Zverejnenie príspevku / stránky na vybrali.sme.sk Tlač / PDF príspevku / stránky

0
Ak máte akú-takú citlivosť na človečie veci – bárs by vám siahala len po vlastnú košeľu – nemôže vás nezasiahnuť odchod blížneho. Zvlášť človeka, ktorého cesty sa s vašimi od detstva tu dotýkali, tam pretínali. S ktorým ste sa vídali málo. A predsa dosť na to, aby ste jeden o druhom mali povedomie.
Juraj,
vedel som, že si po maturite študoval právo. Že si sa oženil s Jankou, mojou rovesníčkou a kamarátkou z ulice a základnej školy. Že sa vám narodili dvaja synovia vo veku mojich detí. Že si pracoval vo Vinárskych závodoch, kde sa ako dôchodca zamestnal môj otec.
Nakoniec sme dlho boli skoro susedia. A nejaký čas aj kolegovia. To v dobe mečiarovskej privatizácie, keď si nastúpil do podniku, kde som pracoval. A kde vysoké manažérske posty zastávali viacerí Račania. Takí, čo za komunistov boli komunisti. Za Mečiara mečiarovci a privatizéri. Tu prvý raz padla kosa na kameň. Ty si podporil privatizáciu podniku manažérmi. Ja donkichotskú akciovku zamestnancov. Na víťaza si vsadil Ty.
Odjakživa si bol človek osobného kontaktu. Predurčovala Ťa k tomu priateľská a žoviálna povaha. Po 50-ke si sa v Rači stal miestnym poslancom. Neskôr, ako poslanec-dôchodca, si denne križoval ulice Rače. A stretával sa s ľuďmi. Spoluorganizoval a sponzoroval športové podujatia. Chodil na futbalové zápasy detí, dorastu aj mužov. Štartoval bežecké a cyklistické preteky. Odovzdával ceny.
Keď som sa v období 2011-2018 aktívne zaujímal o miestne dianie, často sme viedli spor o komunálne záležitosti. O prijateľnú mieru zahusťovania Rače sídliskami a bytovkami. O úvery, obecný rozpočet a hospodárenie s verejnými peniazmi. O predaje a prenájmy priestorov a budov vo vlastníctve obce. O zriadenie múzea v Koloničovej kúrii. O transparentnosť rozhodovania komisií zastupiteľstva. O voľby poslancov a starostu Rače... Naše hodnoty a predstavy sa zvyčajne líšili. A často sme stáli na opačných stranách názorovej a záujmovej barikády.
Mandát miestneho poslanca za Raču si získal v štyroch voľbách po sebe. Najprv ako nominant ĽS HZDS a sympatizant Smeru. Neskôr ako nezávislý. V rokoch 2006-2010 si bol v zastupiteľstve oporou býv. starostu Zvonára. V rokoch 2010-2018 jeho nástupcu Pilinského. V rokoch 2018-2021 pilierom bloku poslancov, ktorému je súčasný starosta Drotován tŕňom v oku.
Ako poslanec si sa viac než o fakty a súvislosti z dokumentov a analýz opieral o názory a postoje Račanov. Spoločenskú objednávku si nasával – kde inde? – medzi ľuďmi. „Juraj, veď ty nemáš naštudované materiály,“ vytkol som Ti v spore o predaj býv. kina Nádej. „Mirečku, ja tie materiály študovať nepotrebujem. Ja sa rozhodujem srdcom,“ odzbrojil si ma.
A srdcom si sa rozhodoval aj v politických záležitostiach.
Billboardmi MY SME RAČANIA si sa v roku 2018 prihlásil k lokálpatriotizmu.

Na jeseň budeš v kampani volieb 2022 miestnemu politickému pluku s koruhvou privilegovaného staroračanstva chýbať. Či už sa do čela postaví starý, či nový plukovník.

ODPOČÍVAJ V POKOJI.

Miro Ščibrany
kamarát, sused, oponent
0 komentárov:

Zverejnenie komentára