Zverejnenie príspevku / stránky na vybrali.sme.sk Tlač / PDF príspevku / stránky

0
kríž odhalili páni Havlovič a Luknár, ktorí Ivana Horváta poznali


     Všetko sa to začalo malou myšlienkou obnoviť orientačný bod v lese – Horvátov kríž. Otázky sa začali kopiť úmernosťou ľudí zapájajúcich sa do projektu: 
kto bol vlastne Ivan Horvát?, 
kto postavil pôvodný kríž?,

prečo ho chcete obnoviť?, .... veď to nebol žiaden slávny ani známy človek.

     Je to tak, bol to obyčajný chlapec, akých sú v Rači stovky a vďaka jeho kamarátom, ktorí ho mali radi stál v lese celé desaťročia kríž. Aj keď prednedávnom odhnil, nevieme ho už vymazať z histórie obce. Nachádza sa na turistických mapách aj v našich spomienkach. Neviem, ako vy, ale ja som zvedavá, kto bol Horvát, Brichta, Haluzický, aký bol ich osud... a nie a nie to vygúgliť :). 
    
     Vďaka snahe kultúrno – historických patrónov Rače: pani Dobroslavy Luknárovej a pána Ľudovíta Havloviča sa podarilo vypátrať svedkov a doplniť informácie. Živá povesť, ktorú napísala pani Dobruška vás vtiahne do deja:




 Odhalenie sprevádzala pani Dobroslava Luknárová veľmi milým príhovorom



 poďakovanie p.starostu Petra Pilinského









     Teraz mám iný pocit keď míňam kríž – poznám už jeho príbeh.

     Najväčšie poďakovanie patrí rezbárovi a sochárovi pánu Karolovi Križanovičovi za pekne odvedenú prácu a obetovanie voľného času.

     Ďakujeme všetkým, ktorí na kríž prispeli, menovite:

Matej Sliva 5€, Marek Sliva 5€, Marián Brieda 3€, Červenkovci 5€, Gálikovci 3€, Jozef Oravec (Koki) 5€, Peter Bednárik (Otlak) 5€, Michal Huňavý (Huňo) 5€, Luboš Bednarič (Bebe) 5€, Daniel Sajko (Zajo) 5€, Rudo Berešík (Guma) 5€, Peter Janžo 5€, Janka Hlasná Ing.10€, Ján Hricko 35€, Peter Šarkoci 20€, Michal Drotován Mgr.30€, Matúš Ferenčík Mgr. 10€, Lucia Ščibranyová 10€, Milan Lapin Doc. RNDr. 10€, Peter Netri 10€, Dobroslava Luknárová Mgr.10€ - spolu 201€, ktoré boli odovzdané Karolovi Križanovičovi.

Mená som použila z mailovej komunikácie a výpisov z účtu, preto sa ospravedlňujem za chýbajúcu diakritiku a tituly.


 rezbár Karol Križanovič a rýchla cesta od myšlienky ku vyhotoveniu - vďaka všetkým



 veľmi sa mi páči nápad kovových rúk, v ktorých je kríž osadený



Karol Križanovič pri práci










0 komentárov:

Zverejnenie komentára