Zverejnenie príspevku / stránky na vybrali.sme.sk Tlač / PDF príspevku / stránky

0
Pred vchodom do budovy Slovenskej národnej galérie stojí socha usmievavého Stalina, ktorá je súčasťou výstavy „Prerušená pieseň“ venovanej dielam socialistického realizmu.

Stalin aj po rokoch vyvolal reakciu ... na ruky sochy niekto vylial červenú farbu. V súvislosti s týmto incidentom!!! oznámila pani riaditeľka galérie v správach Slovenského rozhlasu, že k soche bude daný popisok. Idúc okolo v minulých dňoch stretla som početnú skupinu zahraničných návštevníkov. Nikto z nich sa nezastavil pri soche, nikto nevstúpil do galérie. Nikoho ani výstava ani socha nezaujala.


Žiadny stojan pred sochou, len krátky text na dverách vchodu do galérie. Autor píše o „účinkovaní Stalina“. To najpodstatnejšie zabudol uviesť. Stalin neúčinkoval len v hlavnej úlohe vraha, bol predovšetkým režisérom tragédií miliónov vlastných ľudí. Stačí si prečítať hoc len časť knihy od Volkogonova: Triumf a tragédia Stalina.

V popisku k soche nie je ani slovo o tom, že aj niekoľko tisíc našich násilne odvlečených občanov skončilo v stalinských gulagoch a dodnes ich ostatky sú v neoznačených hromadných hroboch.

Ak posledná veta popisku končí informáciou, že na mnohých miestach v Rusku sa pamätníky Stalinovi opäť budujú, znamená to, že v SNG tiež na neho nostalgicky spomínajú? Verím, že nie!

Domnievam sa, že podobné výstavy v hlavnej sezóne v hlavnom meste nie sú vhodným lákadlom pre turistov.


Zuzana Dzivjáková,
poslankyňa MsZ hl. mesta

0 komentárov:

Zverejnenie komentára