Zverejnenie príspevku / stránky na vybrali.sme.sk Tlač / PDF príspevku / stránky

11.11.24
0
11. XI. o 11:00
– na koľkých pietnych miestach sa práve v tom čase opätovne rozhoreli plamienky sviečok a kahančekov? Pri koľkých pamätníkoch obetiam vojen sa zastavili ľudia, aby v tichu spomínali na tých, ktorým vojna vzala život? Prvá aj druhá svetová ...
Ako ťažko sa po nich hojili rany, ako dlho pretrvával žiaľ za blízkymi navždy stratenými! Ani nebolo kde hľadať ich hrob – len každoročne práve pri pamätníkoch v tichom bôli zapaľovať sviečku, klásť kvety spomínania.
Plynú roky, plynú desaťročia a ľudstvo opäť denne hľadí na kruté výčiny vojny. Nie jednej – na koľkých miestach na našej planéte už vzplanuli, či stále planú ohne lokálnych vojen, koľko životov padlo a padá za obeť? Nikdy nie len na jednej strane! Vojny berú, kosia na oboch stranách! Berú životy ľudí – bez výberu – nielen vojakov, ale aj civilov vrátane detí, ničia hodnoty vytvorené ľudskou prácou. A ničia aj samotnú Zem – naše jediné vesmírne útočisko.
Keby sa tak dalo – ako vo veršoch vzýva mier nezabudnuteľný P. O. Hviezdoslav – navždy zodvihnúť z ťažko skúšanej Zeme olivovú ratolesť mieru! Zabudnúť, navždy zatratiť ľudskú zlobu a nahradiť ju zmierením, pozitívnou energiou v prospech človeka, v prospech ľudstva!
Dokáže to človek? Dokáže to ľudstvo? Možno každý dobrý, hoci malý krok dnes, zajtra, každý ďalší deň je naším príspevkom, vkladom, závažím na váhach osudu celej našej planéty.
Deň veteránov si opätovne pripomenuli v stanovený deň a čas mnohé krajiny po celom svete. Iste sa na pamäť padlých ako každý rok rozozvučal nad mestom Rovereto v Taliansku „Zvon mieru“, zhotovený z iniciatívy miestneho farára Dona Rosaro zo zbraní a munície, ktoré zostali na bojisku v okolitých horách. Pravdepodobne je to najväčší funkčný zvon na svete, ktorý sa od roku 1965 týči na návrší nad mestom. Je zavesený na oceľovej konštrukcii, okolo ktorej stojí 114 stožiarov s vlajkami štátov, čo prispeli na výrobu tohto zvona.
A symbolika červeného maku? Ako spomienka na vojnové hrôzy sa zaužívala vo väčšine demokratických krajín zasiahnutých svetovými vojnami. Preto si ich tradícia našla svoje dôstojné miesto aj na Slovensku.
V našej MČ máme dve pietne miesta, pripomínajúce obete vojnových hrôz aj službu vlasti v ozbrojených aj ochranných zložkách. Kým starší pamätník možno nájsť v centrálnej časti Rače – v Parku J.M.Hurbana, novší sa od roku 2023 nachádza v Krasňanoch.
Pomník je umiestnený pod krížom na skale dovezenej z Vysokých Tatier. Je na nej umiestnená kovová kniha s uvedením mien príslušníkov, ktorí zahynuli v službe od vzniku Slovenskej republiky. Od 1.1.1993 – vzniku Slovenskej republiky – v službe vlasti zahynulo 187 profesionálov nosiacich uniformu (z vojenských útvarov, hasičských zbrojníc i z policajného zboru, ktorí zahynuli doma pri výcviku, dopravných nehodách, leteckých katastrofách, výbuchoch munície, zásahoch proti páchateľom trestnej činnosti či odsúdeným) a zamestnancov. Pamätník má dôstojné miesto pred Katedrálou Sv. Šebastiána na Peknej ceste 2.

D. L., 11. november 2024


0 comments:

Zverejnenie komentára