Zverejnenie príspevku / stránky na vybrali.sme.sk Tlač / PDF príspevku / stránky

15.4.14
0
V Rači sú dve budovy, ktoré napriek tomu, že sú v centre diania, budia zdanie opustenosti a osamelosti. A to je veľká škoda. Ide o v prvom prípade budovu Koloničovej kúrie, na Nám. Andreja Hlinku, ktorá je najstarším zachovaným svetským objektom v Rači a vznikla v 16. storočí. V druhom prípade ide o historický dom železníc z prelomu 19. a 20. storočia na Východnom.

Koloničova kúria sa posledné tri roky vôbec nevyužíva a preto vznikol návrh na vytvorenie múzea s galériou v tomto objekte. Starosta mestskej časti však o takéto využitie nemá záujem (to je v poriadku, každý má nárok na svoj názor) - tri roky však požadujeme, aby predložilo vedenie svoju predstavu využitia objektu a tri roky sa nedeje nič. Je to veľká škoda, pretože tá budova patrí medzi najcennejšie v Rači a teraz sa nepoužíva a chátra. Budova po vysťahovaní úradu už tri roky nemá prakticky žiadne využitie. Komu takýto stav vyhovuje?


Budova železníc na Východnom je tiež príkladom peknej historickej budovy, ktorá chátra. Je vo vlastníctve železníc, ale v poslednej dobe sa objavili informácie, že ju chce predať. Oprava je nevyhnutná, je ju však potrebné zachovať, pretože dotvára charakter oblasti a je tiež pamiatkou ako celá okolitá zóna. Ja vždy hovorím, že sú dve veci, ktoré tvoria Raču jedinečnú - vinohrady v rámci Bratislavy a železnice na Východnom v rámci celého Slovenska a dá sa povedať celej Európy. Ak sa má táto budova predať, tak jedine pri jej zachovaní. Ak je možné v Dubline či Kodani bez problémov zachovať aj pri veľkých rekonštrukciách celé fasády domov, prečo by to nebolo možné aj u nás? Alebo sa opäť čaká, že to padne samé. Smutné...

Tieto dve budovy obchádzame skoro každý deň v Rači, vieme o nich menej, ako by si zaslúžili. Odohralo sa v nich za stáročia (v prvom prípade) a za viac ako 120 rokov (v druhom prípade) veľa príbehov a tvoria genius loci Rače. Treba na ne upriamiť pozornosť, kým nebude neskoro.

Michal Drotován
www.drotovan.webs.com
foto.autor

0 komentárov:

Zverejnenie komentára