Zverejnenie príspevku / stránky na vybrali.sme.sk Tlač / PDF príspevku / stránky

0
zo 100 najväčších samospráv na Slovensku v kvalite zverejňovania zmlúv.
MČ Bratislava - Rača obsadila podľa Transparency International v kvalite zverejňovania zmlúv medzi 100 najväčšími samosprávami na Slovensku 64. miesto so ziskom 60 bodov zo 100.Prieskum sa uskutočnil v auguste 2012 a úroveň zverejňovanie zmlúv hodnotil na stupnici od 0 (najhoršie) do 100 (najlepšie) v 5 kategóriách:


1) úplnosť,

2) možnosť vyhľadávania a kopírovania z dokumentov,

3) existencia relevantných popisných údajov,

4) zložitosť nájdenia zmlúv na stránkach,

5) užívateľský komfort.


Skoro s istotou sa dá predpokladať, že najviac bodov Rača stratila v kategórii 1) a 2): na www.raca.sk sú prístupné len skeny zmlúv z časti roka 2012...
To znamená, že obsah zmlúv je pre vyhľadávače „neviditeľný“, nedá sa v nich využiť ani vyhľadávanie podľa kľúčových slov resp. znakových reťazcov a obsah dokumentov sa dá elektronicky spracovávať len v podobe obrázkov.
Obrazne povedané, v Rači sme sa vrátili do predinternetovej doby, lebo čo „nevidí“ Google, akoby neexistovalo.
Ďalším problémom je kategória 4): na www.raca.sk nenájdete zmluvy týkajúce sa Media Rača (musíte dohľadávať na stránke Media Rača) ani Združenia obcí JURAVA (nenájdete nikde).
Vážení poslanci MZ, pre ktorých „transparentnosť“ nie je len bohapusté zaklínadlo, prijmite prosím uznesenie, ktoré miestnemu úradu uloží povinnosť zverejňovať na www.raca.sk (aj) textové podoby zmlúv (PDF, DOC, TXT).
A keď uznesenie rozšírite aj na zápisy z komisií a materiály k zasadnutiam MZ, bude to (pre občana a transparentnosť) úplne super.

Súvisiace články:
Voľnočasové a oddychové centrum - štúdia 2012 Kope Ing. arch. Virsíková za Raču?O hračke menom RačaObčania a poslanci - rovní a rovnejší?Spravodaj Račan sa odbavuje na letáku ROATransparentný miestny úrad je dobrá vec, v Rači taký zatiaľ nemámeObloha nad Račou zhlučnieMČ Rača prehrala súd o 45.276,67 €Výdavky na administratívu MÚ Rača rastú„Kam idú moje peniaze?“


0 komentárov:

Zverejnenie komentára