Zverejnenie príspevku / stránky na vybrali.sme.sk Tlač / PDF príspevku / stránky

25.3.18
0
Autor: Ján Hrčka, 23. 3. 2018 11:34 hod. (krátená verzia)

Za viac ako 7 rokov poslancovania v Petržalke, 6 rokov poslancovania v Bratislave a vyše dva a pol roka prednostovania v Karlovej Vsi na mňa nevedia nájsť žiadnu kauzu alebo kšeft. Preto si treba niečo vymyslieť alebo prekrútiť.

Antikampaň
Pred pár dňami sa väčšine Petržalčanov objavili v schránkach nasledujúce noviny, kde na titulke bola kontroverzná téma zvyšovania platov.Slováci sú hákliví na zvyšovanie platov obzvlášť u politikov (plat komunálnych poslancov sa zvykne nazývať odmena). Je to najjednoduchší spôsob ako zaujať a niekoho vykresliť v zlom svetle. 

Koľko zarábajú poslanci v Bratislave
Ako sa hovorí, lož má krátke nohy. Preto si v nasledujúcich tabuľkách porovnáme náklady na poslancov všetkých bratislavských mestských častí.


Tieto náklady sa delia medzi poslancov a zástupcov starostu (to sú tiež poslanci). Koľko priemerne zarábajú zástupcovia starostu v jednotlivých mestských častiach nájdete v nasledujúcej tabuľke.


AKO TO BOLO SO ZVYŠOVANÍM PLATOV V PETRŽALKE?

Čo sa v skutočnosti stalo?
Na rok 2018, podobne ako v roku 2017 bola narozpočtovaná suma na výkon funkcie poslancov (vrátane nákladov na zastupiteľstvá a ďalšie veci) cca 246 000 eur. Z tejto sumy pripadá 161 000 eur na tridsaťtri poslancov a 85 000 eur na dvoch zástupcov starostu (návrh rozpočtu, tabuľka na strane 20, program 1.1 a 1.2.2). Teda pomer súm 2:1 v pomere ľudí 33:2. Návrh, ktorý podporilo spomínaných 20 poslancov bol iba v presunutí sumy 40 000 eur z rozpočtu dvoch zástupcov starostu v prospech 33 poslancov (strana 5, uznesenie č. 401). Táto zmena nijako nenavýšila rozpočet pre 35 poslancov Petržalky ako celku. 

Samozrejme, že pán Bučan to veľmi dobre vie. Je si vedomý, že by nepoštval dosť ľudí, keby napísal pravdu. Ako by vyznel jeho článok, v ktorom by sa sťažoval, že 33 poslancov (tvoriacich 65% nákladov) presunulo časť zo sumy pre dvoch zástupcov starostu (tvoriacich 35% nákladov), pričom jeden z tých dvoch ukrátených je práve on sám?

Starého psa novým kúskom nenaučíš
Takéto správanie nie je v komunálnej politike žiadna zriedkavosť. U Jána Bučana ma to neprekvapuje, lebo poznám jeho históriu. Bol predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS (2010 až 2015), bol členom predsedníctva petržalského SDKÚ-DS (do roku 2015). V čase, kedy príslušnosť k strane SDKÚ-DS začala byť na príťaž, sa Ján Bučan a ďalší dlhoroční členovia pretransformovali na nezávislých. Dali si hrdý názov MY SME PETRŽALKA, lebo vedia, že takéto názvy na ľudí zaberajú. Investovali veľa peňazí do reklamy na facebooku. Bučan začal vydávať vlastné noviny, v ktorých seba vykresľuje v superlatívoch a iných očierňuje. Ako napríklad mňa v poslednom čísle. Samozrejme, dalo by sa popísať o ňom, za aké všetky nevýhodné veci pre Petržalku hlasoval, ako veľmi presadzoval parkovanie cez EEI (neslávne známa z Košíc) a aká jeho spriaznená firma dostala v Petržalke zákazky. Ale to by bolo na samostatný článok.

Prečo to účelové klamstvo a pokrytectvo?
Odpoveď je jednoduchá. Nie je tajomstvom, že v novembri plánujem kandidovať na starostu Petržalky. Viacerí protikandidáti vo mne vidia jedného z najsilnejších súperov. V minulých voľbách som skončil s 5 572 hlasmi na druhom mieste za víťazným Bajanom, ktorý vyhral s počtom hlasov 6 382. Na mestského poslanca som mal najviac hlasov (9 517) spomedzi všetkých Petržalčanov, a to som kandidoval ako nezávislý. O necelých 100 hlasov viac (9 614 hlasov) mal iba Ján Budaj, kandidujúci za pravicovú koalíciu KDH, OĽaNO, Zmena zdola, NOVA, OKS, SMK, KDS, ktorý tiež kandidoval v Petržalke, ale ako obyvateľ Rače (zákon to umožňuje).

Veľmi podobné očierňovanie môjho mena robil už aj Nový čas. Bolo to v roku 2015 a riešil sa môj plat prednostu v Karlovej Vsi.

Ak si opäť pozriete fakty v tabuľke platov prednostov z celej Bratislavy, tak uvidíte, že môj plat v Karlovej Vsi (piata najväčšia mestská časť) bol za roky 2015 až 2017 pod priemerom. Prekvapivo platy ostatných prednostov ani môjho predchodcu, ktorý mal v rokoch 2014 aj 2015 ročný plat o takmer 20% vyšší (viac ako 32 500 eur v každom roku) sa nikdy v Novom Čase ani iných novinách neriešili.


Počítam s tým, že do volieb sa ešte vyskytnú obdobné klamstvá, prekrútené alebo zmanipulované fakty s jediným účelom – neprávom ma poškodiť alebo očierniť. Ako je možné vidieť na príkladoch v tomto článku, snahy tu boli, sú a určite ďalšie budú. Už sa ku mne dostali informácie, že som rizikom pre niektorých vplyvných ľudí so záujmami v Petržalke. Ich záujmom je, aby sa v nasledujúcich voľbách nestal starostom niekto, na koho nie sú páky. Niekto, s kým sa nedajú realizovať kšefty alebo politické dohody alebo obchody.

Krátenú verziu so súhlasom autora vytvoril
Miro Ščibrany

Úplnú verziu článku nájdete na blogu Jána Hrčku


0 komentárov:

Zverejnenie komentára