Zverejnenie príspevku / stránky na vybrali.sme.sk Tlač / PDF príspevku / stránky

29.7.18
0
Kto jazdí intenzívne na bicykli, či rekreačne, alebo závodne, vie, že najdôležitejšia starostlivosť je o reťazový prevod. Najviac namáhanou súčiastkou je reťaz a ozubené prevody. Tieto časti by sme mali udržiavať v čistote a namazané vhodným olejom (mazivom). Žiaľ platí však zákon, že čím viac oleja, tým viac špiny sa tam zanesie a suchá reťaz vŕzga a je tam vysoké trenie. Takže dostatočne mazanú reťaz je dôležité z času na čas poriadne vyčistiť.
Osobne si myslím, že MTB jazdenie je trochu náročnejšie ako jazda na cesťáku. Ja čistím reťaz cca po 140-150 km na MTB. Po koľkých km na cesťáku vyčistiť reťaz nechám na užívateľovi, no je dosť možné, že sa tam dostaneme na vzdialenosť 300-400 km.
Ľudia sa vo všeobecnosti o konštrukciu nezaujímajú a je teda dôležité začať práve od toho. Teda bavíme sa o konštrukcii reťaze.

Foto detailu reťaze zo stránky - http://www.predaj-bicyklov.sk/retaz-na-bicykel-ktora-je-ta-spravna/

A-vonkajšie články
B-vnútorné články
C-čapy
D-medzikrúžky

Vnútorné články sú vyrobené s prelisom límčeka z otvoru a naň sa nasadzujú medzikrúžky. Práve v priestore medzikrúžku a toho límčeka je mazivo, ktoré potrebujeme rozložiť, dostať von.
Kedysi som striedal 2 reťaze. Jedna bola vždy ponorena v benzíne (pohár od zaváranín) a nechal som ju odmasťovať. 

Existuje však postup, možno lacnejší, no rozhodne ekologickejší než je použitie ropných produktov na odmasťovanie.
A tým postupom je čistenie v ultrazvukovej čističke.

Takže na začiatku procesu je identifikácia znečistenej reťaze. Tento rok si to aj zapisujem. 
Reťaz zdemontujeme (ja používam spojku) a vložíme ju do prvého kúpeľa na hrubé očistenie wapkou. V ostrikovači mám cyklostar.                                                               Wapkovanie reťaze                                                                 Hrubá špina je preč


     Nedočistenú reťaz  vložím do ultrazvukovej čističky a pridam za polievkovú lyžicu cyklostaru.


                             Zalejeme vodou, doporučujem teplou, resp. horúcou z vodovodu


                             Ultrazvuková čistička počas chodu, všimnite si uvoľňovanie nečistôt. 


     Proces čistenia treba zopakovať niekoľkokrát. Kúpeľ je znečistený rozpusteným mazivom.Vyčistenú reťaz osušíme. napr. vyutieraním do handry, môžete aj stlačeným vzduchom.
Ja pri čistení reťaze wapkujem bicykel ako taký. Takže samozrejme vyčistím aj kazetu, prevodníky. Demontujem kladky. Všetko by malo byť čisté. Nemá význam vyčistiť iba reťaz a ostatné prvky ponechať v pôvodnom stave. Po nasadení reťaze je dôležité túto namazať správnym mazivom. Samozrejme nejaké WD40-ky, alebo  motorové oleje, alebo oleje na šijacie stroje sú absolútne nevhodné. Na bicyklové reťaze sa používaju špeciálne mazivá, vosky. Často sa aplikujú rozprašovaním (sprej). Vhodné mazivá dostane kúpiť v špecializovaných predajniach bicyklov, buď v kamenných, a ešte lepšie internetových shopoch s oveľa lepším výberom.

Dôležité: Pred čistením reťaze sa uistíme, že to má význam a nie je čas na výmenu reťaze ako takej. O tom viac tu:  https://www.mtbiker.sk/clanky/1250/udrzba-vymena-a-nitovanie-retaze.html


Použitie ultrazvukovej čističky nie je novinka
https://moltenspeedwax.com/
0 komentárov:

Zverejnenie komentára