Zverejnenie príspevku / stránky na vybrali.sme.sk Tlač / PDF príspevku / stránky

17.12.18
0
... želajme si menej korupcie.

Rasťo Žitný vstúpil do račianskej a bratislavskej komunálnej politiky razantne. Vo volebnej kampani 2014 vytvoril s Petrom Pilinským dvojicu. Voľby mu vyniesli mandát miestneho a mestského poslanca a post vicestarostu. Objavovali sa úvahy, že nahradí Petra Pilinského na poste starostu.

Prišiel rok 2018 a všetko je inak.

Rasťo Žitný vo voľbách nekandidoval na starostu, ani neobhajoval poslanecké mandáty. Príčinou tohto obratu sa ukázalo byť podozrenie zo spoluúčasti na korupčnej kauze, v ktorej lietali stotisícové úplatky.


Kľúčovou dvojicou korupčného mechanizmu údajne boli Tomáš Weis, sponzor strany Most-Híd, a Rastislav Žitný, vysokopostavený regionálny politik Most-Híd. S úradníkmi okresného úradu vytvorili premyslený systém, ktorý na prvý pohľad vyzeral ako bežné podnikanie. Za provízie vybavovali developerom povolenia.

„V prípade obvinili šesť ľudí a stíhajú tri firmy, cez ktoré mali peniaze prepierať. Na okresnom úrade zasahovala NAKA na jeseň. Korupcia sa tam mala rozšíriť potom, čo sa šéfkou odboru životného prostredia stala Miroslava Gregorová. Jej ľudia mali podľa polície umelo zdržiavať vybavovanie žiadostí. Keď už developeri dlho čakali na súhlasné stanoviská, ozvali sa im podnikatelia s ponukou, že vedia celú vec urýchliť. Korupciu mali podľa polície skrývať za mandátne či iné zmluvy, predstierajúc, že poskytujú poradenské a ďalšie služby.“

Miroslava Gregorová bola najskôr vedúcou oddelenia na miestnom úrade v Rači, potom sa dostala do funkcie na okresnom úrade. Polícia zatiaľ zdokumentovala úplatky za vyše 400.000 €.

Miro Ščibrany
OZ račan.sk0 komentárov:

Zverejnenie komentára