Zverejnenie príspevku / stránky na vybrali.sme.sk Tlač / PDF príspevku / stránky

11.5.14
0
Téma športovania sa čoraz viac ozýva nielen medzi mladými ľuďmi. Hľadajú sa noví investori, nové plochy na výstavbu športových areálov.

V predchádzajúcom volebnom období sa veľa hovorilo o zámere obnoviť prevádzku bazéna na Strednej odbornej škole hotelových služieb a obchodu Na Pántoch 9 v Bratislave – Rača. Vyzeralo to celkom nádejne najmä po spoločnej obhliadke s predsedom BSK Frešom. Všetkým nám bolo jasné, že bazén by nielen prispel k športovaniu žiakov a verejnosti, ale by aj prispel k atraktivite školy. Jeho rekonštrukciu sa mi podarilo zapracovať do Akčného plánu BSK v Programe hospodárskeho a sociálneho rozvoja kraja, avšak k realizácii sa nepristúpilo.

Bazén je odstavený už viac ako 10 rokov. Dovtedy bol využívaný na plavecké kurzy i tréningy športovcov. Bol materským bazénom plaveckého klubu ORCA, konali sa v ňom rôzne súťaže vrátane svetového pohára v plutvovom plávaní. Slúžil aj verejnosti, najmä z Vajnor, Rendezu a Rače.

Verím, že v tomto volebnom období získam podporu medzi poslancami BSK, aby sme bazén opäť uviedli do prevádzky. Budem však potrebovať spoluprácu pri presadzovaní tejto myšlienky. Týmto článkom sa preto obraciam na vás aj s prosbou o občiansku podporu zámeru. Čím väčší záujem prejavíme, tým bude väčšia šanca zámer obhájiť ako celospoločenskú objednávku. Možno bude potrebné aj zozbieranie podpisov.

Mnohí sa ma pýtate, ako bazén vyzerá a aké má parametre. Podarilo sa mi získať podrobnejšie informácie. Plavecký bazén bol otvorený asi v roku 1991 a postavený na základe projektovej dokumentácie z roku 1984. Pre záujemcov uvádzam zopár technických detailov z projektovej dokumentácie.

Bazén bol postavený v rámci komplexu športoviska pre účely vtedajšieho odborného učilišťa potravinárskeho. Investorom bol Zdroj PR Bratislava. Objekty športoviska (telocvičňa, bazén a šatne ) sú založené na monolitických betónových pätkách. Zberná nádrž pod bazénom je založená na pätkách a základových pásoch z prostého betónu. Objekt plaveckého bazénu je kombinovanej konštrukcie. Prízemie objektu je riešené ako monolitický železobetónový skelet, v ktorom je riešená monolitická zberná nádrž bazénu. Voda sa do bazénu dostáva cestou recirkulačného systému a cez zariadenie na úpravu vody a dávkovaním chemikálií. Spôsob odberu vody z bazénu je vertikálny a horizontálny z dna, kde je vylúčené prisatie človeka. Počet bazénových vpustí je 19. Stropná konštrukcia okolo bazénu je monolitická železobetónová trámová konštrukcia s monolitickými doskami. Okná sú oceľové a zdvojené. Rozmery bazéna 25m x 12,5 m x 1,65m ÷ 1,25 m.

Posledný záznam na tabuli v bazéne je zo dňa 23.9.2003, teplota vzduchu 27° C, teplota vody 26,5° C. Odvtedy stojí voda v bazéne. Steny jemne zarástli machom, ale bez straty jedinej kvapky vody priesakom sa drží bazén v podstate v poriadku. Pôvodnú technológiu by bolo potrebné vymeniť za efektívnejšiu a úspornejšiu. Pravdepodobne v poriadku je aj vzduchová ventilácia a kúrenie. Výmenu by si vyžadovali okná a keramická dlažba okolo bazéna. Bazén je konštruovaný ako nadzemná stavba, ku ktorej by sa dala pristavať aj letná terasa na slnečnej, južnej strane objektu. Ku komplexu patria aj ďalšie voľné priestory, ktoré by sa dali postupne upraviť napríklad na wellness a školské pracovisko pre praktické vyučovanie odborných predmetov v oblasti služieb a cestovného ruchu. Prevádzka bazéna bola vraj stratová . Náklady boli cca 50 000 € a výnosy 30 000 €. Pre úspešnú argumentáciu efektívnosti využívania bazénu budeme potrebovať pomôcť škole s nápadmi pre maximálne využitie, aby sa prevádzková strata nevytvárala.Je pravdepodobné, že dnešné technológie sú ďaleko efektívnejšie, ale aj tak podstatný bude skutočný záujem o plávanie nielen zo strany športovcov, ale aj okolitých škôl a verejnosti. Uvítala by som nejaké inšpirácie na pravidelné využívanie bazéna. Pomohli by aj nejaké fotografie z doby, keď bazén fungoval. Konali sa tam rôzne preteky a výcviky. Ak by ste nejaké našli, pošlite mi ich, prosím, na mail, alebo mi zavolajte a ja ich oskenujem.

V lete pripravujeme rozpočet župy na rok 2015 a na ďalšie dva roky. Čím bude náš hlas silnejší, tým skôr sa nám podarí tento zámer do rozpočtu presadiť. V krátkom čase pripravím petičný hárok, ktorý by sme adresovali Zastupiteľstvu BSK. Umiestnim ho sem aj na Facebook.

RNDr. Anna Zemanová,
poslankyňa Z BSK a predsedníčka Finančnej komisie

Kontakt:
0905 386 130
Interiér plaveckého bazénu dnes.


23.9.2003 zastal v plaveckom bazéne čas


Technologická časť sa nachádza pod nádržou bazéna:0 komentárov:

Zverejnenie komentára