Zverejnenie príspevku / stránky na vybrali.sme.sk Tlač / PDF príspevku / stránky

14.9.14
0
... alebo pokrytecké špacírovanie Siete (nielen) v Rači.

V máji 2014 v rozhovore pre Trend Radoslav Procházka na otázku, či má ambíciu spájať pravicové strany, odpovedal: „... Vôbec ma netrápi, čo bude s Frešom, Figeľom, Bugárom a Lipšicom a s ich stranami. Idem sa uchádzať o čo najsilnejšie poverenie od ľudí a budem chcieť vyhrávať.“


O štyri mesiace neskôr Sieť v Rači pristúpila do koalície s Figeľom, Bugárom, Lipšicom, Jónom a Pilinským, „zelenými“ dobrodruhmi s developerským pozadím a dlhoročnými zväzkami so SMER-SD, HZDS a SNS...

 

Pozrime sa, kto sú „zelení“ koaliční partneri R. Procházku.

 

Martin Jóna bol spolu so Štefanom Belešom v roku 2005 jednou z hlavných postáv straníckeho prevratu v SZ, po ktorom títo ľudia s developerským pozadím prevzali moc v strane a spolu s ňou aj zlaté vajce SZ - jej „zelenú“ značku. M. Jóna sa stal tajomníkom SZ a v roku 2008 pribral do čela strany Petra Pilinského.

 

V roku 2006 Martin Shooty Šútovec, vtedy obyvateľ Rače, zachytil vo svojom denníčku volebný bilbord Jána Zvonára (SMER-SD) s dvanástimi apoštolmi koalície SMER-SD, HZDS, SNS, SF a SZ. Zvonárovým apoštolom za Stranu zelených (SZ) bol s číslom 33 Peter Pilinský.

 

 

Po víťazných voľbách 2006 „zelení“ poslanci Peter Pilinský, Martin JónaJozef Mórik tri roky spolu so SMER-SD, HZDS a SNS budovali základy pre kmotríkovské developovanie Rače (Radničné námestie, Račany Rosso a iné zámery). Neskôr sa developerská firma Grunt a. s., personálne napojená na Martina Jónu, rozhodla investovať do vlastného kandidáta na starostu. Vyhliadla si Petra Pilinského, preto sa SZ vo volebnom roku 2010 obrátila do protiSMERu. Ťah sa vydaril, Peter Pilinský pod heslom I  Rača Jána Zvonára porazil a získal post starostu. Vzápätí na MÚ zamestnal Martina Jónu ako svojho asistenta, posilnil mediálne oddelenie a tento tím začal presadzovať kontroverzné zámery Grunt a. s. v lokalitách Dolná PeknáOhňavy. Zatiaľ sa im to nepodarilo, a to vďaka bdelosti a aktivite člena stavebnej komisie, poslanca MZ Michala Drotována, a podpore Zuzany Dzivjákovej a ďalších mestských poslancov.

 

Za krátku dobu svojej existencie „nová“ SZ stihla kolaborovať prakticky so všetkými stranami vrátane SMER-SD, HZDS, SNS, SDĽ, SDKÚ-DS, Most-Híd, KDH, SaS, ... - vždy podľa toho, kam sa práve nakláňali misky váh vo volebnej súťaži a kde sa pre SZ rysovali sľubnejšie korytá.

 

 

Vo voľbách do BSK v roku 2013 Pavol Frešo pribral SZ do pravicovej 7-koalície a Martin Jóna kandidoval v Petržalke. Neuspel, no trafika za finančnú a mediálnu podporu župana Pavla Freša ho neminula: ako jediný neposlanec BSK sa stal členom dotačnej komisie BSK. Už je to raz tak: kde sú verejné peniaze, tam je Martin Jóna.

 

Nech sú dôvody R. Procházku pre vstup do koalície so SZ v Rači akékoľvek, ALFA-hodnotová a morálna obnova verejnej služby medzi nimi nie je. Podobne to je v prípade nominácií primátorov a starostov v Bratislave, Košiciach, Petržalke a pravdepodobne aj v iných mestách a obciach Slovenska.

Bohužiaľ...Súvisiace články:

Denníček: 1.12.2006 (Martin Shooty Šútovec)
Strana Zelených s.r.o. (Britské listy)
Dotačná komisia BSK (BSK - samospráva)
Zdroje:

Martin Jóna (Obchodný register SR)
Štefan Beleš (Obchodný register SR)Poznámka:

O kupčení so značkou „Strana zelených“ sa píše v blogu


0 komentárov:

Zverejnenie komentára