Narodil sa 25. októbra 1914 v Račišdorfe (Récse) v rodine vinohradníkov, ktorí v malokarpatskej oblasti žili a pracovali niekoľko storočí.
Cyklistike a pretekaniu sa venoval od začiatku 30. rokov minulého storočia ako člen cyklistického klubu Štefánik Račištorf. Súťažil na plochej dráhe, v jazde za motocyklom aj na ceste. Vo všetkých disciplínach dosiahol početné víťazstvá a získal za ne množstvo medailí, strieborných pohárov, plakiet, diplomov, sôch a iných cien.
V roku 1937 alebo 1938 sa jeho rodičia a súrodenci vysťahovali do Kanady. Rafo bol v tom čase vojakom základnej prezenčnej služby a vycestovať nemohol, neskôr mu v tom zabránila II. svetová vojna i politické zmeny po jej skončení.
Štartoval v mnohých mestách na Slovensku aj v zahraničí (Brno, Praha, Plzeň, Pardubice, Ostrava, Mníchov, Vratislav, Záhreb, Viedeň). Získal do 75 prvenstiev a 6 rokov bol nepretržite cyklistickým majstrom Slovenska.
Vrchol kariéry dosiahol v 40. rokoch, za Slovenského štátu. Vtedy bol zo slovenských reprezentantov síce najstarší, ale na celom Slovensku najpopulárnejší. V roku 1942 vyhral ťažké viacetapové preteky Okolo Slovenska.
Povolaním bol mechanik, získané ceny mal vo svojej dielni medzi bicyklami, ktoré opravoval a skladal. Mladších klubových spolujazdcov aj trénoval. K cyklistike pritiahol a v prvých rokoch kariéry trénoval aj neskoršieho skvelého československého pretekára Vlastimila Ružičku.
Rafael Krampl na trati príliš netaktizoval. Do pretekov šiel vždy naplno, často sa jeho zásluhou odpútala z pelotónu vedúca skupina. Jeho tempo na trati bolo jedinečné, neraz prišiel do cieľa sám s niekoľkominútovým náskokom.
Aj po skončení pretekárskej kariéry, ešte aj ako vyše 50-ročný, rád súťažil na miestnych cyklistických pretekoch a často v nich za sebou nechával omnoho mladších súperov.
Zomrel 18. apríla 1979 vo veku nedožitých 65 rokov bez toho, aby sa dožil v rodnej Rači pamätnej tabule, aká bola neskôr odhalená na budove kina Nádej jeho zverencovi, priateľovi, ale aj veľkému súperovi Vlastimilovi Ružičkovi.
Primeranú poctu Rača svojmu rodákovi a skvelému cyklistovi Rafaelovi Kramplovi stále dlhuje...
Rafael Krampl na začiatku svojej úspešnej kariéry
(okolo polovice 30. rokov)
Rafael Krampl na vrchole svojej cyklistickej kariéry
(prelom 30. a 40. rokov 20. stor.)
1933 Trnava, plochá dráha - 1. miesto
1934 Preteky na 100 km Bratislava - Malacky - Baba - Pezinok
- Bratislava
- Bratislava
1934 Preteky na 100 km Bratislava - Trnava - Bratislava
1935 Majstrovstvo Trnavy
1935 Majstrovstvo Trnavy - obrátka
1935 Račištorf - Grinava - Račištorf
1935 „Prebor“ cyklistického klubu Štefánik Račištorf
1936 Cyklistický hold prezidentovi Masarykovi
1937 Cyklistické majstrovstvá Moravskosliezskej
krajiny v Brne
krajiny v Brne
1938 Pressburg Rennen
1939 Pezinok - Baba
1942 Preteky Okolo Slovenska, etapa Poprad - Zvolen
1943 Bratislava, Kempelenova, s Vlastimilom
Ružičkom
Ružičkom
1943 V cieli pretekov Račištorf - Grinava -
Račištorf
Račištorf
1953 Rafael Krampl s trofejami zo svojej bohatej
cyklistickej kariéry
cyklistickej kariéry
1953 Rafael Krampl a Vlastimil Ružička
Poďakovanie
za
poskytnutie údajov, fotografií
poskytnutie údajov, fotografií
a dobových
novinových výstrižkov
novinových výstrižkov
z albumu
Rafaela Krampla
Rafaela Krampla
patrí jeho
vnučke
vnučke
pani Zuzane
Tóthovej, rod. Polakovičovej
Tóthovej, rod. Polakovičovej
Materiály o Rafaelovi Kramplovi sú vystavené v Račianskej izbe v Obecnom dome, Alstrova 249, v expozícii pripravenej pani Dobroslavou Luknárovou.
0 comments:
Zverejnenie komentára