VÚC, starostovia, primátori, župani len v tichosti „odpozorujú ohne a rámus“, dokedy médiá budú len tichými a mlčiacimi spoločníkmi tejto novodobej a nezmyselnej „apokalypsy“, dokedy sa budeme tváriť, že je to však len „na jednu noc, milostivá“, dokedy budeme tolerovať predaj tejto nepotrebnej a kľudný život ničiacej „zábavnej“ pyrotechniky (dokonca aj v stave núdzovom s otvorenými obchodmi len základných ľudských potrieb sa v obchodných reťazcoch do tejto kategórie nevyhnutných ľudských potrieb zmestili aj tieto „zbrane hromadného ničenia“, sic), dokedy sa budeme tváriť, že ochrana verejného zdravia a životného prostredia sú len slovnými cvičeniami a že nie sú v zornom uhli našich záujmov ?

Načo sú nám petície, zákony, nariadenia, vyhlášky, keď neslušní majú právo a nárok ich ignorovať, nedodržiavať, porušovať. Takýmto prístupom len degradujeme tieto právne normy na praobyčajný zdrap papiera a robíme si z nich trhací kalendár. Znevažujeme legislatívu ako takú a dávame návod na to, ako ničiť, už aj tak chabé naše právne povedomie.

Sme občania, ktorí si riadne platia dane a odvody a vyžadujeme, aby zákony boli dodržiavané, aby právo platilo pre všetkých.



9. 12. 2022

Aňa Polakovičová: Z DOLNÉHO KONCA. Šotyš vrátil babku do mladosti.

PRÍBEHY A OBRÁZKY. Príbeh dvadsiaty piaty.
Rača, Dolný koniec a písal sa rok 1969. Oproti nášmu domu na pažiti a lúke Komisárka prebiehala bytová výstavba. Bola som s babkou Ernestínou v kuchyni. Chytali sme obed. Babka vaľkali cesto na slíže, ja som bola pri sporáku. V jednu chvíľu z rozhlasu po drôte zaznela tanečná melódia. Podobná polke, len o niečo pomalšia.
Babka sa započúvali a s radosťou vyhlásili „šak to je šotyš“. Pustili valček na cesto z ruky, chytili ma a začali so mnou tancovať. Kroky dopredu, kroky dozadu, pohyb nohou vpravo, vľavo, poskočiť a otočka nás obidvoch, znova kroky dopredu …. Už mali vtedy sedemdesiat rokov, ale tancovali ako mladica. S jasom v očiach a neskutočnou radosťou. V tom momente sa vrátili do svojej mladosti. Keď hudba dohrala pokračovali sme v príprave jedla a zároveň som sa dozvedela, že to bol tanec, ktorý sa tancoval čo si oni pamätajú. Narodili sa v roku 1899 a šotyš tancovali aj ich rodičia, keď boli mladí. Tancoval sa na všetkých zábavách, v hostincoch, v sólach (tanečných sálach), na svadbách a príležitostných oslavách.
Šotyš, tanec jednoduchých ľudí – za desiatky rokov zľudovel.
Víš, Anenko, ked ja sem biua muadá, tak sme chodzili na tancovačku spolu dífčence, bez muádencú. V sóli sme si kúpili limonádu a ked začala hrát muzika, išui sme šecki naraz do kola. Tancovali sme šotyš v kole. Potom sa k nám pridali muádenci a tancoval sa šotyš v párech. Ked buo muádencú máuo, volné dzífki v kole tancovali dále. Aňi jedna z nás ňikedi nesedzeua. Domu sme išui šeci společňe.
Šotyš, tiež škótska, nemecky Schotisch, francúzsky écossaire, je stredoeurópsky tanec pôvodom zo Škótska. Prvý šotyš zaznamenal vo svojej zbierke tancov v rokoch 1609-1621 anglický skladateľ William Brade, pôsobiaci v Nemecku, pod názvom Schottische Tantz. Pôvodný šotyš bol trojdobý, neskôr prevážil 2/4 alebo 2/8 rytmus a stal sa jedným z najbežnejších radových tancov. V strednej Európe v rokoch 1830-1840 prispel šotyš ku vzniku polky. Tá bola rýchlejšia a v tom období sa hrala a tancovala len v salónoch lepšej spoločnosti. Koncom devätnásteho a začiatkom dvadsiateho storočia zľudovela aj polka. Mnohokrát sa nedalo rozlíšiť, či ide o šotyš alebo polku.
Naše prababky a babky veselo šotyš tancovali na Dolnom konci ešte v roku 1930. Pomiešaný s tempom polky a volali ho šotyš-polka.
Pozrite, ako sa šotyš-polka tancuje ešte dnes.

Aňa Polakovičová
rodáčka z Dolného konca
december 2022


5. 12. 2022

Aňa Polakovičová: Z DOLNÉHO KONCA. Svätý Mikuláš. A dvaja nevlastní bratia.

PRÍBEHY A OBRÁZKY. Príbeh dvadsiaty štvrtý.
MIKULÁŠ 1920-1945
V dvadsiatych až štyridsiatych rokoch minulého storočia v Račištorfe na Dolnom konci k uctievaným svätcom patril Svätý Mikuláš. Okrem účasti na omši konanej v deň jeho mením šiesteho decembra sa počas toho dňa robili v každej domácnosti prípravy na večer. Prichádzajúcim podvečerom vzrušenie gradovalo.
V domácnostiach s malými deťmi panovalo veľké očakávanie, či v podvečer do domu vstúpi Svätý Mikuláš v biskupskom slávnostnom oblečení – rúcho, vysoká čiapka nazývaná mitra, po jeho boku postava Anjela v bielom. Starší Mikuláš sa pri chôdzi opieral o biskupskú berlu v hornej časti zakrivenú, mladší Anjel niesol košík so skromnými podarúnkami – vlašskými orechmi v škrupine, jablkami, prípadne kúskami sušeného ovocia, málokedy cukríkmi a sladkosťami. Deti si neustále opakovali riekanku:
Mikuláš. Co mi dáš?
Trnku.
Kde ju máš?
Na polici v hrnku.
V domácnostiach dospelých, ktorí sa rozhodli robiť postavu Mikuláša alebo Anjela, sa pripravovalo oblečenie, zháňali sa všetky potrebné doplnky na maskovanie, a podarúnky do košíka.
Po zotmení tieto dvojice v tichosti vchádzali do domov. Nie do každého, ale len podľa uváženia a väčšinou tam, kde boli deti. Preto v domoch vládlo napätie a očakávanie. Príde? Nepríde? Nebolo väčšej radosti, ako keď Mikuláš prišiel, priniesol požehnanie do domu a deti obdaroval.
Tradícia sa nezaobišla ani bez tretej dôležitej postavy mikulášskeho večera – Čerta. Na dobových obrázkoch možno vidieť skupinu Svätý Mikuláš, Anjel a Čert. Bolo to symbolické zobrazenie boja dobra so zlom.
Pre Dolný koniec bolo charakteristické, že mládenci, prípadne aj ženatí muži v maskách, oblečení za čertov v troj- až päťčlenných skupinách nechodili do domov, ale v hlbokej tme ako démoni behali, skákali, robili hluk po dvoroch a ulici. Tvár mali zakrytú vlastnoručne urobenými maskami alebo celú natretú sadzami, na hlave baranicu zarazenú hlboko do čela a na nej rohy. Na boky si pripevňovali okrúhle sitá. Oblečení boli v baraních kožuchoch obrátených srsťou navrch, sitá pod kožuchom rozširovali ich postavy. Opásaní boli dlhými kovovými reťazami, ktorých konce držali v rukách a robili nimi rámus. Obuté mali čižmy a zospodu na podošvy si pripevnili pružiny od vozov. To im umožňovalo pri silnejšom odraze skákať. V tme potom bolo vidieť len akoby lietajúce neprirodzené postavy, ktoré mnohokrát aj zákerne vo dvoroch rozbili plot, rozhádzali siahu dreva, prípadne urobili inú neplechu. Osamelého chodca na ulici obklopili, sácali ho, naznačovali, že ho zmlátia a poriadne ho vystrašili. Ľudia sa týchto skupín báli a väčšinou len spoza okna tmavej miestnosti pozorovali, čo sa deje.
Na mikulášsky večer a stretnutie s takouto skupinou čertov v roku 1930 spomínala osemdesiatročná Marka takto:
V tích dobách biua od rána do večera len robota a zábava len kedi-tedi. Mjeli sme s kamarádkama šesnást rokú a biui sme velice zvjedavé, jak to venku večer vipadá. Sceli sme vidzet tích Mikulášú s Anďelama, ale hlavňe tích čertú. Tak sme sa domluvili a višli za hubokej tmi na ulic. Biua zima a napadaní sňeh. Prešli sme kus ulici hore-dole, posledňí dva Mikuláši už išli domu a Čerci porád ňikde. Už sme sa sceli rozejít, ked vibjehli z jedného dvora. Mi sme sa im začali posmívat a provokovat ich. Tí jak nás zbadali hrnuli sa k nám. Vipadali tak strašňe, že šecki dzífki sme sa vichicili a začali utekat. Ale oňi skokma nás dobíhali. K temu rinčali retazama a biua tma. Tak sa stalo, že nás zahnali za domi do vinohradú.
Naraz sem ziscila, že sem sama. Kamarádki ňigde a jeden Čercisko mi biu v patách. Od strachu sem biua celá bez sebja. Došuo mi, že on zamaskovaní má korist a ja bezbranná nezmožem ňic. Kady sem vystrašená utekaua nevím, ale podarilo sa mi prelézt nejakí plot, až sem sa dostala na zadek jedného dvora. Tam sem sa strčila do úzkej medzúrki medzi šopu a scenu susedního domu. Tak sem tam biua natuačená, že sem nemohua aňi díchat. Netrvalo dúho a biuo čut, že ten chuap je nablízku. Chodzil hore, dole, vitrvalo mňa hledau, biuo čut, že nadáva, tušiu, že tam ňegde sem. Jak sa poheu, tí retaze rinčali. Biuo to strašné, nevím, jak dúho tam obchádzal. Celú vječnost. Naščascí, v tej tmi mňa strčenú za šopu nebiuo vidzet. Ked zostalo cicho, nevím, či za hodzinu alebo déle sem sa odvážila vilézt. Celá zmrznutá, roztrasená sem sa ňejak dostaua domu.
Bože, jak bi sem dopadua, kebi mňa ten chuap našeu?
Celú zimu sem sa potem neodvážiua vindzit po zetmjeňí ven na ulic.
V susednom Rakúsku sa tradícia Čertovských skupín v období Adventu dodnes dodržuje. V roku 2019 som bola na zámku Eckratstau a pozrite na jedného z čertov zo skupiny pohybujúcej sa v parku okolo zámku.
MIKULÁŠ 1945-1990
Po druhej svetovej vojne nosenie darčekov deťom Svätým Mikulášom a Anjelom postupne nahradil zvyk dávať mikulášske balíčky do detských topánok položených v okne alebo pod ním. V polovici päťdesiatych rokov už to bol len Mikuláš, vynechávalo sa „svätý“. Do konca päťdesiatych rokov sa na scéne usadil dedko s bielou bradou, bielou kožušinovou čiapkou a červeným plášťom lemovaným bielou kožušinou. Prišiel zo zasneženej a zamrznutej Kamčatky a volal sa „Ded Moroz“. Po slovensky Dedo Mráz. Na mikulášskom tróne sedel až do roku 1990. Za viac ako štyridsaťročné obdobie tento dedko nechodil do bytov a rodín. Tam sa diskrétne udržiavala a dodnes dodržiava tradícia darčekov od Mikuláša do topánok. Ded Moroz vystupoval na besiedke v každom podniku, závode alebo úrade, v školách a škôlkach, detských domovoch. Nebol sám, spoločnosť mu vždy robila a pomáhala rozdávať darčeky krásna mladá Snehulienka v bielych dlhých šatách.
Popri dominujúcom Dedovi Mrázovi obyvatelia Dolného konca na Mikuláša nezabúdali. Ešte v osemdesiatych rokoch bolo večer šiesteho decembra na ulici vidieť chlapcov oblečených za Mikulášov, s maskami na tvárach, no nie v biskupskom oblečení, ale v rôznych kožuchoch a dlhých kabátoch.
Dodnes si pamätám, ako sme s napätím očakávali reakciu učiteľov, keď sme v triede na tabuľu napísali:
Na Svätého Mikuláša
neučí sa, neskúša sa.
Každá päťka odpúšťa sa,
triedna kniha zatvára sa.
Roku 1980 v našej rodine aj ja som sa stala aktérkou takejto mikulášskej akcie. Moja mama, babka dvoch dievčatiek vo veku 4 a 6 rokov, si veľmi priala, aby sme im urobili živého Mikuláša. Pripravila pre ne balíčky s maškrtami a mňa, ich tetu, presvedčila obliecť sa za Mikuláša. Vytiahla zo skrine veľký otcov kožuch a v papiernictve kúpila na tvár masku. Bolo to v pracovný deň, takže sme sa u rodičov stretli podvečer okolo piatej. Asi pol hodinu sme si posedeli pri koláči a čaji. Ja som sa vzdialia a keď som prestrojená vošla do izby, moje netere Zuzka aj Katka prestrašene pozerali na čudo, čo im podávalo darčeky. Netešili sa, že im dobrák Mikuláš čosi priniesol, ale videli strašidlo, od ktorého sa báli balíček prijať.
Deti vycítili, že neprišiel vznešený biskup bez masky na tvári a v krásnom rúchu, ale že to bola atrapa. Postava v dlhom kožuchu obrátenom srsťou nahor, s maskou Deda Mráza a k tomu odpudivo vyzerajúceho. To si nikto z nás dospelých neuvedomil.
Celé toto nepodarené divadlo uzatvorila štvorročná Katka doma.
Pred spaním rodičom položila otázku:
„A prečo ten Mikuláš mal v ušiach Anine náušnice?“
MIKULÁŠ 1990-2022
Dedo Mráz je už tridsaťdva rokov zosadený z trónu. Kráľom Adventu a Vianoc – hlavne mediálnym a reklamným – je aj na Slovensku Santa Claus alias Svätý Mikuláš. Tento vraj pochádza zo Severného pólu. Nemá vôbec nič spoločné s kresťanským Svätým Mikulášom. S konkrétnou historickou osobnosťou - biskupom, ktorý žil okolo roku 360, všetok majetok rozdal chudobným rodinám s deťmi a tým zaviedol tradíciu rozdávania darov deťom.
Santa Claus sa nápadne podobá Dedovi Morozovi.
Možno sú nevlastní bratia.

Aňa Polakovičová
rodáčka z Dolného konca
december 2022


Súvisiace články:


18. 11. 2022

Miro Ščibrany: RAČA 2022. Vicestarosta uhral s býv. starostom remízu.

Výsledky voľby poslancov do MsZ a ZBSK.
Z výsledkov volieb do ZBSK, MsZ a MiZ stojí za osobitnú pozornosť mikro-súboj býv. starostu Pilinského a súčasného vicestarostu Pajdlhausera o tri poslanecké mandáty.
Býv. starosta získal mandát poslanca ZBSK, keď mu voliči dali o 1.235 (56%) hlasov viac ako vicestarostovi. Ten sa stal len 1. náhradníkom.
Vo voľbe do MsZ si vymenili garde. Vicestarosta získal mandát poslanca MsZ. Býv. starostovi pripadol iba post 1. náhradníka. Aj keď rozdiel bol tesný – 19 (1%) hlasov.
Mandát poslanca MiZ získali obaja. Vicestarosta sa počtom hlasov zaradil na 1. a býv. starosta na 4. miesto. Rozdiel bol 415 (22%) hlasov.


Čo stojí za touto hlasovacou hojdačkou?
Fakt, že býv. starosta si do ZBSK dokázal vybaviť miesto na kandidátke koalície SaS, PS, Tím Bratislava. V tandeme s Lenkou Antalovou Plavuchovou. A čo z toho vyplýva pre občana Rače zaujímajúceho sa o komunálne záležitosti? Že počínanie štvorice Droba-Vallo-Antalová-Pilinský bude vhodné v najbližšom volebnom období pozorne sledovať.

NA ZÁVER niekoľko poznámok:
(1) Miloš Máťuš (SC) skončil v ZBSK až ako 3. náhradník – za Róberotm Pajdlhauserom a Miladou Dobrotkovou z tímu RAČA JE NÁŠ DOMOV.
(2) Ako 3. náhradník skončil aj líder SC Ján Polakovič v MsZ – za Petrom Pilinským a Michalom Feikom a len tesne pred 4. Monikou Luknárovou (SC), svojou ohlásenou vicestarostkou.
(3) Býv. viacnásobný poslanec MiZ Rudolf Ivičič skončil v ZBSK aj MsZ so ziskom 393 resp. 357 hlasov v poslednej tretine uchádzačov o mandát.
(4) Býv. dvojnásobný starosta Peter Pilinský dosiahol vo voľbách do zastupiteľstiev lepšie výsledky ako všetci jeho bývalí podporovatelia, ktorí ho pred KV 2022 predčasne odpísali.
(5) Milada Dobrotková (RAČA JE NÁŠ DOMOV) dosiahla vo voľbe do ZBSK a MiZ lepšie výsledky ako ktorýkoľvek kandidát SC.
(6) Peter Pilinský kandidoval do MiZ a MsZ ako NEKA. Kým do MiZ ho volili len voliči z centrálnej Rače, do MsZ aj obyvatelia Krasňan a Rendeza. Napriek tomu do MsZ získal len o 54 hlasov viac ako do MiZ (1.853). Do ZBSK ho tak ako do MsZ volili obyvatelia celej Rače. A hup! Do župy získal o 1.529 (80%) hlasov viac než do mesta!
Zázrak? Podvod?! Nič z toho.
Stolček, prestri sa! má meno SaS-PS-Tím Bratislava. A oslík, otras sa! meno Lenka Antalová Plavuchová. Stálica na nebi komunálnej politiky Krasňan. A tak sa do batôžka Petra Pilinského sypali aj liberálne a progresívne hlasy Krasňancov.
Zatiaľ nie je známe, kedy príde na rad a akú podobu
na seba vezme kyjak, von z vreca!



Rača a Vajnory
Priezvisko a meno
Politický subjekt
Hlasy
[%]
Pozn.
 
Antalová Plavuchová Lenka
4 037
21,56
zvolený
 
Pilinský Peter
SaS, PS, Team Bratislava
3 438
18,36
zvolený
 
Pajdlhauser Róbert
ZA ĽUDÍ, SME RODINA, KDH, MF
2 203
11,77
náhradník
 
Dobrotková Milada
Starostovia a nezávislí kandidáti
1 954
10,44
náhradník
 
Máťuš Miloš
NEKA
1 659
8,86
náhradník
 
Ondruška Juraj
NEKA
1 191
6,36
náhradník
 
Srdoš Viliam
SMER-SD, SNS
1 144
6,11
náhradník
 
Hlavová Jana
NOVA, OKS, ZZ, DÚ, OĽaNO-NOVA-KÚ-ZZ
680
3,63
náhradník
 
Žitný Jaroslav
SMER - SD, SNS
667
3,56
náhradník
 
Kaňuščák Milín
ZA ĽUDÍ, SME RODINA, KDH, MF
553
2,95
náhradník
 
Hraško Matej
NK/NEKA
429
2,29
náhradník
 
Ivičič Rudolf
SRDCE - SNJ - sv
393
2,09
náhradník
 
Smižanský Peter
NK/NEKA
196
1,04
náhradník
 
Juhász Miroslav
ĽS Naše Slovensko
172
0,91
náhradník
 


Výsledky voľby poslancov Mestského zastupiteľstva

Rača
Priezvisko a meno
Politický subjekt
Hlasy
[%]
Pozn.
 
Antalová Plavuchová Lenka
Team Bratislava, PS, SaS
3 460
23,41
zvolený
 
Pajdlhauser Róbert
Sme rodina, KDH, ZĽ, DV, Aliancia
1 928
13,04
zvolený
 
Pilinský Peter
NEKA
1 909
12,92
náhradník
 
Feik Michal
Team Bratislava, PS, SaS
1 824
12,34
náhradník
 
Polakovič Ján
NEKA
1 441
9,75
náhradník
 
Luknárová Monika
NEKA
1 284
8,69
náhradník
 
Srdoš Viliam
SMER-SD, SNS
769
5,20
náhradník
 
Hlavová Jana
NOVA, OKS, ZZ, DÚ, OĽaNO-NOVA-KÚ-ZZ
451
3,05
náhradník
 
Bittner Richard
SMER-SD, SNS
421
2,84
náhradník
 
Ivičič Rudolf
SRDCE-SNJ-sv
357
2,41
náhradník
 
Hraško Matej
NK/NEKA
313
2,11
náhradník
 
Kadlečík Jozef
Starostovia a nezávislí kandidáti
306
2,07
náhradník
 
Smižanský Peter
NK/NEKA
183
1,23
náhradník
 
Frajka Martin
Sme rodina, KDH, ZĽ, DV, Aliancia
129
0,87
náhradník
 
Čunovo
Priezvisko a meno
Politický subjekt
Hlasy
[%]
Pozn.
 
Ferenčáková Gabriela
SOM Slovensko
633
100,00
zvolený
 
Devín
Priezvisko a meno
Politický subjekt
Hlasy
[%]
Pozn.
 
Jakubkovič Jana
NEKA
401
50,25
zvolený
 
Devínska NováVes
Priezvisko a meno
Politický subjekt
Hlasy
[%]
Pozn.
 
Krajčír Dárius
SOM Slovensko
2 973
56,39
zvolený
 
Dúbravka
Priezvisko a meno
Politický subjekt
Hlasy
[%]
Pozn.
 
Zaťovičová Zdenka
SOM Slovensko
6 025
22,49
zvolený
 
Káčer Juraj
SOM Slovensko
5 248
19,59
zvolený
 
Dej Dávid
Team Bratislava, PS, SaS
3 002
11,20
zvolený
 
Jarovce
Priezvisko a meno
Politický subjekt
Hlasy
[%]
Pozn.
 
Uhler Jozef
NEKA
933
87,44
zvolený
 
Karlová Ves
Priezvisko a meno
Politický subjekt
Hlasy
[%]
Pozn.
 
Čahojová Dana
Starostovia a nezávislí kandidáti
6 563
21,81
zvolený
 
Hudáková Petra
Team Bratislava, PS, SaS
3 980
13,23
zvolený
 
Záhradník Branislav
Starostovia a nezávislí kandidáti
3 904
12,97
zvolený
 
Lamač
Priezvisko a meno
Politický subjekt
Hlasy
[%]
Pozn.
 
Polakovič Igor
Team Bratislava, PS, SaS
1 276
43,46
zvolený
 
Nové Mesto
Priezvisko a meno
Politický subjekt
Hlasy
[%]
Pozn.
 
Čupka Matúš
Team Bratislava, PS, SaS
7 144
14,41
zvolený
 
Augustinič Katarína
Team Bratislava, PS, SaS
6 057
12,21
zvolený
 
Vlačiky Martin
Team Bratislava, PS, SaS
5 833
11,76
zvolený
 
Mrva Jakub
Team Bratislava, PS, SaS
5 723
11,54
zvolený
 
Petržalka
Priezvisko a meno
Politický subjekt
Hlasy
[%]
Pozn.
 
Sabo Michal
Team Bratislava, PS, SaS
10 567
4,87
zvolený
 
Kratochvílová Tatiana
Team Bratislava, PS, SaS
10 244
4,72
zvolený
 
Hrčka Ján
NEKA
10 034
4,62
zvolený
 
Dvořák Oskar
Team Bratislava, PS, SaS
10 027
4,62
zvolený
 
Karman Ján
Team Bratislava, PS, SaS
9 553
4,40
zvolený
 
Plaváková Lucia
Team Bratislava, PS, SaS
9 256
4,26
zvolený
 
Kuruc Jakub
Team Bratislava, PS, SaS
9 193
4,24
zvolený
 
Jakubčová Lenka
Team Bratislava, PS, SaS
9 069
4,18
zvolený
 
Klimovský Daniel
Team Bratislava, PS, SaS
8 191
3,77
zvolený
 
Sarlós Adam
Team Bratislava, PS, SaS
7 890
3,63
zvolený
 
Podunajské Biskupice
Priezvisko a meno
Politický subjekt
Hlasy
[%]
Pozn.
 
Lamoš Roman
Team Bratislava, PS, SaS
3 035
24,77
zvolený
 
Ožvaldová Alžbeta
Starostovia a nezávislí kandidáti
1 749
14,27
zvolený
 
Rusovce
Priezvisko a meno
Politický subjekt
Hlasy
[%]
Pozn.
 
Jenčík Radovan
NEKA
1 101
59,28
zvolený
 
Ružinov
Priezvisko a meno
Politický subjekt
Hlasy
[%]
Pozn.
 
Chren Martin
Tím Ružinov
12 669
9,20
zvolený
 
Vallo Jakub
Team Bratislava, PS, SaS
8 100
5,88
zvolený
 
Patoprstý Martin
Tím Ružinov
8 093
5,87
zvolený
 
Ďurajková Monika
Team Bratislava, PS, SaS
8 092
5,87
zvolený
 
Machata Marek
Team Bratislava, PS, SaS
8 033
5,83
zvolený
 
Štasselová Lucia
Team Bratislava, PS, SaS
7 005
5,08
zvolený
 
Bodnár Kamil
Team Bratislava, PS, SaS
6 966
5,05
zvolený
 
Staré Mesto
Priezvisko a meno
Politický subjekt
Hlasy
[%]
Pozn.
 
Vagač Matej
Team Bratislava, PS, SaS
6 962
13,19
zvolený
 
Kleinert Dana
Team Bratislava, PS, SaS
6 374
12,08
zvolený
 
Berka Adam
Team Bratislava, PS, SaS
5 999
11,37
zvolený
 
Winkler Martin
Team Bratislava, PS, SaS
5 774
10,94
zvolený
 
Vajnory
Priezvisko a meno
Politický subjekt
Hlasy
[%]
Pozn.
 
Vlček Michal
NEKA
1 007
47,65
zvolený
 
Vrakuňa
Priezvisko a meno
Politický subjekt
Hlasy
[%]
Pozn.
 
Kuruc Martin
Team Bratislava, PS, SaS
3 226
37,87
zvolený
 
Macko Miroslav
Team Bratislava, PS, SaS
1 332
15,63
zvolený
 
Záhorská Bystrica
Priezvisko a meno
Politický subjekt
Hlasy
[%]
Pozn.
 
Krúpa Jozef
SOM Slovensko
1 692
66,17
zvolený
 


Pripravil Miro Ščibrany
OZ račan.sk

ZDROJ: Štatistický úrad